VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů soutěžila piva

Soutěž Culinarix o nejlepší piva Horních Rakous obeslalo padesáti vzorky 13 z existujících 30 pivovarů. „Radovat se mohl hlavně pivovar Baumgartner ze Schärdingu, který získal šest zlatých medailí, což se ještě nikomu nikdy nepodařilo," píší OÖN. Zlato získalo celkem 22 piv, z Mühlviertlu například Junghopfenpils z Freistadtu v kategorii Pilsner, Kristall ze Schläglu ve speciálech, ve třídě „Märzen" (Březňáků), tedy poměrně silných ležáků, pak  Freistädter März'n  a Schlägl Urquell. Ve zvláštní kategorii Kreativita byly oceněny například  BIO Mühlviertler Bier a klášterní pivovar Schlägl.

4.4.2014
SDÍLEJ:

Sládek Baumgartnerů Moritz (uprostřed) s řediteli společnosti.Foto: Deník/repro

Bohatí zbohatli

Jmění 75 000 Rakušanů, kteří disponují více než milionem eur, loni stouplo na 130 miliard eur a tedy na stav roku 2007, před rokem finanční krize, píše deník OÖN. Ta srazila jejich majetek na 119 miliard. Letos a v příštím roce si superbohatí polepší vždy o dalších šest procent, odhadují experti - letos tedy na 138 miliard.

Ze 168 000 ultrabohatých, tedy kteří vlastní více než 30 milionů dolarů (asi 22 milionů eur), žije 384 ve Vídni. Nejvíc jich je v Londýně (4940), pak v New Yorku, Singapuru a Hongkongu. Do roku 2023 má být ultrabohatých na světě asi 215 000, tedy plus 30 procent.  Nejsilněji poroste jejich počet v Africe, Asii a v Latinské Americe. V Nigérii se prý například zdvojnásobí.

Pomáhají v nouzi

41. ročník rakouské televizní dárcovské akce Světlo v tmách vynesl 9,1 milionu eur, napsal deník Volksblatt. Kromě toho 7,4 milionu vynesl projekt Sousedé v tísni (pomoc uprchlíkům ze Sýrie a obětem tajfunu na Filipínách) a postiženým povodní v Rakousku poskytli spoluobčané prostřednictvím televize ORF 10,3 milionu eur. „Rok 2013 byl s celkem 26,8 milionu nejštědřejším v historii ORF," řekl generální ředitel Alexander Wrabetz.

V projektu Světlo v tmách bylo loni z peněz vybraných rakouskou televizí podpořeno 5193 rodin s 12 839 dětmi.

Pomník povodně nebude

Pomník povodně nebude.Město Deggendorf nebude zatím zřizovat žádný „pomník záplav" ve Fischerdorfu, katastroficky postižené části, řekl starosta Christian Moser na shromáždění občanů a sklidil od nich velký potlesk, zaznamenává deník PNP. Jak náš list informoval, měl být ve Fischerdorfu 4. června, ve výroční den provalení hráze, které způsobilo katastrofu, odhalen památník v podobě bronzové matrace položené přes betonovou lavici. Město k podobě pomníku vypsalo soutěž dotovanou 20 000 eur, kterou vyhrál Gregor Passens z Mnichova. Mnoho občanů Fischerdorfu ale na myšlenku „matrace", ale i na zřízení jakéhokoliv památníku v souvislosti s povodním, reagovalo negativně. „Nepotřebujeme to, tu zkázu jsme měli před očima dost dlouho," řekl lapidárně velitel hasičů  Dieter Treske.

Když navíc vyšlo najevo, že už podobná bronzová matrace položená přes zeď stojí v Mnichově, starosta Moser oznámil na městské radě, že projekt dávají „k ledu". Ve Fischerdorfu nyní dodal, že jej už ani nebudou „rozmrazovat".

Volební podvod?

V baště bavorského chřestu Geiselhöringu žije 7000 obyvatel a hlášeno je tady k pobytu i 482 zahraničních sklizňových pomocníků, kteří se takřka jednotně zapojili do voleb příbuzných a spolupracovníků svého zaměstnavatele, producenta chřestu, aby jim pomohli ze spodních míst kandidátky CSU. Tak se stalo a Herbert Lichtinger s 2132 hlasy těsně „sesadil" úřadujícího starostu Bernharda Krempla (1829), kandidujícího za Svobodné voliče. Ten začal mít podezření a podal stížnost. Při jejím prošetřování volební komise překontrolovala lístky sklizňových pomocníků, kteří volili korespondenčně, a jak její předsedkyně Birgit Fischer-Rentelová řekla deníku PNP, na hlasováních pro CSU se opakovalo čtyři nebo pět typů písma vždy asi na 40 až 50 lístcích.

Věc nyní šetří i kriminálka a státní zastupitelství pro podezření z padělání úřední listiny, resp. falšování voleb, a křivopřísežnictví – to proto, že kdo volí korespondenčně, musí na volební listině podepsat, že mu s podáním hlasu nikdo nepomohl, nebo tuto osobu uvést. „Stejné písmo na lístcích takové ,pomoci´ nasvědčuje, ale ,pomocníky´ tito voliči neuváděli," píše list.

Rekordně studentů

Od 7. dubna začne přednášky na pasovské univerzitě navštěvovat 11 291 studentů, tedy o 15 procent víc než loni (9810). Svůj první semestr začne 736 zájemců (loni 544). 768 posluchačů má zahraniční pas, o 119 víc než v roce 2013.

Nežádoucí noviny

Po urážlivých komentářích a článcích na adresu Bastiana Schweinsteigera po utkání čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester Utd. – Bayern (1:1) nechce FC Bayern dát akreditaci pro  odvetu 9. dubna novinářům pracujícím pro Daily Mirror a The Sun. Obě média měla o Schweinsteigerovi psát „v neuctivé, diskriminující a osobně urážlivé formě", cituje deník PNP z prohlášení klubu.

Uvádí, že "Sun" po zápase na svých internetových stránkách ve vztahu k tomuto hráči použil oslovení „You Schwein!" (Schwein je česky prase – pozn. red.), "Daily Mirror" zase uvedl: "You dirty Schwein", ty špinavé (sprosté) prase…

„Německý svaz novinářů rozhodnutí FC Bayern neakreditovat zástupce dvou britských médií k odvetě rozumí," pokračuje list. „Normálně to nejde, ale když vidím, co ty listy napsaly, musím pro to mít porozumění. Štvaní nepatří k žurnalistice," cituje mluvčího svazu. Také prezident svazu Erich Laaser oba listy napomenul za urážlivý tón.

Vlaštovky nemají kam?

V těchto dnech se z Afriky vracejí (i) do Bavorska první vlaštovky – a podle ochránců přírody tu stále hůř nacházejí životní prostor, píše PNP. Míst k hnízdění a zdrojů potravy pro ně ubývá a ptáci vnímaní jako nositelé štěstí už jsou v řadě míst vzácní, sdělil zemský svaz ochrany ptactva. Jeho expertka Sylvia Weberová připomíná jejich užitečnost – denně odchytají mouchy a další hmyz v hmotnosti větší, než sami váží. Celoročně zákonem chráněná vlaštovčí hnízda jsou ale často ilegálně odstraňována. Svaz doporučuje připravovat vlaštovkám umělá hnízdiště i proto, že už často nemohou najít přírodní materiál k jejich stavbě jako hlínu apod. Kromě toho by majitelé zahrad neměli užívat pesticidů, protože ty ničí hmyz, hlavní zdroj potravy vlaštovek.

Aby svaz ochrany ptactva získal přesnější přehled o stavu tohoto druhu v Bavorsku, vypsal „hodinu zahradního ptactva Plus". Mezi 9. a 12. květnem mají přátelé přírody ohlásit zjištěná vlaštovčí hnízda. (www.lbv.de/schwalben)

Lákání dětí je zákonné

Známý Media Markt s elektronikou v Pasově vedl v červenci 2011 reklamní kampaň, v níž sliboval školákům za každou jedničku na vysvědčení, s níž přijdou do obchodu, rabat dvě eura. „Neučíme se jen kvůli škole, ale také kvůli slevám," inzeroval akci v jednom týdeníku. Na konci připojil reklamní slogan firmy: „Přece nejsem blbej…"

Spolkový svaz centrál ochrany spotřebitelů v akci viděl nekalou soutěž, která děti svádí k nakupování, a firmu zažaloval. Právní zástupce Media Marktu upozornil, že projekt nepropagoval žádný konkrétní produkt, takže o zneužití nezkušenosti dětí nelze mluvit. Okresní soud v Pasově ani odvolací instance žalobě nevyhověly a nyní svaz neuspěl ani u Nejvyššího soudu (BGH). Ten uzavřel, že akce byla přípustná, nezneužila nezkušenosti dětí (rozsudek I ZR 96/13). Senát se ztotožnil s názorem, že nejde o nepřípustné obchodní jednání, protože akce neapeluje k nákupu určitého produktu, ale všeobecně podporuje celý sortiment zboží. Podle soudu nelze dovodit ani nepřiměřený nepodložený vliv akce na svobodu rozhodování školáků.

Posype nás Sahara?

Přeháňky, které na víkend ohlásili meteorologové, by mohly do Bavorska znovu přinést pouštní písek jako naposledy v polovině února. „Tehdy se nažloutlá vrstvička usadila na  silnice a auta," připomíná PNP.

Zaspal premiérku

Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer (CSU) se zařadil mezi odpůrce letního času, žertuje deník PNP. V pondělí totiž kvůli přenastavení hodin „zaspal" telefonickou konferenci se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU), jak se přiznal  listu Donaukurier. Prý ještě ležel v posteli, když mu zazvonil mobil. Protože hodiny ukazovaly teprve krátce před sedmou, Seehofer hovor ignoroval. Zvonění ale nepřestávalo, a pak si uvědomil svůj omyl… „Na osmou naplánovaná konference začala až v 8.07," píše PNP. Připomíná,  že zemská ministryně hospodářství Ilse Aignerová chce odstartovat iniciativu za zrušení letního času. „Řekl jsem jí, že se může spolehnout na naši podporu," dodává Seehofer.

Nezabíjet kuřata!

Německý ministr hospodářství Christian Schmidt (CSU) podporuje požadavek Dolního Saska a Severního Porýní – Vestfálska na celospolkový zákaz sporného masového zabíjení kuřat. „Usmrcování jednodenních kohoutků není natrvalo přijatelnou praxí," řekl pasovskému deníku PNP. Ministr prý inicioval zintenzivnění výzkumu jiných řešení v této oblasti. Téma probírali také ministři zemědělství SRN a spolkových zemí v Chotěbuzi. Severní Porýní – Vestfálsko loni jako první země toto usmrcování odmítlo.

PNP vysvětluje, že v Německu je ve velkochovech drůbeže usmrcováno každoročně kolem 50 milionů kuřat kohoutků ihned po vyklubání – jsou pokládána za nežádoucí „vedlejší produkt" chovu nosnic, na který jsou stanice zařízeny. Pro výkrm se kohoutci nehodí, protože majíí málo masa.

Autor: Vladimír Majer

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: úkolová mzda. Pracoviště: Tarotex s.r.o., Chýnovská, č.p. 378, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petr Jablonovský, +420 777 722 468. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 10 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci manager výuky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: vhodné pro absolventy!, Požadujeme řp sk. B, základní znalost angličtiny, základní znalost němčiny, znalost práce na PC. , Nabízíme příjemné prostředí, možnost osobního růstu, zaškolení a možnost jazykového studia za zvýhodněné ceny. , zaměstnanecké výhody: pružná pracovní doba, hodnocení a bonusy za správné vedení výuky, možnost osobního růstu., Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: J.s.agency - jazyková škola i s.r.o. tábor, Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: Jiří Slavíček, +420 608 886 395. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přípravné práce pro svářeče, bourací práce, pomoc topenářům a instalatérům. Předem kontaktovat telefonicky, provozovna: Družstevní 245, Tábor. Pracoviště: Petr nehonský, Švermova, č.p. 327, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Petr Nehonský, +420 736 677 625. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jednoduché šití na průmyslovém šicím stroji, zaučíme, výhodou je znalost práce alespoň na domácím šicím stroji, pracovní doba 6.00 h - 14.00 h - možno domluvit úpravu pracovní doby; při nástupu doba určitá s možností prodloužení na dobu neurčitou, Závodní stravování, sleva v podnikové prodejně. Pracoviště: Dita výrobní družstvo invalidů, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Renata Bočanová, +420 381 479 202.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Stavba dálnice. Ilustrační foto.

O stavbu dálnice D4 se utkají čtyři konsorcia

Chanuka a Vánoce

Tábor – Co mají společného Chanuka a Vánoce

Příběhy starých domů a osudy jejich obyvatel

Písek ‑ Město má poměrně velké množství zachovalých měšťanských domů a dalších zajímavých staveb. Jejich historii se už několik let věnuje novinářka Zlata Měchurová.

Trabantem kolem světa

Sezimovo Ústí – Úterý 13. listopadu zpestří návštěvníkům Spektra cestovatel Dan Přibáň.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT