VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů žije 109letá jeptiška

Pasov - Jeptiška Konrada Huberová z kláštera Sankt Maria v Niederviehbachu (okr. .Dingolfing-Landau) je pokládána za nejstarší řádovou sestru na světě. V pátek 29. září jí bude 109 let, píše PNP.

28.9.2017
SDÍLEJ:

109 let není na řádové sestře vidět.Foto: Deník/repro PNP

Narodila se v roce 1908 v Schernbergu u Falkenbergu jako jedna z deseti dětí na statku rodičů. Její občanské jméno bylo Rosalie Huberová. Od začátku se počítalo, že půjde do kláštera, ale pro její dětské nemoci ji dominikáni opakovaně odmítali. V 15 letech začala navštěvovat lidovou pokračující školu, učila se šít, vést učetnictví a domácí práce. Měla samé jedničky a dvojky, ale do kláštera chtěla pořád. Dočkala se, až když se její zdravotní stav zlepšil – v květnu 1930. V lednu 1932 složila první slib, tři roky poté věčný.

Šestnáct let pracovala v klášteře, v němž žilo hodně přes sto sester, na bráně, od roku 1946 do 2010 v šicí dílně a žehlírně – šila především hábity jeptišek. Ještě ve sto letech pletla ponožky, vyšívala ubrusy a oltářní šátky. Ani dnes na ní není věk znát, i když nohy jí už neslouží. Kdykoliv je v klášteře slavnostní příležitost, ráda si vypije skleničku vína. „Rozumí legraci, umí se srdečně smát, zajímá se, je otevřená a nenáročná, je velmi vděčná a často opakuje: Zaplať pánbů,“ říká o ní sestra Theresa. Ke stoletým narozeninám odmítla plánovanou návštěvu biskupa slovy: Jděte, takové výdaje, to přece není třeba…

Rakousko svědčí milionářům

Podle World Wealth Report 2017 stoupl v Rakousku loni počet dolarových milionářů, tzv. "High Net Worth Individuals" (HNWI), o 9,5 procenta na 132 600, čímž naši sousedé poprvé překonali Mexiko, píší OÖN. Do majetku HNWI se nezapočítávají starožitnosti a prostředky denní spotřeby. Celosvětově přibylo milionářů zhruba 7,5 procenta, jejich majetek se navýšil o 8,2 procenta. Čísla tedy rostla zhruba dvakrát silněji než předloni. V Rusku přibylo superboháčů a jejich majetku o pětinu. Růst v Rakousku přičítají experti především zvyšujícím se cenám nemovitostí.

Podváděli s najatými dělníky

Po tříletém šetření rozbila rakouská policie síť podvodníků ve stavebnictví, píší OÖN. „Skupina pachatelů z bývalé Jugoslávie měla nelegálními dohodami o cenách, krácením daní a sociálních odvodů způsobit škodu za více než 55 milionů eur,“ uvádí list. Posledním úderem bylo 24 současných domovních prohlídek, také v Horních Rakousích. Podílelo se na nich 160 pracovníků finanční policie, kteří mimo jiné zajistili laptopy, mobily, několik terabytů elektronických dat, auto a asi 110 000 eur.

Podle deníku mezinárodní banda předstírala vyslání 755 dělníků ze zemí levné práce jako Bulharska, Rumunska, Čech, Maďarska a Slovenska do Rakouska, kde byli přihlášeni u více než 30 rakouských pseudofirem. Náležitosti včetně pracovních smluv a doklady peněžního styku byly vedeny rakouskými zprostředkovateli. Peníze byly poukazovány na zahraniční konta, kde je podvodníci vybírali a část v hotovosti vozili zpět do Rakouska. Zaměstnanci nebyli ve „vysílacích“ státech sociálně pojištěni. Muži ve věku od 20 do 60 let většinou žili celoročně ve Vídni. „Pracovali na různých staveništích za velmi nízkou mzdu a bydleli za lidsky nedůstojných podmínek v přeplněných ubytovnách nebo přímo na stavbách,“ uvedl linecký deník. Šest obviněných je ve vazbě.

Staví most k islámu

Bavorský svaz učitelů a arcidiecéze Mnichov chtějí postavit víc mostů mezi islámem a křesťanstvím na školách, píše PNP. Třináct jejich pracovníků zhruba rok pracovalo na 90stránkové brožuře rad pro peagogy, do níž shromáždili informace o obou vírách a pravidlech vedoucích k lepšímu soužití.
„Musíme a chceme děti a mladistvé dneška připravit na společnost zítřka,“ řekla prezidentka svazu Simone Fleischmannová. Brožura má jít v příštích týdnech na všechny školy v Bavorsku. Autoři s ní chtějí dát znamení „proti štvaní, s nímž se opakovaně setkáváme, a nenávisti, která je bohužel často motivována religiózně,“ dodala Fleischmannová. Mladí musejí smět zažít, jakým obohacením pro společnost jsou tolerance a vážení si hodnot. Brožura je prvním krokem k takovému poznání.

Kafaři za humny

Průměrný Rakušan spotřebuje za rok téměř osm kilogramů kávy, píší OÖN. Každá domácnost má průměrně jeden kávovar. Zvlášť oblíbená je příprava porcovanými kapslemi nebo „pady“, kterou upřednostňují celkem 54 procenta konzumentů (44 % kapsle). Více než třetina rodin má plnoautomat s mlýnkem. „V celé Evropě se vypije nejvíc kávy na světě – ročně 52 milionů 60kilogramových pytlů,“ dodává linecký list.

Manželství pro všechny

V neděli vstoupí v Německu platnost zákona o manželství osob stejného pohlaví. Celosvětově tuto normu přijalo zatím 20 zemí. V Evropě je jich třináct. Průkopníkem bylo Nizozemsko v roce 2001 – jako první na světě. Následovaly Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska), Lucembursko, Irsko a Finsko. V Nizozemsku, Dánsku, Švédsku, Španělsku, Belgii, Francii a Británii mají homosexuální páry i plné adoptivní právo. V Kanadě to uzákonili v roce 2005, ale v řadě provincií byly tyto sňatky možné už dřív. V USA je umožnil Nejvyšší soud v roce 2015, předtím je vylučovalo 14 amerických států. V Jižní Americe homosňatky platí od roku 2010 v Argentině, následovaly Uruguay, Brazílie a Kolumbie. V Asii je po rozhodnutí Nejvyššího soudu loni v květnu průkopnickou zemí Tchajwan. V Izraeli zájemce stejného pohlaví neoddají, ale manželství jim uznají, pokud bylo uzavřeno v cizině.

V Africe je jedinou zemí s manželstvím pro všechny od roku 2006 Jihoafrická republika, v Oceánii od roku 2013 Nový Zéland.

Autor: Vladimír Majer

28.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT