VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesor Martin Kolář přibližoval detaily nejstarší historie Tábora. Když husité

219. procházka dějinami Tábora.

7.8.2016
SDÍLEJ:

Dějiny TáboraFoto: Josef Musil

Tábor – Vyprávění o Jordáně a táborském pivovaře nás dovedlo na přelom 18. a 19. století. Tábor už prodchlo osvícenství, brzy se přihlásí národní obrození. Rostoucímu počtu obyvatel začne být město sevřené hradbami těsné.
Přichází nová éra. S každou zbouranou bránou, s každým rozebraným loktem opevnění se ztišuje ozvěna pozdního středověku města, která dosud v obyvatelích zaznívala a ovlivňovala jejich vzájemné vztahy, přestože si to určitě neuvědomovali. Skončí doba staročeských sousedů a jejich potýkání roztomile obhroublého a zároveň přímočarého, stejně jako býval vyjadřovací styl městského písaře, který míchal vysokou češtinu s lidovou a kořenil ji němčinou i latinou. Vytratí se předchozí prostota žití a lidské myšlení se promění vlivem nových společenských tendencí.
Zároveň se objeví velmi zajímaví lidé, kteří se ponoří do studování starých časů a s chutí je budou přibližovat svým současníkům. Podívejme se díky nim opět do dávných dějin Tábora. Nejmalebnějším slohem nejspíš psal své práce o historii profesor Martin Kolář. Táborský rodák František Dušan Zenkl ho charakterizoval slovy „občan nevšední".
Kolář se narodil 18. června 1836 ve Švihově na Klatovsku, vystudoval lingvistické a historické vědy na univerzitě v Praze a od roku 1862 působil jako profesor reálného gymnázia v Táboře. Literární činnost v oblasti historie zahájil v roce 1861. Psával s takovou malebností, že se jeho vyjadřování vyrovná Aloisu Jiráskovi.
Jeho práce mají s Jiráskem bohužel společné i to, že z dnešního hlediska jazykově poněkud zastaraly. Vždyť málokdo z čtenářů třeba ví, co například znamenalo slovo „dadouc", jehož používání nebylo ani v Kolářových dobách běžné. Jedinečný vhled do dějinné látky však nevyprchal. Při čtení si čtenář uvědomí, že texty psal učitel, který díky své vytříbené výřečnosti jistě dokázal upoutat pozornost studentů.
Není divu, že za sto padesát let, jež uplynuly od napsání jeho prvních prací, přinesla historická bádání nové poznatky. Nicméně bylo by škoda, kdyby to zajímavé z Kolářových textů zůstalo už navždy v zaprášených svazcích, do nichž nikdo nenahlédne. Pokusím se některé jeho články přiblížit.
Třeba o tom, jak husité roku 1420 dobyli Sezimovo Ústí, načež se zrodil Tábor. Dobytí Ústí se v současnosti zpravidla odbývá jedinou větou, že Ústečané vyspávali po masopustu a díky tomu husité jejich město snadno obsadili. Mnohem jímavěji tuto událost pojal profesor Matěj Kolář v článku Obrazy z dějin města Tábora, který vyšel 22. ledna 1869 v časopise Světozor.
Nejprve stručně doplníme informace, které autor přeskočil. V listopadu 1419 se vypravili husité ze Sezimova Ústí do Prahy na celohusitské shromáždění. V Ústí bylo husitů hodně, protože majitelka města, Anna z Mochova, se horlivě hlásila k Husovu učení. Ta ale právě v roce 1419 zemřela a Ústí zdědil její syn Oldřich. Na rozdíl od své matky se hlásil ke katolické víře. Husity ve svém městě nechtěl. Využil toho, že odešli do Prahy, dosadil ve městě prokatolickou radu, a když se poutníci vrátili, nepustil je zpátky.
Někteří husité odešli do jiných husitských měst, ale dost jich zůstalo v lesích okolo Ústí. Čekali na příchod spasitele. Tuto změnu systému světa předpověděl mistr Jan Jičín na 10. až 14. únor 1420. V ohlášené dny se nic takového nestalo. A tak se husité u Ústí rozhodli zahájit přerod světa sami. Počkali, až se ve městě bude konat masopust a bdělost obránců pohasne. Nečekali dlouho; 20. února se Ústí veselilo, bylo úterý na Popeleční středu.
HUSITSKÁ RADOST
Dále pokračuje profesor Martin Kolář. Uvádí, že 20. února hustě napadl sníh a zahalil krajinu. Také se zmiňuje o veselici. Lidé slavili nejen v Ústí, ale i v okolních vesnicích. Zatímco s vrcholící nocí pozvolna utichal ruch na vsích, hlahol oslav se nesl z Ústí stále hlasitěji. Husité v okolí měli radost: Čím víc budete pít a tančit, tím tvrději pak budete spát!
Nakonec bylo v širém okolí slyšet jen Ústí. Jakmile tam ale z klášterní věže odtroubil ponocný půlnoc, Ústí zmlklo a lidé postupně zhasili světla. Kmitavé plamínky osvětlení ozařovaly pouze dvě městské brány a věže městského opevnění. A husité se připravovali na svou příležitost.

Josef Musil

Autor: Redakce

7.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kuchař. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 19 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Seřizování vstřikovacích lisů pro výrobky z plastů., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu a další benefity., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně (Mladá Vožice).. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů obsluhovatel lisu - dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha lisu na lisování výrobního odpadu ve výrobě pro automobilový průmysl, skládání palet do boxů, 12 hod směny v nepřetržitém provozu. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a spolehlivost. Nástupní mzda je od 15000 Kč/měsíc, mzda po zapracování a započítání bonusů až 20000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohodě ihned. Zájemci se mohou přihlásit zasláním svého životopisu s uvedením pozice na e-mail: personalnitabor@greiner-perfoam.com. Bližší informace poskytneme na personálním oddělení., Perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, a jiné.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Výroba Ruční balič 16 000 Kč

Ruční baliči Pracovník balení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Chcete být součástí společnosti vyrábějící zařízení, na kterém vaří kuchaři ve špičkových restauracích po celém světě? Pojďte pracovat pro RM GASTRO., Jsme 100% čeká firma s více než 23 letou historií. Co do objemu výroby gastro zařízení nemáme v České republice konkurenci. Ke svým spolupracovníkům, obchodním partnerům i ke svému okolí se chováme s úctou a odpovědností., Pro posílení týmu našeho výrobního závodu ve Veselí nad Lužnicí hledáme vhodného kandidáta na tuto pozici., Pracovník balení finálních výrobků., Co u nás budete dělat:, Podle stanoveného postupu budete balit finální výrobky - gastronomická zařízení do obalů (kartnové krabice, palety). Výsledkem Vaší práce bude finální výrobek např.fritéza, pizza pec, sporák připravený pro expedici k zákazníkovi., Co očekáváme od Vás:, je odpovědnost za kvalitu odvedené práce pro Vás samozřejmostí? Můžete pracovat ve dvousměnném provozu od pondělí do pátku (ranní směna 6-14:15, odpolední směna 14:15-22:30)?, To je skvělé, ostatní Vás naučíme!, Co můžete očekávat Vy od nás:, - práci na hlavní pracovní poměr, - úkolovou mzdu až 120Kč/hod, - dotované stravování v ceně cca 30Kč, - prémie za docházku až 1000Kč měsíčně, - příspěvek na údržbu pracovních oděvů, - práci v čistém a bezpečném prostředí, - kvalitní zaškolení a vybavení, , Z ergonomických důvodů je tato pozice určena pro muže., DALŠÍ INFORMACE NALEZNETE NA http://rmgastro.cz/prace/otevrene-pracovni-pozice, Kontakt: emailem, telefonicky (všední dny 7-15hod).. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řídil pod vlivem alkoholu

Zasloužené vítězství si vychutnával Josef Talafous, svěřenec Michala Nováka, když 3:0 na body zdolal svého soupeře.

V červenci poměří síly s těmi nejlepšími v Evropě

Stačilo zabrat páčidlem a k zemi se z Barevné skály sesypalo kamení

Český Krumlov - Že je skála v opravdu dezolátním stavu, potvrdili pracovníci chomutovské firmy STRIX, kteří si v pondělí ráno Barevnou Skálu v Novém Spolí převzali k asanaci od Lesů ČR. Stačilo totiž zabrat páčidlem a k zemi se sypalo kamení.

OBRAZEM: Trhy ve dvoře na Kozí farmě přilákaly děti i dospělé

Chýnov - Na Kozí farmě u Svobodů v Turovecké ulici v Chýnově se již tradičně konaly Trhy ve dvoře.

Majáles a jeho 150 akcí

České Budějovice - Patnáctý ročník českobudějovického Majálesu byl slavnostně zahájen v neděli v 19 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.

V úterý naměříme 25 stupňů Celsia

Jižní Čechy - V pondělí a úterý nás v jižních Čechách čeká jasno až polojasno s teplotami mezi 21 až 24 stupni Celsia.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT