„Jsme všichni šokováni a bezradní, je pro nás těžké se vracet k dennímu pořádku,“ říká v deníku vedoucí provozu Silvia Hochstögerová, a majitel firmy Hannes Hochstöger doplňuje: „Dopis jsme otevřeli a přečetli společně. Nikdy jsem ani vzdáleně nepomyslel na to, že bych mohl z důvodu negativního azylového rozhodnutí ztratit jednoho dne spolupracovníka. Shinwari u nás pracuje dva roky, u kolegů a u vedení se osvědčil jako pilný zaměstnanec. Dokonce školu v oboru s bravurou zvládl, ačkoliv do Rakouska přišel jako analfabet. Jeho píle a nadšení naučit se řeči a řemeslu jsou jedinečné. Škola nám dokonce sama zavolala, protože nám chtěla gratulovat. Tolik angažovanosti a elánu prý dosud sotva zažili…“

Hochstöger měl léta měl problém najít učně pro firmu, pokračuje deník. Se „Shafim“ se trefil do černého. Návrat do Afghanistánu by byl pro jeho mladého pracovníka podle něho životně nebezpečný. „Poslali mu dokonce do Rakouska výhrůžný dopis, ve kterém přívrženci Talibanu ohlásili jeho zavraždění. Když se to vezme v úvahu, nejde o žádné úřední rozhodnutí, ale o rozsudek smrti,“ míní Silvia Hochstögerová.

Zděsil se i Josef Rathmaier, farní asistent v Pabneukirchenu. Zná Shinwariho jako velmi sympatického člověka. „Informace o negativním azylovém rozhodnutí mne hluboce šokovala a rozzlobila. Jak může být vypovězen člověk, jehož otce Taliban zavraždil a i jemu je vyhrožováno smrtí?“ řekl. „Tahle nelidskost volá do nebe…“

Jak řekl Hochstöger, když to bude nutné, pojedou se všemi zaměstnanci firmy a s přáteli do Lince, aby proti rozhodnutí protestovali. Pomoc nabídl i farní asistent Rathmaier – je připraven poskytnout Shafimu církevní azyl, píše linecký list.

Christmas special

Uvedou Christmas Special.Zdroj: Deník/repro

Paul Simon postavil v roce 1986 svým albem Graceland most mezi africkou hudbou, gospely a evropským popem. Inspiroval také jazzového pozounistu Paula Zaunera, který loni začal koncertovat s ženským vokálním kvintetem Nobuntu ze Zimbabwe, zpěvačkou Chandou Ruleovou z Chicaga a jazzovým pianistou z New Yorku Carltonem Holmesem. Ve stejné sestavě připravili na letošek turné třinácti večerů, první ve čtvrtek 30. listopadu od 19.30 jako Christmas Special v městském divadle ve Gmundenu. 16. prosince vystoupí v Schärdingu (20), 18. prosince v lineckém Brucknerhausu (19.30). Na snímku jsou vlevo nahoře Holmes, vpravo Zauner, třetí zleva Rule, společně s nimi Nobutu.

Nevlídný listopad

Rakouský Ústřední úřad pro meteorologii a geodynamiku konstatoval, že právě končící listopad byl tak zatažený jako už dlouho ne, a také chladný, napsaly OÖN. Pršelo o 15 % víc než v dlouhodobém průměru a teploty za poslední tři měsíce byly i „kvůli němu“ jen 0,1 stupně nad průměrem, zatím co v posledních letech byly téměř všechny podzimy až příliš mírné, řekl Alexander Orlik.

Slunce na Rakousko svítilo letos v listopadu o deset procent méně než v dlouholetém průměru. V Bregenzi naopak bylo na obloze o 17 % víc hodin než v normálním podzimu.

Bavorsko podpoří hospodské

V mnoha místech ohrožené vesnické hospody v Bavorsku dostanou pomoc od zemské vlády, píše PNP. Ministr financí Markus Söder a svaz hotelnictví a pohostinství Dehoga chtějí prostřednictvím soutěže ocenit sto nejlepších lidových, „domáckých“ hospod Bavorska. Návrhy a hlasy může veřejnost zasílat od 1. prosince do konce února. „Takové restaurace spoluvytvářejí svou historií, tradicemi a sociální důležitostí ráz venkovského prostoru v Bavorsku,“ řekl Söder, do jehož působnosti patří i záležitosti domova a místního rozvoje.

Sto vítězů má dostat v květnu prémie 1000 eur, plaketu „100 nejlepších lidových hospod“ a diplom. „Podmínkou je pravidelná otevírací doba ve venkovské obci Bavorska,“ přibližují PNP.

Jistota pro zaměstnance

Představenstvo a podniková rada Audi prodloužily tzv. pakt zaměstnanosti pro 60 000 zaměstnanců na provozech v Německu do roku 2025, zaznamenala PNP. Předseda představenstva Rupert Stadler na podnikovém shromáždění v úterý v Ingolstadtu dále oznámil rozjetí výroby dvou čistě elektricky poháněných SUV od roku 2021 v základním podniku v Ingolstadtu.

Předseda podnikové rady Peter Mosch řekl, že obě rozhodnutí byla v časech digitalizace a vývoje nových pohonů naléhavě nutná, aby zaměstnance zbavili obav z budoucnosti. „Právě produkce nových plně elektrických SUV je milníkem pro naši jistou budoucnost,“ uvedl. Audi vyrábí své první dva elektrické modely v Bruselu, do roku 2025 chce na trh uvést 20 dalších, z toho víc než polovinu čistě elektrických.