„Schickeria se tvůrčím a vzorným způsobem angažuje proti jakékoliv formě diskriminace a v posledních letech prošla pozitivním vývojem," řekl prezident svazu Wolfgang Niersbach, který předsedá jury volící nositele této ceny. Připomněl akce této skupiny k uctění památky bývalého prezidenta FC Bayern Kurta Landauera a dalších židovských členů klubu.

Landauer byl prezidentem FC v letech 1913/14 a znovu 1919/33. V roce 1932 klub poprvé vyhrál titul německého mistra. Pak byl Landauer nacisty odstraněn, protože byl Žid. V roce 1938 byl krátce v koncentračním táboře Dachau, o rok později ho nechali emigrovat do Ženevy. Po válce, během níž přišel skoro o celou rodinu, byl znovu prezidentem Bayernu v letech 1947/51. Příznačné je přiznání dnešního šéfa představenstva Karla-Heinze Rummenigeho při nedávné vzpomínkové akci v klubovém muzeu, že když hrál od roku 1974 deset let za tento klub, nikdy se se jménem Landauer nesetkal…  V roce 2013 byl Kurt Landauer posmrtně jmenován čestným prezidentem FC. Na stadionech pak často právě mladí fanoušci, kteří jinak nepožívají zrovna dobrou pověst, zorganizovali na jeho počest nápadité a výrazné vzpomínkové akce. Právě "Schickeria München" to udělala způsobem, který oslovil desetitisíce fanoušků a senzibilizoval je pro toto téma, uvedla jury. Jejími členy jsou také mj. Charlotte Knoblochová, v letech 2006/10 prezidentka Centrální rady Židů v Německu, prezident fotbalové ligy Reinhard Rauball a zástupci rodiny Hirschových.

K Schickeria München poznamenává PNP, že ještě před pár lety byli její členové opakovaně nápadní v souvislosti s násilnými akcemi.

Druhou cenu 2014 získal společný projekt, na němž se podílely mj. klub Borussia Dotmund, jeho fanoušci a pamětní místo Steinwache, trvalá výstava městského archivu na téma „odpor a pronásledování v Dortmundu v letech 1933–1945". „32 fanoušků BVB navštívilo v červnu polská pamětní místa Zamosc, Lublin, Belzec, Majdanek a Sobibór a hledalo stopy 800 dortmundských Židů, kteří byli deportováni v roce 1942," uvádí zpráva. Třetím oceněným je lidová vysoká škola města Rothu za doprovodné akce kolem výstavy  „Fotbalisté, bojovníci a legendy" o historii židovského fotbalu v Německu.  Čestné uznání 2014 dostal Mario Bendel z Berlína, autor a editor privátní facebookové stránky „fotbaloví fanoušci proti pravicovému extrémismu".

Cenu Julia Hirsche propůjčuje Německý fotbalový svaz od roku 2005. Julius Hirsch jako hráč vyhrál v roce 1910 s Karlsruhe německé mistrovství, o rok později byl jako 19letý povolán do reprezentace. Jako kapitán SvG Fürth získal roku 1914 znovu titul mistra. V roce 1943 byl jako Žid deportován do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau a už se nevrátil.

Milost výtržníkům

Shodou okolností v den oznámení zprávy o Hirschově ceně PNP zveřejnila, že vedení FC Bayern Mnichov zrušilo několik dnů po zahájení nového ročníku bundesligy četným rowdies zákazy vstupu na stadion. Rozhodnutí rozzlobilo mnichovskou policii, která byla výslovně proti amnestii těchto násilníků.

Důvodem zákazu vstupu na stadion byly těžké výtržnosti při derby s FC Norimberk loni v dubnu, podle policie „dosud nejhorší v souvislosti s fotbalem v Mnichově". „Ultras" Bayernu tehdy zaútočili na skupinu fanoušků hostí, létaly láhve a kameny a zraněno bylo i sedmnáct policistů. Společně s policií a městem se vedení klubu dohodlo, že identifikované násilníky už na stadion nepustí, vysvětluje list. Podle Bavorského rádia ale prezident Bayernu Uli Hoeness už krátce nato amnestii naznačil a proti přání policie bylo před několika dny 32 ze 33 zjištěných fotbalových výtržníků klubem „omilostněno". Opět tedy mohou na stadion.

Nebezpečné nemocnice

Šestnáct pacientů bavorských okresních nemocnic a psychiatrií spáchalo v uplynulých pěti letech sebevraždu, píše deník PNP. Nejvíc případů bylo v Dolním Bavorsku – pět, v Horním Francku čtyři. Řekla to ministryně zdravotnictví Melanie Humlová na interpelaci poslance za Svobodné voliče Petera Bauera. Ten to označil za hrozivé číslo a pokritizoval, že vedle dokonaných činů počet  pokusů pacientů o dobrovolný odchod ze života není pořizován. To vede k tomu, že není možné přijímat cílená preventivní opatření.

Chtějí stíhat sportovní rybáře

Soutěže ve sportovním rybolovu mají dlouhou tradici i v dolnobavorském Dingolfingu, kde o největší úlovky začátkem srpna usilovalo 50 účastníků. Organizace ochránců zvířat PETA podala na všechny trestní oznámení, protože podle ní šlo o týrání – zvířata byla usmrcována bez ospravedlnitelného důvodu, jak chce zákon.

„Podle komentáře k zákonu o ochraně zvířat musí být jediným důvodem rybolovu získávání potravy," píše PNP. PETA ve svém podání odkazuje na rozhodnutí státního zastupitelství v Münsteru z letošního 19. března, v němž je také výslovně uvedeno, že chytání o závod je přečinem, a to i tehdy, jsou-li ryby následně zkonzumovány. „Usmrcování ryb v rámci volnočasové záliby nebo tzv. sportovní akce je bezcitné a znamená porušení zákona," sděluje PETA.

Pasovský list poznamenává, že zemský rybářský svaz o takových oznámeních ví, Dingolfingští nejsou prvním klubem, který se za tradiční soutěž musí zodpovídat před soudem.

Zasadil se o husy

U mnichovského soudu byl zažalován 34letý ochránce zvířat za porušení „důvěrného sdělení". Pořídil obrazový a zvukový záznam rozhovorů zaměstnanců ve firmě produkující peřiny a polštáře v Unterschleißheimu u Mnichova k původu materiálu . Nahrávky byly použity pro film dokumentující škubání hus za živa, které zákon na ochranu zvířat zakazuje. Děje se tak u hus na výkrm třikrát za jejich život a u hus na chov až dvacetkrát. Němečtí ochranáři to před čtyřmi roky zdokumentovali a zveřejnili. Autor záznamu pak byl obviněn ze zmíněného porušení důvěrného sdělení.

Podle tohoto paragrafu hrozí trest odnětí svobody  až na tři roky nebo peněžitý trest tomu, kdo bez povolení „zaznamená na zvukový nosič neveřejně vyřčené slovo jiného", nebo kdo takovýto záznam použije nebo zpřístupní třetí osobě.

Obviněný nicméně sklidil uznání, napsal deník PNP a cituje soudce: „Výslovně vaši práci vítám, je třeba lidí jako vy, kteří se angažují. Stojí ale v zákoně, že takové tajné nahrávky se nesmí pořizovat." Se souhlasem státního zástupce pak stíhání dosud bezúhonného obviněného zastavil proti zaplacení narovnání ve výši 1500 eur, které připadne mnichovskému svazu ochránců zvířat. „Část této sumy okamžitě poskytli sympatizanti obviněného, kteří demonstrovali před justiční budovou," uzavírá PNP.