VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé vzpomenou odsunu z Cetvin

Linec - Nadcházející víkend vzpomenou v Cetvinách na rakouské hranici odsunu zdejších německých obyvatel v osmi transportech do Německa před 70 lety. V sobotu od 14 hodin tu bude slavnostní mše pořádaná mariánským sborem St. Oswald/Freistadt, v neděli od 14.30 si Němci, Rakušané a Češi zazpívají společně s rodinou kaplického starosty Pavla Talíře, píší OÖN.

8.8.2016
SDÍLEJ:

Cetviny, jaké bývaly...Foto: Deník/repro

Na osud odsunutých zavzpomínal v listě bývalý starosta Windhaagu a penzionovaný učitel dějepisu z Freistadtu Hubert Roiß (foto vpravo), který se ve „Fóru budoucnosti Freiwald" stará o udržování cetvinského kostela a o zpracování historie místa. Řekl, že jsou při tom odkázáni na pomoc německo-českého fondu budoucnosti a země Horní Rakousy, přičemž prý kvůli restitučním sporům mezi diecézí a Jihočeským krajem nyní „nenacházejí sluchu" u jihočeského hejtmana.

Hubert Roiss. Kromě péče o zachování cetvinského kostelíčku zpracovává historii událostí v příhraničí, a to nejen kolem odsunu, ale už od roku 1938. „V červnu 1938 tam došlo k částečné mobilizaci Sudetoněmeckého freikorpsu (v českých slovnících například bojůvky henleinovců – pozn. red.), kterým Hitler 18. září nařídil střílet z rakouských zbraní na české pohraniční stanice. Je tedy co objasňovat už před rokem 1946," říká.

Rozvádí, že Zámecké muzeum ve Freistadtu, česko-rakouské skupiny historiků a pracovní kruh pro společnou česko-rakouskou učebnici dějin chtějí bez emocí zpracovat události od roku 1938 přes rok 1946, zakázané zóny železné opony od roku 1951 až dodnes. Dávají dohromady dokumenty, překládají, hledají svědky a ptají se na detaily. „Od hraničních drátů, které až do roku 1966 byly pod vysokým napětím a kde přišlo o život čtrnáct lidí při útěku, k novému sblížení regionů," uvádí.

Společně sebrané a zpracované poznání má podle něho pomoci především příštím generacím k pochopení společných dějin příhraničí. K tomu má přispět nejen zmíněná učebnice, ale například také projekt výstavy se svědky, který plánují. „Cetviny mají být na Zeleném pásu Evropy místem vzpomínek," dodává.

Pádlovali na kmenech

Závodili na dlabaných kmenech.Jak náš list informoval, v Seewalchenu na Attersee uspořádal tamní spolek staveb na pilířích závody plavidel vydlabaných podle historické předlohy z kmenů 120 let starých jedlí. Nadšenci kolem Geralda Eggera a Andrease Männera připravili dva čluny. „Rosenwind" zhotovili studenti archeologie vídeňské univerzity kamennými a měděnými nástroji jako předkové před 8000 lety, druhý „Stammbaum" vyrobili zaměstnanci místní firmy řetězovou pilou. Vyzkoušet si je přijelo 44 pětičlenných týmů, mezi osádkami byli i místní politici. Zemský hejtman Josef Pühringer se starostou Johannem Reiterem jen lodě pokřtili.

„Při srovnání kmenů bylo nápadné, že ten ručně zhotovený seděl ve vodě výrazně výš, a ve druhém kole tato výhoda rozhodla," píše deník OÖN. „Zatím co se jeho osazenstvo promanévrovalo až k cíli, konkurence se kompletně potopila." Finálové jízdy „spláchla" průtrž mračen a o vítězi nakonec rozhodl los. Stala se jím posádka místní obce a za dva roky bude reprezentovat na mistrovství světa těchto plavidel ve Francii.

Chtěli zavřít parky

Svobodní na linecké radnici navrhli kvůli rušení klidu uzavřít na noc městské sady. Důvodem jsou četné stížnosti občanů bydlících hlavně v okolí Hessenského parku na noční hluk, opilce a dealery. „Intenzivní kontroly policií a pořádkovými službami měly jen dílčí úspěch," řekl místostarosta pro bezpečnost Detlef Wimmer (FP). Poté, kdy městská rada odmítla zákaz pití alkoholu v parcích, chtějí je Svobodní na noc uzavřít: ne sice oplocením, ale opatřením vývěskami o době otevření. Kdo by se jimi nedržel, musel by počítat se sankcemi, uvádějí OÖN.
Návrhu jsou nakloněni lidovci a Neos, odmítají jej sociální demokraté a Zelení.

Mistrem kosy

Mistr při práci.26letý Florian Reithuber ze Steinbachu na Ziehbergu se stal mistrem Rakouska v kosení. Soutěž obeslalo 77 nejlepších z kvalifikací. Bude tak reprezentovat na mistrovství Evropy příští rok ve Švýcarsku. „Aby se udržel ve formě, bude povoláním technik dřevařských strojů ještě letos startovat v řadě soutěží v ručním pokosu a průběžně trénovat," píší OÖN.

Při rakouském mistrovství ve Vöcklabrucku pokosil svých sto metrů čtverečních za 2:54 minuty a porota jeho úsek ocenila i jako nejčistěji pokosený. K náročnosti této disciplíny list připomíná, že soutěžní kosa má list 135 centimetrů dlouhý, zatím co běžný obvyklý nástroj jen 70-80 centimetrů. „Jedním máchnutím Reithuber vysekne pás široký dva a půl metru," uvádí.

Se soutěžemi „sekáčů" začal přitom až pozdě – před dvěma lety, dodává linecký deník. Tehdy se hned rovnou kvalifikoval pro celostátní mistrovství a skončil šestý.

Ve Vöcklabrucku získalo titul i družstvo hornorakouské mládeže.

Láká podnikání

V prvním pololetí ohlásilo v Rakousku založení firem rekordních 16.234 subjektů, živnosti nepočítaje, píše linecký Volksblatt. Je to o 5,8 procenta víc než loni. Prezident Hospodářské komory Christoph Leitl připomíná, že na každý úpadek připadá šest nových společností. Průměrný věk zakladatelů je kolem 37,5 roku. Komora podpořila nováčky i teprve krátce podnikající subjekty od července „startovacím" příspěvkem celkově 185 milionů eur.
Rekordní je letos také podíl žen, které si na krok k samostatnosti troufly, pokračuje list – je jich 43,8 procenta.

Výhoda Augsburčanů

Občané Augsburgu, třetího největšího města Bavorska, mají v pondělí opět městský svátek zákonem uznaný, jedinečný v celém Německu, napsala PNP. Nazývá se "Hohe Friedensfest", vysoký svátek míru. Obchody, úřady, kanceláře, řemeslné podniky a továrny mají zavřeno.

Vrcholem bude v poledne tradiční slavnostní tabule na Radničním náměstí, k níž občané snesou vlastní připravená jídla ke společnému obřímu stolu a společně je snědí. „Svátek připomíná rok 1650. Tehdy protestanté ve městě poprvé oslavili smír církví z roku 1555 a Vestfálský mír z roku 1648," vysvětlují PNP.

Voli závodí.
K závodu volů v hornobavorském Wallgau, o němž jsme informovali, se deník PNP vrací touto fotografií. Foto: Deník/repro PNP

Autor: Vladimír Majer

8.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Slaba, kastelán zámku Hluboká nad Vltavou, při online rozhovoru se čtenáři Deníku.
6

Nový hlubocký kastelán se na zámku i ženil

Na předzahrádce restaurace Beseda na Žižkově náměstí v Táboře se od sobotního rána rozvoněla hned celá řada dobrot: jitrnice, ovar, tlačenka a další vybrané zabijačkové lahůdky.
9

OBRAZEM: Řezníci předvedli své umění

Děti si užily radost z pohybu

Tábor - Sobotní dopoledne v ZŠ Helsinská bývá tiché a opuštěné. Vždyť kdo v tento den chodí do školy?

Tříkrálová sbírka na jihu Čech předčila očekávání

Jižní Čechy - Charitativní akce na jihu Čech vynesla přes sedm milionů korun.

Na co zajít v neděli do kina

Táborsko - Přinášíme přehled nedělního programu kin.

Kulturní tipy na neděli

Táborsko - Přinášíme tipy, kam vyrazit v neděli na Táborsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT