VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé společně proti povodním

Linec - Malše u pohraničního Leopoldschlagu se pravidelně rozlévala z břehů a zaplavovala obec. Od letoška jsou tu lidé ale v bezpečí, píše deník OÖN. „Společně s českou sousední obcí Dolní Dvořiště byla realizována protipovodňová ochrana na tomto úseku toku. Na jihočeské straně bylo koryto Malše v jednom kilometru délky rozšířeno, aby voda měla při silném dešti možnost se rozlít. S podporou Evropské unie byly práce zrealizovány v rekordním čase."

26.9.2014
SDÍLEJ:

Posoudili protizáplavová opatření.Foto: Deník/repro

List pokračuje, že tento vzorový projekt byl v úterý v rámci Dne evropské spolupráce cílem exkurze dvaceti zástupců rakouských a českých správních orgánů.  Podle OÖN se shodli na tom, že na takovýchto příkladech je „vidět Evropa v regionech". „V podpůrčím období 2007-13 byly přeshraniční projekty v rakousko-českém pohraničí zadotovány více než 100 milionÿ eur," uvádí list.

Zachrání si svého muzikanta?Petice za muzikanta

Bulharský harmonikář Valentin Konecovský (44) bydlí už 16 let ve Steyru a živí se tu pouliční muzikou. „Z jeho hudby žijí i jeho manželka, syn Vaselin (15) a devitiletá dvojčata Darina a Stanislav doma ve Vrači, 60tisícovém městě 115 kilometrů severně od Sofie," píše deník OÖN. „Spoří jako veverka na vánoční svátky, v zimě je dva měsíce s rodinou. V Landshutu už hrál ve vlněných rukavicích i v šestnáctistupňovém mrazu. Ve Steyru mu teď nastaly těžké časy."

Magistrát totiž vydal v květnu rozhodnutí, kterým chtěl zřejmě utlumit žebrání, ale postihl i pouliční muzikanty, kteří žijí z mincí v kufříku, uvádí list. Vyhláška jejich hraní omezuje na tři dny v týdnu a jestli v nich zrovna svítí slunce, nebo posluchače zahání déšť, už nerozlišuje. 620 občanů, mezi nimi deset obchodníků a sedm bezprostředních sousedů Konecovského stanoviště, podepsalo petici za udělení výjimky pro tohoto hudebníka, který za svou kariéru hrál a jazzoval s velkými východoevropskými orchestry. Místostarosta a kulturní referent Gunter Mayrhofer ale říká, že by to bylo těžké. V právním státě prý není možné jakkoliv upřednostňovat jednotlivé osoby, uvádí linecký deník.

Kondomy pro vězně

V zásadě jsou prý i bavorské věznice bez sexu, ale Doris Stankewitzová, vedoucí poradenského místa proti AIDS v Dolním Bavorsku, říká, že tento názor je odtržen od života. Upozorňuje na restriktivní politiku oficiálních míst v této oblasti, v jejímž důsledku přicházejí problémy. Jejich výrazem je mimo jiné třicetkrát vyšší výskyt HIV mezi vězni než mezi zbytkem obyvatelstva, píše PNP.

Odborníci v té souvislosti poukazují na obtíže odsouzených se získáváním kondomů.  Stankewitzová připomíná, že o ně musejí žádat lékařskou službu, a to je překážka - mnozí mají problém se lékaři svěřit se sexem s jinými muži za mřížemi.

Ilustrační foto.Bavorsko je v tomto směru zvlášť konzervativní. „Nevím, proč tam jsou takové problémy, v jiných spolkových zemích je to upraveno velmi dobře," říká v PNP Bärbel Knorrová z Aids-pomoci Berlín. Severní Porýní-Vestfálsko už v roce 1998 garantovalo, že si vězni mohou zdarma, anonymně a nepozorovaně prezervativy a pomocné přípravky opatřit, připomíná.

„Pro Bavorsko je ale i šestnáct let poté zatěžko nahlédnout realitu," formuluje Martin Jautz z mnichovské AIDS-pomoci. Cituje paragraf 58 zákona o výkonu trestu, podle něhož je sex ve vězení tabu a homosexuálním jednáním má být zabráněno. „Z našeho pohledu je to zákaz proti prevenci," říká. Koncem prosince bylo HIV pozitivních v bavorských věznicích jedno procento žen a 1,5 procenta mužů,  tedy téměř dvakrát víc jinde v Německu. Podle Jautze se to nezmění, dokud bude sex za mřížemi tabuizován. Upozorňuje na odpovědnost vězňů za vlastní zdraví: „Čeká je přece také život po propuštění," říká.

Čím delší je výkon trestu, tím vyšší je pravděpodobnost, že se vězeň infikuje. „Mnoho mezinárodních studií ukazuje, že s přibývajícím časem odnětí svobody stoupá riziko infekcí HIV a hepatitidy C," uvádí vedoucí studie o drogách a chronických infekčních nemocích  Ruth Zimmermannová.

„Přesto nesmějí pracovníci AIDS-pomoci rozdělovat v bavorských vězeních žádné kondomy," uvádí PNP. Ministerstvo to obhajuje s tím, že vězni mají kdykoliv možnost si je zdarma opatřit přes lékařské zařízení věznice. „Tato možnost je ale sotva využívána, jak potvrzuje průzkum mnichovské AIDS-pomoci. V letech 2003-06 bylo ve všech zařízeních pro výkon trestu v zemi vydáno ročně průměrně jen 43 kondomů – pro 13 000 vězňů."

Podle AIDS-pomoci jsou zábrany požádat o prezervativ příliš vysoké. Organizace vychází z průměrně 870 sexuálně aktivních vězňů. To při pěti sexuálních kontaktech za rok představuje 4350 styků. Ministerstvo má ale tento odhad za zcela přehnaný – a to podle logiky, že když není žádáno o kondomy, není také žádný styk. To ale AIDS-pomoc odmítá a tvrdí, že tyto pohlavní kontakty jsou – a to nechráněné.

„Zabránit tomu chce opozice v zemském sněmu změnou praxe vydávání kondomů. Mají být k mání zdarma a anonymně, míní sociální demokraté, Zelení a Svobodní voliči. Umožnit by to měly třeba výdejní automaty. Pouze CSU je proti tomu, prý z obav o ,vyoutování´ vězně, který by byl u automatu pozorován. Lékař navíc může zásady prevence kompetentně vysvětlit," pokračuje pasovský list.

Nový radní u sousedů (vpravo) se starostou Charlym Bauerem..Čech v bavorské radě

Členem obecní rady v příhraniční Bavorské Železné Rudě je poprvé český občan, píše PNP. Do „komunálního parlamentu" se po odstoupení Andrease Jungwirta (Svobodní voliči) ze zdravotních důvodů  dostal jako náhradník Jan Mosinger (36). Plzeňský rodák žil mnoho let v Železné Rudě, než si koupil dům v ulici Antona Pecha v sousední Bavorské Železné Rudě, kde jeho manželka provozuje malý penzion. V lednu 2007 se pár přestěhoval do Německa a cítí se tu se dvěma dětmi ve věku čtyř a jednoho roku veskrze dobře, uvádí pasovský deník. Jako člen obecní rady chce přispět k prohloubení sousedských vztahů mezi Němci a Čechy. „Při hranici musíme držet pohromadě, ať jsme z kterékoliv její strany," říká.

Vzpomenou Napoleona

Bavorská zemská výstava 2015 „Napoleon a Bavorsko" v Novém zámku u Ingolstadtu zachytí Napoleonovu cestu k vídeňskému kongresu v letech 1814 a 1815, zaznamenala PNP. Tuto epochu bude ilustrovat přes 300 exponátů z bavorských, německých a evropských muzeí nebo sbírek.

Při prezentaci záměru řekl bavorský ministr kultury Ludwig Spaenle, že Napoleonova éra přinesla Bavorsku mnoho utrpení, kromě jiného více než 30 000 bavorských vojáků, kteří padli na ruském tažení, ale také mnoho pokroku. Země se stala královstvím a v roce 1808 přijala první ústavu. Z oné doby také pochází právo na školní vzdělání, připomněl ministr.

Výstava pořádaná Domem bavorských dějin, zemským Vojenským muzeem a městem Ingolstadt, bude od 30. dubna do 31. října 2015.

Dražili „Habsburgy"

Mnichovský aukční dům Neumeister dražil ve středu asi sto obrazů a grafik z privátního majetku následníků Habsburgů a Wittelsbacherů, vládnoucích rodin v Bavorsku a v Rakousku. Zájem byl podle aukčního domu mimořádný.

Na 40 000 eur otaxovaný portrét arcivévodkyně Marie Valerie jako dítěte, který císař František kdysi věnoval své paní „Sisi", koupil za 115 000 eur soukromý zájemce z Rakouska. Portrét císařovny Alžběty na koni dosáhl ceny 36 000 eur z vyvolávacích 8000, „Sisi" s dogou vystoupala z 10 000 na 55 000 eur atd.

Zachránili 20 000 lidí

Bavorští hasiči zachránili loni kolem 20 000 lidí, uvádí deník PNP. Celkově měli 285 000 zásahů včetně pomoci při záplavách, během nichž dobrovolný sbor odvedl 930 000 hodin práce. „Bylo to plošně největší nasazení v historii bavorského hasičstva," řekl předseda zemského svazu  Alfons Weinzierl. Jen sedm procent loňských zásahů tvořily požáry.

Autor: Vladimír Majer

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Krupiéři 22 000 Kč Krupiéři Krupiér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Noční provoz., Obsluha živé hry (Americká ruleta, Black Jack, Ultimate Texas Holdem), obsluha baru a vlt automatů, obsluha recepce, registrace nových hráčů., Kontakt osobně (Volgogradská 3136), emailem nebo telefonicky kdykoliv.. Pracoviště: Endl + k a.s., tábor, Volgogradská, č.p. 3136, 390 05 Tábor 5. Informace: Lucie Macková, +420 725 804 391. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků manipulant - řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, Provádí a vykonává činnosti spojené s manipulací, obsluhuje vysokozdvižný vozík., Odpovídá za přesné splnění stanovených úkolů vedoucím směny za dodržení bezpečnostních zásad při veškerých skladových činnostech., Požadujeme:, - Vzdělání min. SO (výuční list), - Praxe v oblasti manipulace, - Průkaz na VZV + praxe v jejich používání, - Pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, - zajímavou práci v mezinárodní společnosti, - benefity, - motivující finanční ohodnocení, Měsíční a roční prémie, Odměna za odpracovanou dobu, Stravenky, Příspěvek na penzijní připojištění v případě pracovního poměru na dobu neurčitou, kontakt tel., e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 250 Kč Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách lektor/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Očekáváme výbornou znalost anglického jazyka, jazykové a pedagogické vzdělání výhodou, spolehlivost, samostatnost, ochotu učit se novým věcem. Nabízíme trvalý pracovní poměr nebo práci na živnostenský list, příjemné prostředí, moderně vybavené učebny, velký výběr výukových materiálů., , kontakt tel. (9:00 - 17:00) nebo e-mailem. Pracoviště: Books & books s.r.o., soběslav, Tyršova, č.p. 278, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Mojžíšová, +420 777 242 174. Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 30 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních vedoucí pracovník střevárny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - zkušenosti ve vedoucí pozici, - pracovitost, - odpovědnost, pečlivost, - znalost práce na PC, - práce vhodná pro muže, - znalost AJ, Náplň práce:, - práce na jatkách-vepřová porážka v Plané nad Lužnicí, - vedení a kontroling práce kolektivu cca 15 lidí, - zodpovědnost za kvalitu výroby, - příjem a expedice zboží, - administrativní práce - reporting, Nabízíme:, - odpovídající motivující platové podmínky , - dobrý kolektiv a zázemí stabilní firmy , - práci na HPP , - stravenky, - jednosměnný provoz, kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Cortina development spol. s r.o. - maso planá, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Pavel Stehno, +420 602 156 162.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve středu bude Kabelkový veletrh Deníku pokračovat. Poprvé se uskuteční také v Písku. A vybírat bude z čeho.
11

Pro kabelky můžete ve středu do Písku

Ilustrační foto

Veselí vybuduje přestupní dopravní terminál

Veselí připraví parcely v lokalitě Pod vodojemem

Veselí nad Lužnicí - V současné době jsou dokončovány práce na výstavbě základní technické vybavenosti (ZTV) v lokalitě Pod vodojemem.

Vzpomínali na staré časy

Opařany - V sobotu 15. září se v Opařanech vzpomínalo na léta 2003/2004, kdy místní Slovan Opařany vybojoval postup do 1. B třídy.

Šířil dětskou pornografii

Tábor – Táborští kriminalisté odhalili a po důsledné přípravě zadrželi místního muže středního věku.

Dobývali, nebo Tábor naopak bránili? Kostry to zatím tají.

Tábor – Zemřeli v Táboře ve velmi mladém věku. Uctivého pohřbení se žena a dva muži ale nedočkali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT