Zadlužení na 89 procent HDP se nečekalo, podle maastrichtské smlouvy by nemělo být vyšší než 60 procent. A vyhlídky na zlepšení nejsou valné, kritizuje list. Státní dluh Rakouska při započítání závazků státních firem jako železnice, nemocnic a spolkového úřadu nemovitostí je 286,6 miliard eur, na hlavu tedy 38 385 eur. „Pro srovnání, Řecko ,sedí´ na dluhu 320 miliard," varuje PNP a cituje bavorského ministra financí Markuse Södera, že se Rakousko vyvíjí stále víc ve slabé místo evropské finanční architektury. Také britský deník Daily Telegraph napsal nedávno o „miniŘecku v srdci Evropy": „Rakousko, země řízků, kožených kalhot a lučin, bude nejmladší evropskou dluhovou černou můrou…"

Spadli…

Los Ortiz měli nehodu.Při čtvrteční premiéře cirkusu Louis Knie na Urfahru při závěrečném čísle před 600 diváky spadli kolumbijští provazochodci Los Ortiz z výšky 10 metrů. Pád naštěstí ztlumila nafukovací matrace, ale na hlavu a hruď 27letého Arce Marina spadly tři půlmetrákové balancovací tyče. Rány v obličeji mu sešili v nemocnici, se zhmožděnými žebry ale musí týden vynechat a při vystoupení tria ho už v pátek nahradil další artista. K případnému lepšímu zajištění účinkujících řekl mluvčí cirkusu, že to ponechávají na rozhodnutí akrobatů. „Jsou to adrenolinoví hoši, kteří zkrátka potřebují ,kick´," uvedl. (www.louisknie.com)

Domácí nebezpečí

Na prahu kalendářního jara a s ním spojeného gruntování připomněl linecký Volksblatt, že loni utrpělo v Rakousku v domácnostech 76 400 a v blízkém okolí 32 000 lidí starších 65 let tak vážný úraz, že museli být ošetřeni v nemocnici. Při jarním úklidu to bývá kolem 2800 osob. Jen v březnu a v dubnu se při něm zraňuje více než 40 lidí denně. U seniorů je z nich 88 procent žen.

Prémie za úspěch

Loňské výsledky v odbytu, obratu a celkovém hospodaření koncernu BMW Group se promítly i do podílů zaměstnanců na zisku. „Konkrétně u odborného pracujícího v Bavorsku, který je zařazen do ERA 5 v tarifu kovo- a elektroprůmyslu, bude zvláštní prémie činit 8365 eur, tedy skoro trojnásobek měsíčního platu," uvádí PNP.

K testu poslal kámoše

Aférka při party v roce 2007 v Salcburku skončila těhotenstvím 15leté dívky černé pleti – když se její 18letý přítel z Ghany vzdálil, měla pohlavní styk se 17letým tureckým návštěvníkem. Začátkem dubna 2008, krátce po 16. narozeninách, porodila chlapečka. Oddělení péče o mládež označila jako možné otce svého známého a onoho Turka. Ten po vyzvání k testu dostal strach, že ho maminka vyhodí z domova, protože měla špatné zkušenosti už s jeho otcem, a poslal ke kontrole stejně starého kamaráda krajana – s pasem s fotografií, na níž mu bylo deset. Na podvod se tak nepřišlo, nález byl negativní a otcovství vzal na sebe rovnou bez testu dívčin přítel. Měl platit 230 eur měsíčně, ale až do roku 2013 dal dohromady jen 3000.
Jemu a jejich známým ale vrtala hlavou chlapečkova světlá pleť, a pravda se nakonec provalila. Skutečný táta u soudu řekl, že tehdy byl sám ještě dítě a chtěl to mít hlavně za sebou, ale už je prý rozumnější a domluvil se s úřadem péče o děti, že bude platit. Soudkyně mu za podvod uložila šest měsíců podmíněně, spoluobžalovanému, který za něho tehdy u testu zaskočil, čtyři měsíce, píší OÖN.

Paušální zákaz nošení šátku neplatí

Dvě muslimské učitelky ze Severního Porýní – Vestfálska chtěly nosit šátky i při vyučování, ale jednu škola vyhodila a druhou školský úřad přinutil nahradit jej čepicí s napomenutím, že jinak dostane výpověď, protože v této spolkové zemi není šátek dovolen. Spolkový Ústavní soud v roce ponechal tuto otázku v kompetenci jednotlivých spolkových zemí, poznamenává PNP.
Nyní Ústavní soud rozhodl, že v budoucnu musí být přihlíženo k okolnostem každého případu zvlášť – k osobě učitelky, škole nebo čtvrti, jednotná úprava pro celou spolkovou zemi už není možná, řekl. Do budoucna už pro zákaz nošení šátku nestačí konstatování „abstraktního ohrožení školního klidu a pořádku nebo potřeby dodržování státní neutrality ve veřejné názorově otevřené škole". Nošení islámského šátku samo o sobě ještě nemá žádný získávací nebo dokonce misionářský efekt, řekl soud. Zákon v Severním Porýní je podle něj těžkým zásahem do svobody náboženství.
Předseda svazu učitelů VBE Udo Beckmann rozhodnutí kritizuje, přispěje prý k tlaku na muslimské dívky, aby proti své vůli nosily šátek. Ústavní soud tak rozhodl, že křesťanské a západní vzdělávací, kulturní a tradiční hodnoty nesmí být upřednostňovány.
Na privilegiu křesťanství v Bavorsku i po rozhodnutí soudu trvá CSU. „Bavorsko je a zůstane křesťanskou zemí, na to si nedáme sáhnout," řekl generální sekretář Andreas Scheuer. „V každém případě vyčerpáme všechny zákonné možnosti pro to, aby křesťanství u nás v Bavorsku zůstalo privilegováno a nadále bylo určujícím základem hodnot ve společnosti." Bavorské ministerstvo školství chce rozhodnutí prostudovat a upozorňuje, že dopadá na zákonodárství v jiné zemi – bavorský zákaz nošení šátků označil Ústavní soud v roce 2007 za vyhovující ústavě.
Prezident Bavorského svazu učitelů Klaus Wenzel nález přivítal: „Musíme uznat změněnou realitu a muslimským dětem a mládeži umožnit výuku islámského náboženství na všech školách." Apeloval na bavorský sněm, aby se tématem zabýval. Poukázal na to, že podle islámských organizací zákaz nošení šátku způsobuje, že k této výuce není na německých školách dost muslimských učitelek.

Nosí zbraně k soudu

Loni bylo na vstupech do zemského soudu v Linci elektronicky kontrolováno 167 500 osob. Musely odevzdat 5300 nebezpečných předmětů. Ve více než 2300 případů šlo o nože, což je oproti roku 2013 o více než sto procent víc. Podle prezidentky soudu Kathariny Lehmayerové to ale není důsledek rostoucí agresivity návštěvníků, ale spíše zvyšujícího se počtu školních tříd, které přicházejí sledovat jednání. „Ve školních brašnách jsou často nacházeny šípy, nůžky nebo svačinové nožíky, které žádným nebezpečím nejsou," říká v OÖN.
Horší už byly jiné nálezy – třeba 280 zajištěných pepřových sprejů. Třicetkrát musela proti agresivním návštěvníkům zasahovat justiční stráž nebo policie.

Méně kriminálních činů

Policisté v Horních Rakousích loni řešili 63.836 trestných činů (denně tedy průměrně 175), o 2818 (4,2 %) méně než předloni a vůbec nejméně v posledních deseti letech. Objasněno bylo 51,2 procenta z nich. Zvýšil se počet vloupání do bytů a domů na 1442 (+5,3 %, objasněnost jen 14 %), přičemž většinou je prý páchaly organizované bandy z jižní Evropy. Násilných deliktů ubylo 7,7 % na 4975. Odcizeno bylo 295 motorových vozidel. Na 100 000 obyvatel Horních Rakous připadlo 4520 deliktů, celostátní průměr je 6290.
V celém Rakousku došlo loni k 527 693 trestným činům, což je nejméně v historii.

Vztekloun

60letý zemědělec ve Švábsku jel po úzké polní cestě nějaký kus za cyklistkou (také 60), kterou nemohl předjet. Když se mu to podařilo, zpourážel ji a vypustil na ni močůvku. Žena na něho podala trestní oznámení, píše PNP.

Pivo staré 170 let

Věci z Technické univerzity v Mnichově zjistili recepturu piva starého více než 170 let. Dvě láhve byly vyzdviženy z vraku v Severním moři, který se potopil nedaleko finských břehů kolem roku 1840. I když do nich pronikla mořská voda, podařilo se jim složení nápoje analyzovat, píše PNP. Se závěrem, že sládci tehdy používali chmelové druhy bohaté na tzv. ss hydroxycarbonové kyseliny, které dodávaly pivu hořkost, dnešnímu pijákovi možná nepříjemnou. Kromě toho mělo pravděpodobné o něco méně alkoholu. Podrobný rozbor je na www.pubs.acs.org. Jeden finský pivovar už nápoj „zkopíroval" a dodal na trh, uzavírá PNP.

V Bavorsku zhasnou

Na celosvětové akci World Wide Fund For Nature k ochraně klimatu "Earth Hour" 28. března se bude podílet 32 bavorských měst. Jejich občané jsou vyzýváni, aby ve 20.30 na hodinu zhasli světla. U našich sousedů se tak „setmí" mj. v Mnichově, Norimberku, Řeznu, Pasově, Landshutu, Burghausenu aj. „Loni se projektu zúčastnilo podle WWF 7000 měst ve 162 zemích. Na hodinu se ocitly ve tmě i takové objekty jako Velká čínská zeď či Eiffelovka," dodává PNP.

Mistryně světa s 19krát zlomeným nosem.Opět zlomený nos

Třicetiletá Julia Irmenová z dolnobavorského Osterhofenu porazila v Mnichově v deseti kolech Holanďanku Geugjessovou (22) a stala se mistryní světa v kickboxu ve třech vahách najednou, což se v tomto sportu ještě nikomu nepodařilo. V devátém kole jí soupeřka zlomila nos – už podevatenácté, píše deník PNP. Povoláním policistka a matka čtyřletého syna chce pro 7. květen získat další boj o titul mistryně světa do Deggendorfu. Televizní stanice sice takové zápasy chtějí mít kvůli divácké kulise ve velkoměstech, ale Irmenová si je jistá, že „její publikum" doma vytvoří atmosféru, která televizní diváky strhne… Foto: deník/repro PNP