Někdy je problém se vytočit. Zdůvodnil starosta Jiří Fišer potřebu rozšířit sbor oddávajících o další dobrovolníky.

Našel se neuvolněný zastupitel a starostův kolega z T2020 Štěpán Pavlík. Snoubenci teď mají na výběr z deseti jmen.

Štěpán Pavlík na svou premiéru teprve čeká, jeho prvním úkolem je sestavit si projev, který od něj svatebčané uslyší.

„Když jsem se ženil, oddával nás starosta a líbilo se mi, že ke každému z nás něco osobního řekl. Takový projev má smysl. Svůj bych rád taky alespoň trochu ušil každému na míru, aby si z něj něco odnesli a nepouštěli ho hned druhým uchem ven," plánuje.

Přestože řady oddávajících bylo třeba posílit, svateb je oproti loňsku méně. Vedoucí matrikářka Libuše Malá je přesvědčená, že laťku už páry nepřeskočí.

„V zimě je obřadů málo, takže více než loňských 179 jich mít nebudeme. Předchozí rok byl výjimečný, zatímco trvala klesajících tendence, loni bylo svateb víc," říká a dodává, že k 23. červenci (započítala i objednané obřady tohoto týdne) se spolu s církevními svatbami dostávají na číslo devadesát devět.

Pokud by chtěli pokořit loňskou úroveň, museli by snoubenci uzavírat manželství jak na běžícím pásu: každý týden až do konce roku čtyři svatby.

Převážná většina snoubenců si svého konkrétního oddávajícího nežádá. Svěřují se tak plně do rukou matriky, která pro oddávající sestavuje služby.

Právo uzavírat manželství získává každý uvolněný zastupitel, tedy starosta a místostarostové. Počet pak doplňují dobrovolníci z řad zastupitelů. Například bývalý starosta František Dědič sice už deset let na radnici nesedí a dnes je s ODS na straně opozice, přesto před snoubence dál předstupuje.

Zcela nejvíce obřadů – sedmnáct - má letos za sebou Lenka Horejsková, bývalou místostarostku z TOP 09 těsně stíhá současná z ČSSD Olga Bastlová. Na kontě má jen o jednu svatbu méně. Zcela nejméně jich odsloužil starosta Jiří Fišer. Jak upozorňuje matrikářka, počty neodpovídají oblíbenosti.

„To v žádném případě, protože převážná většina, tak 99 procent, si oddávajícího nevybírá. A pak se může stát, že některý má ten den při službě svateb hodně, jiný zrovna jednu," vysvětluje Libuše Malá.

Navíc existuje pravidlo, že páteční obřady, a těch je málo, dostávají uvolnění radní, kteří snoubence oddají v pracovní době, zatímco početnější víkendové si dělí neuvolnění zastupitelé. Nemusejí se tak uvolňovat ze zaměstnání. A v rozpisu služeb dochází i k čilým záskokům.

Do tohoto kolečka teď nově dobrovolně vstoupil Štěpán Pavlík, který vyslyšel prosbu stranického kolegy.

„Starosta nám rozeslal email, že je málo oddávajících. Tak jsem zareagoval. Poděkoval mi a hned jsem byl nahlášený na matrice. Přihlásil jsem se jediný," naznačil fofr, jímž se dostal mezi zkušenější oddávající.

Štěpán Pavlík (45) je ve svém profesním životě projektantem, veřejnost ho ale zná jako zpěváka.

Do obřadu jim řval lev

Vítězství za nejvíce odsloužených svatebních obřadů Lenku Horejskovou srdečně rozesmálo. Pak ale také potěšilo, ostatně jako každé prvenství člověka v životě potěší.

„Letos jsem skutečně při svých službách měla hodně svateb a ještě jsem dost zaskakovala," říká k početnému kontu.
Svou kariéru v obřadní síni, kdy si na krk zavěšuje řetěz se znakem, začala jako místostarostka po volbách v roce 2010. I když následující komunální volby ji už na radnici nevynesly, svou úlohu oddávající plní Lenka Horejsková dál. A nebrání se ani záskokům. Koho střídá nejvíc, ale neprozradila. „Já to nevím, když někdo vypadne, zavolá nám matrikářka," vysvětluje praxi.

Všichni svůj čas zamilovaným věnují bez nároku na honorář. Přesto před ně Lenka Horejsková předstupuje ráda, byť ve svém volnu. Zpočátku cítila trému, bez ohledu na to, že mluvit na veřejnosti byla zvyklá již z působení ve funkci vedoucí odboru. „Napřed se mi do toho moc nechtělo, ale čím déle to teď dělám, tím raději," potvrdila. Za pultíkem pro oddávajícího už stála několikrát i mimo budovu úřadu. K polibku novomanžele vyzvala v botanické i zoologické zahradě, ve sklepě nebo na oblíbeném Velkém šanci.

„V zoologické zahradě to bylo krásné, protože do svatebního projevu a hudby nám řval lev, tak to bylo zajímavé. Hezká svatba byla i ve sklepě restaurace Aux, kdy všichni byli v puntíkatém," vzpomíná na své svatební zážitky a připouští, že oddávat známé je vždy mnohem víc osobní a pociťuje i větší trému.
Někdy se i oddávající vnoří do pocitů maminek a tchyní. Alespoň Lenka Horejsková si někdy v duchu klade otázku, jak dlouho spolu zrovna ta její dvojice vydrží. U diamantové svatby si hned odpoví.