Opatření plánované pro školní rok 2025/26 "vytváří zbytečně stres a tlak a zatlačuje radost z učení do pozadí", stojí v prohlášení. Navíc by bylo další překážkou pro přechod do pokračujícího vzdělávání.

"Nyní je angličtina ve zmíněných třídách vyučována jako takzvané závazné cvičení," vysvětluje list. "To musí být sice povinně navštěvováno, na rozdíl od povinných předmětů ale není známkováno." Tak to má být podle svazů rodičů i nadále. Osvědčilo se prý, začít další jazyk v tomto věku hravou formou. Ilustrační foto: Deník/Svet-her.cz

Méně umělých oplodnění

Poprvé za 21 let fondu k financování in-vitro-fertilizace, tedy asistované reprodukce, oplodnění v laboratorních podmínkách, došlo v Rakousku k poklesu počtu pokusů o umělé otěhotnění, napsal Volksblatt.

Loni bylo 10 515 zákroků u 6692 párů, o 4,7 procenta méně než v roce 2019. Jejich úspěšnost se ale zvýšila meziročně o půl procenta na 34,6 % - metoda IVF přinesla rodičovství 2931 dvojicím. Ve skupině do 26 let se podařila ve 42,9 procenta, u žen 26-30 let ve 40,8 procenta (31-35 let 36,2 %, 36-40 let 28,5 %). Celkový pokles zákroků experti přičítají bezpečnostním omezením kvůli koroně.

Linci se vrací třetí most přes Dunaj

Po pěti letech dostávají Linečané zpátky centrální přechod Dunaje, napsal Volksblatt. Jeho předchůdce byl zbudován v letech 1897-1900 a otevřen 14. listopadu 1900. Sloužil železnici i individuální dopravě. V roce 2014 byl vyňat ze seznamu památek a v roce 2016 snesen, protože ocelová konstrukce byla už tak zkorodovaná, že větrné poryvy stabilitu mostu ohrožovaly. Ve všelidovém hlasování rok nato se 68 % Linečanů vyslovilo pro zřízení nového mostu, 32 % chtělo zachovat starý a postavit doprovodný pro hromadnou dopravu a auta.

Nové spojení bude po asi tříleté práci slavnostně otevřeno 28. srpna. Na 400 metrů dlouhém a až 33,7 metru širokém mostě jsou dvě jízdní dráhy, po obou stranách chodníky pro chodce a cyklostezky, a dále kolej pro plánované železniční spojení. Z bývalé montážní plochy z času stavění díla má být odpočinkový areál, který v budoucnu nabídne i přímý přístup k řece.

Návrh mostu je dílem pařížské kanceláře Marc Mimram, která vyhrála soutěž vypsanou pro celou Evropskou unii. K realizaci stavby bylo potřeba 13 000 kubíků betonu a asi 2500 tun betonářské oceli. Oblouky mostu byly zpracovány ze 8000 tun ocelového plechu tlouštky až osm centimetrů. Náklady 90,2 milionu eur nesly město a země Horní Rakousy.

Očkování v dómu

Od srpna bude ve vídeňském Štěpánském dómu přijímáno nejen slovo boží, ale i vakcína proti covidu, píší OÖN. Očkovací centru bude v kapli sv. Barbory v severní věži. Další prostory chrámu budou sloužit k registraci a k odpočinku po naočkování. Nebude třeba se hlásit předem. Starší 18 let dostanou vakcínu Johnson & Johnson, 12-17letí Biontech-Pfizer. Za hodinu bude středisko moci naočkovat 20 lidí.