VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starý most v Zářečí žije už jen ve filmu Zlatí úhoři

Jižní Čechy - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Snímek podle knihy Oty Pavla se z části natáčel i na jihu Čech. Objevuje se v něm především Bechyňsko, filmaři si vyhlédli například most, který dnes již neexistuje, protože jej poničila povodeň

12.1.2013
SDÍLEJ:

Záběr z filmu Zlatí úhoři.Foto: printscreen

Je všeobecně známo, že Ota Pavel, autor literární předlohy k filmu Zlatí úhoři, miloval středočeskou Berounku. A přesto si ve snímku, který je částečně z doby protektorátu, „zahrály" také  jižní Čechy – řeka Lužnice, starý most v bechyňském Zářečí, nádherný kaňon zvaný Židova strouha a barokní zámeček v Bzí u Dolního Bukovska.

Obyvatelé Bechyně snímek znají hlavně kvůli scéně, kdy před nacisty prchá v místní části Zářečí postava Rozvědčíka (Radoslav Brzobohatý). Vyběhne z hospody a přes zahradu utíká na most původem z konce 19. století. Je nejprve postřelen a pak zatčení oddálí skokem do vody. Plave směrem k jezu.

Záběry mají kromě jiného dokumentární hodnotu. Ten most totiž už neexistuje. Poničila ho povodeň v roce 2002 a pak ho nahradila jiná, širší konstrukce.

Na zářečskou filmovou scénu se skokem do Lužnice si dobře pamatuje například Miroslav Janák. „Bylo mi tehdy asi patnáct let. Filmaři se nás, kluků, ptali, kde je řeka nejhlubší. Ukázali jsme jim správné místo, kam jsme skákali jako kluci taky. Nejdříve ale dno propátrali potápěči. A jak to vnímám s odstupem dnes? Film se tu netočil každý den. Je to pro mě velký zážitek z dětství," řekl Miroslav Janák.

Záběr z filmu Zlatí úhoři. Rozvědčík v podání Radoslava Brzobohatého se právě chystá skočit z mostu v Zářečí do řeky Lužnice. Tento mostek v místní části Bechyně už nenajdete. Nahradil ho modernější.Od restaurace Pod skalou se na stejný filmový skok díval Ludvík Zeman. „Brzobohatého nahrazoval dublér. Skákal určitě dvakrát. Pamatuji si, že se po prvním pokusu na břehu převlékal. Skákat musel proti proudu řeky, tam je to hlubší a bezpečnější," sdělil Ludvík Zeman.

Hospoda U Rozvědčíka se za dlouhá léta změnila. Pivo se tu už netočí. Býval tam konzum. Dnes dům slouží jako keramická dílna Milanu Voborskému. „Že se tu točili Zlatí úhoři, to samozřejmě vím. Bývalá hospoda, kterou mám teď v pronájmu, je úplně jiná. Už třeba nemá krásné dřevěné schodiště se zádveřím," zalitoval keramik Milan Voborský.

Přidal také historku, že pstruhy, které ve filmu nese chlapec  Prdelka smutné paní Rozvědčíkové, štábu nachytal na Židově strouze dědeček  jeho kamaráda. K Lužnici tento muž chodil kontrolovat stav vody.

Ve Zlatých úhořích vystupuje řada mladých mužů 
v uniformách wehrmachtu. Jsou to studenti vojenské letecké školy v Liberci, které na natáčení přivezl důstojník a někdejší bechyňský divadelní ochotník Josef Fendrych. „V Bechyni jsem několik let před filmem sloužil na letišti. Pak jsem odešel v roce 1975 do Liberce na vojenskou katedru, ale do Bechyně, kterou jsem znal, jsem se vracel se studenty na praxi. Před natáčením Zlatých úhořů přijel 
k nám na katedru produkční, že potřebuje asi dvacet mladíků, aby hráli německé vojáky. Řekl, že je máme naučit reagovat na německé povely. Třeba: K poctě zbraň," vypráví dnes devětasedmdesátiletý senior Josef Fendrych.

Z bechyňského letiště pak adepti vojenského pilotního řemesla jezdili natáčet – a také se někdy i najíst. Ve filmu je třeba zachycen výlov. „Hostinský vojákům upeče ryby, které filmaři nechali ve velkém přivézt. To jídlo bylo skutečně z ryb," řekl Josef Fendrych. On sám ve filmu nehraje, ale jeho kolegu učitele oblékli jako německého důstojníka a dokonce spoluzatýká na mostě Rozvědčíka.

Záběr z filmu Zlatí úhoři. Převozník Prošek (na kole) veze židovské rodině srnčí, které dává sílu. Míjí zámek v Bzí s reliéfy erbů na zdi. Vojáci wehrmachtu mají ve filmu velitelství v zámku v obci Bzí u Dolního Bukovska. Objekt přestavěný roku 1650 v barokním stylu má čtyři křídla kolem nádvoří. Místní lidé památku poznají podle vstupního portálu s reliéfy erbů. Starosta Dolního Bukovska František Mazanec připomněl, že kromě zámku filmaři využili i přilehlý Pivovarský rybník. „Odtud je scéna s výlovem. Vše je dobře poznat i po letech. I objekt napravo od rybníka stále stojí. Zejména mezi staršími obyvateli se o natáčení Zlatých úhořů pořád dobře ví. Dalším filmem, který dílem vznikal na zdejším zámku, byla komedie Svatba upírů," podotkl starosta Mazanec.

Samotný zámeček od natáčení trochu zchátral, ale snad se mu blýská na lepší časy. Belgicko-ruští vlastníci podle starosty žádají o dotace, aby mohli památku opravit. „Uvidíme, jestli budou se žádostí o dotaci úspěšní. Všiml jsem si, že vyměnili kus střechy a shnilé trámy," sdělil František Mazanec.

Když jsem honil na hrázi Prdelku, zakopl jsem správně hned poprvé

Když v úvodu filmu komentuje Vladimír Menšík snovou scénu, při níž převozník Prošek  tahá z řeky různé druhy ryb, stojí kolem auta na břehu komparzisté z bechyňského divadelního spolku. Právě tam si vybral režisér Kachyňa Milana Dvořáka do role pomocníka porybného. V kostymérně později vyfasoval gumový plášť s kapucí. V roce třímal hůl. Jeho úkolem, bylo (ne)chytit  Prdelku při pytlačení.

Záběr z filmu Zlatí úhoři. Pomocník porybného v podání bechyňského ochotníka  Milana Dvořáka vyčkává, až vyrazí za malým pytlákem.„Honím ho po hrázi rybníka v obci Bzí. V ději bylo napsáno, že kluk musí zdrhnout.  Měl jsem běžet za ním, ale pak věrohodně zakopnout. Režisér, skvělý člověk, mi řekl, že je to těžké i pro opravdového herce. Povedlo se mi to hned napoprvé, pan Kachyňa byl spokojen," říká Milan Dvořák, kterému bude letos 80 let.

Ve filmu se objevuje i ve chvíli, kdy porybný v malé venkovské uličce naoko bije Prdelku. „Kvůli natáčení jsem jel autem na Berounsko. Vzal jsem si na to dovolenou.  Když jsem dorazil na místo, začalo příšerně pršet. Jiří Cízler, co hrál porybného, si sednul ke mně do auta a hodiny jsme si spolu povídali o všem možném, hlavně o divadle," vypráví Milan Dvořák.

Z filmového setkání, které se uskutečnilo zhruba před 35 lety, je dodnes nadšený. „Ve štábu byli úžasní lidé: kostymérka, režisér, ten malý kluk Martin Mikuláš byl moc šikovný. Viděl jsem krásnou Elišku Balzerovou. Líbil se mi humor Vladimíra Menšíka, který už měl potíže s dýcháním a  jedl prášky. Nikdy na tohle filmování nezapomenu. Vzpomínat budu do konce svého života," řekl Milan Dvořák. Když běží Úhoři v televizi, vždycky se k nim rád vrací. 

Eliška Balzerová dublérku odmítla

Záběr z filmu Zlatí úhoři. Eliška Balzerová v koupací scéně, která vznikala v tůni u Bechyně.Krásné romantické kaňonovité údolí potoka kousek od Bechyně a krásná žena. Tak by se daly stručně popsat poměrně slavné koupací záběry na Elišku Balzerovou ve Zlatých úhořích. Traduje se, že herečka, která v roce 1977 přešla z Českých Budějovic do Vinohradského divadla v Praze, nahou scénu točit vůbec nechtěla. Bránil jí v tom stud.

Pak štáb přivezl dublérku. Její malá postava se herečce nelíbila. Měla krátké nohy. To zřejmě přimělo tehdy asi osmadvacetiletou představitelku paní Rozvědčíkové, že změnila názor. Režisér se jí snažil scénu ulehčit a poslal štáb na oběd. „Pane režisére, kdybyste tady zůstal jen vy a pan kameraman, tak do té vody vlezu, zaplavu a vylezu. Já tam vlezla, vylezla a znovu tam a zpátky, a než jsme to natočili, celý štáb už byl po obědě, seděl nahoře na stráni a měl pěkné kino. Byla jsem na mrtvici," řekla Eliška Balzerová dříve pro časopis Reflex.

Autor: Luboš Dvořák

12.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož. manuální zručnost, vytrvalost, poctivost,, nástup dle dohody,, stravování, odměny, kontakt : TELEFON, E-mail !!. Pracoviště: Gz media, a.s., pobočka soběslav, Wilsonova, č.p. 222, 392 01 Soběslav. Informace: Iveta Bodnárová, +420 605 883 744. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Aknel group a.s., restaurace u anděla, Strkovská, č.p. 1, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Lenka Jirovská, +420 736 455 186. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači sportovních potřeb sportovní poradce, prodejce, pracovník v půjčovně lyží. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce ve specializované prodejně a půjčovně pro lyžaře. Obsluha zákazníků v prodejně a v půjčovně lyží a snowboardů. Požadujeme příjemné vystupování a základní znalosti na PC, zájem o lyžování., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Jan jirák, skicentrum, Bechyňská, č.p. 398, 390 01 Tábor 1. Informace: Jan Jirák, +420 777 940 349. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 20 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů pomocník - obsluha zemního stroje (zaškolíme). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B (+E) (C+E výhodou), kontakt: Vít Zavadil 604929188, Karel Kůrka 777581763 - 8:00 - 16:00 nebo e-mail: aquaservis@skylan.cz. Pracoviště: Aqua servis kz, s.r.o. veselí, U Vodárny, č.p. 902, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Vít Zavadil, +420 604 929 188.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou
22

Hlubocká zoo už zase září stovkami světýlek

Ilustrační foto

V pondělí sněhové přeháňky

Žáci 9. tříd dělali sýr

Veselí nad Lužnicí - O výrobě sýra se v minulých dnech dozvěděli žáci 9. tříd z táborského okresu na Střední škole potravinářské a ekologické ve Veselí nad Lužnicí.

Vánoce se blíží i do hospicu

Prachatice – Laskavost a důstojnost, co nejmenší bolesti a klid. Když to jde zasmát se, nechat se pohladit po tváři, stisknout ruku. To jsou největší hodnoty života v prachatickém hospicu.

Vyrobte si svého anděla v dílně

Tábor – Ve středu od 15 do 18 hodin se koná v obchodě domácího hospice Jordán v obchodním domě Dvořák Andělská tvořivá dílna.

České dráhy zdražily jízdné

Jižní Čechy – Nový jízdní řád Českých drah (ČD), který začal platit v neděli, přinesl mírné zdražení jízdného, a to 2,5 procenta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT