VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů experimentují: tramvaje v centru zdarma

Pasov - Kuriózního účastníka dopravy zastavila pasovská policie v neděli odpoledne na A3 u Vilshofenu. „23letý Angličan jel rychlostí kolem 60 km/h v pravém jízdním pruhu na Řezno na motorce," popisuje PNP. „Hlídce řekl, že jede z Pákistánu.  Chtěl prý prožít největší dobrodružství svého života. Odletěl proto v únoru do Pákistánu, aby se odtud dostal zpátky do Anglie na mopedu. V Pákistánu si koupil starý vehikl o obsahu 160 ccm s výkonem deseti koní. Projel na něm přes Indii, Tibet, Himaláje a Čínu do Ruska a přes Bospor zpět do Evropy. Protože doklady mladého muže i jeho vozidlo byly v pořádku,  mohl pokračovat v cestě, na níž už urazil patnáct tisíc kilometrů. Ke zbývající tisícovce mu policisté popřáli hodně štěstí," uvedl deník.

17.9.2013
SDÍLEJ:

Projížďka - Z Pákistánu do Anglie...Foto: Deník/repro PNP

Bez jízdenek

Linec, který je rakouským hlavním městem co do veřejné hromadné dopravy (loni přes 102,5 milionu cestujících, nejlevnější roční síťovka v zemi za 265 eur) pošilhává po Štýrském Hradci, kde od 9. září mohou cestující v historickém centru mezi dvěma náměstími jezdit v osmi linkách zdarma. Experiment, jehož cílem je zatraktivnění středu města pro turisty a posílení obratu tamního obchodu, je vypsán na jeden rok.

Komunistická radní v Linci Gerlinde Grünnová navrhuje zavést takové opatření i v hlavním městě Horních Rakous, například mezi oběma nádražími. „Upozorňuje na příklad Tallinnu, kde na části tratí hromadné dopravy zavedli volnou jízdu v začátku roku a každý desátý motorista už nechává auto doma, nebo na belgický Hasselt, kde se počet cestujících MHD za deset let ztřináctinásobil," píše deník OÖN.

Místostarosta Klaus Luger chce štýrský model prostudovat a propočítat náklady. Míní, že starosti s turisty či s obchody v centru Linec na rozdíl od Hradce naštěstí nemá, a rovnou dodává, že turismus by se musel na akci finančně podílet. Radní pro životní prostředí Eva Schobesbergerová (Zelení) vidí projekt jako městský marketing a turistický gag, životnímu prostředí prý nic nepřinese.

Lákají na městskou

V Evropském týdnu mobility, který začíná dnes, chce město Salcburk „lákat" řidiče osobních aut na městskou hromadnou dopravu rozdáním deseti tisíc jednodenních jízdenek v hodnotě po 5,30 eura. Bude je rozdávat projíždějícím po hlavních příjezdních komunikacích do města a občané si sami mohou vybrat, který den je budou chtít využít.  Budou platit až do 15. října.

„Týden mobility má přispět k uvědomění si, že doprava nemusí znamenat vždycky autodopravu a že každý jednotlivec může přispět ke zvýšení kvality života a zmenšení zátěže hlukem a zplodinami," řekl radní pro plánování Johann Padutsch.

Při stoupajícím objemu provozu v omezeném prostoru města roste význam hromadné dopravy, v níž hrají nejdůležitější roli autobusy – ty přepravují kolem 110 000 cestujících denně. Podle Leonharda Schittera, předsedy představenstva Salzburg AG, je o to důležitější upřednostnění tohoto způsobu jízd budováním přednostních pruhů.  Kromě zmíněného rozdávání volných jízdenek řidičům budou po celý týden mobility děkovat pracovníci přepravní společnosti cestujícím přímo v autobusech. Salzburg AG chce také rozšířit caresharing, servis využívání osobních aut více osobami najednou.

Specialitou Týdne mobility je 17. září srovnávací jízda rychlosti přepravy v ranní špičce ze Seekirchenu k zámku Mirabell v Salcburku. „Závodit" budou čtyři prominenti včetně místostarosty Seekirchenu a poslanec zemského sněmu Helmuta Naderera – automobilista, cyklista s e-kolem, uživatel hromadné dopravy s kombinací vlak/bus a uživatel vlaku s možností vzít s sebou kolo, kterým bude právě Naderer. Start bude v 7.25 u gymnázia v Seekirchenu. Takto se budou měřit cestující v pěti spolkových hlavních městech. Na www.mobilitaetswoche.at jsou vypsány sázky na vítěze srovnávání a kdo je uhádne ve všech pěti městech, může v závěrečném losování získat celoroční síťovou permanentku na vlak.

Loni se Týdne mobility v Rakousku zúčastnilo 552 obcí.

Tisíc let Leondingu

Štrúdl k tisíciletí Leondingu.Čtvrté největší město Horních Rakous oslavilo o víkendu tisíc let trvání. Tehdy se označovalo jako „Liutmuntinga", připomněl deník OÖN. Lidé tady sídlili ale už po tisíciletí před Římany, jak dokládají nálezy z doby kamenné.  Ty jsou dnes uloženy v městském muzeu. Kolem roku 1900 měl Leonding 3800 obyvatel, nyní jich má 28 237.

Tisíciletí tu slavili čtyři dny. Zapojily se všechny místní složky od zatím mladého spolku motoristických veteránů přes milovníky přírody a skauty až ke „kuerenbergským rytířům". Poklonu svému rodišti vysekl proslulý kreslíř Gerhard Haderer obrazem středověkého Leondingu s poznámkou, že kdyby jej byl vytvořil v roce 2013, skončil by asi na hranici… Součástí oslav bylo také pečení veleštrúdlu (na snímku), který byl poté rozprodán ve prospěch zdejšího trhu chudých.

300 000 mlsalo

Na míli lahůdek v Linci bylo živo.Páteční pouliční festival dobrot na „nejdelší míli lahůdek" v centru Lince, o němž informoval i Deník,  přitáhl kolem 300 000 návštěvníků! Ochutnávali a nakupovali produkty 150 vystavovatelů z „chutné země Horní Rakousy". Úspěch akce byl prý největším uznáním zemědělským producentům a zpracovatelům. „Kulinářství je kusem identity regionu," glosoval zemský rada pro zemědělství Max Hiegelsberger v lineckém listě OÖN.

CSU ovládla i okresy

Kromě absolutní většiny v bavorském zemském sněmu ovládla CSU o víkendových volbách i všech sedm regionálních zastupitelstev v zemi. „Tyto parlamenty jako třetí komunální rovina po obcích a okresech jsou specialitou Bavorska, kterou nemá žádná jiná spolková země," vysvětluje deník PNP. Podle předběžných výsledků má v regionu Dolní Bavorsko CSU 47,28 procenta prvohlasů, SPD 16,61, Svobodní voliči (FW) 13,05, Zelení 5,86, FDP 2,56 procenta. V druhých hlasech získala CSU 52,32 procenta, SPD 16,14, FW 10,81, Zelení 5,54 a Frankenbergerova ÖDP 4,11 procenta. CSU má devět mandátů, SPD 3, FW 2, zbývající čtyři strany po jednom.

K volbám list glosuje, že největší vážnost jim přikládali v psychiatrických klinikách a sociálních zařízeních. Volební účast byla 60 procent. Zajímavostí voleb do bavorského sněmu může být, že z něj vypadl velký bojovník proti Temelínu Eike Hallitzky. Ve volebním okrese Regen, Freyung-Grafenau získal 10 423 hlasů, Rosi Steinbergerová z Landshutu ale 12 452, a vzhledem ke špatnému výsledku této strany v zemi obsadila jediné místo, které Zeleným v zemském parlamentu připadlo.

Bezpečnější zemědělství

Od ledna do července se stalo v oblasti Dolní Bavorsko, Horní Falcko a Švábsko sedmnáct smrtelných nehod v zemědělství. Loni za stejnou dobu jich bylo 29, píše PNP. Počet úrazů na venkově klesá i v dlouhodobém měřítku. V roce 1997 je mělo 23 890 zemědělců, loni 16 000. Letos za sedm měsíců došlo k 9551 nehodám, což je oproti loňsku o 93 víc. V okrese Pasov byly příčinou nejčastěji pády (18 procent). Následují úrazy po kopnutí kopyty (15).
Vedoucí odboru prevence pracovních nehod sociální pojišťovny Fritz Allinger  vidí problém v osvětě bezpečnosti práce u starších zemědělců, zejména k těžbě dřeva a práci na žebřících. Ze čtyřiceti loňských obětí nehod byly téměř dvě třetiny starší 60 let. Podle Allingera nejsou senioři při práci ani méně opatrní ani více nekoncentrovaní. „Jsou si vědomi nebezpečí, víc se ale spoléhají na to, že se nic nestane," říká. Při ubývající robustností s věkem je u nich zvlášť významná prevence pádů. „Malý trénink svalů denně už může pomoci k posílení důležitých tělesných partií jako zápěstí či stehen, také cvičení s vibrační kmitací tyčí nebo jednoduchá gymnastika mohou přispět k bezpečnější a kordinovanější práci."

Chytli mladé „lovce" s kuší

V ohradě jezdecké školy Cavaletti v Kronstorffu v okrese Linec venkov někdo 29. srpna vpálil šíp z kuše do zad ponyho Asterixe a závodního jezdeckého koně Casimira zasáhl do kopyta. Předtím v nedalekém St. Valentinu neznámý střelec složil touto zbraní ovci.

Policii se je podařilo vypátrat. Zadržela 20letého nezaměstnaného z Ennsu a jeho 21letou přítelkyni bez stálého bydliště závislou na pervitinu. Společně s mladíkovým starším bratrem toho dne prý stříleli napřed na dopravní značky, a potom na zvířata… „Chtěli kuš vyzkoušet," uvedl policejní inspektor Alexander Riedler v deníku OÖN. Všichni se doznali.

Vyšetřování ukázalo, že mladší obvinění vnikli několikrát do skladu obchodu se zbraněmi a odcizili odtud sto kuší, 25 sportovních luků atd. v celkové hodnotě 25 000 eur. Oba bratři si kuše také hned chtěli vyzkoušet… Mladý páreček toho má ostatně na svědomí víc, při domovní prohlídce se u něj našly věci pocházející z dalších vloupání.  Oba skončili ve vazbě. Jsou obviněni z krádeží, přechovávačství, nedovoleného držení drog a zbraní. Starší z bratrů, který se na krádežích nepodílel, je stíhán na svobodě.

„Jsem ráda, že je chytili, a že nešlo o záměrné týrání zvířat," řekla učitelka jízdy  Karin Birklhuberová.

Zaměstnával cizince

Kvůli zaměstnávání zdánlivě samostatně podnikající osob byl mnichovský podnikatel v úklidových a čisticích službách odsouzen ke dvěma roků podmíněně. „Přiznal, že zaměstnal 25 Bulharů jako údajné subdodavatele a ušetřil si tak kolem 130 000 eur plateb sociálního pojištění," informuje deník PNP. Údajným obchodním partnerům určoval pracovní dobu a místo práce. Thomas Meister z hlavního celního úřadu v Mnichově řekl, že jde o velmi rozšířenou praxi – mnoho východoevropských pracovníků je podle něho z nevědomosti do tohto pseudododavatelství natlačováno. „Odsouzený podnikatel nyní musí doplatit sociální pojištění lidí a sankci 50 000 eur," uzavřel list.

Jako v Nigeru…

V okrese Pasov panují zdravotnické poměry jako v Nigeru, podle Human Development Indexu  (HDI) nejméně rozvinuté zemi světa, napsal deník PNP a upřesnil, že přinejmenším v jednom aspektu – v prvoočkování proti neštovicím. „V zemi v západní Africe vyčerpávané hladomorem a občanskou válkou je podle Světové zdravotnické organizace proočkováno 76 procent jednoletých dětí, v pasovském okrese kolem 78 procent do dvou let," uvádí list.

Ještě výraznější je podle něj v regionu nechuť k druhému očkování. V okrese Freyung k němu přistupuje 43 procent dětí, ve městě Landshutu 40 procent – a Pasov je s 36 procenty třetí od konce ze všech okresů v celém Německé spolkové republice, těsně před Bad Tölzem a Ga-Pa s 35 procenty. „Spolkový průměr je 62 procent, bavorský 56," dodává PNP.

Letos se dosud v SRN vyskytlo 1542 případů neštovic, z toho 711 v Bavorsku. Jak v Německu, tak v Bavorsku je to desetinásobek bilance roku 2012 (165, resp. 70 nemocných). V Dolním Bavorsku naopak trend kupodivu poklesl – letos tu zachytili jen deset případů proti loňským 24.

Hrdi na Velký Javor

Sousedé z Bavorského lesa se dmou pýchou. „Skiresort.de, podkle vlastních údajů největší testovací portál lyžařských území na světě, to musí vědět: Velký Javor není jen špičkovým areálem, který tester vyznamenal čtyřmi z pěti možných hvězdiček, ale ve dvou kategoriích dokonce vítězem srovnávání," píše deník PNP o lyžařském ráji za českými humny.

Tak byl Javor oceněn jako nejlepší lyžařské území v kategorii délky sjezdovek do třiceti kilometrů a stal se i vítězem kritéria čistoty a hygieny. Posuzovatelé mu vystavili skvělou vizitku i co do péče o životní prostředí, gastronomických nabídek na dosah a úpravy svahů.

Falešný policista a nectnostná oběť

Trestní soud v Landshutu řešil téměř neuvěřitelnou historku. 23letý učeň se v květnu vydával za „sexpolicistu" a společně s 21letým komplicem využil naivity 22leté praktikantky k tomu, aby na ní vynutil pohlavní styk. Kromě toho jí sebral šedesát eur, píše deník PNP. Byl obžalován za vydírání a útisk.

Pškozená si v květnu smluvila po internetu setkání s 21letým kadeřníkem. Při procházce se mluvilo hlavně o sexu a krátce nato ji partner pozval do bytu. Domluvený pohlavní styk byl ale po půlhodině drsně přerušen zvonkem u dveří, a když holič otevřel, dovnitř vstoupil mladý muž v bundě landshutské bezpečnostní služby. „Jsem od sexuální policie," představil se mladík, který se ve skutečnosti připravuje na obchodníka sportovními potřebami, a dívce sdělil obvinění z rušení domovního klidu. Vysvětlil, že v této městské čtvrti je domovním řádem stanoven zákaz odpoledního pohlavního styku. Důvodem má být vysoký počet porodů… „Falešný policista ale nabídl podezřelé východisko: když mu prý zaplatí 60 eur pokuty a půjde taky s ním, oznámení nepodá. A dívka souhlasila, popisuje list.

Složila dohromady 58 eur, dala je mladíkovi a poskytla mu požadovanou službu. Ten jí dal na vědomí, že trvá i na ještě jednom setkání. Kdyby se zdráhala, oznámení na ni podá a rušení domovního klidu pak bude za sedm stovek.

Mladá žena se doma svěřila rodičům a společně podali druhý den trestní oznámení.  Poškozená při vyšetřování uvedla, že se požadavkům „sexuálního policisty" poddala ve strachu ze svých rodičů. 700 eur by prý rozhodně dohromady nedala… O jeho služební identitě neděla pochyb vzhledem k jeho uniformě.

„Poté, kdy na návrh obhajoby soud konstatoval chaty, v nichž poškozená zvala kadeřníka k dalším setkáním, ale také mu popisovala, jaké sexuální praktiky upřednostňuje, se procesní strany domluvily na řešení – stíhání obviněného bylo zastaveno s tím, že převezme náklady právního zastoupení své oběti a vrátí jí 58 eur…," napsala PNP. A „sexuálnímu policistovi" hrozí v jiném procesu vyšší trest za ublížení na zdraví, dodala

Autor: Vladimír Majer

17.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 28 000 Kč Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis práce: úprava povrchu kovových dílů a to zinkováním nebo niklováním, příprava lázní pro hromadnou a závěsovou chemickou a elektrochemickou povrchovou úpravu, obsluha vanových, bubnových a poloautomatických zařízení na chemickou úpravu povrchů., Požadované vzdělání:, Výhodou vyučení v chemickém oboru - galvanizér, provozní chemik. Na pracovní pozici se lze zaučit bez požadovaného vzdělání. Zaučení provádí odborný instruktor., , Dále požadujeme:, znalost práce s PC, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost., , Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti, týden dovolené navíc, pololetní odměny, příplatky nad rámec zákoníku práce, penzijní připojištění, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, dotované závodní stravování, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy, slevu v podnikové prodejně, benefitní systém., zasílat životopis. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Klejnová, +420 381 492 229. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/ice, vychystávání materiálu pro textilní výrobu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VYHRAZENO PRO OZP., Práce na dílně textilní výroby: vychystávání textilních dílů pro další zpracování - podle rozpisů (díly, počty, vzory), nutná pečlivost a zodpovědnost; v případě potřeby další práce (lisování textilních etiket apod.), pracovní doba 6:00 h - 14:00hod; při nástupu doba určitá s možností prodloužení na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, sleva v podnikové prodejně., Kontakt: emailem, osobně (pracoviště zaměstnavatele).. Pracoviště: Dita výrobní družstvo invalidů, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Renata Bočanová, +420 381 479 202. Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Tvarovat komponenty a dílce z nerezového plechu pomocí ohraňovacího lisu dle výkresové dokumentace., Co očekáváme my od Vás: Máte výuční list technického zaměření? Čtení technické dokumentace a práce s posuvným měřidlem a úhloměrem Vám nedělá problémy?, Práce na počítači pro Vás není překážkou a rádi se učíte nové věci?, Můžete pracovat v nepřetržitém provozu na 12-ti hodinové směny (denní směna 6-18 hodin, noční směna 18-6 hodin)?, Co můžete očekávat Vy od nás:, Úkolovou mzdu závislou na profesní odbornosti: 110-180 Kč/hod, Pravidelné zvyšování mzdy v návaznosti na splnění parametrů profesního rozvoje (výkon a kvalita odvedené práce), Příplatek za noční směnu nad rámec zákona (20% po celých 12 hod). Prémie za docházku 1000 Kč měsíčně, Dotované stravování v ceně 30 Kč, Příspěvek za odpracované roky, Příspěvek na údržbu pracovních oděvů, Kvalitní zaškolení a vybavení, Čisté a bezpečné pracovní prostředí, Příspěvek na stravování 55% ceny jídla, příspěvek za odpracované roky, příspěvek na údržbu pracovních oděvů,sleva na firemní výrobky. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT