Archeologické nálezy střepů a kamenných nástrojů byly na stejném poli odkryty už v roce 2011, ale tento je první, který doslova vyoral sedlák. Po dohodě s experty památkového úřadu byl neprodleně zorganizován podrobný vědecký průzkum a z plochy pouhých dvou metrů čtverečních se podařilo zachránit na tisíc fragmentů keramiky. Našly se tu také kamenné nástroje používané k mletí. „Rozsah nálezu byl zjevný až po pozdějším vyčistění a složení asi 5000 let starých kousků – pocházejí z minimálně třiceti nádob, hrnců a misek nejrůznějších tvarů a velikostí," pokračuje deník. Krondorfer vyzdvihuje zejména střep nádoby zdobené obrazem luku. Připomíná, že u velké dunajské smyčky bylo objeveno devět sídlišť. Strategicky výhodná poloha měla pravděpodobně mimořádný význam a přitažlivost i pro lidi doby kamenné.

Doktorský kompromis

Po šestikolovém vyjednávání dospěli v neděli hornorakouský hejtman Josef Pühringer a zástupci lékařské komory k dohodě o platech, která má odvrátit hrozbu odmítnutí sloužení přesčasů v nemocnicích.
Základní plat se zvýší turnusovým lékařům o 15, asistentům a sekundářům o 17, odborným lékařům o 20 procent. Mladým lékařům odpadnou tzv. ambulanční příplatky, ostatním budou kráceny podle ročního hrubého příjmu – od 35 000 do 50 000 eur o deset procent, do 100 000 eur o 20 procent atd. Kdo bere přes 200 000 eur, zkrátí se mu plat za ambulantní služby o 40 procent. Budou zrušeny paušály za přesčasy, od 41. hodiny v týdnu se bude vyplácet zákonný příplatek. Za práci o svátcích a v noci budou mít lékaři zvláštní honorář.
Podle Pühringera bude takto „přerozděleno" mladým lékařům a střední příjmové vrstvě 40 až 45 milionů eur, z nichž 20 až 25 milionů musí přidat zemský rozpočet.

Židé a fotbal

Muzeum FC Bayern Mnichov v Allianz Areně otevřelo v pondělí zvláštní výstavu o Židech v německém fotbalu. „Klub tak chce tématizovat diskriminaci a rasismus v německém sportu a zachytit nové trendy," píše PNP. Výstavu s názvem „Hráči, bojovníci a legendy – Židé v německém fotbalu a v FC Bayern" zahájili předseda představenstva klubu Karl-Heinz Rummenigge a prezidentka hornobavorské židovské kulturní obce Charlotte Knoblochová. Potrvá do konce dubna.

Rummenigge signalizoval podporu návrhu Knoblochové na pojmenování náměstí před Allianz Arenou po bývalém židovském prezidentovi FC Bayern Kurtu Landauerovi (Deník o jeho osudu informoval). Dosud po něm byla pojmenována jen cesta u arény vedoucí k čističce, což Knoblochová opakovaně kritizovala. Oddělení kultury magistrátu s návrhem souhlasí.

Nezaměstnaní uklízejí

Město Norimberk nasazuje k úklidu černých skládek, psího trusu, odhozených jízdních kol a dalšího nepořádku dlouhodobě nezaměstnané. „Už deset let chodí hlídkovat jako takzvaní strážci parků v rámci akce Čisto v bytě," píše PNP. „Upozorňují majitele psů na povinnost mít je na vodítku a uklízet po nich výkaly. Územní ,dozorci´ se ale také rozhlížejí po odhozených jehlách narkomanů a dbají na dodržování práv na hřištích. Město s nimi má dobrou zkušenost. Jak říká provozní vedoucí podniku služeb pro veřejný prostor Ronald Höfler, nemají sice výsledky nějakých exaktních měření, ale stížností na špínu v parcích prý evidentně ubylo. „ Podobné projekty běží ve Vídni, Hamburku a Kolíně nad Rýnem.

Osvětim bez Putina

Úterní vzpomínky k 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim – Birkenau sovětskou armádou se zúčastní špičkoví politikové z téměř 40 zemí, z Rakouska například prezident Heinz Fischer a kancléř Werner Faymann. Chybět ale bude Vladimír Putin, který neúčast podle OÖN odůvodnil tím, že nedostal osobní pozvání. Předtím polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna sklidil hněvné reakce Moskvy za výrok, že 27. ledna 1945 otevřeli osvětimské brány ukrajinští vojáci. Spor stopnul předseda vlády Bronislaw Komorowski s tím, že oslava by se neměla politizovat a mělo by se uznat, že většina Rudé armády byli Rusové. Osvobození tábora prožilo kolem 7000 vězňů, předtím tu bylo za čtyři a půl roku zavražděno více než 1,1 milionu lidí. V září 1941 tu byl k jejich zabíjení poprvé použit „Cyklon B".

Zámky lásky prý fakt hrozí

Částí veřejnosti „nestrávené" opatření budějovické radnice odstranit tzv. zámky lásky, které zamilovaní připevňují na pletivo lávky přes slepé rameno Malše, protože prý ohrožují stabilitu můstku (deník informoval), má obdobu u německých sousedů. Jak napsal deník PNP, právní referenti měst Norimberka, Fürthu, Erlangenu a Schwabachu včera o řešení problému jednali v Erlangenu. Zvyk prý skutečně ohrožuje pevnost mostů, uvádí list. Na pořadu jednání dále byly komunální zákazy držení divokých zvířat v cirkusových podmínkách, problém odstavených a nepoužívaných jízdních kol v ulicích, ale také aktuální bezpečnostní situace po atentátech v Pařízi a v Bruselu.

V Norimberku byly zámky zpravidla opatřené jmény milenců po stížnostech občanů v polovině ledna na východě města odřezány rozbrusem. Budou nějakou dobu uloženy a pokud se o ně „instalatéři" nepřihlásí, sešrotují je. „Také na stezce přes Pegnitz namontovali někteří zamilovaní jako důkaz své lásky těžké zámky k jízdním kolům," píše PNP. „Některé trčely tak daleko do cesty, že je chodci, joggeři a cyklisté cítili jako překážku. Někteří se o ně i lehce zranili. Nyní by mohly být odstraněny i ty. Na historických památkách město tyto ozdoby nikdy nestrpělo, z uměleckohistorických i z estetických důvodů byly sejmuty velmi rychle. Na moderních mostech byly tyto symboly ale spíše trpěny, zvyk takového vyznávání vnímala řada občanů pozitivně. Jenže třeba na závěsných lanech zmíněného mostu přes Pegnitz už se zámků ,bimbalo´ přes tisíc a ohrožovali pevnost lávky pro chodce."
Podobně chtějí zlikvidovat zámky ohrožující pevnost můstků i v dalších městech oblasti. „V Erlangenu, Schwabachu a Fürthu byl ale tento zvyk dosud jen málo rozšířen," končí pasovský list.