VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů zahrají kompletně Beethovena

Linec - Hudební pedagog Peter Deinhammer z Lambachu chce letos v rámci projektu beethoven:complete uvést ve spolupráci s mladým dirigentem Geraldem Mairem a Klangvereinigung Vídeň všech devět symfonií a všechny sólo koncerty Ludwiga van Beethovena.

16.4.2016
SDÍLEJ:

Před koncertním plakátem.Foto: Deník/repro

„Projekt je pro mne uměleckou výzvou. Beethovenovy symfonie jsou zkušebním kámenem pro každého dirigenta a pro každý orchestr. Jejich uvedením skládá hudebník zkoušky ,technické způsobilosti´," říká Mair v deníku OÖN. K tomu, že takové dílo bude kompletně uvedeno v „provincii", dodává, že takového pozvání se orchestru dostane jen zřídkakdy, pokud vůbec. „Pro nás všechny je to obrovská nabídka. V klášterním kostele v Lambachu budeme hrát se stejnými ambicemi jako v Brucknerhausu nebo kdekoliv jinde."
K neobvyklému koncertnímu plakátu (na snímku, Mair vlevo) Deinhammer říká, že jde o určitou grotesku – projekt se potkává se zemskou výstavou „Člověk a kůň", proto sáhli po tématu Beethovena s koněm, který má „účes" jako Mistr. „Je to odlehčení oficiálního výstavního syžetu. Chceme využít momentu a publikum proudící na koně pobavit hudbou," uvádí.
Koncertní řadu doprovázejí další akce – v klášterním sklepě například budou vařit podle originálních receptů z Beethovenovy doby, které objevil a naší době přizpůsobil hornorakouský špičkový gastronom Georg Friedl. Každý měsíc bude jiné menu.
Cyklus začne 1. května od 16 h. Pro klavírní sóla pořadatelé získali Paula Guldu, který vystoupí i při druhém koncertu 14. května. Informace na www.prodiagonal.at, případně www.klangvereinigung.at.

Jak Rakušané muzicírují

Linecký institut průzkumu veřejného mínění IMAS se poptával 1015 osob starších 16 let po aktivní hudební činnosti. Šest procent dotazovaných uvedlo, že nyní na něco hrají, dalších 14 % řeklo, že hráli v minulosti: 46 % na kytaru, 34 % na zobcovou flétnu, 24 % na klavír, 12 % na keyboard. Nikdo z dotazovaných nehrál na fagot, hoboj, pozoun, tubu, violu a housle.
Jen každý pátý Rakušan se zajímá o klasickou hudbu - pět procent silně, 13 % alespoň občas. Tato forma umění jde zcela mimo 44 % občanů všech skupin obyvatelstva, jen vzdělanější a starší 60 let věnují klasice větší pozornost.
Co do známosti skladatelů vede zcela jasně Wolfgang Amadeus Mozart se 69 % před Ludwigem van Beethovenem (50 %), Johannem Straussem (42 %) und Johannem Sebastianem Bachem (33 %). Každý dotazovaný mohl uvést průměrně čtyři jména.

Ředitel Reithuber v dílně školy.Vyrobili repliku pradědečka

Profesoři a žáci vyšší odborné školy ve Steyru (HTL) vyrobili repliku automobilu židovského vynálezce Siegfrida Marcuse, který byl jako první poháněn benzínem – i ten je ostatně Marcusovým patentem, napsaly OÖN. Při nedělní premiéře kopie má 19letý Simon Reichart z Pergu provézt po parkovišti spolkového prezidenta Heinze Fischera. „Předváděčky" se mají zúčastnit také šéf generálního štábu rakouské armády Othmar Commenda, předseda dozorčí rady Lufthansy Wolfgang Mayrhuber a ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter.
„Při testovacích jízdách všechno fungovalo perfektně," uvádí ředitel školy Franz Reithuber. Protože plány prapředka automobilů o síle 0,75 koně se nedochovaly, tým HTL naskenoval originální vůz Siegfrieda Marcuse v Technickém muzeu a rekonstruoval jej podle elektronicky pořízených dat.

Lesbický pár neuspěl

Hornorakouský správní soud odmítl stížnost lesbického páru žijícího v registrovaném partnerství a jeho čtyřletého dítěte na rozhodnutí matriky v Braunau, která odmítla pár sezdat, píše linecký Volksblatt. Ve Vídni byly podobně odmítnuty už čtyři žádosti a stěžovatelky chtějí jít před ústavní soud, v Horních Rakousích je případ první. Poprvé je také žalobcem dítě. Právní zástupce páru Helmut Graupner argumentoval jeho dobrem – dcera dvojice je prý jinak nucena vyrůstat jako nemanželská. Poukazoval na to, že od začátku roku mají homosexuální páry v Rakousku stejná rodinná práva jako heterosexuálové.

Domek uprostřed musí strhnout.Zboří v Pasově dům?

I u bavorských sousedů platilo po desítky let, že každá černá stavba byla následně tak nějak schválena nebo přinejmenším strpěna. Tak tomu teď ale v případě domu k bydlení o 90 metrech čtverečních obytné plochy na Kühbergu v Pasově není. Majitelka musí bez povolení postavený objekt (na snímku malá stavba uprostřed) strhnout, píše PNP.
Odbor výstavby správy města, jinak podle deníku pověstný „tolerancí" k takovým případům, to nařídil už v červenci 2012. Správní soud v Řeznu žalobu majitelky odmítl a Bavorský správní soud loni v srpnu odmítl přípustnost revize tohoto rozhodnutí. Jeho výkon nyní nařídil v neveřejném zasedání příslušný odbor pasovské radnice těsnou většinou 7:6 hlasům.
Hezký jednopatrový dřevěný dům na Kühbergu leží na odlehlém místě. Zaujímá plochu 13x8 metrů a patří k němu malé parkoviště. Na místě novostavby byla původně stará budova k víkendovému užívání, na níž nikdo nebyl hlášen k trvalému pobytu, takže vlastnici nepřísluší právo náhradní výstavby. Žádost o přestavbu a přístavbu garáže odmítly úřady před více než dvaceti lety, povolily jen opravu původního objektu. Při místním šetření v dubnu 2012 bylo zjištěno, že na místě stojí přes varování kompletní novostavba, a město se „rozzlobilo" – jak by prý teď mohlo odmítat žádosti o stavby zahradních domků či garáží, kdyby mohl zůstat stát nelegální bytový dům, popisuje PNP.
Majitelka, pocházející z venkovské rodiny, marně vysvětluje, že starý domek v Pasově dostala od otce se závazkem jej používat. Rozhodla se pro jeho stržení a stavbu nového objektu, protože renovace by stála víc než novostavba. Že by k ní potřebovala nové stavební povolení, to se údajně dozvěděla až u soudu… Jde jí prý především o možnost využívat zahradu u domu a občas sem pozvat přátele na kávu. Žádost o desetiletý odklad s tím, že pak už pravděpodobně nebude mít sílu o zahradu pečovat, úřad odmítl.

Prezidentka univerzity Carola Jungwirthová.Prezidentka v Pasově

Bavorský ministr školství a vědy Ludwig Spaenle uvedl v pátek večer do funkce novou prezidentku Univerzity v Pasově, vedoucí katedry hospodářských studií s těžištěm na internacionální management prof. Dr. Carolu Jungwirthovou. „Novopečená prezidentka reflektovala v nástupním projevu chápání pojmu vzdělání ve 21. století. Vzdělávání znamená, že jsou mladí lidé připraveni investovat do vědění, jehož smysl a využití dnes ještě nemohou chápat. Učení se konstrukci a algoritmů jazyků, přímočarosti matematických modelů, ale i koncepci lepšího uspořádání světa má ale svou hodnotu nezávisle na tom, zda toto vědění je v krátké době prakticky užitelné, nebo ne," řekla.
Prof. Dr. Jungwirthová nastoupila 1. dubna po prof. Burkhartovi na čtyři roky.

Na jarmarku musí být pořádek.Drahé „předehřetí"

Bezpečnostní služba na jarmarku v Eggenfeldenu v okrese Rottal-Inn přistihla v pátek kolem 20. hodiny v okolí výstaviště dva mladíky ve věku 21 a 23 let s láhví piva. Podle zprávy policie byla dvojice pokutována po 50 eurech „za zakázané ,předehřívání´", uvedla PNP.
Na zdejší lidové slavnosti míří každoročně na 150 000 návštěvníků a aby organizátoři předešli větším nepřístojnostem, přijali opatření. Policie bude mimo jiné důsledněji vystupovat proti rváčům a výtržníkům. Protože jsou tyto excesy většinou spojeny s nadměrným konzumem alkoholu, zakázalo město provozním řádem slavností návštěvníkům přinášet na výstaviště alkoholické nápoje. Jejich konzum může být stíhán i v okolí tržního areálu, a to právě pokutou 50 eur, aby se tak zabránilo „předehřívání se" podnapilých už před vstupem na slavnosti. To se stalo právě v pátek. Podobně bude pokutováno 20 eury močení na veřejných místech.

Autor: Vladimír Majer

16.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici 16 900 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Operátor/ka míchárny krmných směsí. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč, mzda max. 19900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do provozu v Ústrašicích přijmeme pracovníka na obsluhu a údržbu míchárny krmných směsí, preventivní kontroly, drobné opravy v případě poruchy a manipulaci s pytlovanými krmivy. Požadujeme alespoň střední vzdělání s maturitou, dobrou znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B, dobrou fyzickou kondici, trestní bezúhonnost, časovou flexibilitu, samostatnost a spolehlivost. Průkaz na VZV výhodou., 25 dní dovolené, 3 dny sick days, závoz obědů, příspěvek na kulturní akce, masáže, obědy, naturální mzda, penzijní připojištění, Kontakt: mailem, tel. 7:00 - 16:00.. Pracoviště: Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik, 390 02 Tábor 2. Informace: Eva Hrůšová, +420 724 544 791.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha CNC vertikálního centra, horizontky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Obsluha CNC stroje včetně programování, kusová výroba., Příspěvek na dopravu, stravování. , Kontakt: telefonicky - denně od 7 do 15 hod., emailem.. Pracoviště: Strojírna soběslav s.r.o., Zátkova, č.p. 496, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Pekařová, +420 739 634 742.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: práce ve výškách, dobrý zdravotní stav, Kontakt emailem, telefonicky.. Pracoviště: Acg-stavby s.r.o. - prac., Kosova, č.p. 2894, 390 02 Tábor 2. Informace: Martin Svoboda, +420 731 446 235.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Pomocní pracovníci v živočišné výrobě traktorista - pracovník na farmě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: rodinná farma v Maršově, ŘP - T, flexibilita. Pracoviště: Drhovský miloslav, 391 75 Malšice. Informace: Miloslav Drhovský, +420 603 268 863.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ludvík Hess ukazuje nový babybox v Písku.
3

EXKLUZIVNĚ: Písecká nemocnice dostala nový babybox

Ilustrační foto.

Na Písecku začal hořet autobus plný školáků

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

AKTUALIZOVÁNO

Komunální a senátní volby proběhnou společně začátkem října

Termín komunálních a senátních voleb je znám. Prezident Miloš Zeman ho stanovil na pátek 5. října a sobotu 6. října 2018. Jeho rozhodnutí musí ještě podepsat premiér v demisi Andrej Babiš.

Havárie v Temelíně je pouze cvičná

Temelín – Zvládnutí havárie prvního bloku jaderné elektrárny nacvičuje od středy téměř tisícovka zaměstnanců.

Nehoda u Libějovic: Tři vážně zranění lidé

Libějovice – V úterý kolem půl třetí odpoledne se stala vážná dopravní nehoda na silnici I. třídy úseku Sedlec – Vodňany poblíž Libějovic na Prachaticku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT