Žena z Hranic u Nových Hradů, která doma trápila přes dvě desítky psů i jiných tvorů v naprosto otřesných podmínkách, porušila zákon na ochranu zvířat a zřejmě i trestní zákoník. Dospěla k tomu Krajská veterinární správa v Českých Budějovicích (dále jen KVS), která zde v tomto týdnu uskutečnila kontrolu. Deník o případu podrobně informoval minulý pátek.

Podle ředitele KVS Františka Kouby se majitelka nároků na zvířata vzdala, péči o ně převzalo sdružení Cibela. „Byl bych proti tomu, aby se jí ti psi vraceli, protože se o ně nedokáže postarat. Není to poprvé. Přesně věděla, že půjde do nemocnice, a přesto tam zvířata nechala bez jakékoliv péče,“ zdůraznil ředitel Kouba.
Místopředsedkyně Cibely Martina Pohorská řekla, že většinu štěňat se už podařilo umístit do náhradní péče, problém je však s udáváním dospělých psů. Všechna zvířata jsou k vidění na internetových stránkách sdružení.

„Je mezi nimi jedna agresivnější fena, ale jinak jsou všechna v pohodě,“ popsala ochránkyně Martina Pohorská.

Po zveřejnění případu se problematickým chovem začali zabývat i trhosvinenští policisté. Koncem minulého týdne to uvedla budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. „Prověřujeme možné podezření ze spáchání trestných činů týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti,“ potvrdila mluvčí Tupá.

Podle starostky Pavlíny 
Deutschové nyní zbývá v Hranicích asi šest posledních psů, o které se stará soused Vladimír Trsek. „Z našeho pohledu je problém vyřešen, a to hlavně díky sdružení Cibela,“ oddychla si včera starostka Deutschová.