VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused vsadil na deskové hry

AKROBAT. Max Sterzl z Judenhofu u Salzwegu na Pasovsku je i ve 48 letech maximálně fit. Prokázal to o víkendu lezeckým „sprintem" na 27 metrů vysokou májku hasičů v Oberilzmühle, odřízl špičku a nahoře předvedl pár akrobatických cviků. Natáčela ho při tom Bavorská televize pro pondělní večerní pořad od 17.30 hodiny. Po aplausu mnoha diváků obešel s farářem Alexanderem Aulingerem stoly ve jarmarkovém stanu, aby vybíral příspěvky na pořízení nových lavic v kostele sv. Rupperta v Salzwegu.  

9.5.2016
SDÍLEJ:

Max Sterzl (48) vyvádí na májce.Foto: Deník/repro PNP

Odvede je od počítačů?

Vyjde mu experiment?Linec - Daniel Wenger (43), vyučený gastronom a bývalý technik datové podpory, si splnil sen a otevřel v Ebelsbergu v Linci obchod "Games, Toys and more". Zájemci si tu mohou prohlédnout na 2500 deskových her, 400 z nich si v obchodě přímo otestovat a půjčit. U třinácti stolů si mohou zahrát proti sobě. Wenger jim vysvětlí pravidla a pomůže jim v prvních krocích. Komu se hra zalíbí, může si ji zakoupit. „S konceptem spojit hru s prodejem zaplňuje podle vlastních slov mezeru na rakouském trhu," píše deník OÖN.

K filozofii své nabídky říká, že sektor stolních her stále roste, a má to za důležité – lidé se musí při komunikaci u nich dívat do očí. „Je třeba odejít od počítačů!" říká. Svůj přestup od IT k tomuto podnikání označuje za trochu riskantní krok, ale je si prý jistý, že se svým velkým výběrem her přiláká do Ebelsbergu fandy z celého Rakouska.

Některé jsou originály, které jsou u našich sousedů jen málokdy k vidění, například hry z Anglie či „pizzarollery" ve formě kosmické lodi Enterprise. Hry stojí od sedmi do 1160 eur. „Ty nejdražší jsou ovšem raritami ze dřeva," říká Wenger. Při prodejně si otevřel i malý restaurant – přesně podle římského hesla „chléb a hry", dodávají OÖN.

Kamera pomoci nemůže

„Policista může v případě nouze pomoci, kamera ne," říká linecký místostarosta Detlef Wimmer (FP) v deníku OÖN k diskusi o videostřežení, které lidovci navrhují zavést zatím na pěti zastávkách hromadné dopravy ve městě (náš list informoval). Dohady vyvolaly zmnožené případy útoků především na ženy v minulém týdnu.

Svobodní jsou v zásadě také pro kamery, ale účinnější by podle nich byla větší přítomnost policie v ulicích. „Spoléhat se jen na videoostrahu je vytíráním zraku," dodává Wimmer, která má za nutné rozšíření stavu policistů v Linci nejméně o sto mužů. Jasně proti kamerám jsou SPÖ, Zelení a Neos. Opakovaně argumentují, že svoboda jednotlivce nesmí být ohrožena.

„To je postoj, kterému Wimmer nechce rozumět s poukazem na osm tisíc kamer, které střeží zastávky a vozidla vídeňských dopravních podniků," pokračuje deník. Podobná výbava v oblasti veřejné dopravy by byla vedle rozšíření stavu policie smysluplná i v Linci. Také Martin Hajart, předseda klubu ÖVP, vidí dobré důvody k videostřežení ze zkušeností jiných měst. Kromě Vídně je udělali i ve Štýrském Hradci. Akty vandalství na zastávkách a v tramvajích či autobusech by to redukovalo i v Linci, míní Hajart.

Z restaurantu Zur Brücke.Restaurant solidarity

Hostinec a kavárna "Zur Brücke" v centru Vöcklabrucku zaměstnává lidi znevýhodněné na trhu práce. V tomto týdnu přidává další solidární akci. Od pondělka do pátku servíruje produkty fair-trade – mimo jiné saláty ze stonků palmových listů a merlíku chilského, zázvorové a kokosové polévky, curry zeleninu s jasmínovou rýží, merlíkové nudle s jehněčím, pesto ze sezamového oleje či čokobanánové muffíni, jak popisuje vedoucí Hans Brandstätter.

OÖN vysvětlují, že fair-produkty jsou dováženy z asi 45 rozvojových zemí. „Tento obchod vylepšuje životní podmínky mnoha lidí a mění společnost v dotčených zemích," uvádí Ursula Maringerová. „Podporuje demokratizaci, trvale udržitelné hospodaření šetřící životní prostředí a zavádění minimálních standardů v zemích třetího světa." Kdo toto zboží kupuje, přispívá podle ní k tomu, že malí zemědělci a producenti v nevyvinutých zemích dostanou fairové ceny a dlouhodobé odběratelské vztahy."To je nejefektivnější forma boje proti chudobě," dodává Maringerová.

Soud podržel odstupy větrníků

Bavorský ústavní soud konstatoval, že minimální odstupy věží větrných elektráren od obydlí prosazené CSU neodporují bavorské ústavě, napsala PNP. Soud tak odmítl stížnost opozice. Stanovením vyššího odstupu je sice prostor pro tato zařízení znatelně omezen, ale ne odstraněn, řekl soud. Stejně tak není napadená norma orientována jen na nejefektivnější využití technických možností – nesmějí být omezovány ani elektrárny nižší než 200 metrů, i když nemusejí být snad optimálně rentabilní. Soud tak nepřisvědčil žalobě, že tzv. pravidlo deseti výšek věže jako minimálního odstupu od domů by prakticky znemožnilo další výstavbu. Ostatně výjimku i teď mohla povolit obec, píše PNP.

Ztratil se pohřební vůz

Polský pohřební vůz s mrtvolou ženy je od neděle postrádán v Mnichově, uvedla PNP. Podle mluvčího policie ale nejde o krádež. Vyšetřovatelé daleko spíš vycházejí z toho, že řidič jednoduše zapomněl, kde vozidlo i „s obsahem" odstavil.

Muž měl mrtvou převézt z Itálie do Polska. V neděli si chtěl udělat u mnichovského Hlavního nádraží přestávku, ale později nemohl parkoviště najít. Bezradně se obrátil na polskou pohřební firmu, která nakonec vyrozuměla policii v Mnichově. Ta požádala občany města o pomoc při hledání pohřebáku s bílými žardinkami. Podle policie byl řidič „spíše nekooperativní", možná prý byl ve hře i alkohol…

Produkt krvesmilstva?!

Úřední soud v Karlsruhe odmítl trestní příkaz proti advokátovi Davidu Schneider-Addae-Mensahovi z Karlsruhe, který bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU) nazval v dopise „obdivuhodným produktem incestu". Udělal tak v reakci na ministrův výrok v televizní talkshow, kde zpěváka Roberta Blanca označil za „báječného negra". Herrmann na advokáta podal trestní oznámení pro urážku. Soud uzavřel, že toto vyjádření je kryto svobodou názoru. Podle státního zastupitelství není rozhodnutí úředního soudu pravomocné.

Autor: Vladimír Majer

9.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků řidič - skladník - prodavač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost DPČ. Hledáme sympatického komunikativního a pracovitého kolegu, který má pozitivní vztah k oboru prodeje zahrádkářských a chovatelských potřeb. Pracovník bude přijímat a vydávat zboží ze skladu, případně jej rozvážet dodávkovým vozidlem., Pracujeme od 6:30 do 15-17:00 dle práce na provozovně, v sobotu pracujeme 1x za 14 dní dopoledne od 8:00 do 11:00., Kontaktujte nás prosím zasláním nebo donesením životopisu., Požadujeme trestní bezúhonnost, řidičské oprávnění sk. B. S ohledem na manipulaci s břemeny těžšími než 15kg, práce není vhodná pro ženy., Hodinová mzda 90-110 Kč/hod., Hledáme i spolupracovníky na příležitostnou výpomoc., Kontakt: emailem.. Pracoviště: E.m.i.r velkoobchod, U Bechyňské dráhy, č.p. 1505, 390 02 Tábor 2. Informace: Jan Matějíček, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 90 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky sk.B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Přijmeme řidiče pro svoz a rozvoz prádla po jihočeském, středočeském kraji a Praze. , Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B, dobrá orientace v jihočeském kraji, znalost Prahy výhodou, příjemné vystupování a jednání se zákazníky, svědomitost, poctivost, pracovitost. Samostatné udržování vozidla v dobrém technickém stavu. Šetrné zacházení se svěřeným majetkem., Trestní bezúhonnost., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, jízdní výhody, mobilní telefon i pro soukromé účely., Kontakt: telefonicky, emailem., možnost i brigády. Pracoviště: Katev spol. s r.o., Na Bydžově, č.p. 2044, 390 01 Tábor 1. Informace: Pavel Švejkovský, +420 381 253 213.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha ostatních strojů na výrobu a úpravu textilních, kožených a kožešinových výrobků jinde neuvedená dělnice na textilní dílně, obsluha vyšívacího automatu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha automatu na prostorové vyšívání: vkládání dílů do šablony, založení do stroje, vyndání dílů - zaučíme, případně další práce na dílně textilní výroby, uvítáme osobu se zdravotním znevýhodněním (není podmínkou), práce vestoje, nutná zručnost; při nástupu doba určitá s možností prodloužení na dobu neurčitou Závodní stravování, sleva v podnikové prodejně, kontakt e-mailem nebo osobně. Pracoviště: Dita výrobní družstvo invalidů, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Renata Bočanová, +420 381 479 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

Chotoviny

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT