Přivítat jaro mohou o tomto víkendu lidé na nejrůznějších místech a rozličnými způsoby. V Táboře třeba zajímavou vycházkou s Klubem českých turistů.

Letos se dali dohromady turisté z Českých Budějovic a Tábora a spojili dvě velké klubové akce, táborské Vítání jara s jihočeskými Jarními kilometry obohacenými turistickou sazkou.

Zahájení sezony je putovní akcí, která tentokrát připadla na Tábor. Soutěžní sazku, kdy přítomní odpovídají na otázky týkající se přírody či vlastivědy, připravili Budějovičtí, všechno ostatní pak Táborští.

Lidé se sejdou v sobotu kolem deváté hodiny ráno na táborském nádraží, kde si vyzvednou tiket turistické sazky. Odtud se vydají po částečně vyznačené trase k Lužnici a k ústí Vápenné strouhy. Program jim zpestří výhledy z rozhleden Babina a Hýlačka na Větrovech, na závěr je čeká občerstvení ve Slapech. Po obědě vyhodnotí sazku.

„Lidé, kteří sazky znají, se na ně vždy těší. Není to o znalostech, ale spíše o tipování, proto sazka," usmívá se jeden z hlavních organizátorů KČT Tábor Richard Černý. Teď už si přeje jen dobré počasí.

„Tyto akce jsou extrémně závislé na počasí. Už jsme sice nějakou objednávku vyslali, ale jak bude vyřízena, netuším," směje se a počítá, že by se jich mohlo sejít mezi jedním až dvěma sty. Klub má v Táboře okolo 250 členů.

Velké akce táborského Klubu českých turistů

26. březnaZahájení jarních kilometrů s turistickou sazkou spojené s Vítáním jara
30. dubnaRej malých čarodějnic pod rozhlednou Hýlačka
21. květnaTáborské a mladovožické trasy pochodu Praha – Prčice
3. – 5. červnaVíkend v husitském kraji
5. červnaBěží liška k Táboru
12. červnaPohádka pod Hýlačkou
28. záříSvatováclavský výšlap
1. října - Od Tábora až k nám

„Máme standardní kádr, nemění se už několik let. Nepatrně stárneme, protože k nám tíhnou lidé, kteří přicházejí do důchodu a objeví chuť turistiky. Mladé rodiny s dětmi se k základně nepřidávají, a když ano, tak lidé, kteří jsou už s klubem spjati," říká předseda klubu Radek Přílepek.

Přivítat jaro do Tábora přijedou i turisté z Bechyně, přestože se na pořádání nepodílejí. Ví, že u nich by to s akcí mezi svátky bylo složité.
„My máme o svátcích problém s dopravou, do Bechyně nic nejede. Turisté z Českých Budějovic musejí vlakem přes Tábor," upozornil předseda KČT v Bechyni Petr Chaloupek, kde mají v současnosti třicet pět členů středního věku. Senioři na jejich akce chodí, ale členy být nechtějí. Ani mladé rodiny s dětmi se do jejich členské základny nehrnou. Populární Bechyňské schody pro ně otevřou sezonu až o týden později. Běh po 223 zámeckých schodech slaví už třiačtyřicáté narozeniny. O nejrychlejší čas závodí celé dopoledne na padesát párů.

Mezi další oblíbené turistické akce v Bechyni patří pochod údolím Lužnice, po jehož trase se mohou projet i cyklisté. Už pošesté se připravují na vycházku údolím Židovy strouhy, na jejíž trase jsou připraveny zastávky pro malé děti. Hlavní sezonu tady uzavírá tradiční zářijová Bechyňská osma.

Rozhodně nejde o masové akce, jejichž účastníci by se mačkali v davech, ale kolem stovky lidí se při nich sejde vždy. Na začátku zaplatí startovné, které se liší, ale nikdy nepřesáhne částku 40 korun.

Lucie Mylerová Paurová