VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů žijí (pár dnů) jako Kelti

Linec - „Svět v prehistorické epoše nebyl nikterak primitivní. To chceme ukázat,“ říká v deníku OÖN Jutta Leskovarová (44).

18.7.2017
SDÍLEJ:

Jak se žilo před 1700 lety...Foto: Deník/repro

„V civilu“ pracuje vedoucí sbírek prehistorie v hornorakouském zemském muzeu. V pondělí se nastěhovala se svými dvěma dětmi (8 a 9 let) a dalšími členy rodiny už posedmé do skanzenu v Mitterkirchenu. „Po deset dnů tu budou žít přibližně tak jako Kelti před 1700 roky,“ napsal list k právě zahájeným dnům archeologie, jejichž novinkou je mimo jiné, že zájemci mohou „novokeltské“ rodiny navštívit i mimo prováděcí dobu. A také se do života v době hallstattské zapojit – včetně přípravy stravy. „Vaříme s autentickými keramickými kopiemi nálezů z hrobových polí,“ říká Leskovarová a ujišťuje, že už tehdy nebylo jídlo jednotvárné, ale chutné a výživné. Na jídelníčku deseti dospělých, osmi dětí a dvou mladistvých jsou mimo jiné ryby pečené v popelu, sladké i kyselé jáhly nebo zeleninový „eintopf“. Návštěvníci si mohou až do 25. července vyzkoušet také dávné techniky zhotovování textilií a keramiky, zpravování dřeva a kůže atd. Speciální program mají děti. (www.keltendorf-mitterkirchen.at)

Pořádková stráž v civilu

Zaměstnanci pořádkové služby města Lince budou od podzimu hlídkovat nejen v červených bundách a černých kalhotách jako dosud, ale také v civilu, píší OÖN. Radnice si od toho slibuje nejen účinnější postup proti organizovaným žebrákům, ale také proti porušování veřejného pořádku (například při konfliktech mezi chodci a cyklisty, při konzumaci jídla v tramvajích apod.), jak řekli starosta Franz Dobusch a jeho zástupce Detlef Wimmer.

Aby se připravili na civilní nasazení, absolvuje 30 zaměstnanců služby v srpnu jednodenní pětihodinové školení na bezpečnostní akademii policie.

Vývozní Horní Rakousy

25,8 procenta veškerého rakouského vývozu pochází z Horní Rakous, informují OÖN. Objem exportu z této spolkové země se loni zvýšil o 1,3 procenta na 33,88 miliardy eur, dovoz vzrostl o 2,4 procenta na 25,49 miliard.

Celorakouská bilance byla lehce negativní – exporty poklesly o 0,2 procenta na 131,22 miliardy eur, dovozy vzrostly o 1,5 procenta na 135,59 miliardy eur. Exportní plus zaznamenaly kromě Horních Rakous ještě Tyrolsko, Solnohradsko a Vorarlbersko.

Za humny roste soja

Němci pěstují stále víc soji.

Zemědělci v Německu rozšiřují produkci soji a jiných bílkovinných krmiv, napsala PNP. Od zhruba 1000 hektarů v roce 2005 se plocha luštěnin do loňska zvýšila na zhruba 15 770 hektarů. Nejvíc soji je aktuálně pěstováno v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku. Plochy luštěnin celkově se od roku 2014 do loňska zdvojnásobily – na 187 700 hektarů. Tento trend podporuje i spolkové ministerstvo zemědělství, jehož cílem je kromě jiného soběstačnost státu v soji.

Jak týrali vrabce-zpěváčky

V úterý 18. července byla po dvouletém vyšetřování zveřejněna závěrečná zpráva ke zneužívání zpěváčků-“vrabců“ sboru řezenského dómu (náš list informoval). Jejím autorem je advokát Ulrich Weber, pověřený vyšetřováním záležitosti provalené prvními poznatky v březnu 2010.

Podle ní bylo nejméně 547 chlapců obětí fyzického a sexuálního násilí, píše PNP. Docházelo k němu od roku 1945 až do začátku devadesátých let, především v předškolních zařízeních, ale také v gymnáziu. „Poškození označovali dobu trávenou ve škole jako vězení, peklo, koncentrační tábor, mnozí líčili tyto roky za nejhorší období jejich života, provázené strachem, násilím a bezmocností,“ uvedl pasovský list. Oběti mají být odškodněny částkami až 20 000 eur.

Závěrečná zpráva obviňuje také dnešního kardinála Gerharda Ludwiga Müllera, který na první informace o týrání dětí reagoval vyjádřením, že to média nafoukla, a bývalého vedoucího sboru Georga Ratzingera. Müller jako řezenský biskup po zjištění skandálu nařídil vyšetřování, které ale poznamenala řada chyb, když například nehledalo dialog s obětmi. Müllerovi proto zpráva přičítá odpovědnost za strategické, organizátorské a komunikativní nedostatky vyšetřování. To výrazně popohnal biskup Rudolf Voderholzer, který do úřadu nastoupil v roce 2013. „Nemohl jsem zůstat nečinný a oběti jen prosit o odpuštění,“ řekl loni na podzim.

Slavnost šňupařů

Kdo si nacpe víc tabáku do nosu?

V pátek 21. července začnou v Perlesreutu čtyřdenní slavnosti vyznavačů šňupání tabáku, v tomto městečku už popětačtyřicáté. Festival bude mít v čele poprvé v historii prezidentku – Petru Friedlovou, předsedkyni turistického svazu, píše PNP. Mezi soutěžícími mají být i čeští a rakouští šňupaři, očekávají se tisícovky diváků.

V pátek program zahájí průvod účastníků z více než 40 klubů a společenství v 18 hodin do areálu slavností na místním hřišti. Naváže pestrý hudební večer s četnými show, lidovou muzikou, aktuálními hity, rockem, popem včetně šlágrů a „oldies“.

V sobotu bude lidová slavnost pokračovat od 16 hodin, od 20 h začne „partypower“ s legendárními rakouskými "Saubartln" (http://www.saubartln.com).

Neděli otevře v 10 hodin „snídaně bilých klobás“ a koncert domácí "Perlesreuter Blemusi". V 11 hodin začne soutěž ve šňupání, odpoledne bude patřit bavorským lidovkám v podání otce a syna Sterrových. Od 19 hodin zahraje "Almrausch" hity bavorských a rakouských kultovních kapel a sólistů.

V pondělí bude od 15 hodin dětské a seniorské odpoledne se zlevněnými jízdami na atrakcích a soutěží balonků, které pak budou hromadně vypuštěny. Kapela Manda u toho bude hrát tradiční bavorskou lidovou muziku mixovanou s reggae, bluesem, swingem, tangem atd. Slavnosti pak od 19 hodin „dohraje“ kapela "Ozapft is" v pivním stanu.

Autor: Vladimír Majer

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení