Sbírat známky začal na popud svého otce před 62 lety. Jeho poklady už zaplnily sedmdesát alb. Vlastní mimo jiné nejstarší známky vydané rakouskou poštou, sérii jedno- až devítikrejcarových známek z roku 1850. Chybí mu prý jen orazítkovaný blok k vídeňské poštovní výstavě z roku 1933. Protože v Linci už není žádný filatelistický obchod, dostává známky přes internet nebo výměnou s partnery. O nabídce se dozvídá z odborných katalogů, novou produkci si abonoval u Post AG.

Porcelánová rarita, která mu teď dělá starosti, je velká 35x25 milimetrů a tři milimetry silná. Má hodnotu 5,90 eura, takže jí mohou být frankovány mimo jiné i zásilky až do půl kilogramu do zahraničí. Od 7. dubna ji pošta zasílá sběratelům – i orazítkovanou. Wernera Grubera překvapilo, že se razítko nedá smazat. „Jde o speciální orazítkování," vysvětlují OÖN. „,Normální´ pošta porcelánové růže razítkovat nemá. Nebezpečí, že by se rozlomily, by prý bylo příliš velké," uzavírá list.

Zadlužené Rakousko

Státní druh Rakouska letos stoupne na historicky nejvyšších 79,2 procenta hrubého domácího produktu. Ministr financí Michael Spindelegger ovšem slibuje drastické omezení výdajů do roku 2016, píše deník OÖN. Letos předkládá návrh rozpočtu s deficitem 2,7 procenta, ale za dva roky má být vyrovnaný. Přitom na podporu rodin má stát vynaložit do roku 2018 o 828 milionů víc, do celodenního opatrování dětí ve školách 400 milionů atd.

Odsun bezprizorních kol

Kola, ke kterým se nikdo nehlásí nebo která jsou nepojízdná, často blokují veřejné stojany v Linci  a ubírají cenná parkovací místa cyklistům zejména v historickém centru. Místostarostka pro dopravu  Karin Hörzingová proto organizuje mimořádnou akci k odstranění těchto „vraků" pod heslem „Linec mě nenechá stát na dešti". Na každou takovou dvoukolovou „mrtvolu" bude v květnu umístěna páska s poznámkou, aby byla odstraněna, pokud je kolo ještě užíváno.  Nestane-li se tak, bude kolo po měsíci odvezeno městskou službou a uloženo u občanského servisu, kde si jej majitelé budou moci do tří měsíců vyzvednout. Ta, o která se nikdo nepřihlásí, budou podle stavu předána centru jízdních kol iniciativy pro nezaměstnané B7 nebo sešrotována.

Ubylo turistů

V zimní sezoně od listopadu do března poklesl počet přenocování v Rakousku o čtyři procenta na 57,54 milionu. Méně bylo především hostů z Německa (mínus 8,1 procenta) a Nizozemska. V březnu úbytek vyvolal především pozdní termín Velikonoc. Pokračuje trend ke stále kratším dovoleným. Přicestovalo k nim 14,65 milionu turistů, o 1,4 procenta méně. Ze zahraničí ubylo 2,4 procenta návštěvníků (na 10,31 milionu). Průměrná doba pobytu byla 3,9 přenocování.

Plné věznice

Podle statistiky Evropské rady bylo v roce 2012 v rakouských věznicích 8756 lidí, o osm procent víc než před deseti lety. V celé Evropě bylo za mřížemi kolem 1,7 milionu osob. Ve srovnání 47 zemí zastoupených v radě bylo Rakousko se 104 vězni na 100 000 obyvatel pod evropským průměrem 150 osob, píše deník Volksblatt. Nejvíc jich sedělo v Gruzínsku (516 na 100 000, o 251 procent víc než v roce 2003), dále v Rusku 502 a v Litevsku 334.

Podíl cizinců mezi vězni byl v Evropě 21 procent. Nejvíc, 74 procent, jich bylo ve Švýcarsku, dále 69 v Lucembursku, 63 v Lichtenštejnsku, 53 na Kypru a 47 v Rakousku.  Počet případů úmrtí věězňů byl v Evropě 30 na 100 000 osob,v Rakousku 42. K tomu bylo v Rakousku 15 sebevražd, v Evropě průměrně jen osm.

V Srbsku bylo na 100 míst k dispozici zavřeno 159 lidí, v Itálii 145, na Kypru 140, v Rakousku 100,3.

Busem z Pasova do Berlína?Bus Pasov - Berlín

Od úterka jezdí na lince Pasov – Berlín denně zelený autobus společnosti "Mein Fernbus" . Přidal se tak ke konkurenci "Berlin Linien Bus", která na této trase jezdí už déle dvakrát týdně. Fernbus staví i v Deggendorfu, Řeznu, Schwandorfu a ve Weidenu. Jízdným 28 eur se nová firma dostává pod cenu konkurence. Jízda trvá osm a půl hodiny.

Návrat po 12 letech

S dojemnou historkou z útulku zvířat v Mnichově přišla PNP. Ke svému páníčkovi se měl Nalezen po 12 letech.vrátit kocour ztracený před dvanácti lety! „V roce 2002 ohlásil student z Mnichova ztrátu kocoura jménem Arion – a letos v dubnu jej někdo odevzdal do útulku," píše list. Tehdejší student je dnes veterinářem v Mindenu a jeho setkání s Arionem prý vehnalo osazenstvu útulku slzy do očí, cituje deník z facebookových stránek útulku.

Velebible

V Germánském národním muzeu v Norimberku je od 1. května zvláštní výstava asi 40 vzácných historických rukopisů středověku. Je mezi nimi i báječně vypravená ručně psaná obrovská Gumbertova bible z 12. století ze stejnojmenného kláštera v Ansbachu. Vznikla kolem let 1180-85, má rozměry 67 krát 45 centimetrů a váží 40 kilogramů. Zvlášť pozoruhodné jsou figurální iniciály a jedenáct celostránkových ilustrací. Výstava bude otevřena do 27. července.

Posnídají ve škole

Ve 120 základních a pokračujících školách v Bavorsku mají být od příštího školního roku zavedeny školní snídaně. Zemský rozpočet  se na tříletém modelovém projektu podílí celkem pěti miliony eur, píše deník PNP.

Snídaně pro školáky spadá do rodičovské odpovědnosti, ujistila ředitelka úřadu vlády Christine Haderthauerová. Je prý ale prokazatelné, že z finančních důvodů nebo pro jinou sociální zátěž rodiny přicházejí stále častěji děti do školy bez snídaně. „Že jim je nyní stát nabízí, to ještě neznamená, že si myslíme, že by to bylo jeho úkolem," říká.  "Snídaně je ale víc než jenom přijetí potravy, je to také emotivní ,tankování´…"