Stavebník Asfinag musí nejprve nalézt náhradní plochy pro netopýry a motýly. „Kdo by si myslel, že se s tím kritikové trasy dlouhé 7,2 kilometru od Freistadtu-sever do Kerschbaumu spokojí, mýlí se,“ uvádí linecký list. Odpůrci stavby z Občanského hnutí pro Rainbach požadují nový výběr úseku a vnášejí námitky do projednávání vlivu stavby na životní prostředí, které má být kvůli koroně online 17.-19. listopadu. Jejich právní zástupce Wolfgang List tvrdí, že podle posudku znalce Wolfganga Suskeho nejsou dosavadní šetření chráněné fauny a flory v místě úplná. Trasa tedy podle něho byla vybrána překotně a je nepřijatelná. Aktivisté chtějí proti ní bojovat žalobami.

Podle vedoucího projektu Leopolda Lechnera se „kvůli netopýrům“ začátek hlavních prací posouvá z konce roku 2021 na rok 2023. Asfinag má vytvořit 11,5 hektaru „vyrovnávací“ plochy pro prokázaných čtrnáct druhů netopýrů a pro tři chráněné ze 45 druhů zde žijících motýlů. Podle Maria Pöstingera z životního prostředí je to přiměřené opatření. „Další odložení by bylo super-GAU pro obyvatele dotčených obcí zatížených nákladní dopravou,“ uvádí list. Foto: Deník/Volksblatt/asfinag

Schwarzenegger v serálu?

Arnold Schwarzenegger na sociální síti.Zdroj: Deník/OÖN

Na stránky „přetékající“ pandémií a jinými vážnými zprávami se lineckým OÖN vešlo sdělení, že „hollywoodská hvězda Arnold Schwarzenegger (73) bude mít poprvé ve své dlouhé filmové kariéře hlavní roli v seriálu“. Ohlásily to Deadline.com a "Hollywood Reporter". Na twitter tuto informaci přenesl Skydance. Má jít o špionážní seriál, který spoluprodukuje pro Skydance Schwarzenegger a také v něm hraje špiona. Pronásleduje po celém světě lotry společně se svou dcerou, kterou hraje Monica Barbaro. Ta si jinak zahrála třeba v akčním filmu "Top Gun: Maverick". Schwarzenegger, který účinkoval loni ve filmu "Terminator: Dark Fate" a v říjnu se podrobil operaci srdce, byl v letech 2003-11 guvernérem Kalifornie a pak se vrátil před kamery, dodává list. Foto: Deník/OÖN/Deadline

Otěhotnělo pět číšnic

V odlehčeném tónu OÖN pokračují. „Čapí hnízdo od jara na střeše hostince Brauhaus ve Freistadtu se postaralo o pořádný přírůstek potomstva – pět číšnic této provozovny letos v krátké době otěhotnělo,“ píší. Dvě už porodily - Luzie dcerku Amelly, Nadine zase Leonii. Monica, Silvia a Kerstin teprve čekají. Šéf Helmut Satzinger jim přeje štěstí, ale se smíšenými pocity. „Pět číšnic ztratit v krátké době je už pořádná ,rána´,“ říká. „Už jsem v branži dlouho, ale něco takového jsem ještě nezažil. Od teď mají u nás čápi zákaz přeletu,“ dodává s úsměvem.

„Tak jako to s potomstvem klape u personálu, to nevychází čapímu páru,“ uvádí list. Když byl před osmi lety starý komín na střeše budovy odstaven z provozu, sloužil už jen jako symbol pivovaru. Když ho na jaře čápi probudili k životu, bylo to překvapení. „Napřed jsme si mysleli, že na hladké rovné ploše vrcholku ptáci nebudou mít možnost postavit hnízdo,“ říká Satzinger. Postavili, ale štěstí „na děti“ zatím nemají. Dokonce k posouzení „nezdaru“ povolali čapího experta – pravděpodobně prý je párek ještě příliš mladý a nezkušený, cituje deník a drží dvojici palce: Všechno to prý ještě přijde…

Koronové rekordy

V pátek zaznamenali v Rakousku 9586 nových onemocnění koronavirem během 24 hodin, číslo je ale zkresleno „dohláškami“ po problémech registračního systému. Ve Vídni mají 1902 nových onemocnění, v Horních Rakousích 1891, v Dolních 1123, v Korutanech 1006. Od čtvrtka přibylo 53 zesnulých na 1661, v nemocnicích ošetřovali přes 3900 lidí, z toho 567 na intenzivkách. Aktivních případů bylo 76 839, o 4680 víc než den předtím. Nejvíc jich měli v Horních Rakousích – 15 063. Jen v Linci už zemřelo 50 lidí.

Rekord nových případů za jeden den padl i v Německu – bylo jich 23 542. Od začátku pandémie se v SRN nakazilo 751 095 lidí, počet zemřelých v souvislosti s koronavirem stoupl na 12 200, za poslední den přibylo 218 obětí. Uzdravených bylo 481 700.

Ubývá ryb v jezerech

Dva roky zjišťují experti rakouského úřadu vodního hospodářství a rakouského lesnictví zarybnění šesti jezer Solné komory, píší OÖN. V nákladném projektu využívají speciálních sítí, echolotů a počítačových programů. Sledují výskyt síhů a sivenů. Výsledek nyní zveřejnili na www.bundesforste.at.

„Nejvýmluvnější data jsou z Traunsee,“ píší OÖN. „Tam poklesl stav ryb z 84 kilogramů na hektar v roce 2012 na 39,5 kilogramu v roce 2018. Biologové pak doporučili profirybářům masivně zredukovat odlov síhů a ti jej rok nato zcela zastavili. Letos lovili několik měsíců, ale do sítí s většími oky, aby ušetřili mladé. Toto sebeomezení se osvědčilo, síhů evidentně přibylo,“ píše list.

V Mondsee a v Grundlsee je stav těchto ryb stabilní, na Attersee doporučili také snížit odlov. „Na Hallstättersee a Wolfgangsee je to opačně, mluví se o přemnožení síhů a sivenů s doporučením jich slovit víc,“ uzavírá list.

Bikini hvězd neletí?

V Los Angeles dražili po internetu dvoudílné plavky hvězd. Ukázaly se jako „ležáky“, píší OÖN. „Ani řezenský podnikatel Alexander Ruscheinsky pro obohacení svého BikiniArtMusea k nabídce plavek Ursuly Andress jako Bond-Girl v prvním filmu řady Dr. No z roku 1962 nepřihazoval,“ uvedl list. „Řekli jsme si, nikdy nenabízet první!“ vysvětlil. Kus látky za 300 000 dolarů nechtěl ani nikdo jiný. Pro BikiniArtMuseum v bádensko-württemberském Bad Rappenau vydražil ale Ruscheinsky za 4000 dolarů koupací plášť, který nosila v roce 1957 Liz Taylor…