VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé slaví den piva pořád

Linec – Jak vysvětluje linecký deník OÖN, Mezinárodní den piva se koná každoročně první pátek v srpnu, protože pátek k pivu „pasuje" lépe než pevné datum.

4.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

5. srpna tedy bude (má být) opět pivo celosvětově slaveno a pito. „Američtí iniciátoři svátku sledují se svým Beerday tři velké cíle," popisuje list a vypočítává: Setkat se s přáteli ke společnému vychutnání tohoto nápoje, uctít muže a ženy, kteří pivo vaří a servírují, a oslavit společně piva všech národů a kultur, a tím sjednotit svět.

„A kde jinde by měli být víc osloveni Dnem piva než v Mühlviertlu, tomto regionu piva, ,pivní čtvrti´ , ba v BierWeltRegionu, jak oblast proklamuje turistická značka sdružení 57 zdejších obcí?" ptají se OÖN řečnicky a zdůrazňují, že kolem chmelového nápoje lze tady prožít nejen v Den piva.

Připomínají staleté zkušenosti z pivovarnictví v Hofstettenu, Schläglu a Freistadtu, přičemž Hofstetten je pokládán za vůbec nejstarší pivovar v Rakousku. Ve všech třech podnicích provádějí návštěvníky, v jediném klášterním pivovaře Schläglu například každou středu. Ve Freistadtu provozují pivní akademii, ve které se zájemci mohou proškolit na pivní someliéry.

Kromě těchto ctihodných pivovarů-stařešin se v posledních letech odhodlali k odvážnému kroku i noví podnikatelé a založili vlastní pivovary. V roce 2014 si z hobby udělali povolání Andreas Weilhartner a Christian Semper s jejich Beer Buddies Brewing Company v Tragweinu. V Bad Leonfeldenu oživili tradici Richard Mühleder a Gerald Weixlbaumer s jejich leonfeldnerbier.at. Jejich mottem je, že pivo musí chutnat, ale taky může překvapovat. Proto je u nich možné ochutnat třeba bylinné pivo "Wermutströpferl" nebo kořeněné "Chili-Billy". Nejnověji je v branži malý BrauBoutique v Aviva-Hotelu v Sankt Stefanu. Manfred Mayrhofer tu vaří „domácí" Almbräu, dámské pivo Glüxx a chmelovou limonádu Craftsaft.

Pivní kultura v oblasti na druhé straně Šumavy nabízí ale také třeba pivní pralinky (v hotelu Hubertus ve Freistadtu), masáže chmelovým olejem v hotelu Aviva v St. Stefanu, pivní lázeň třeba v hotelu Almesberger v Aigenu-Schläglu či provedení 150 druhy piva mistrem světa v pivním someliérství Karlem Schiffnerem v témže městečku.

Podle OÖN se vyplatí procházka koncem srpna kolem četných chmelnic v Mühlviertlu – probíhá sklizeň a zájemci mohou vidět, jak se základní surovina pro pivo „dobývá". Cyklisté zase mohou vyrazit z Pregartenu na 72 kilometrů dlouhý „pivní a kulinářský" okruh.
"Mühlviertler Wirtshauskultur", svaz pohostinství, hostinců, pivovarů, hotelů a chmelnic, provozuje stejnojmenný app pro android a iPhone, kde jsou telefonní čísla, dny klidu a příjezdové trasy k provozovnám.

V rámci bavorské zemské výstavy „Pivo v Bavorsku" v Aldersbachu má Mühlviertel své tři dny. Druhý bude 11. srpna.

Za mřížemi za humny je 2000 cizinců

K 21. červnu bylo v rakouských věznicích 2072 osob ze 79 národů stojících mimo Evropskou unii. Na interpelaci Svobodných to v parlamentu uvedl ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter (ÖVP).

Loni požádalo dvacet vězňů o přeložení k výkonu trestu do mateřské neunijní země. Jen tři jednání byla úspěšně uzavřena a dva odsouzení byli předání do Turecka a do Srbska. V roce 2014 bylo takových lidí čtrnáct. O odpykání zbytku uloženého trestu doma požádalo loni také 276 vězňů z EU, z nichž 102 bylo předáno do jejich mateřských států.

„Na otázku, kolik stojí Rakouskou republiku vězeň cizinec, který nemůže být předán, řekl ministr, že přesný údaj není znám. Fixní náklady na personál věznic atd. cizinci v podstatě automaticky nenavyšují, ale přibývají dodatečné výdaje na stravu, léky a úklid jednotlivce. Loni činily náklady na jednoho vězně 123,12 eura za den, z toho zmíněná variabilní část byla 12,46 eura. Za měsíc se 30 dny je to tedy kolem 374 eur na každého odsouzeného," uvedl ministr v odpovědi na interpelaci.

„Vandalka" exponát jen dokončila?

Příběh z Nového muzea v Norimberku, kde 90letá návštěvnice 13. června vyplnila propisovačkou volná pole ve vystaveném uměleckém díle, křížovce Arthura Köpckeho ve stylu fluxus, náš list opakovaně informoval. Vzala tehdy doslova autorovu výzvu "Insert words" na horním okraji díla… Muzeu se posléze podařilo její vpisy odstranit. Nyní stará dáma vyvolala další rozruch – přes svého advokáta Heinze-Harro Sallocha prohlásila, že vystavené dílo v žádném případě nepoškodila, ale jen „ve smyslu tvůrce dokončila", píše PNP. Tím prý obraz nejen že nebyl poškozen, ale dokonce získal na ceně, vzkázala norimberské policii, která věc šetří.

Obraz "Reading-work-piece" pojištěný na 80 000 eur zapůjčil muzeu sběratel. „Jsem přesvědčen, že mu jistě žádná škoda nevznikla – teprve tímto činem se dílo stalo opravdu známým," řekl Salloch. Jeho mandantka prý zná fluxus jako otevřené umění, které žádá být dokončeno. Z právního hlediska jednala v omylu, kterému se nedalo zabránit. Tvůrce prý svou poznámkou jednoznačně vyzval k doplnění jeho díla. Kdyby tomu chtělo muzeum zabránit, mělo přístupu k obrazu zamezit. „Kromě toho jeden z jeho zaměstnanců pohybujících se v doslechu návštěvnice řekl, že ji zaslechl, jak žádá svou známou o zapůjčení propisovačky, aby křížovku doplnila," uzavírá PNP.

Autor: Vladimír Majer

4.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT