VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé nemají přehled o muslimech

HLADOVÝ STROM. Několik let sleduje rodina Walterových z Wolfschiessenu u Egglhamu v okrese Rottal-Inn zvláštní strom. „Byla na něm upevněna značka cyklistické stezky, ale moc z ní už vidět není," píše. Čtenár Gerhard Walter k tomu píše: „Strom značku, která je na něm už asi od roku 2009, přímo konzumuje …" A dodává. nebo stromy nemají rády cyklisty?

28.11.2015
SDÍLEJ:

Hladový strom od sousedů.Foto: Deník/repro PNP

Neví se, kolik jich je

Pasov - Bavorská vláda nemá konkrétní přehled o počtu a umístění mešit a muslimských modliteben v zemi. Rovněž nemá informace, kolik imámů v Bavorsku káže, ani konkrétní čísla, kolik muslimů tu nyní žije – žádná statistická data o muslimech v Bavorsku nesbírá. Vyplývá to z odpovědi ministerstva kultury na interpelaci sociální demokracie loni v březnu.
„Jak ministerstvo sdělilo na dotaz PNP, na této situaci se aktuálně nic nezměnilo," píše pasovský deník. „Údaje o křesťanských nebo židovských náboženských společnostech jsou vzhledem k vyššímu stupni jejich institualizace vládě známy – zpravidla má o nich velmi detailní přehled."
Problémem muslimů z pohledu ministerstva je, že různé islámské svazy a společenství dosud nemluví jednotnou řečí, pokračuje deník. Stejně chybí jasná organizace a hierarchie, z níž by počet imámů, modliteben a mešit byl snáze patrný. Žádnému muslimskému svazu v Bavorsku dosud nebyl přiznán právní statut náboženské společnosti. Nejsou vedeny jako subjekty veřejného práva, jakými jsou například křesťanské, židovské nebo rusko-ortodoxní církve, ale také třeba Svědkové Jehovovi.
Podle dostupných imnformací žije v Německu 3,8 až 4,4 milionu muslimů, v Bavorsku mezi půl milionem a 577 000, uzavírá PNP.

Vánoční pošta už běží

Vánoční poštovní úřad v poutním místě Christkindl u Steyru-Garstenu zahájil v pátek 66. sezonu. Očekává se, že přes něj půjdou i letos dva miliony obálek a lístků. „Dopisy Ježíškovi, které na poštovní úřad číslo 4411 děti posílají, jsou stále internacionálnější – letos sem už dorazilo 4000 takových zásilek z Dálného Východu, především z Tchajwanu," napsal deník OÖN. Speciální úřad bude v provozu do 6. ledna. Do 26. prosince tu budou orážet dopisy vánočním razítkem, poté s tříkrálovým motivem. Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin, jen na Štědrý den a na Silvestra zavřou v poledne.

Rekordní léto turistů

V Horních Rakousích bylo letos v létě nejvíc turistů od začátku sledování, píše linecký Volksblatt. V celém Rakousku zaznamenali od května do října 69,4 milionu přenocování, o 2,2 milionu (3,3 %) víc než loni. Také počet hostů byl rekordní – 21,85 milionu, o 6,3 % víc než v roce 2014. „Zatím co Rusové se Rakousku letos vyhýbali a přijelo jich o třetinu míň, země ve zvýšené míře přitahovala Němce, Holanďany, Švýcary a Čechy," uvádí deník.
V Horních Rakousích padly také rekordy – příjezdů turistů bylo o šest procent víc (1,71 milionu), přenocování o 3,3 procenta – 4,6 milionu.

Opilce z veřejných prostranství zavřou?Vězení za veřejné pití?

Na centrálním autobusovém nádraží a v Klášterním parku v Pasově (foto) sedí na lavičkách často už dopoledne podnapilí lidé. Pohoršená veřejnost si stěžuje na policii. Ta letos oznámila pro porušování veřejného pořádku 85 osob, ale větší bezpečnostní problém to prý není – letos řešila čtyři ublížení na zdraví, většinou mezi opilci vzájemně, píše PNP. Nezaznamenala ani jedinou loupež. Pro chodce tu nehrozí přes den žádné nebezpečí, míní policejní rada Stefan Steinleitner. Podle něho jde o stále stejných pět až sedm lidí, kteří do Klášterní zahrady chodí popíjet přes vykázání z tohoto místa až do vystřízlivění. To policie začala uplatňovat loni. Letos ukládala už dlouhodobější zákazy pobytu, ale žádný efekt to nepřineslo. „Od příštího jara nasadíme třetí fázi – kdo bude zákaz trvale ignorovat, tomu hrozí vězení až na čtrnáct dnů," říká.

Zeď vás počůrá zpátky!Zpátky „čůrající" zeď

Německé dráhy nově odstrašují lidi, kteří močí „na divoko" na kolínském Hlavním nádraží, tabulkami s nápisem: Zde nemočit! Zeď vás počůrá zpátky! – Mluvčí dráhy vysvětlil, že zdi jsou napreparovány lakem obzvlášť odpuzujícím vlhkost, což vede k tomu, že „na zeď směřující proud je zhruba ve stejném úhlu otočen zpátky"… K nákladům na toto opatření se mluvčí nechtěl vyjadřovat, ale dosud prý s ním udělali pozitivní zkušenost
„Kolín nad Rýnem není prvním městem, které se tímto způsobem neukázněným lidem brání, nebo se je alespoň snaží senzibilizovat," uvádí PNP. „V Hamburku na Reeperbahnu metodu praktikují už delší dobu, a úspěšně, jak provozovatelé tvrdí." List vysvětluje, že neobvyklou akci odstartovalo občanské sdružení St. Pauli. Zdi, na které močilo obzvlášť hodně opilců, jsou patřeny superhydrofóbním lakem.

Povolené kamery

Zatím co někdo chce videokamerou odradit zloděje, druhý se cítí být jí sledován, píše PNP. Toto dilema občas řeší soudy. Ten v Mnichově naposledy neměl žádné námitky proti videosledování privátního území a úzkého pruhu chodníku před ním, uvedla PNP. Osobnostní práva souseda ani chodců to neporušuje.
O odstranění kamery žalovala sousedka, která s jejím majitelem měla už víc sporů – o solení chodníku, o zástěny, o stříhání keřů apod. „Zájem souseda na ochraně jeho majetku převažuje právo sousedky na ochranu osobností, protože on už skutečně ohrožen byl. Hypotetická možnost, že by mohl sledovat sousedku, nestačí k posouzení jako omezování její osobnostních práv," řekl soud. Zásadně ovšem kamery nesmějí být nastaveny tak, aby zabíraly veřejné komunikace nebo sousední pozemky, jak konstatoval spolkový nejvyšší soud.

Autor: Vladimír Majer

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 16 000 Kč

Operátoři telefonních panelů telefonní operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 27.6.2018 v 10:00 v budově ÚP v Táboře 2.patro č. 302, nabízíme pozice telefonní operátor/ka, která obnáší aktivní telefonické kontaktování předem připravené databáze firem. Nejedná se o telefonický prodej nebo kontaktování domácností/občanů s nabídkou uzavírání smluv nebo prodeje produktů!!! pracovní doba 9:00 - 14:00, dobrá znalost českého jazyka, znalost PC, kontakt tel.. Pracoviště: Axxel investment s.r.o.., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: David Řípa, +420 737 050 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 600 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: práce ve výškách, dobrý zdravotní stav, Kontakt emailem, telefonicky.. Pracoviště: Acg-stavby s.r.o. - prac., Kosova, č.p. 2894, 390 02 Tábor 2. Informace: Evelina Ficajová, +420 776 000 093.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policisté. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč, mzda max. 26290 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Podmínky pro přijetí: občan ČR, plnoletý, bezúhonný, v dobré psychické a fyzické kondici, musí projít přijímacím řízením - psychotesty, fyzické testy a lékařské testy. Po přijetí do služebního poměru nastupuje policista do školy, která trvá 1 rok /pravděpodobně Brno/. Zdarma ubytování, strava i doprava. ŘP min. skupiny "B"., Po úspěšném splnění služební zkoušky /po třech letech služby/ služební poměr na dobu neurčitou, jistota růstu služebního příjmu v závislosti na odsloužených letech, při nemoci čerpá policista plný služební příjem /s výjimkou prvních tří dnů/, má nárok na celou řadu dalších omluvených nepřítomností s plnou náhradou služebního příjmu, nárok na 30 dní dovolené ročně, nárok na příspěvek z FKSP 7.000,- Kč, placené přesčasy, placené služební pohotovosti, příplatek za službu ve svátek, umožnění vzdělávání při výkonu služby, po 15 letech služby nárok na 14 dní ozdravného pobytu v každém roce služby, kontakt telefonicky 7:00 - 15:30 nebo e-mailem. Pracoviště: Krajské ředitelství policie jihočeského kraje, tábor, Soběslavská, č.p. 2763, 390 02 Tábor 2. Informace: Štěpánka Tupá, +420 974 238 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

Čtvrtý ročník traktoriády v Sedlečku u Soběslavi.
19

OBRAZEM: Traktory zaplnily parket v Sedlečku u Soběslavi

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Tučapy si připomněly slavného rodáka, dirigenta Karla Ančerla

Tučapy – Mimořádného dirigenta Karla Ančerla si v sobotu připomněli v Tučapech na Soběslavsku. U odhalení busty muže, který jediný z židovské rodiny přežil koncentrační tábor, byli nejen obyvatelé obce a jeho vnučka, ale třeba i velvyslankyně Kanady, kde Karel Ančerl také působil.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

V Kaplici končí ředitel i gympl

Kaplice - Studium na kaplické střední škole a učilišti pokračuje. Současný ředitel školy však ve funkci končí. Kraj hledá nového. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT