VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused objel na kole zeměkouli

Linec - Philipp Knogler (26) z Gunskirchenu se v pátek vrátí z ročního „výletu" na kole. Našlapal kolem 17 000 kilometrů, píší OÖN.

2.8.2016
SDÍLEJ:

Na Mount Edenu v Aucklandu.Foto: Deník/repro

„První indicii pro maminku Evu, že syn zamýšlí něco většího, byla velká mapa světa s malinkými vlaječkami. Když jí pak řekl o svém záměru, málem se zhroutila," uvedl list.

Úředník Philipp dal výpověď a pořídil si „společníky" – černý MTB s nápisem "I am from Austria" a permanentní letenku "Around-the-World-Ticket". Ta podle volby zahrnuje maximální počet přistání a cena se odvíjí od délky cesty a komfortu. Klasické trasy vedou přes Asii. Austrálii a severní Ameriku, tedy s návštěvami například Singapuru, Sydney, Los Angeles, Nového Zélandu a Cookových ostrovů. Službu poskytují různé kanceláře, STA Travel letos například za asi 1500 eur.

Loni 5. srpna zamával Philipp rodině a známým a vyrazil – se 20 kilogramy bagáže ve čtyřech cestovních brašnách na kole. Projel Německem, z Amsterdamu přeletěl do USA a z přejezdu Golden Gate Bridge v San Francisku poslal fotografii babičce s poděkováním, že v něho pořád věřila. Letecky pak pokračoval k cestám po Novém Zélandu a Austrálii. Po osmi měsících v květnu přistál opět v Evropě, v Den Haagu. „Plánovaný pobyt v Istanbulu na poslední chvíli stornoval kvůli prekérní politické situaci," řekla matka lineckému listu.

Kontakt s vlastí nadšený cyklista udržoval během celé cesty deníky v blogu a nespočetnými telefonáty. Rodina stále věděla, kde je. V pátek, přesně po roce, se vrátí do Gunskirchenu, kde mu chystají slavnost.

Na mše bohu blíž

Nejvýše položená kaple v Německu, na Zugspitze.V arcibiskupství Mnichov-Freising pořádají letos v létě kolem 400 horských mší v bavorských Alpách – v kostelích, v kaplích či u vrcholových křížů, informuje PNP. Četné farnosti je organizují k různým příležitostem a v různých termínech. Na mnoha místech v horách se konají bohoslužby ale pravidelně.

V nejvýše umístěné kapli Německa, na Zugspitze, je mše při dobrém počasí každou neděli od 12 hodin (foto vpravo). Další pravidelné bohoslužby jsou například v Leonhardikapelle ve Fischhausenu na Schliersee, v St. Bernhardu na Horská mše na Karwendelu.Spitzingsee a v kapli Nußlberg u Oberaudorfu. „V nejvýše položeném kostele Německa, na Wendelsteinu, se kvůli sanačním pracím mše aktuálně nekonají," dodává PNP. Na druhém snímku je mše na Karzwendelu. Přehled je na www.erzbistum-muenchen.de.

Přijeli zdrogovaní z Čech

V pondělí vyrozuměli občané policii, že na ulici ve Welsu je v osobním autě někdo v bezvědomí. Při příjezdu hlídky v 19.54 hodiny už Červený kříž prvotně ošetřoval vedle vozidla 17letou dívku z Kematenu a 18letou ze Stadl-Paury, uvedly OÖN.
Rakouská policie při kontrole auta.Tři další cestující, 19letý z Ottensheimu, 20letý z Lince a 20letá z Welsu, očividně pod vlivem drog, uvedli, že přijíždějí z festivalu v Čechách. Oběma spolujezdkyním se udělalo špatně, proto zastavili. Požití drogy doznali a dobrovolně podstoupený rychlý test byl u všech pozitivní na více látek. Pes cvičený na drogy našel v autě 5,4 gramu heroinu a další prostředky. Mladší dívky byl umístěny na intenzivní stanici kliniky ve Welsu.

Video do vozů MHD?

Svobodní v Linci chtějí zavést videokamery na veřejně přístupných místech. V městské radě se dosud názory rozcházejí především na jejich umístění v tramvajích a autobusech městské dopravy, píší OÖN. Ty jsou tam už teď, ale aktivovány jsou, jen pokud cestující stiskne tísňové tlačítko u dveří. Po více útocích na ženy v minulých týdnech v Linci ale Svobodní zintenzivnili svůj požadavek na trvalé videostřežení ve vozech.

Jako příklad uvádějí Štýrský Hradec, kde bylo toto opatření v MHD aktivováno trvale v květnu 2013. „Že kamery pomáhají policii při práci, ukázal přehled jejích žádostí o poskytnutí záznamů – jen loni jich bylo 125. V 92 případech byl materiál vyhodnocen a exekutivě se podařilo s jeho pomocí dopadnout kromě jiných zahraniční bandu zlodějů," uvádí deník.

Dodává, že podle místostarosty Detlefa Wimmera (FP) odpovědného za bezpečnost jsou to dostatečné důvody pro zavedení tohoto dohledu i v Linci. „Příklad z Hradce zdůrazňuje pozitivní efekty: Odstrašení pachatelů, lepší objasnění trestných činů a zvýšení pocitu bezpečí u cestujících," říká.

Kriticky se k požadavku FPÖ stavějí sociální demokraté, Zelení a městský dopravní podnik. „Počet incidentů v autobusech a tramvajích klesá," tvrdí mluvčí firmy Daniela Burnerová. Připomíná, že loni s nimi cestovalo 108 milionů pasažérů. Známo je jen 24 případů trestné činnosti proti nim.

Pahorkatina kolem Rechbergu.Propagují se atlasem

„Na mezinárodním trhu cestovního ruchu je Mühlviertel pořád ještě neznámým a málo popsaným tajným tipem," píší OÖN. Firma pro regionální rozvoj Perspectra GmbH proto vydala reprezentativní a informační obrazový atlas, který prezentuje největší zdejší turistické atrakce.

Podle vedoucího redakce Markuse Pöcksteinera „by vlastně měla muset takový materiál připravit velká německá turistická nakladatelství". Perspectra je také oslovila, ale odevšad prý dostala odpověď, že region je krásný, ale příliš malý na to, aby takový atlas byl rentabilní. „Tak jsme z nouze udělali ctnost a s podporou regionálních turistických svazů jsme jej sestavili sami," uvádí Pöcksteiner.

„Fotografiemi od Alexandera Schneidera a napínavými texty Christy Oberfichtnerové zve 112stránková publikace k poznávání Mühlviertelu mezi Dunajem a Vltavou," pokračují OÖN. Obrazový atlas popisuje v šesti kapitolách Šumavu, regiony Bad Leonfelden a Freistadt, venkov Mühlviertlu, Dunaj a region Strudengau, tedy východní část dunajského údolí. Imaginární cesta vede do klášterů, k Zelenému pásu Evropy, „na skok" přes dříve přísně střeženou hranici do jižních Čech. Schwarzenberský plavební kanál, pivovar Freistadt nebo nová nabídka oduševnělého putování podél dunajské stezky vzbudí prý i v domácích občanech chuť na objevitelskou cestu takříkajíc za dveřmi, uvádí list. V každé kapitole najdou aktuální reportáže, zajímavé speciality a tipy z gastronomie, nákupních a ubytovacích možností. Pět odborných kapitol pojednává krajinu, dějiny, zvyky, floru a faunu regionu.

První dojmy o atlasu si zájemci mohou udělat v digitálním katalogu na www.perspectra.at. Atlas stojí 15,90 eura.
Na snímku je pahorkatina kolem Rechbergu.

Převalští na cvičák

Koně Převalského. Ilustrační foto:Na bývalém vojenském cvičišti v bavorském Aschaffenburgu má najít nový domov mezinárodní stádečko koní Převalského, píše deník PNP. Sdělila to Deutsche Bahn (BD). Chráněný druh tu má pastvou zabránit plevelnému šíření lesa na ploše asi 75 hektarů. Návštěvníci budou moci koně pozorovat z vyhlídkových plošin.
Státní železniční koncern obhospodařuje plochu jako chráněné území. Za to získává takzvané eko-body, které mu budou započítány k dobru při výstavbě trati Hanau-Nantenbach, která zase naopak zasahuje do přírody. DB podle vlastních údajů investuje do ekologie ročně celkem stovky milionů eur.

Projekt v Aschaffenburgu odstartovalo šest koní ze zoologických zahrad v Kolíně nad Rýnem, Lipsku, Münsteru a z přírodního zooparku Grünau v Rakousku. V létě mají přibýt dvě klisny z Helsinek a jedna z přírodního území Döberitzer Heide. „Malí divocí koně, kteří jsou doma v centrální Asii, jsou od roku 1970 pokládáni za téměř vyhynulé ve volné přírodě," dodává PNP.

Autor: Vladimír Majer

2.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 27 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři Projekční technik - doprava. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odbornost SOŠ stavebního směru, technické lyceum, znalost ACAD nezbytná., Zaměstnanecké výhody: flexibilní pracovní doba, kariérní růst, home office, Kontakt emailem: jirovsky7@seznam.cz. Pracoviště: Atelier m.a.a.t., s.r o., Převrátilská, č.p. 330, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Jirovský, +420 725 032 534.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sváření nerezových materiálů pro profesionální výrobu gastro zařízení - fritézy, pizza pece, sporáky atd, Příspěvek na stravování, nadstandardní zdravotní péče, bonus za docházku, kontakt tel: 8:00 - 15:00 nebo e-mail. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 23 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativa - nákup. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: komunikace se zákazníky, zpracování objednávek, nákup materiálu, příprava podkladů pro výdej materiálu, drobná administrativa. Pracoviště: Aknel group a.s., Strkovská, č.p. 1, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jakub Jirovský, +420 605 400 775.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 35 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství obchodník (hypotéky, investice, pojištění). Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme kolegu s praxí ze stavební spořitelny nebo pojišťovny pro zajištění financování nemovitostí a kompletní pojistné a investiční projekty. , Dotovaný leasing Škoda Octavia, příspěvek 10 000 Kč na licenci od ČNB. , Zdroj klientů je podporován naší sesterskou realitní kanceláří Fincentrum reality, která nám dodává klienty na obsloužení. Nástup možný ihned. , Zázemí kanceláří, odborných a osobních asistentek k dispozici pro usnadnění práce., Strukturovaný životopis zasílejte na mail martin.franc@fincentrum.com nebo volat 602184597.. Pracoviště: Martin franc - fincentrum, a.s., nám. F. Křižíka, č.p. 348, 390 01 Tábor 1. Informace: Martin Franc, +420 602 184 597.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Země živitelce bude jako každý rok připraven program i pro ty nejmenší.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Ilustrační snímek

Staví moderní zdravotnické středisko

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

V kempu Karvánky létali závodníci vzduchem

Soběslav – Kemp Karvánky mezi Soběslaví a Veselím nad Lužnicí obsadili tuto sobotu závodníci na wakeboardech.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT