VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé vzpomenou odsunu z Cetvin

Linec - Nadcházející víkend vzpomenou v Cetvinách na rakouské hranici odsunu zdejších německých obyvatel v osmi transportech do Německa před 70 lety. V sobotu od 14 hodin tu bude slavnostní mše pořádaná mariánským sborem St. Oswald/Freistadt, v neděli od 14.30 si Němci, Rakušané a Češi zazpívají společně s rodinou kaplického starosty Pavla Talíře, píší OÖN.

8.8.2016
SDÍLEJ:

Cetviny, jaké bývaly...Foto: Deník/repro

Na osud odsunutých zavzpomínal v listě bývalý starosta Windhaagu a penzionovaný učitel dějepisu z Freistadtu Hubert Roiß (foto vpravo), který se ve „Fóru budoucnosti Freiwald" stará o udržování cetvinského kostela a o zpracování historie místa. Řekl, že jsou při tom odkázáni na pomoc německo-českého fondu budoucnosti a země Horní Rakousy, přičemž prý kvůli restitučním sporům mezi diecézí a Jihočeským krajem nyní „nenacházejí sluchu" u jihočeského hejtmana.

Hubert Roiss. Kromě péče o zachování cetvinského kostelíčku zpracovává historii událostí v příhraničí, a to nejen kolem odsunu, ale už od roku 1938. „V červnu 1938 tam došlo k částečné mobilizaci Sudetoněmeckého freikorpsu (v českých slovnících například bojůvky henleinovců – pozn. red.), kterým Hitler 18. září nařídil střílet z rakouských zbraní na české pohraniční stanice. Je tedy co objasňovat už před rokem 1946," říká.

Rozvádí, že Zámecké muzeum ve Freistadtu, česko-rakouské skupiny historiků a pracovní kruh pro společnou česko-rakouskou učebnici dějin chtějí bez emocí zpracovat události od roku 1938 přes rok 1946, zakázané zóny železné opony od roku 1951 až dodnes. Dávají dohromady dokumenty, překládají, hledají svědky a ptají se na detaily. „Od hraničních drátů, které až do roku 1966 byly pod vysokým napětím a kde přišlo o život čtrnáct lidí při útěku, k novému sblížení regionů," uvádí.

Společně sebrané a zpracované poznání má podle něho pomoci především příštím generacím k pochopení společných dějin příhraničí. K tomu má přispět nejen zmíněná učebnice, ale například také projekt výstavy se svědky, který plánují. „Cetviny mají být na Zeleném pásu Evropy místem vzpomínek," dodává.

Pádlovali na kmenech

Závodili na dlabaných kmenech.Jak náš list informoval, v Seewalchenu na Attersee uspořádal tamní spolek staveb na pilířích závody plavidel vydlabaných podle historické předlohy z kmenů 120 let starých jedlí. Nadšenci kolem Geralda Eggera a Andrease Männera připravili dva čluny. „Rosenwind" zhotovili studenti archeologie vídeňské univerzity kamennými a měděnými nástroji jako předkové před 8000 lety, druhý „Stammbaum" vyrobili zaměstnanci místní firmy řetězovou pilou. Vyzkoušet si je přijelo 44 pětičlenných týmů, mezi osádkami byli i místní politici. Zemský hejtman Josef Pühringer se starostou Johannem Reiterem jen lodě pokřtili.

„Při srovnání kmenů bylo nápadné, že ten ručně zhotovený seděl ve vodě výrazně výš, a ve druhém kole tato výhoda rozhodla," píše deník OÖN. „Zatím co se jeho osazenstvo promanévrovalo až k cíli, konkurence se kompletně potopila." Finálové jízdy „spláchla" průtrž mračen a o vítězi nakonec rozhodl los. Stala se jím posádka místní obce a za dva roky bude reprezentovat na mistrovství světa těchto plavidel ve Francii.

Chtěli zavřít parky

Svobodní na linecké radnici navrhli kvůli rušení klidu uzavřít na noc městské sady. Důvodem jsou četné stížnosti občanů bydlících hlavně v okolí Hessenského parku na noční hluk, opilce a dealery. „Intenzivní kontroly policií a pořádkovými službami měly jen dílčí úspěch," řekl místostarosta pro bezpečnost Detlef Wimmer (FP). Poté, kdy městská rada odmítla zákaz pití alkoholu v parcích, chtějí je Svobodní na noc uzavřít: ne sice oplocením, ale opatřením vývěskami o době otevření. Kdo by se jimi nedržel, musel by počítat se sankcemi, uvádějí OÖN.
Návrhu jsou nakloněni lidovci a Neos, odmítají jej sociální demokraté a Zelení.

Mistrem kosy

Mistr při práci.26letý Florian Reithuber ze Steinbachu na Ziehbergu se stal mistrem Rakouska v kosení. Soutěž obeslalo 77 nejlepších z kvalifikací. Bude tak reprezentovat na mistrovství Evropy příští rok ve Švýcarsku. „Aby se udržel ve formě, bude povoláním technik dřevařských strojů ještě letos startovat v řadě soutěží v ručním pokosu a průběžně trénovat," píší OÖN.

Při rakouském mistrovství ve Vöcklabrucku pokosil svých sto metrů čtverečních za 2:54 minuty a porota jeho úsek ocenila i jako nejčistěji pokosený. K náročnosti této disciplíny list připomíná, že soutěžní kosa má list 135 centimetrů dlouhý, zatím co běžný obvyklý nástroj jen 70-80 centimetrů. „Jedním máchnutím Reithuber vysekne pás široký dva a půl metru," uvádí.

Se soutěžemi „sekáčů" začal přitom až pozdě – před dvěma lety, dodává linecký deník. Tehdy se hned rovnou kvalifikoval pro celostátní mistrovství a skončil šestý.

Ve Vöcklabrucku získalo titul i družstvo hornorakouské mládeže.

Láká podnikání

V prvním pololetí ohlásilo v Rakousku založení firem rekordních 16.234 subjektů, živnosti nepočítaje, píše linecký Volksblatt. Je to o 5,8 procenta víc než loni. Prezident Hospodářské komory Christoph Leitl připomíná, že na každý úpadek připadá šest nových společností. Průměrný věk zakladatelů je kolem 37,5 roku. Komora podpořila nováčky i teprve krátce podnikající subjekty od července „startovacím" příspěvkem celkově 185 milionů eur.
Rekordní je letos také podíl žen, které si na krok k samostatnosti troufly, pokračuje list – je jich 43,8 procenta.

Výhoda Augsburčanů

Občané Augsburgu, třetího největšího města Bavorska, mají v pondělí opět městský svátek zákonem uznaný, jedinečný v celém Německu, napsala PNP. Nazývá se "Hohe Friedensfest", vysoký svátek míru. Obchody, úřady, kanceláře, řemeslné podniky a továrny mají zavřeno.

Vrcholem bude v poledne tradiční slavnostní tabule na Radničním náměstí, k níž občané snesou vlastní připravená jídla ke společnému obřímu stolu a společně je snědí. „Svátek připomíná rok 1650. Tehdy protestanté ve městě poprvé oslavili smír církví z roku 1555 a Vestfálský mír z roku 1648," vysvětlují PNP.

Voli závodí.
K závodu volů v hornobavorském Wallgau, o němž jsme informovali, se deník PNP vrací touto fotografií. Foto: Deník/repro PNP

Autor: Vladimír Majer

8.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 6.9.2018 v 9:00 v budově ÚP 3.patro č. 410, Společnost G4S Secure Solutions (CZ), a.s. hledá zaměstnance na pozici Strážný na pracoviště do Bechyně, Náplň práce: obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV., Pracovní doba: nepřetržitý provoz, 12ti hodinové směny (denní i noční)., Požadujeme, - Profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008-E výhodou /pomůžeme se získáním/, - trestní bezúhonnost, - komunikativnost, základní znalost PC, - nižší střední odborné , střední odborné s výučním listem, - min. 18 let, Nabízíme, - stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, práci na hlavní pracovní poměr, příjemný kolektiv, kontakt: tel., e-mail. Pracoviště: Group 4 securitas a.s. - pracoviště bechyně, Na Libuši, č.p. 717, 391 65 Bechyně. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uvítáme absolventy pedagogicky zaměřeného studijního oboru. Vztah k mládeži, kreativita, autorita, improvizační schopnosti, kultivovaný zjev a vystupování. , kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola, bechyně, písecká 203, Písecká, č.p. 203, 391 65 Bechyně. Informace: Soňa Houdková, +420 733 344 473.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení na VZV výhodou., Pracovní náplň:, Manipulace s materiálem/výrobky., Zajištění nakládky/vykládky materiálu/výrobků., Práce na vnitřním a venkovním skladě materiálu/výrobků., Příspěvek na stravování , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Envi-pur, s.r.o. - soběslav, Wilsonova, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Klára Okrouhlíková, +420 731 629 772.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Pomocní skladníci výpomoc do skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Je možné se domluvit i na zkrácený úvazek. Je možné chodit i jen pár dnů v týdnu. Vše po domluvě. Vhodné i pro důchodce, studenty, ženy na mateřské dovolené., Výplata je vyplácená každý týden hotově, Nabízíme příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv, měsíční bonusy k platu. Výplatu je možné vyplácet hotově každý týden., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Alvarak group a.s., Kanadská, č.p. 775, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jana Žižlavská,, +420 777 750 425.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT