VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táboráci se modlili za zdar rakouských zbraní. Bůh modlitby vyslyšel

Tábor - Zatímco se v poslední třetině 18. století táborští měšťané ustavičně hádali, koho zvolit za sládka v pivovaře, ostatní dějiny města té doby uvízly v okurkové sezoně. Nedělo se nic zvláštního. Ba dokonce i divoké přírodní živly, které se v oblasti vyřádily během hladomoru v letech 1771 a 1772, přešly nyní do fáze odpočinku.

15.5.2016
SDÍLEJ:

LAKOTA. Měšťané nechtěli dávat vojákům dřevo na topení a prostěradla.Foto: Josef Musil


Písaři uznali za vhodné zaznamenat jen dvě mimořádné události. Ty se však jako mimořádné tvářily jen naoko. Dvacátého listopadu 1777 se strhl vydatný déšť, při kterém sjel blesk do věže kostela – a nic se nestalo.
Ještě horší bouře se rozpoutala 29. června 1783. Odpoledne se obloha zatáhla natolik, že den se proměnil v noc, město ozařovaly blesky a zase si za svůj cíl vzaly kostelní věž. Udeřily do ní několikrát – a opět se nic nestalo. Plameny odnikud nevyšlehly, nikdo nepřišel o život.

A to bylo opravdu co říct, neboť při téhle bouři zabily blesky v Českém království na pět set lidí.
Snad Táborákům pomohly modlitby k apoštolům Petrovi a Pavlovi, jimž je 29. červen zasvěcen. A jelikož pranostiky na ten den si v případě deště navzájem odporují, světci jistě požehnali, aby se naplnilo: „Prší-li na svatého Petra a Pavla, urodí se hojně hub."
Modlitby za přivolání obecného štěstí se už v Táboře osvědčily. Nicméně největší účinek mělo takové modlení k nebeské moci, pokud ho nařídila pozemská moc.

V roce 1778 naposledy válčil stárnoucí Fridrich II. s rakouskou monarchií o bavorské dědictví, a hned když to v červenci začalo, obdržel Tábor nařízení, že se má za šťastný výsledek války sloužit v kostelích pět otčenášů a zdrávas, vyznání víry a litanie ke jménu Ježíš po mši a večerní pobožnosti.

Zabralo to. Boje, které získaly lidová přízviska bramborová válka nebo švestková mela, protože se hladoví vojáci sytili vyhrabanými bramborami a nezralými švestkami, se Tábora nedotkly. V Českém království prošly hlavně severními a severovýchodními Čechami. Asi se tam modlili málo.

V Táboře stále pobývali císařští vojáci, s nimiž se představitelé města snažili dobře vycházet, jak o tom svědčí zápisy městského písaře z roku 1776. Na začátku roku obec rozhodla, že každý šikovatel dostane dva sáhy dříví pro „dobré přátelství", jen si to dříví musejí vojáci sami odnést.

LAKOMÍ MĚŠŤANÉ
V říjnu přišli Táborští s nápadem, že se budou stavět pavlače u Hradské brány, aby si tam vojsko mohlo uložit obilí. Písař pak o pavlačích spokojeně zapsal: „Sou udělány." Téhož měsíce dostali vojáci k dispozici sklep u radnice a nevyužívanou radní sednici pro sklad šatstva a lůžek. „Jest vykázaný a oni sou s tím spokojeni," oznámil následný zápis. V říjnu město dodalo do světnic ještě provazy na zavěšování mundúrů a nechalo si na to vystavit stvrzenku.

Následujícího roku v březnu dostali měšťané nařízeno, že vojákům, které ubytovávají „na kvartýře", poskytnou svícen a sekeru a každého čtvrtroku dvě košťata. Měšťané také těmto vojákům měli dávat dříví na topení a prostěradla.
 Kdo někdy slyšel, že se Táboru říkalo České Skotsko (doufejme, že tahle přezdívka už ztratila opodstatnění), jistě nebude překvapen, že měšťané škudlili, jak se dalo, až si vojáci začali stěžovat. Radní rázně zasáhli. Nechali si lakomé měšťany předvolat a oznámili jim, že pokud do měsíce nedají vojákům všechno, co je třeba, poskytne jim to magistrát. A měšťanům strhne odpovídající finanční částku buď z várečních výnosů nebo z nájmu, který jim vojsko vyplácí za ubytování.

Tohle se přihodilo v květnu. Jak se měšťané ke svým povinnostem stavěli, odvodíme z říjnového zápisu, který informuje, že město dokonce vypracovalo plán prohlídek u jednotlivých měšťanů, aby se ověřilo, jestli dávají vojákům dříví a prostěradla.

Autor: Josef Musil

Autor: Redakce

15.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhou prosincovou neděli si lidé po celém světě připomínají památku  zemřelých dětí. Za svoje malé, ale i dospělé děti přišli zapálit svíčku jejich rodiče i sourozenci.
28

Smutek po dítěti nikdy nezmizí

Ilustrační foto.
10

ANKETA: Hledáme nejhezčí vánoční strom na Táborsku

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Monínec - Areál Monínec spustí provoz hlavní sjezdovky již tento pátek v 18 hodin.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

České Budějovice – Už je to přes deset dnů, co na území českobudějovického sídliště Máj a Zavadilky, dopadly části takzvaného bolidu čili jasného meteoru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT