VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé hlásí: Dovoleno jest

Pasov - Ve 261 bavorských obcích, městech a okresech proběhlo v neděli druhé kolo přímých voleb starostů a hejtmanů.

31.3.2014
SDÍLEJ:

Starostkou příhraničního Haidmühle je Margot Fenzlová.Foto: Deník/repro PNP

V Mnichově získal Dieter Reiter (SPD) 56,7 procenta hlasů a nahradí tak odstupujícího seniora Christiana Udeho, který ho před volbou podpořil. Jeho soupeř Josef Schmid (CSU) měl 43,3 procenta hlasů. Ude byl starostou od roku 1993 a před šesti lety Schmida porazil hned v I. kole s 66,8 procenta hlasů.

„Lavinovitým vítězstvím" si SPD zajistila radnici v Řeznu, píše deník PNP. Její kandidát Joachim Wolbergs dostal 70,2 procenta, Christian Schlegl (CSU) 29,8. Sociální demokracie se tak do čela města vrací po 18 letech. Wolbergsovi v I. kole chybělo ke zvolení jen 18 hlasů.  Dosavadní starosta Hans Schaidinger (CSU) nemohl po 18 letech ve funkci kandidovat z důvodů věku. Okresní hejtmankou v Řezně se stala Tanja Schweigerová (35) ze Svobodných voličů ziskem 60,9 procenta proti  Peteru Aumerovi (CSU). V I. kole je dělilo jen 0,6 procenta.

Mladík Florian Gams bude starostovat Vilshofenu.Překvapením dopadla volba ve Vilshofenu. Teprve 30letý Florian Gams (SPD, na snímku s manželkou) porazil o pouhých 68 hlasů úřadujícího starostu Georga Krenna (CSU).

Těsné to bylo taky na české hranici v Haidmühle. Pro Margot Fenzlovou (28 let, Společenství voličů) bylo 453 občanů, pro Alexandera Riedla (CSU-FWG) 437. „To bych si v životě nemyslela, jsem z toho paf, Haidmühle je zralé na starostku!" řekla vítězka po vyhlášení výsledku odstupujícím starostou Fritzem Gibisem. V prvním kole ještě vyhrál její soupeř 42,37:36,72 procenta. Volilo 81,1 procenta občanů.

V Obertraublingu u Řezna vyhrál Rudolf Grass se 1783 hlasy nad Jürgenem Hoferem, který měl jen o dva hlasy méně!

Konzul není konzulentem

Český honorární konzul v Linci Ludwig Scharinger ukončil činnost pro hornorakouskou Raiffeisenbanku, jejímž byl dlouhá léta generálním ředitelem. Titul konzulenta mu byl udělen po odstoupení z funkce předsedy představenstva a musel být každoročně obnovován. Nyní mandát vyprší 31. března.

Padělaná léčiva

Rakouští celníci zabavili loni 98 440 padělaných produktů. Originály tohoto zboží by měly  hodnotu 5,6 milionu eur, píše deník Volksblatt. Ve čtvrtině případů šlo o padělky medikamentů – patnáct procent všech léků v obchodě není původních. Rakousko v tom není výjimkou, v minulých letech byla ve 28 členských státech EU prodávána v lékárnách téměř čtvrtina nepůvodních prostředků. Tři čtvrtiny zabavených produktů byly zhotoveny v Číně.

Tvrději na zloděje

Aktuální statistika, která vykazuje v Rakousku nárůst případů vloupání do bytů a domů o 7,2 procenta, „nadzdvihla" ministryni vnitra Johannu Mikl-Leitnerovou. Chce dolní hranici trestní sazby za tyto činy zvýšit z dnešního půl roku odnětí svobody na jeden rok. Novelu bude projednávat expertní skupina včetně členů Nejvyššího soudu. „Musíme počet vloupání znovu stlačit," říká ministryně. Tyto útoky podle ní zasahují do privátní sféry občanů a působí těžce traumaticky, což ospravedlňuje přísnější tresty. Velmi často jde o pachatele recidivisty, které dosavadní sazby neodrazují od pokračování v krádežích.

Historická mašinka se vrátila.Železnice v muzeu

Muzeum Německé dráhy (DB) v Norimberku otevřelo 21. března rozšířenou stálou výstavu. Doplňky „překročilo" dosavadní hranici 1989 a informuje i o současnosti a budoucnosti železnice, píše deník PNP. Expozice se zabývá i kritickými tématy. Muzeum v Norimberku má být nejstarší na světě. Na snímku je replika historické lokomotivy Adler, která se po dvouleté opravě po požáru depozita vrátila v roce 2007 a opět vozí návštěvníky muzea.

Kadeřnicím přidali

Od 1. dubna musejí vyučené kadeřnice v Rakousku dostávat měsíčně alespoň 1300 eur. Dosavadní minimum 1228 eur tak stouplo o 5,86 procenta. Pomocné síly budou brát nejméně 1100 eur, což je plus deset procent. Celkově 20 000 zaměstnanců branže dostává přidáno průměrně 2,4 procenta. Poprvé budou zvýhodněni vedoucí provozů, kterým připadne navíc 13 procent kolektivně sjednané minimální mzdy. „Především starší zaměstnanci tak budou moci předat ostatním část svých klientů a věnovat se organizační práci, aniž by tratili na mzdách," píší OÖN. Odměny učňům se zvýšily průměrně o 2,5 procenta (v prvním roce na 385 eur, ve čtvrtém až na 750 eur).

Naděje pro Hraničník?

Lipno se prý zase přiblížilo Smrčině.Od konce minulého týdne mají Horní Rakousy podklady českého posouzení vlivu stavby lanovky z Klápy na Hraničník na životní prostředí, napsal pondělní deník OÖN.  „To potvrzuje, že naši sousedé v jižních Čechách projekt ještě nevzdali a  spojení území západně Lipna s lyžařským areálem Smrčiny je nablízku," říká v listě Walter Höllhuber, předseda spolku tří  zemí "Schwarzenberg". Především pro turistiku na západním břehu jezera by prý toto spojení bylo „požehnáním". „V našich prospektech propagujeme také lyžařská území Sternstein a Hochficht," říká k tomu Martin Řezáč, předseda společnosti Lipno Marketing. „Turistika u jezera se ovšem koncentruje z větší části na obec Lipno samotnou," pokračuji OÖN. „Tam je rovněž lyžařský areál, který už ale naráží na hranice svých možností." Deník připomíná, že v létě tu láká stezka do korun stromů, a celkově tak na Lipno může za rok přijít až půl milionu lidí. „Západní břeh jezera ale dosud vychází téměř naprázdno," dodává list.

Uzavírá, že pro plánovanou lanovku na Hraničník je předpokládáno posouzení vlivu stavby na životní prostředí podle českého práva s účastí Rakouska. „Podklady budou do 28. dubna na úřadě hornorakouské vlády k nahlédnutí. Jsou také na www.land-oberoesterreich.gv.at."

Autor: Vladimír Majer

31.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní 27 500 Kč

Vrchní sestry v oblasti péče o seniory vrchní sestra. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: trestní bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, praxe ve vedoucí pozici výhodou, manažerské a komunikační schopnosti, flexibilita, orientace v sociální oblasti, znalost zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, znalost výkaznictví pro zdravotní pojišťovny výhodou, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: odpovídající platové zařazení, příjemné pracovní prostředí., K přihlášce je nutno přiložit: profesní životopis s přehledem dosavadní praxe a motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, prohlášení o souhlasu se zpracováním osobních údajů po dobu trvání výběrového řízení., Vaše přihlášky očekáváme pouze v písemné podobě nejpozději 8. června 2018 na adrese G-centrum Tábor, Kpt. Jaroše 2958, Tábor 390 03. Obálku označte nápisem: "NEOTEVÍRAT - VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ", služební mobil, příspěvek na stravování, stravování v místě výkonu práce, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: G-centrum tábor, Kpt. Jaroše, č.p. 2958, 390 03 Tábor 3. Informace: Božena Šimáková, +420 381 478 209.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 5 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování, mzda dle odpracovaných hodin. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků operátor v potravinářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce ve výrobě krmiv pro psy a kočky (Partner in Pet Food CZ s.r.o.) manipilace se surovinou, s paletovým vozíkem, případně VZV, obsluha strojů a zařízení, 12ti hodinové pracovní směny: 2x ranní, 2x noční, 4 dny volno), zdarma doprava do zaměstnání, ubytování, bonusy, zálohy, kontakt osobně: OC Slunce, Purkyňova 2961, Tábor, e-mail nebo tel.. Pracoviště: R a g agency s.r.o., prac. veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Robert Čupela, +420 605 070 935.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin Sběrač/sběračka hub. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Měsíční zaškolení v hodinové mzdě. Úkolová mzda dle výkonu 17000,- až 24000,- Kč. Měsíční bonusový kupón v hodnotě 1000,- Kč. Náborový příplatek 15000,-Kč. Zájemci se mohou hlásit na tel. 778 727 709 a domluvit si osobní schůzku. Požadujeme pečlivost, spolehlivost, pracovitost, nástup možný ihned. Výhody: příspěvek na stravné. Práce v SO a V NE ob víkend. Pracoviště: České houby a.s., Nová, č.p. 538, 392 01 Soběslav. Informace: Helena Staňková, +420 778 727 709.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biologické centrum představilo veřejnosti svou práci.
36

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Děti vyráběly hmyzí hotely

Dynamo hostilo v sobotu Třinec.
10

Chtěli tři body, mají jen jeden

OBRAZEM: Stovka morčat se v sobotu usadila v restauraci Hilton

Sezimovo Ústí - Už počtvrté pořádaly Andrea Blažková a Eva Švecová chovatelskou výstavu morčat v areálu restaurace Hilton.

46. ročník Rallye Český Krumlov ovládl suverénně největší favorit Jan Kopecký

Český Krumlov – Jan Kopecký se stal vítězem již 46. ročníku Rallye Český Krumlov. Na jihu Čech zvítězil už popáté a upevnil si tak svou pozici na čele mezinárodního mistrovství republiky.

OBRAZEM: Sobota v Purkarci patřila vorařům

Purkarec - Ukázky práce vorařů, prohlídka muzea nebo dětská tvořivá dílna.

Na jihu Čech bude od září waldorfské lyceum

Písek, Č. Budějovice - Jako první v tehdejším Československu zahájila výuku s prvky waldorfské pedagogiky v roce 1990 Základní škola Svobodná, jejímž zřizovatelem je město Písek. Krátce na to se otevřela jako osmá v republice Základní škola waldorfská v Českých Budějovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT