VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé omezí hudební produkci v ulicích?

Linec - Magistrát města Steyru připravuje regulaci pouliční muziky v ulicích centra, aby prý neobtěžovala ty občany, kterým se takové více či méně umělecké produkce nelíbí. „Není to ale tak, že by teď muzikanti museli někde dělat nějaké přehrávky, aby směli do ulic," ujišťuje starosta Gerald Hackl (SP) v OÖN. Opatření prý iniciovala policie, aby měla lepší nástroj k zásahu, když se místní usedlíci cítí být obtěžováni zpěvem a kytarovým brnkáním. Podobnou směrnici už má také Linec.

11.3.2014
SDÍLEJ:

Omezí město pouliční hudbu?Foto: Deník/repro

„Mnozí vystupující hrou žebrají, jiní jsou opravdovými umělci," říká velitel městské policie Christian Moser. Také podle něho nejde o cenzuru, ale o vylepšení občanského soužití ve městě. „Muzikanti z východního Slovenska, kteří vyluzují ze svých opotřebovaných nástrojů tóny často velmi neumělé, nebudou ze stanovišť vytlačováni, protože jejich bída je zjevná," uvádí list. „Možnost vydělat si v Rakousku pár eur vhozených do kufru na harmoniku mají mít nově ale jen tři dny v týdnu. Kdy hrát mohou, to se muzikanti dozvědí z povolení, o které budou muset požádat. Dalším opatřením v regulačním nařízení má být, že každý muzikant musí po půl hodině stanoviště změnit – podle Hackla proto, aby usedlíci v místě nemuseli poslouchat pořád stejnou písničku. Starosta doplňuje, že má radost z ,opravdových hudebníků´, kteří své umění dávají k dobru na náměstí nebo v úzkých uličkách starého města. Jsou muzikanti, kteří jsou pro centrum obohacením, dodává smířlivě a doufá v konsenzus obecní rady k tomuto problému. Opakuje, že nejde o velké omezování, ale o vylepšení soužití."

Expertka na silné pivo

Paní Peschel-Wachová rozumí silným pivům.Claudia Peschel-Wachová (54, na snímku) z Lince vystudovala národopis a dějiny umění a je zástupkyní ředitele Rakouského muzea národopisu ve Vídni. Na začátku postního období měla v Riedu přednášku o tzv. silném pivu, o napínavé kapitole dějin pivovarnictví, jak říká.

K půstu se toto téma hodí. „V postním období se totiž pivo pilo jako náhražka výživy," říká. „V klášterech směli i mniši pít místo lehké Cervisie silnou Celii, což jinak příslušelo jenom opatovi. Podle jedné odvážné verze měli mniši tehdy dokonce do piva potápět jídlo, protože pak bylo jaksi ,zkapalněno´ a mohlo být konzumováno podle zásady, že tekutina půst neporušuje."

Podle Claudie Wachové se tehdejší silné pivo s dnešním docela jistě nedalo srovnávat. „Pravděpodobně bylo o něco lehčí a asi by nám nechutnalo. Nebyly ještě žádné šlechtěné kvasinky a zrání piva bylo ponecháno náhodě. Dochucováno bylo směsí koření, která se odlišovala sládek od sládka. Chmel vnesl do hry až Hildegard von Bingen ve dvanáctém století, který poznal, že nápoj stabilizuje," vysvětluje v OÖN.

Na otázku, zda sama silné pivo pije, odpovídá: „Mám jej ráda. Samozřejmě jej nepiju na žízeň a vždycky jen v malém množství. Ale k dezertu nebo k pečivu skoro není nic lepšího…"

Extremisté na vzestupu

Počet pravicově extremistických trestných činů v Rakousku stoupá. Loni bylo podáno 1027 trestních oznámení pro 574 takto motivovaných skutků. V roce 2012 to bylo 920 podání kvůli 519 činům. Ve 371 případech šlo loni o násilí (meziročně plus 26 procent). 61 útoků mělo xenofobní pozadí, 37 bylo označeno za antisemitské a dvanáct jako islámofóbní. 529 oznámení se týkalo porušování zákazu konání akce, 152 štvaní proti skupině obyvatelů, 273 jiných trestních norem. Sedmnáctkrát mířila podání proti užívání zakázaných symbolů, 48krát proti šíření neonacistické ideologie, což je třikrát víc než v roce 2012. Kvůli rasistickým, xenofobním a pravicově extremistickým aktivitám bylo oznámeno 449 osob (v roce 2012 „jen" 377). Internetové „ohlašovně" neonacistických aktivit došlo 1900 upozornění, o téměř tisíc víc než předloni. Vyústily v 63 stíhání, doplnily OÖN.

Lázním se daří

Do Bad Schallerbachu jezdí i Češi.Obrat hornorakouského lázeňského holdingu jako obchodní společnosti se od jejího založení v roce 2005 více než zdvojnásobil - z 27,7 na loňských 56,3 milionu eur. Počet pracovních míst stoupl o polovinu na 840. S investicemi 200 milionů a obratem dodavatelů prací a služeb byl  za deset let vytvořen hospodářský produkt 1,5 miliardy eur. „Lázně jsou turbopohonem jednotlivých regionů," míní zemský hejtman Josef Pühringer. „Každé pracovní místo v lázních na sebe váže dvě další v oblasti."

V zisku jsou všechny tři lázně, i když rekordních čísel návštěvnosti z roku 2012 loni nebylo dosaženo – přišlo do nich 1,45 milionu hostů (Bad Schallerbach na snímku 900 000, Bad Ischl 300 000, Bad Hall 250 000). Spolu s privátními lázněmi Geinberg a Bad Zell se počet návštěvníků těchto zařízení od roku 1995 zvýšil ze 600 000 na více než 2,2 milionu. Hosté v místech strávili také 250 000 nocí.

Dorazí na severní pól?

Majitel Seven Summits míří na severní pól.Zubní lékař Robert Miller (52) z Bad Goisernu už zdolal Seven Summits, tedy nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů včetně Mt. Everestu a před dvěma roky byl i na jižním pólu. Za dalším cílem odstartuje za deset dnů – ze Špicberků na severní pól v expedici se třemi Američany a se psím spřežením. Podaří-li se jim ujít těch 200 až 300 kilometrů, na což plánují asi tři týdny, z pólu by je měl zpět dopravit vrtulník. S projektem chvátá, protože za pár let by se prý při tempu oteplování na severní pól dojít nedalo…

Zámky táhnou

Zámek Neuschwanstein, stavbu z roku 1884, loni navštívilo rekordních 1,52 milionu lidí. V roce 2012 to bylo 1,4 milionu. Loňská návštěva už byla na hranici kapacity stavby, varuje v PNP prezident bavorské správy zámků Bernd Schreiber. Zámky, hrady a jiná historická místa v Bavorsku přilákala loni 4,9 milionu hostů, kteří zaplatili na vstupném 26 milionů eur. Správa celkově inkasovala 62 milionů. Spolková země chce do těchto zařízení letos investovat 41 milionů.

Víc trestných činů

Bavorská policie registrovala loni opět víc trestných činů – 635 131, plus 1,3 procenta. Ministr vnitra  Joachim Herrmann to přičítá zvýšené kontrolní činnosti policie. Přibylo mimo jiné vloupání do bytů, vražd a zabití, počítačové trestné činnosti, ubylo pouliční kriminality. S 5073 trestnými činy na 100 000 obyvatel je Bavorsko nadále jednou z nejbezpečnějších spolkových zemí.

Chtějí pomáhat

Ke spolkové dobrovolné službě se v Německu hlásí v nových spolkových zemích především starší občané, na západě mladí: uchazečů starších 27 let je na východě 81 procent, ve starých zemích jen 19 procent. Dobrovolná služba nahradila v roce 2011 zrušenou civilní službu, kterou vykonávalo na 90 000 branců. Její zrušení bez náhrady by podle ministerstva rodiny znamenalo sociální katastrofu. Její úkoly převzala zmíněná dobrovolná služba – má pečovat o staré a postižené občany v ústavech, pomáhat v dětských domovech a v nemocnicích, ale také v ekologické oblasti, ve sportu, na poli integrace a kultury, pokud to odsouhlasí příslušná spolková země. Podle představ spolkové vlády by dobrovolnou službu mělo vykonávat na 35 000 mužů a žen. Program celostátní rozpočet podporuje částkou 350 milionů eur ročně. Civilní služba trvala naposledy půl roku, dobrovolná služba má být průměrně jednoroční.

Autor: Vladimír Majer

11.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 14 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář - železobetonář na stavební projekty. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Hledáme betonáře - železobetonáře na stavební projekty. Požadujeme: ochotu cestovat po celé ČR, samostatnost, spolehlivost a pečlivost , Nabízíme: stabilitu, solidnost, dobrou partu, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvky na lázeňské pobyty, zaměstnanecké akce, životní pojištění, penzijní připojištění a další. , vstřícný přístup a dobré pracovní podmínky, Kontakt: telefonicky - 8:-16:00, emailem, osobně - Chýnovská 714, 391 11 Planá nad Lužnicí.. Pracoviště: Hochtief cz a.s. divize čechy, Chýnovská, č.p. 714, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Kateřina Kopecká, +420 257 406 111,606 750 452.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Provozní elektromechanici elektromechanik pro NC stroje. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo na dobu určitou - 1 ROK., Elektromechanik pro CN stroje. Znalost řídících systémů Fanuc, Siemens. Odborná způsobilost dle Vyhlášky 50/78 Sb.. Praxe v oboru., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené navíc, možnost dalšího vzdělávání., Kontakt telfonicky 724 728 887, emailem: omartinu@mjs.cz. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 15 000 Kč

Prodejci po telefonu Prodejce po telefonu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hledáte práci na ranní směny?, Potřebujete vyzvedávat děti ve školách a školkách?, Chcete práci, která Vás bude bavit?, Dáváte přednost práci v kanceláři?, Pak hledáme právě Vás!, Jsme tým operátorů, kteří hledají novou kolegyni nového kolegu., Náplní práce je jednoduchý telemarketink., Ranní směny, volné víkendy. , Spousta benefitů:, - firemní soutěže ( o zájezd, telefon, tablet,..), - možnost individuální pracovní doby, - dovolená v létě i pro nové nástupy, - příjemné pracovní prostředí, - tým všech věkových kategorií, - zajímavé finanční ohodnocení, Vaše životopisy posílejte na e-mail: info@avacall.cz, Popř. se hlašte na tel. 601158251 Ilona Egydyová - personalistka. Pracoviště: Ava call spol. s r.o. - pracoviště tábor, Tomkova, č.p. 2099, 390 01 Tábor 1. Informace: Pavel Kozák, +420 603 919 009.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ergoterapeut 20 000 Kč

Ergoterapeuti bez specializace ergoterapeut/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: Podmínkou je bakalářské vzdělání v oboru ergoterapeut, příp. úplné střední odborné s maturitou ve zdravotnickém oboru. , Stručná charakteristika místa: Poskytování individuální terapie dětem a mládeži se širokým spektrem postižení. Práce v týmu terapeutů a spolupráce s ostatními pracovníky. Zaškolení stávající ergoterapeutkou., Speciální požadavky - znalosti: Dobrý zdravotní stav a fyzická zdatnost, dobrý vztah k dětem s postižením, chuť pracovat v týmu a dále se vzdělávat. 40 dnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu. Moderně vybavené pracoviště., Nástup od 1. 9. 2018, zástup za rodičovskou dovolenou na cca 2 roky. Příjem životopisů průběžně.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola a poskytovatel sociálních služeb, kaňka o.p.s., Helsinská, č.p. 2731, 390 05 Tábor 5. Informace: Lucie Zemanová, +420 381 212 872,607 278 092.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Ilustrační foto.

Na co zajít v pátek do kina a kam za zábavou

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Sára Veselková

Strakonice - Talentovaná slečna žije v Novém Dražejově (místní část Strakonic). 

Deset nadějí, ale jen tři letenky na šampionát

Vimperk – Jihočeský kraj se pečlivou a systematickou prací odborných trenérů zařadil mezi líhně lyžařských talentů. Dvojnásob to platí o Šumavě.

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Jan Formánek

Vimperk - O svém vztahu ke snowboardcrossu Jan Formánek říká: „Už od začátku mě baví a naplňuje. Líbí se mi, jak na sobě pozoruji pokroky.“

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Matouš Koudelka

Vimperk - Má štěstí, že je mezi dvěma vybranými, kterým cestu na MS na Nový Zéland zaplatí svaz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT