VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedka je čiperná i ve 109 letech

Linec - 109 let se 23. července dožije nejstarší Hornorakušanka Anna Wiesmayrová z domova seniorů v Linci.

12.7.2017
SDÍLEJ:

Nejstarší žena Horních Rakous se synem.Foto: Deník/repro

Ve stejném roce, kdy se narodila, oslavil František Josef I. 60 let svého císařování. Ve druhé světové válce jim bomby na Linec vytloukly okna bytu, její manžel se nevrátil z ruské fronty. Druhému partnerovi porodila ve svých čtyřiceti letech v roce 1948 syna Rudolfa. Ten dodnes vzpomíná, jak po válce paběrkovali u sedláků kolem Gallneukirchenu. Maso mívali jen v neděli…

Ještě před rokem se paní Wiesmayrová starala v domově seniorů o mnohem mladší obyvatelky, ještě dnes je objíždí v pojízdném křesle k popovídání si. „Když jí bylo sto let, lékař jí řekl, že má krevní obraz jako mladice. Přitom nikdy nežila moc zdravě – všechno, co jí doktor dnes zakazuje, zapomněla,“ prozrazuje syn. „Kávu tak silně sladí, že krystalky cukru zalézají do zubů. A skoro ke všemu jídlu si přidává sádlo…“

Malé café u cesty

V kavárničce obsluhují hendikepovaní.

Tak se jmenuje kavárnička s 26 místy k sezení, z toho deseti v předzahrádce, která byla otevřena k 10. výročí vzniku chráněných dílen sociální pomoci v Unterweissenbachu. V nich 26 postižených zhotovuje řemeslné produkty. Pět z nich servíruje v kavárně domácí zákusky a občerstvení, tři další připravují v provozovně nabízené pečivo a pomazánky. „Je velkou radostí vidět, jak roste jejich sebevědomí, když mohou spolupracovat a obsluhovat naše hosty,“ říká v OÖN vedoucí dílen Angela Wirrerová. „Naše malá kavárna je další krok k integraci v obci, kde má být místem výměny a setkávání.“ Vzhledem k tomu, že jsou přímo na Janově turistické a poutní cestě dlouhé 84 kilometrů, doufá, že mnoho poutníků se u nich zastaví k posilnění na další cestu, dodává linecký list.

Na snímku obsluhuje Johannes Schinninger.

Zpěváčci okouzlují Mexiko

Zpěváčci ze St. Florianu v Mexiku.

O zájezdu chlapeckého sboru „Sängerknaben“ ze St. Florianu do Mexika jsme informovali. List OÖN nyní sdělil, že během třinácti dnů absolvovali deset koncertů. „Při tom toto světoznámé hudební těleso poznávalo také chudobný život společenské vrstvy potřebných v této zemi,“ píší OÖN. Jako kontrast k vystoupením na perifériích Mexico City ale také zpívali Franku J. Devlynovi, světovému prezidentovi rotariánů, rakouské velvyslankyni Evě Hagerové, princi Alexandru Saskému či dceři Carlose Slima, jednoho z nejbohatších lidí světa. „Ale ať už v publiku seděl ten či onen, na závěr následovaly standing ovation,“ pokračuje list. Zejména po přídavku „Cielito lindo“ prý byli posluchači k neudržení. „Pokud jsme okamžitě nezmizeli v šatnách, pokračoval ještě půl hodiny fotoshooting – všichni chtěli obrázky s chlapci a muži v kožených kalhotách a s dámami v dirndlech,“ cituje deník koncertní manažerku sboru Christu Steinkellnerovou.

Do Rakouska se „knaben“ vrátí 20. července.

„Hitlerovo“ pivo stopli

Tohle pivo prý není jejich pivo.

Zprávy lineckého deníku Volksblatt o prodeji pivních, vinných a likérových lahví dekorovaných Hitlerovým portrétem a nacistickými hesly (náš list informoval) v prodejnách suvenýrů v hornojadranských letoviscích, například v Lignanu, měly první dopady. „Bavorský pivovar, který se údajně o ,hnědé proměně´ svých pivních láhví dozvěděl až z novin, jejich dodávky zastavil,“ uvedl Volksblatt.

List opakuje, že v Německu nebo v Rakousku by byly výroba a prodej takových produktů zakázány, a že turisté, kteří je z Itálie přivážejí, riskují trest za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv. Přesto prodejci v Lignanu hovoří o velkém zájmu hostů z německy mluvících zemí o tyto výrobky. Brání se tím, že nejde o politiku, že na láhve lepí stejně jako Hitlera i jiné historické postavy, třeba Františka Josefa, Stalina nebo Mussoliniho.

Obchodník s nápoji Fabio Bogo ze Sedica v provincii Belluno tvrdil Volksblattu, že Hitlerbier je německé prémiové pivo, a na dotaz řekl, že je dostává od pivovaru Hösl v hornofalckém Mitterteichu. „Šéf prodeje Höslu Jochen Wendler se tvářil na dotaz listu překvapeně. Dodávají prý Italům ročně šest až osm palet po čtyřiceti bednách o 24 láhvích. Oněch až 7680 láhví opouští pivovar ale bez nálepek. Jestli je potom objednavatel přeetiketuje, děje se tak bez jejich vědomí. Když teď prý Wendler ale ví, že jeho pivo je v Itálii předěláváno na ,Hitlerovo´, nechce s tím už mít nic společného a pivo Bogovi přestávají dodávat. Vzhledem k ,homeopatickému množství´ tohoto dovozu s tím prý nebude žádný problém,“ uvedl list.

Začíná slavnost pohraničí

Dalo to práci, ale nic neukáplo!

V sobotu 15. července začne Slavnost pohraničí v rámci projektu Kulturní region Bavorsko-Česko 2017. Dvě velké společné akce podpoří i bavorská vláda. Na pohraniční setkání historických vozidel, organizovaného především klubem veteránů Tröpplkeller, přispěje 3000 eury, což pokryje polovinu nákladů. Na tento sraz ve Zwieselu v neděli 16. července s hudebním „budíčkem“ v 10 hodin je očekáván i velký počet účastníků z Česka. Druhou preferovanou akcí bude v neděli 23. července bavorsko-české setkání dechovek. Od 13.30 hodiny bude na hlavním náměstí ve Zwieselu koncertovat po třech kapelách z každé země a po pochodu na Slavnostní náměstí budou hrát dál ve festivalovém stanu. Z nákladů odhadovaných na 8000 eur zadotuje Bavorsko 7000.

Na snímku reprodukovaném z PNP místostarostka Zwieselu Elisabeth Pfefferová „nacvičuje“ na posledním zasedání přípravného výboru svůj služební úkol pro sobotní zahájení slavností – narazit první sud piva. „Ačkoliv je také šéfovou místního Parního pivovaru, v tomhle moc zkušeností nemá – neměla prý čas čepobití nacvičovat, o svém záskoku za starostu Steiningera při zahájení se dozvěděla na poslední chvíli,“ píše PNP. Nakonec k naražení potřebovala 24 údery, ale zato ani kapka piva neunikla, dodává list.

Víc informací i v češtině na http://grenzlandfest.zwiesel.de.

Dost střežený Oktoberfest

Optimální videostřežení (deset ze 33 kamer bude mít lepší rozlišení), poprvé „bodycams“ na uniformách policistů a interní komunikační aplikace pro spojení bezpečnostní služby mají udělat pivní slavnosti v Mnichově letos ještě bezpečnější, píše deník PNP. Tyto prvky doplňují osvědčená opatření zavedená loni – oplocení festivalového areálu, přístupové kontroly a zákaz vnášení velkých tašek na výstaviště. Předpokládá se znovu nasazení 600 policistů. „Nechceme z ,Wiesn´ udělat pevnost, ale bylo by nezodpovědné nebrat vážně ohrožení islámským terorismem,“ řekl ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) na zasedání výboru pro bezpečnost zemského sněmu. Zemský policejní prezident Wilhelm Schmidbauer vidí zvýšené nebezpečí v čase voleb do spolkového sněmu 24. září, tedy o prostředním víkendu slavností (16. září až 3. října).

„Kiks“ pomohl rodinám potřebných

Fakt trochu kuriózní…

Snímkem „asymetrického pečiva“ si na facebooku postěžoval mladý fotograf z Vídně na podle něho špatnou proškolenost personálu prodejního koncernu Billa. Na příspěvek, kuriózně rozříznutou žemli se salámem, reagovalo více než 3000 lidí, jejich komentáře – dílem zábavné, dílem hněvivé – četlo dobře 2000 uživatelů. Někdo mínil, že pracovní plocha při nakrojování byla šikmá, jiný, že kuchař býval samurajem, další, že asi zkrátka nemohl najít pravítko, ale spousta nadávala autorovi snímku. „Převážil názor, že houska chutnala i tak, a nad takovou maličkostí není třeba se rozčilovat,“ sečetl diskusi linecký deník OÖN.

Rozruch přinesl Bille hodně pozornosti a její tým pro mediální práci toho dovedl využít, píše list. „Inspirován příspěvkem ředitele vídeňských Caritas Klause Schwertnera, který se ptal, jak to, že jedna šikmo seříznutá žemle dostane víc ohlasů než pošta o hladovějících dětech, vyhlásil koncern dárcovskou kampaň na motto ,Všechny housky se salámem jsou báječné´, a sám ji načal darem 5000 eur pro rodiny žijící v nouzi. Akce dostala ostatně daleko víc ,likes´ a ,loves´ než zmiňovaný příspěvek,“ uvedl list.

Autor: Vladimír Majer

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč Obchodní zástupci zprostředkovatel obchodu a služeb, obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B, znalost ruského a ukrajinského jazyka, náplň práce: zprostředkování obchodu a služeb, časté pracovní cesty na Ukrajinu, mzda + pohyblivá složka mzdy, kontakt e-mailem. Pracoviště: Olha naumenko, Kpt. Jaroše, č.p. 2384, 390 03 Tábor 3. Informace: Naumenko Olha, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 27 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plat + motivační odměny, prémie - dle praxe, Kompletní vedení a zpracování finančního, skladového, mzdového účetnictví, účtování majetku, zpracování účetních uzávěrek a veškerých daňových přiznání. Samostatnost, odpovědnost, preciznost, spolehlivost, ŘP sk. B., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolená navíc, jízdní výhody, proplácení přesčasů včetně příplatku, firemní akce 2x ročně., Kontakt: telefonicky, mailem, osobně po domluvě.. Pracoviště: Briklis spol s r.o., Táborská, č.p. 335, 391 75 Malšice. Informace: Miroslav Šmejkal, +420 381 278 371,777 750 320. Management - Management Manažer 25 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti nemovitostí Manažer/ka správy nemovitostí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, - výborné vyjednávací a komunikační dovednosti, obchodní schopnosti, - technické myšlení, smysl pro detail, - reprezentativní vzhled a vystupování, - očekáváme pracovitost, spolehlivost, pečlivost a trestní bezúhonnost, - velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office), řidičský průkaz skupiny B, - zkušenosti na obdobných pozicích výhodou, , Náplň práce:, - zajištění výborného technického stavu a provozu objektu, - komunikace a koordinace s generálními dodavateli a kontrolními výbory (úřady), - řešení havarijních situací, - řízení provozu nemovitostí; technická správa objektu, revize, dohled nad dodržováním dodavatelských smluv - úklid, zahradnické služby, požární prevence, energetika, odpadové hospodářství atd., - zodpovědnost za veškeré dění ve svěřeném objektu, - odpovědnost za včasné a řádné odstranění zajištěných revizních vad, - vyřizování žádostí, připomínek a stížností nájemníků spravovaných nemovitostí, , Nabízíme práci v dynamickém kolektivu, služební telefon, notebook a možnost profesního a kariérního růstu. Práce je vhodná i pro absolventy., Platební podmínky budou upřesněny na osobním pohovoru., V případě zájmu zašlete svůj ŽIVOTOPIS na níže uvedenou emailovou adresu (sekretariat@dvorak.cz).. Pracoviště: Vožická, a.s., Vožická, č.p. 2604, 390 02 Tábor 2. Informace: Milana Volková, +420 607 078 152. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT