VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé o „našem" euregiu

MLADÝ BISKUP? Bavorská vláda se má dnes podle informací pasovského deníku PNP zabývat jmenováním nového pasovského biskupa. Příslušný dopis jí zaslal papežský nuncius. Podle návrhu by měl být novým biskupem diecéze salesiánský páter Stefan Oster (48). „Podle bavorského konkordátu musí zemská vláda vydat prohlášení, že proti kandidátovi nemá námitek," vysvětluje list. Dodává, že hledání biskupa v Pasově trvá neobvykle dlouho, Wilhelm Schraml odešel do důchodu v říjnu 2012.

1.4.2014
SDÍLEJ:

Mladý biskup pro Pasov?Foto: Deník/repro PNP

Stefan Oster se narodil v roce 1965 v Ambergu v Horním Falcku. Po maturitě a novinářské specializaci pracoval v řezenském rozhlasu. Následně studoval filozofii, dějiny a náboženství, později ještě teologii. V roce 2001 byl vysvěcen na kněze.  Učil jako profesor dogmatiku na filozoficko-teologické vysoké škole salesiánů v Benediktbeuernu.

Šumava je v ofsajdu?

V Röhrnbachu se konalo výroční zasedání euregia Bavorský les – Šumava – Dolní Inn. „Jak vysoce je ceněno v Mnichově, to potvrdilo, že hlavní řeč vedl státní ministr Helmut Brunner," předesílá deník PNP. Shromáždění se mj. loučilo s odstupujícím předsedou Ludwigem Lanklem.

Na prahu nového podpůrčího období EU 2014-20 označil ředitel euregia Kaspar Sammer za nejdůležitější úkol „podporu přeshraničního porozumění společnému regionu". V tomto smyslu má být působeno na politiky a klíčové aktéry regionálního rozvoje, zdůraznil. Daleko víc musejí být do přeshraničního rozvoje zapojeni i kulturní referenti, regionální managementy okresů, podnikatelé aj., a to i na české a rakouské straně.

Podle Sammera se podařilo zapojit do přeshraniční spolupráce zhruba 200 expertů tří zemí. Existují rozvojová partnerství v oblastech vysokého školství, vědy a výzkumu, firemní kooperace, turistiky, zaměstnanosti, obnovitelné energie, mobility. „Je ale neskonale důležité tyto svazky dál cíleně podporovat, pomáhat si ve všech otázkách přeshraniční spolupráce. Poradenství musí být dále profesionalizováno, uzpůsobeno pro regionální a evropské rozvojové procesy," pokračoval Sammer.

Podle PNP vidí potřebu jednat i v kooperaci národních parků a v dopravní infrastruktuře. „Silniční síť především v českém příhraničí je absolutně nedostačující," řekl. „Šumava se dostává stále víc do ofsajdu, a to nemůžeme akceptovat."

Podle PNP účastníci shromáždění přemýšleli také o tom, jak podpořit „pozitivní kulturu" přeshraničních setkávání. Ještě letos tak má odstartovat „jazyková ofenzíva". Podle Samnmera se musí podařit „veřejná místa ještě lépe označit dvojjazyčně, v každém lokále zavést dvojjazyčné jídelní lístky, už v mateřských školách podporovat učení základním pojmům v češtině".

Ministr Helmut Brunner označil příhraniční region za velkého vítěze sjednocení Evropy. „Domov je to, co vytvoříme," řekl. 300 velkých a přes 1500 malých přeshraničních projektů jsou nejlepším důkazem prospěšnosti euregia. Za velký úspěch označil i to, že tato práce může pokračovat až do roku 2020. Podle Matthiase Herdericha z ministerstva hospodářství musejí být nové programy zaslány do 22. září do Bruselu. Do března 2015 by měly být schváleny.

Moped veverka

Dojede po laně do výšky 50 metrů?Před rokem Günter Schachermayr (36) z Garstenu vyjel na svém mopedu kolmo vzhůru po drátěném laně do výšky 8,5 metru. Výš nemohl, vlajkový stožár, z něhož byla jeho „jízdní dráha" spuštěna, končil, píše linecký deník OÖN. Od té doby s pomocí Technické univerzity ve Štýrském Hradci technologii této akrobacie vylepšil a chce na Vespě „vytunované" ze tří na 30 koní podstatně výš – do padesáti metrů.Jeho první pokus mu „přihrál" sponzory, kteří mu nabídli své know-how. Ozvala se třeba firma Teufelberger z Welsu, která vyrábí lana pro kabinkové lanovky. Firma Hack z Ternbergu, známá výrobou příborů a precizním kovoobráběním, mu vyfrézovala nezbytné ozubené kolo pro pohon mopedu, což představovalo hodnotu 20 000 eur. Aby motor vyvinul dostatečnou sílu, musí být poháněn speciální směsí benzínu, atd…  V rámci fyzické přípravy shodil akrobat třináct kilogramů a proti závratím, kterými dřív trpěl, trénoval tři dny na rameni jeřábu firmy Liebherr, uvádějí OÖN.

K akci "Controle Two-Stroke" dojde 24. května odpoledne na soukromém místě ve Steyru, které nebude veřejně ohlášeno. Kdo by chtěl pokusu přihlížet, musí se ohlásit na "controle2stroke@liwest.at" a dostane podrobné informace, píše list. Vstup bude zdarma. „Tajnosti" jsou prý kolem pokusu dělány proto, že formálně nejde o oficiální akci, ale privátní, o „party" přátel, známých a sponzorů Güntera Schachermayra. Mezi nimi má být také  Felix Baumgartner, známý skokan ze stratosféry.

Pro sociálně slabé

Na sociálním trhu.V okrese Rohrbach v Mühlviertlu chce Červený kříž na podzim otevřít první sociální trh v Aigenu, v místě bývalé filiálky Schleckeru. Pronajímatel organizaci poskytl i vybavení. V příštím roce má následovat další trh, zřejmě v Neufeldenu.

„Aby se provozní náklady udržely na přijatelné výši, hledá Červený kříž dobrovolné spolupracovníky k přebírání zboží, etiketování, skladování a prodeji," píše list OÖN. Připomíná zásady sociálních trhů. „Co už musí z regálů supermarketů, ale ještě je zcela v pořádku, putuje do polic sociálních trhů. Produkty mají třeba menší vady obalu, nebo jsou z nadprodukce. Dostávají se sem i výrobky s blížícím se koncem trvanlivosti. Oprávněni nakupovat jsou občané, jejichž čistý měsíční příjem nepřesahuje 880 eur měsíčně, u dvoučlenných domácností 1310 eur. S každým dítětem se hranice zvyšuje o 150 eur. Na sociálních trzích je zboží prodáváno za třetinu normální ceny. Plný ,nákupní koš´ by neměl stát víc než 15 eur. Trh má být otevřen dva půldny v týdnu."

Natura-2000 straší

„Čas tlačí. Pokud nedonominujeme předepsaný rozsah chráněných území, hrozí republice sankce Evropské unie v milionových výších," řekl deníku OÖN zemský rada pro ochranu životního prostředí Manfred Haimbuchner. Horní Rakousy mají do konce roku vyčlenit k dosavadním 70.000 hektarů ploch Natura-2000 dalších 20.000 hektarů, přičemž EU od této spolkové země požaduje nových 200.000 ha, celorakousky dokonce 800.000 hektarů.

„Nemám z rozšiřování těchto ploch žádnou radost, protože jde o tisíce majitelů půdy, kteří opatřením budou poškozeni," říká Haimbuchner. Stejně jako vedoucí oddělení ochrany přírody Gottfried Schindlbauer nevidí ale žádnou jinou možnost kompromisu s unií k cílové rozloze území. Ta požaduje mimo jiné chránit eferdingskou pánev s ohroženými mloky, ploticí lesklou a mokřinami, či území v Machlandu s mokřinami s tvrdými dřevinami, perlorodkami říčními, čolkem velkým a netopýrem mopsličím…

Příliš drahé bydlení

Už 40 procent svých příjmů muselo loni 12 700 klientů dvanácti sociálních poraden hornorakouských Caritas vydávat na bydlení a energie (včetně příspěvků na bydlení). „Při každém druhém pohovoru jde především o toto téma," říká v OÖN ředitel Caritas Franz Kehrer. Od roku 2005 do roku 2012 zdražilo nájemné v zemi o 23,4 procenta, v privátně pronajímaných bytech dokonce o 32,1 procenta – v průměru až na 8,3 eura za metr čtvereční.

Čelit této „pasti chudoby" chce organizace mimo jiné získáváním peněz pro okamžitou pomoc – například na mikroúvěry při prvotných nájmech a pro ubytování lidí v akutní tísni -  každoročními dobrovolnými sbírkami „po domech". Ty loni vynesly 1,8 milionu eur. O dary Caritas například prosí 6500 farníků. Prioritou je ovšem úsilí o zapojení veřejných rozpočtů například sociálně podmíněným schvalováním změn územních plánů k bytové výstavbě a limitováním maximálních nákladů.

„Caritas také usiluje o zpětvzetí omezení pro poskytování příspěvku na bydlení zavedeného v roce 2012, kdy nárok nájemníků privátních bytů za více než sedm eur na metr čtvereční zaniká," píše list. Maria Ehmannová z poradenství Caritas upozorňuje, že čekací doba na sociální bydlení je dlouhá a klienti často musejí sáhnout po soukromě pronajímaných bytech „z vlastní kapsy". Pak jim k životu zbývá někdy jen devět eur denně…  I privátní nájemné by mělo být proto „zastropováno". Nárok na příspěvek na bydlení zkracuje také započítávání alimentů až do výše 162 eura k vykazovaným příjmům žadatelů.

Autor: Vladimír Majer

1.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 20 890 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pracovník přímé obslužné péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20890 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - vzdělání minimálně základní, - bezúhonnost, Další předpoklady:, - empatický přístup, schopnost týmové práce, flexibilita, samostatnost, zodpovědnost, Úvazek - plný., Pracovní doba - nepřetržitý provoz, denní směny 7:00-19:00, noční směny 19:00-7:00 hod, celkem měsíčně 14-15 směn., Plat -platové ohodnocení 20.890 Kč+příplatky za noční směny, příplatky za soboty a neděle, příplatky za svátky+možnost osobního ohodnocení po zkušební době., Nástup ihned., Kontakt: Jana Zadražilová, pověřená vedením organizace, tel: 775 246 104., Přihláška do výběrového řízení - přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové. Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování,, Kontakt: OSOBNĚ po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou na telefonu 775 246 104.. Pracoviště: Domov pro seniory chýnov, Zámecká, č.p. 1, 391 55 Chýnov. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů obsluhovatel lisu - dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha lisu na lisování výrobního odpadu ve výrobě pro automobilový průmysl, skládání palet do boxů, 12 hod směny v nepřetržitém provozu. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a spolehlivost. Nástupní mzda je od 15000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 20000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu s uvedením pozice na e-mail: personalnitabor@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Příprava materiálu a polotovarů pro výrobu., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění., Kontakt: telefonicky (7-14hod), emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Operátor call centra. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Chcete skloubit práci i letní prázdniny? U nás se na dovolené vždy domluvíte!, Rádi komunikujete s lidmi a pomáháte jim? Nemáte problém s prací na PC?, Zapojte se do našeho kamarádského kolektivu, kde je práce zábavou, je především o komunikaci s lidmi a o možnosti si individuálně řídit svůj časový plán. , A to, že dostanete placené volno za své splněné úkoly, je jen jedna z mála výhod práce u nás., Tato práce je vhodná jak pro osoby se zdravotním postižením, tak i pro maminky na mateřské, které se většinou hůře uplatňují na trhu práce. , , Nyní nabízíme na HPP nové zkrácené úvazky na 4, 5, 6 a 7 hodin. , , Náplň práce:, , Naši specialisté vás pečlivě zaškolí a připraví na komunikaci se zákazníky po telefonu. Zároveň se naučíte zaznamenávat zjištěné informace do PC. , Nabídka, U nás všem nabízíme širokou škálu motivačních odměn a bonusů. , Mezi benefity patří například vyplácená jubilea, nabídka levnějšího volání, zdarma občerstvení na pracovišti, hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, které pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů. Je toho od nás ještě víc…ale to se dozvíte, až se uvidíme. ?, Pracovat budete pouze na ranní směny od pondělí do pátku, víkendy a svátky jsou volné., , , Tak co, našli jsme Vás?, , Volejte na tel: 380 900 122, nebo nám zašlete životopis na email: nabor. Pracoviště: Atoda tábor, s.r.o., Světlogorská, č.p. 2771, 390 05 Tábor 5. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Švejk v Putimi.

Měl by mít Písek svou sochu Švejka?

Ilustrační foto

Policisté zadrželi dvojici výrobců drog

Chýnovský fotbal slavil výročí

Chýnov - Fotbal v Chýnově slaví své 85. výročí a představitelé tamního klubu naplánovali oslavy, v rámci kterých pozvali tým fotbalových legend.

OBRAZEM: Šoféry brzdí na cestě Kaplickem směrem k hranici dvě kolony aut

Kaplice Nádraží - Další uzavírce na cestě k česko rakouské hranici musí čelit motoristé.

U psince pálili zakázané látky

Tábor - Strážníci Městské policie přijali stížnost na černý dým a zápach vycházející z bývalého tankodromu ve Všechově.

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT