VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé čistí válečné hroby v Polsku

VOLI závodili v hornobavorském Wallgau před stovkami diváků. „Na trati změklé dešti posledních dnů to dvacítka tahounů zvučných jmen jako Dynamit, Speedy nebo Watzmann neměla lehké, mnozí si stavěli hlavu a majitelé je museli silně ,přemlouvat´," píše PNP.

7.8.2016
SDÍLEJ:

Tahouni v akci.Foto: Deník/repro PNP

Christian Huemer.Čtyři hasičská auta se 30 Hornorakušany ve věku 12-15 let vyrazila minulý týden do jihopolského městečka Plešna, aby tu mladí čtrnáct dnů renovovali hroby padlých vojáků z obou světových válek, kterých je v místě na 400. O ty hasičská mládež z Horních Rakous pečuje s Černým křížem už zhruba čtyřicet let, píše deník OÖN. Výpravu vede posedmé 61letý Christian Huemer na snímku ze sboru ze Scharnsteinu, povoláním učitel vyšší základní školy v Pettenbachu, dědeček šesti vnoučat. „Roli kantora zastává i při tomto nasazení – vysvětluje mladým historické pozadí konfliktů, chce jim vysvětlit, jak nesmyslná válka je," píše list. Jeho svěřenci mají mnoho otázek, vidí na nich, že se jich téma velmi dotýká.

V prvním týdnu mladí dobrovolníci odstraňovali z náhrobků mech, čistili hroby drátěnými kartáči, sekli trávu a nově natřeli kříže.

Po práci má sedm děvčat a 23 chlapců každý den odpolední program. O víkendu si například jeli prohlédnout Krakov. Zorganizovali také fotbalový turnaj s mladými hasiči z Plešné.

Do Ria na kolech

V cíli na Copacabaně.Vyrazili loni 27. dubna z Mnichova a krátce před zahájením olympiády dorazili na kolech do Ria. Bratři Julian (33) a Nico Schmiederovi (27) a jejich kamarád Sandro Reiter (33) dorazili na pláž Copacabany po 28 432 kilometrech ve 467 dnech, píše PNP. Denně utratili průměrně osmnáct eur na osobu, zdolali 150 000 výškových metrů a projeli 24 zemí. Ze Skotska zamířili na Island, odtud na Aljašku, kde mimo jiné ujížděli medvědovi, a dolů přes obě Ameriky. Jejich kola vážila s bagáží kolem 40 kilogramů.

Na snímku jsou zleva Sandro Reiter, Nico a Julian Schmiederovi v cíli. Foto: Deník/repro PNP

Minotaurus číhá v bludišti

Nezapomeňte na Ariadninu niť!Skupina žáků vyšší odborné školy ve Straubingu oživila starou řeckou legendu o obludě s lidským tělem a býčí hlavou, uvězněnou v bludišti, kam jí dodávali lidské oběti. Nakonec ji zabil Théseus a z labyrintu smrti vyšel s pomocí odvíjené Ariadniny niti.

Studenti se antickou ságou zabývali v projektové práci a „oživili" Minotaura v bludišti kukuřičného pole v Rinkamu. Má rozměry dvaceti fotbalových hřišť a vedou jím tři separátní systémy cest. „Každý si může vybrat své penzum a zvolit individuální úkoly - od klasického sbírání razítek celou rodinou po plnění zapeklitých úloh logického myšlení," uvádí PNP. Labyrint ležící přímo na silnici B8 asi čtyři kilometry západně od Straubingu, poblíž zoo, bude otevřen do 13. září denně, vstup je od 10 do 21 hodin – a bloudit je v něm možno samozřejmě déle, podotýká pasovský list. Informace na www.irrgarten-straubing.de.

Linec se nafukuje

Od začátku minulého roku do konce letošního července stoupl počet obyvatel Lince ze 198.200 na 202.800. Měsíčně jich tedy přibývalo průměrně 242, a s nimi roste poptávka po bydlení. „V minulých letech vznikalo každoročně po 500 podporovaných bytech a 350 až 500 volně financovaných," píší OÖN. „A to je málo, protože 11 100 hledajících střechu nad hlavou má takzvanou primární potřebu – zakládá novou rodinu, přibylo jim dítě nebo se rozvedli."

Takových lidí je v celých Horních Rakousích 22 000. Z nich chce 52 procent bydlet v Linci. 30 procent těch, kteří tu hledají byt, je ve věku mezi 25 a 34 roky, dalších 31,6 % mezi 35 a 49 roky. „Dosud počet nově vybudovaných bytů právě tak ještě stačil. Teď ale Linec požaduje od spolkové země další dotace na výstavbu. Potřebujeme tisíc podporovaných bytových jednotek ročně," řekl starosta Klaus Luger (SP). Ve městě jsou nejžádanější byty s velikostí 75 metrů čtverečních.

Volit od 14 let?!

Bavorské sdružení mládeže (BJK) požaduje snížení volebního věku, napsala PNP. Mladí by podle této organizace měli mít právo volit už od čtrnácti let. Požadavek formulovala zastupující ředitelka BJK Gabriele Weitzmannová k blížícímu se Mezinárodnímu dnu mládeže 12. srpna. „Mladiství jsou schopni vytvářet si vlastní názor," udůvodnila požadavek.

Veteráni zamíří k Innu

Babička pod parou.V Seeleitenu, místní části St. Pantaleonu v Innviertlu, pořádají každé tři roky přehlídku veteránů – motorek, traktorů, aut, historických náklaďáků, hasičských vozů i zemědělských strojů. V neděli 14. srpna na desátou hodinu se jich sem sjede asi 500, informuje deník OÖN. Nejstarším má být parní stroj z roku 1892 na snímku. Objevili jej dva členové místního veteránského klubu, zrestaurovali jej a zprovoznili. Náhradní díly svařili sami. Mašina, která dříve poháněla mlátičku, prošla technickou kontrolou TÜV a odpovídá současným normám parních strojů, uvádí list.
Návštěvníci uvidí pět parních strojů, z nichž jeden například poháněl drtič v lomu, další pojízdnou pilu. V akci bude také parní válec z roku 1928. Program doplní ukázky mlácení, jak bylo běžné do konce padesátých let. To začne ve 12 hodin.

Čech lezl bez vybavení

23letý Čech se dostal do problémů v neděli večer na Salzbergu. „Kolem 19.20 hodiny přicestoval autostopem do Hallstattu s úmyslem vyjít na Salzberg. Pro malou znalost němčiny zvolil trasu přes lezeckou cestu Echernwand, protože mu slovo Klettersteig nic neříkalo," píší OÖN. „Vyrazil bez odpovídajícího vybavení, v džínsech, v sálové obuvi a s velmi velkým a těžkým batohem na cestu obtížnosti D. Když nemohl dál, vyrozuměl nouzovým voláním policii. Ta alarmovala horskou službu v Hallstattu. Osm záchranářů v doprovodu alpského policisty k mladíkovi vystoupalo a zapůjčilo mu horolezecké vybavení. Pak ho družstvo nezraněného doprovodilo do údolí."

Slavnost soumarů

Ze soumarských slavností u sousedů.Město Grafenau slavilo 25. jubileum partnerství s Kašperskými Horami historickým festivalem. Jeho centrem a spojovacím článkem byl císař Karel IV., vysvětluje PNP. Vladař slavící letos 700. narozeniny propůjčil Grafenau v roce 1376 městská práva.

Město se při té příležitosti stalo cílem pochodu soumarů, původně plánovaného z hornorakouského Schärdingu. Sobotní program soumarských slavností doplnil trh starých řemesel a řada středověkých atrakcí. Z Čech se měli předvést lučištníci, mezi umělci byla ohlášena i skupina dvorních tanců a ohňové show "Ilusias" z Prahy. Pasovský deník PNP k tomu nabídl návštěvníkům vyfotografování v historickém prostředí ve středověkých kostýmech. Jejich snímky zveřejnil na středověce laděné zvláštní stránce listu.

Autor: Vladimír Majer

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT