Povinná školka od čtyř let?

Od roku 2008 musí každé rakouské dítě chodit do školky rok před nástupem do základní školy. Ve školním roce 2013-14 tak docházelo do 758 školek na minimálně 20 hodin týdně také 99,8 procenta pětiletých z Horních Rakous. Ministryně školství Gabriele Heinisch-Hoseková nyní chce zavést tuto povinnost už pro čtyřleté, píší OÖN. Ministr pro integraci Sebastian Kurz toto opatření požaduje u dětí s jazykovými problémy. Procento tří- až pětiletých ve školkách v Horních Rakousích stouplo z 85,7 na 92,7 procenta. V Burgenlandsku to bylo dokonce 98,6 procenta.
Pro rodiče v Horních Rakousích jsou školky zdarma. Za 20 hodin týdně pro pětileté platí stát ročně této zemi 14 milionů eur, zemský rozpočet připlácí kolem 45 milionů.
Odborníci vidí projekt rozšíření povinné návštěvy školek pozitivně, umožňuje prý dlouhodobější vzdělávací práci. Kromě jiného se děti učí včleňovat se do sociální skupiny. Vzdělávací systém tak také zachytí jedince, kteří by jinak jeho roštem propadli.

„Nával" na erotiku

Fronty na decetní erotiku. Od nadcházející půlnoci odstartuje v Rakousku promítání erotického „trháku" s názvem "Fifty Shades of Grey", Padesát odstínů šedi, prý filmu s rekordním počtem rezervací vstupenek na světě, uvádějí OÖN. Podle nich je to příběh nesmělé a sexuálně nezkušené dívky, která přišla vyzpovídat pro studentský časopis bohatého fešáka, sadomasochisticky založeného. Zprvu na erotice stojící vztah se postupně vyvine „v něžný kvítek lásky", popisuje linecký list, a česká anotace zakončuje: Až z toho mrazí…
Jen hornorakouská kina měla do středy na 15 000 rezervací a v celém Rakousku to bylo více než 40 000 – „na film, který dosud nikdo neviděl" (OÖN). Světovou premiéru bude mít ve středu při Berlinale. Linecký Cineplexx má 4000 objednávek, Hollywood-Megaplex (HM) v Paschingu 2000, Star-Movie-kina v Riedu, Welsu a dalších místech přes 8000, prý téměř vesměs od žen. Petra Pirková z marketingu HM vysvětluje přitažlivost filmu zejména pro něžné pohlaví: akcentují na něm spíše než sadomaso romantickou rovinu příběhu, to, že On se kvůli Ní mění… „Ostatně tvrdé erotické scény ani nelze u filmu natočeného v USA a uvolněného pro mládež od 16 let očekávat," dodávají OÖN.

Po sedmi milionech kilometrů s kamionem.To je řidička!

Drobná Regina Lidlgruberová ze Steyru bude číst dnes večer v linecké Věži vědy ze své knihy "Žena v trucku – 60 kilogramů ve čtyřicetitunce". Téměř dvacet let jezdila dálkové trasy s těžkým a osmnáct metrů dlouhým kamionem. Přezdívali jí Truckerlady a Truckerlilly a hlavně zpočátku prožívala těžké časy: kolegové konkurenti ji úmyslně posílali jinudy, jeden jí nasypal do tanku kilo cukru prý jen proto, že o něho neměla zájem, ačkoliv podle něho je žena samozřejmě k ulovení… Už do roka ji ale prostředí s dominancí mužů stoprocentně přijalo. Najezdila bez nehody sedm milionů kilometrů. Když před dvěma a půl rokem skončila, napsala o své éře "Queen of the Road" knihu, autobiografii „kamioňačky", vycházející z deníku, do kterého si zaznamenávala zejména nebezpečné momenty své práce.

Zalyžují si postaru

Na sjezd jako zamlada!Před 120 lety zorganizoval královský lesník ze Schlichtenbergu Eduard Hauenstein v Herzogsreutu v okrese Freyung – Grafenau lyžařské závody. „Byl pionýrem lyží, experimentoval s prkýnky z březového dřeva a nechal si později od truhláře v obci vyrobit lyže z dubu," popisuje pasovská PNP.
SC Herzogsreut vzpomene těchto začátků 21. února nostalgickými závody. Začal je pořádat před deseti lety a měly velký ohlas, uvádí list. Zve k nim všechny, kdo mají staré lyže, hole a další historickou výstroj. Ve 12 hodin účastníci vyrazí k výstupu k místu startu dvoukilometrového sjezdu na Schwendreut ("Glosan") – po svých, s lyžemi na zádech jako kdysi… Zájemci se mohou přihlásit do 19. února na www.vg-hinterschmiding.de/nostalgierennen-2015.

Míň dětských pijáků

V Bavorsku zaznamenali pozitivní tendenci – v roce 2013 bylo do nemocnic v zemi převezeno „jen" 5220 dětí a mladistvých do 20 let s otravou alkoholem, píše PNP. Meziročně to je pokles o 8,1 procenta.
Od roku 2000 sice počet těchto mladých „opilců do němoty" v Bavorsku stoupl až o 180 procent, ale v letech 2012 a 2013 zase začal klesat.
Aktuálně PNP připomíná, že v pondělí večer byla na kliniku v Norimberku dopravena 14letá dívka se 4,5 promile alkoholu v dechu…

Pegida si dá „opáčko"?

První vystoupení protiislámského uskupení Pegida se v neděli v Linci moc nevydařilo, asi 150 účastníků prošlo od nádraží k Volksgarten, kde jim cestu zahradila přesila protidemonstrantů. Po půldruhahodinovém patu organizátoři po dohodě s policií shromáždění rozpustili. Na 22. únor ale plánují „repete", píší OÖN. Jak oznámil jejich mluvčí na facebooku, z první „procházky" se poučili a některé věci „vylepší". V plánu je opět vyjít v 15.30 od nádraží, přičemž cíl je podle deníku jasný – nenechat se znovu zastavit. Vzápětí po oznámení se na internetu začali svolávat odpůrci k další blokádě. Policii zatím nebylo oznámeno žádné ze shromáždění.

Azylanti pracují

Azylanti pomáhají se sněhem v Bavorsku.Sedm mladých běženců z Eritreje, Nigérie a Afghanistánu, ubytovaných v azylovém centru v Neunußbergu, se od úterka dobrovolně zapojilo do veřejných prací pro obec Viechtach. První den odklízeli sníh, jakkoliv většina z nich jej v životě neviděla, píše PNP. „Dostávají 1,05 eura na hodinu, což není mnoho, ale už samotná skutečnost, že mají práci a úkol, je naplňuje pýchou a radostí," uvádí list. Další mladík, 25letý Hassan Muyideen, který do Německa přišel v říjnu 2013 z Nigérie a dnes si nechává říkat Roland, pomáhá v domově pro seniory ve Viechtachu, kde bydlí – od sekání trávy přes drobnou stavební údržbu po odklízení odpadu. Z vlasti utekl poté, kdy měl v kmenovém společenství voodoo, vydělávajícím na rituálech, zaujmout místo po zemřelém otci. To nebylo slučitelné s jeho svědomím křesťana. Když mu skupina hrozila smrtí, utekl. Lodí se dostal do Turecka a odtud pěšky do Řecka. Na hranici byl zadržen a šest měsíců vězněn. Po propuštění rok pracoval v automyčce v Aténách za jedno euro na hodinu. Po rasistických urážkách se dal znovu na útěk a prošel přes Albánii, Černou Horu a Maďarsko do Mnichova. Dostal povolení k pobytu v Německu do 14. června 2015. Poslali ho do Maisriedu, kde se o Vánocích 2013 náhodně potkal s radním Edwinem Schedlbauerem, vedoucím domova seniorů sv. Alžběty. Ten zjistil, že Roland může i bez povolení pracovat 20 hodin týdně za 1,05 eura na hodinu, a nabídl mu takovou možnost vykonávat pod dohledem domovníka v tomto domově. Ten s nadšením přijal a od loňského února je u Alžbětinek ve Viechtachu.

Vrátili Italům knihy

Bavorské úřady vrátí v pátek 543 historických knih odcizených v letech 2011 a 2011 z italských knihoven, hlavně Girolamini v Neapoli, napsala PNP. Byly zabaveny v květnu 2012 v aukčním domě v Mnichově. Mezi nimi mají být podle státního zastupitelství v Mnichově také originální vydání děl Galilea Galileje, Mikoláše Koperníka a Johannese Keplera. Celková hodnota knih převážně pocházejících ze 16. a 17. století je odhadována na 2,5 milionu eur.