VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů žáci psali, co je domov

Linec - Cladua Lindnerová, 17letá žákyně z Bad Ischlu, vyhrála celorakouskou tvůrčí soutěž iniciativy „Společně: Rakousko" v kategorii text, napsaly OÖN. Iniciativa pod záštitou ministra pro integraci Sebastiana Kurze (VP) má mladé lidi motivovat k aktivnímu spoluvytváření vlasti, společného domova.

11.7.2015
SDÍLEJ:

Claudia Lindnerová.Foto: Deník/repro

Na vypsání soutěže narazila Claudia v internetu prý shodou okolností krátce poté, kdy se s kamarádkami bavily, jak je v Rakousku hezky. Pustila se do práce, která jí nikterak nepřipadala těžká, bez dlouhého přemýšlení, a za půldruhé hodiny byla s textem „Austria – where else?" hotova. „Mít vlast pro mne znamená mít místo, kde se dobře cítím a kde se nemusím přetvařovat, protože okolí mne akceptuje takovou, jaká jsem," psala mimo jiné.
„Ačkoliv klade otázku ,…kde jinde´, chce se po skončení školy v příštím roce podívat ,přes okraj talíře´," píší OÖN. „Bezpodmínečně chci měsíc pracovat v dětském domově v Africe," cituje Claudii. A cestuje prý také proto, aby se naučila vážit si luxusu, který nás denně obklopuje… List dodává, že i to souvisí s tím, proč je hrdá, že je Rakušankou: „Protože mám možnost žít v zemi, kde není totální chudoba ani válka," říká.
Téma „Společně: Rakousko" je samozřejmě aktuální i probíhající debatou o azylantech. Vyjadřuje se k nim i Claudia: „I oni by měli mít možnost dobře žít. Všem těm, kteří ztratili domov, je třeba dát nový. To musíme umožnit my v Evropě…"

Vzniká neobvyklá galerie.Galerie na hranici

V místě někdejší železné opony v evropském rozvodí, nyní na turistické stezce po Zeleném pásu Evropy, vzniká v hornorakouském Windhaagu u Freistadtu galerie. Na jejím začátku je 19 zčásti monumentálních žulových skulptur Gerharda Eilmsteinera (na snímku dole). V příštích letech je mají doplnit směrem ke Green Belt Centru díla dalších zahraničních tvůrců. „Stezka po rozvodí se sochami je důležitou součástí nabídky, dalším ,checkpointem´ na Zeleném pásu Evropy, a pro naši obec významným impulsem k turistickému Mistr Eilmsteiner při práci.oživení," řekl starosta Windhaagu Erich Traxler.

Matterhorn jubiluje

Linecký deník OÖN připomněl, že 14. července uplyne 150 let od prvního zdolání Matterhornu (4478 m). Prvním na vrcholu byl mladý Edward Whymper jako vedoucí sedmičlenné lezecké skupiny. Při sestupu tehdy čtyři horolezci zahynuli…
„Osmkrát se o výstup pokoušel marně – majestátní hora byla pokládána za nepřemožitelnou a švýcarští horští zemědělci britského ilustrátora varovali, aby se jí nepřibližoval. Byli přesvědčeni, že duchové z ní háží do údolí kameny, aby královna Alp zůstala nedotčena," líčí OÖN. Whympera provázel zkušený italský horský vůdce Jean-Antoine Carrel, ale ten ho pak opustil, když italský alpský klub prohlásil zdolání Matterhornu za národní úkol. Dal tedy dohromady jinou skupinu a 14. července 1865 stanul po výstupu přes Hörnligrat na vrcholu. „Vyhrál tehdy ,závod´ s Carrelem, který ve stejnou dobu mířil na vrchol přes Liongrat. Sladký pocit vítězství ale netrval dlouho, alpinisticky nezkušený Robert Hadow při sestupu nad severní stěnou uklouzl a strhl s sebou francouzského horolezce Michela Croze a britské turisty Charlese Hudsona a lorda Francise Douglase. Whymper a švýcarští horští vůdci otec a syn Petrové Taugwalderové přežili jen díky tomu, že se příliš tenké staré lano přetrhlo," popisuje list. Podle Taugwaldera staršího se po pádu kolegů Whymper tak třásl, že nebyl schopen udělat krok a nebýt průvodců, zahynul by nejspíš také. Svět prý ale spíše uvěřil líčení Whympera, který vinu „přišil" Taugwalderům.
OÖN uzavírají, že od onoho 14. července 1865 přišlo na Matterhornu o život více než 500 horolezců. „V den 150. výročí prvovýstupu bude hora k jejich památce uzavřena. Kdo se přesto bude v úterý pokoušet ji zdolat, musí počítat s pokutou 5000 franků. Na 17. červenec je pak naplánován jubilejní výstup všemi čtyřmi trasami s lezeckými skupinami z Itálie, Anglie, Francie a Švýcarska," sděluje list a připomíná ještě rekordy – legendární horský vůdce z Zermattu Ulrich Inderbinen (1900-2004) byl na vrcholu 371krát, naposledy jako 89letý, a švýcarský rychlolezec Dani Arnold zdolal letos 22. dubna severní stěnu za pouhých 106 minut…

Dost nebojácný kancléř Faymann…Soumrak krkolomné stezky?

Z druhého konce Alp přichází zpráva, že možná nastává soumrak populární turistické lezecké cesty „Irg" (podle prvovýstupce jižní stěnou Dachsteinu Georga "Irga" Steinera) na Dachstein.
„Prošel jí spolkový kancléř Werner Faymann (na snímku), jejím přesvědčeným fanouškem je třeba i starosta Schladmingu Jürgen Winter a stovky dalších milovníků hor, je stále pokládána za jednu z nejkrásnějších lezeckých cest v Alpách," popisují OÖN. S tím prý by ale brzy mohl být konec. „Stezka totiž byla vybudována před deseti lety v dobré víře, že je na území Štýrska, ale pak se ukázalo, že přinejmenším její velká část leží v Horních Rakousích. Tím jsou štýrská stavební povolení bez ceny, cesta je prakticky černou stavbou, a ta má být nyní z důvodu ochrany přírody odstraněna," uvádí list.
S tím ovšem mimo jiné nesouhlasí starosta Ramsau Ernst Fischbacher. „Že se stala chyba, je nepochybné, ale odstraňování stezky by bylo větším zatížením životního prostředí než její ponechání," míní. „Pro Ramsau by bylo něčím šíleným, kdyby měla být stržena…" Starosta Obertraunu Egon Höll (SP), z jehož popudu byla hranice mezi Štýrskem a Horními Rakousy před několika lety nově vyměřena, má prý ale jasno – jestliže stezka vede severně od jižní stěny, pak leží na hornorakouském území a tím v ochranném pásmu Natura-2000. Starosta Schladmingu Jürgen Winter (VP) pokládá zprávu o zrušení cesty (a tedy „ničení majetku lidu existujícího už přes deset let") za aprílový žert.

Zablokují dálnici?

Hornorakouská obec St. Georgen oznámila v pátek konání informačního shromáždění 1. srpna od 11 do 13 hodin na dálnici A1 v obou směrech, které by zcela zablokovalo dopravu. „Chce tak upozornit na trvalé přeplnění záchytného přiíjímacího centra pro běžence v Thalhamu. Naposledy tam bylo pod střechou 198 a ve stanech 54 uprchlíků, více než dvojnásobek, než kolik bylo sjednáno s ministerstvem vnitra a se zemskou vládou," uvádějí OÖN.

Dunaj v plamenech

Přesně 18 minut a 22 sekund trvá ohňostroj při festivalu Dunaj v plamenech ve Vilshofenu. „Kolik úsilí za tím stojí, je ale pro laiky sotva představitelné," píše pasovská PNP. „Určitě tisíc hodin práce," počítají Alex Lehder a Manuela Brandlová z Millennium Visions, která letos už podvanácté ohňostroj vypravuje. „Jen pro výběr a sestříhání muziky potřebuji dva dny," rozvádí Brandl. V „horké fázi" je pak v akci třináct pyrotechniků…
Několik dnů firma pracovala na šesti rampách se 450 odpalovacími „cakeboxy". Jen k jejich bezpečnému upevnění proti překlopení se a tedy hrozícímu přesměrování raket bylo použito sedm kilogramů speciálního lepidla. Do vzduchu jde při představení půl tuny černého prachu – vyletí mj. 400 velkobomb, které dostoupají až do 150 metrů, a 16 000 nábojů „zvučných" názvů jako Gigantika, Orientexpress, Terminator. Po páteční premiéře začne dnes ve 21.45 druhý ohňostroj – podle vedení firmy opět zcela jiný.

Fandové německé reprezentace mají maskota.Viděla zázrak 7:1

Německý fotbalový svaz odprezentoval na své fandovské internetové stránce dvouletou Magdalenu Massingerovou z dolnobavorského Waldkirchenu jako „nejspíš nejmladší" fanynku, která prožila živě „zázrak 7:1" při utkání Německo-Brazílie v Belo Horizonte na loňském mistrovství světa, zaznamenala pasovská PNP. Byla na zápase s maminkou Ulrike a otcem Josefem, který jako člen fanklubu německé reprezentace nevynechá snad žádné mezistátní utkání. A protože se blíží výročí památného utkání, sáhla on-line redakce DSF po jejich snímku, jehož se náhodně dobrala…

Zavedou „videonálepku"

„Konec lepení a seškrabování, od roku 2018 má dálniční nálepky v Rakousku doplnit ,videoviněta´," píší OÖN. Bude možné ji objednat po internetu a stát má stejně jako námky k nalepení. Kontrolována bude už vybudovanými videozařízeními na rampách přes dálnici, zřízenými k vyhodnocování mýtného pro nákladní automobily. Zda projíždějící vozidlo elektronickou nálepku má, nebo ne, bude zjišťováno automaticky podle databáze poznávacích značek. Investice do projektu mají být 12 milionů eur, uvádí deník.

Autor: Vladimír Majer

11.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 15 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Závozník - svoz elektroodpadu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Místo výkonu Tábor., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Josef klejna - provozovna, Kpt. Jaroše, č.p. 369, 390 03 Tábor 3. Informace: Josef Klejna, +420 608 225 660.

Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 16 000 Kč

Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 35 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství obchodník (hypotéky, investice, pojištění). Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme kolegu s praxí ze stavební spořitelny nebo pojišťovny pro zajištění financování nemovitostí a kompletní pojistné a investiční projekty. , Dotovaný leasing Škoda Octavia, příspěvek 10 000 Kč na licenci od ČNB. , Zdroj klientů je podporován naší sesterskou realitní kanceláří Fincentrum reality, která nám dodává klienty na obsloužení. Nástup možný ihned. , Zázemí kanceláří, odborných a osobních asistentek k dispozici pro usnadnění práce., Strukturovaný životopis zasílejte na mail martin.franc@fincentrum.com nebo volat 602184597.. Pracoviště: Martin franc - fincentrum, a.s., nám. F. Křižíka, č.p. 348, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Franc, +420 602 184 597.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradník/ce, 22 000 Kč

Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradník/ce, kameník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Spolehlivá a stabilní firma s 10ti letým působením v oboru. Klíčový zájem o obor zahradnictví (zahradní a krajinné tvorby), praxe není podmínkou - zájemce umíme sami proškolit, případně rekvalifikovat. Vzdělání s maturitou - zahradnická nebo zemědělská škola výhodou, řidičský průkaz skupiny B, skupina E výhodou., Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, manuální zručnost, schopnost nacházet vlastní řešení při plnění zadaných úkolů., Náplň práce: realizace zahradních a krajinných úprav, vysazování rostlin, údržba zeleně, drobné stavební prvky, kamenické práce pokládka dlažby, stavba kamenných zídek, jezírek, gabionů, dřevěných prvků a další práce běžné v zahradnické tvorbě., V případě oboustranné spokojenosti možnost smlouvy na dobu neurčitou. Kariérní růst možný na pozici vedoucí realizačního týmu. Motivační prémie dle výkonu., Kontakt emailem. Místo výkonu práce: Tábor a okolí, Jihočeský kraj, Středočeský kraj., Zaměstnanecké výhody: motivační prémie.. Pracoviště: Ing. pavel hofman- prac., Svépomoc, č.p. 1077, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Pavel Hofman, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava krovu Solnice v Českých Budějovicích, jednoho z nejstarších v republice.
18

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Týn nad Vltavou - Městské centrum kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou pořádá každoročně touto dobou v Sokolovně plesy a taneční kurzy pro pokročilé. Obyvatelé města se tak mohou opravdu dosytosti vyžít, ale také se naučit mnohé z oblasti tance.

Táborští šachisté se výrazně přiblížili k ligové záchraně

Tábor - Šachisté táborského Sokola dokázali zmobilizovat své síly v hodině dvanácté.

Tygřice deklasovaly Benešov

Borotín - Starší žákyně ŠBK Borotín rozdrtily v domácím divizním střetnutí soupeřky z nedalekého Benešova a pomýšlejí na prvenství v soutěži.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT