Aby dobře uměly německy

Linec - Rakouská ministryně rodiny Sophie Karmasinová by chtěla, aby od podzimu příštího roku navštěvovaly školky nebo podobná předškolní zařízení povinně už i všechny čtyřleté děti, píší OÖN. Nyní je to povinnost pro pětileté, které musí chodit do školek čtyři dny v týdnu. Náklady přebírá stát. Norma letos končí a Karmasinová vyjednává se spolkovými zeměmi novou úpravu. Jde v ní samozřejmě o peníze, uvádí list a poznamenává, že spolkový rozpočet vydává na tento účel ročně 70 milionů eur. V celém Rakousku chodí do školek „dobrovolně" už teď 94 procenta čtyřletých, v Horních Rakousích 97,7 procenta. Rozšířením na povinnost by údajně v této zemi přibylo jen dalších 300 čtyřletých. Jde však o to, že převzetím výdajů státem pro další ročník by rodiny ušetřily ročně průměrně 1500 eur.
Linecký list vysvětluje, že povinnost byla uzákoněna ke zlepšení znalostí němčiny dětí před nástupem do školy. Ministryně ujistila, že přitom nešlo o cizince – zhruba polovina dětí s jazykovými deficity je z rakouského kulturního prostředí. Výjimky z povinné docházky do školky by měly dopadat jen na děti ze vzdálených míst nebo nemocné. Norma se nemá vztahovat také na čtyřleté, jejich rodiče nebo denní opatrovníci budou schopni samostatně plnit určité vzdělávací úkoly a kteří mají potřebné jazykové znalosti, končí OÖN.

Neděle motorkářů pro potřebné.Korzo motorkářů

V neděli 14. června v poledne odstartuje z Pasova 5. ročník motorkářského benefičního korza. Výnos dobročinné akce letos připadne chráněnému útulku pro ženy a děti v Pasově a spolku Holzland, který podporuje sirotky. V minulých letech korza vynesla pro potřebné celkem na 300 000 eur. Start a cíl letošního ročníku bude v zahradě pivovaru Hacklberg. Okružní jízda měří asi 80 kilometrů a vede přes Tiefenbach, Ruderting, Hutthurm, Kalteneck, Büchlberg a Hauzenberg zpátky. O uzavírky trati se bude starat 16 místních hasičských sborů. V pivovarské zahradě bude k dispozici testovací zařízení, simulátor převrácení auta apod. Zájemcům tu nabídnou reakční a zrakový test atd.
Zúčastnit se mohou motorkáři i čtyřkolkáři z Bavorska a Rakouska. Korzo nemá být rychlejší než 80 km/h. Stroje musí být přihlášeny k provozu a pojištěny.

Dost rychlý Čech

V sobotu kolem jedenácté hodiny pronásledovala hlídka rakouské policie po Severní dálnici A5 směrem na Vídeň automobil s českou poznávací značkou a na radaru mu u motorestu Hochleithen v okrese Mistelbach naměřila 244 km/h. Řidiče zastavila ve Wolkersdorfu. „Musel složit kauci a policie mu vzhledem k závažnosti porušení předpisů zadržela řidičský průkaz," uvádí list OÖN.

Projede se

63letý Achim Heukemes z dolnofranckého Rottendorfu v okrese Würzburg se jako jediný Němec zúčastní nejtvrdšího cyklistického závodu jednotlivců na světě, přejezdu od Ocenside na západním pobřeží USA do Annapolisu v Marylandu na východě. Trasu dlouhou 4800 kilometrů chce absolvovat během deseti dnů a deseti hodin, píše PNP. Denně by tedy musel ujet 460 km, na spánek si vyčleňuje hodinu a půl denně. Účastníci zdolávají na trase mj. tři průsmyky vysoké přes 3000 m. Start bude 16. června. K závodu jednotlivců je přihlášeno 40 dobrodruhů. Kromě něho pojedou závod družstev dva německé čtyřčlenné týmy.