VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiéra pokladu barbarů u sousedů

Pasov - Více než 1700 let ležel tzv. poklad barbarů na dně Rýnu, než byl v osmdesátých letech náhodně objeven při těžbě písku. Nyní je největší evropský kovový nález z římské doby poprvé k vidění v Bavorsku, píše PNP.

29.6.2015
SDÍLEJ:

Poklad barbarů.Foto: Deník/repro PNP

Od neděle do 8. listopadu jej vystavuje Knaufovo muzeum v dolnofranckém Iphofenu na zvláštní výstavě „Poklad barbarů – uloupen a potopen v Rýnu". „Protože mnoho železných, bronzových, měděných a stříbrných předmětů je částečně poničeno sekerami, vycházejí experti z toho, že Germáni věci naloupili především kvůli materiálu. Chtěli velmi pravděpodobně kov roztavit a udělat z něj jiné věci," řekl vedoucí muzea Markus Mergenthaler.
„V zásadě je ,poklad barbarů´ sbírkou šrotu," dodává pasovský list. „Má ale velkou vypovídací hodnotu. Více než tisíc dílů podává vhled do života Římanů ve druhém a třetím století našeho letopočtu. Bagry vyzdvihly z Rýnu u Speyeru v Porýní-Falcku kolem 700 kilogramů nádobí, prstenů, mečů, přileb, hrnců, zrcadel, seker atd." Muzeum v Iphofenu očekává na 20 000 návštěvníků.

Kasárny bez kouře

Od 1. července začne platit zákaz kouření ve všech prostorách rakouských kasáren. Kuřáci budou mít venku vyčleněny prostory. Na cvičištích nebo v obzvlášť rozložitých nemovitostech je kouření nadále povoleno. Ministr obrany Gerald Klug (SPÖ) řekl: „Bundesheer má zvláštní odpovědnost za tisíce mladých vojaček a vojáků, kteří každoročně narukují. Chceme být příkladem a budeme podporovat všechny, kteří tuto příležitost chtějí využít k tomu, aby s kouřením přestali." K tomu jim armáda ve spolupráci s pojišťovnou zaměstnanců veřejného sektoru nabídne například individuální odvykací programy, poradenství odborníků na pracovní lékařství a speciální semináře přímo v kasárnách, píší OÖN.

Centrum pod kamerami

Ve Welsu budou od podzimu Městské náměstí a Náměstí císaře Josefa kontrolovány kamerami. V městské radě se o opatření diskutuje od roku 2008, kdy sledování navrhli Svobodní v reakci na napadení chodců mladistvými agresory, připomněly OÖN.
Policie ale opatření zavrhla s poukazem na předpisy a s tím, že ve městě nejsou žádná „horká" místa zvýšené kriminality. Od té doby názor změnila. „Videostřežení není jen preventivním opatřením, slouží také k objasňování zločinů. Kdybychom neměli kamery před lineckým nádražím, nebyl by nikdy vypátrán vrah taxikářek v Gunskirchenu," řekl policista a člen městské rady Andreas Weidinger. Kromě toho sílí tlak občanů, kteří na vlastní oči viděli, jak mládež na náměstí distribuuje drogy. Před dvěma roky diskusi oživila bitka v centru. Silná prezentace policie a pořádkové služby situaci zlepšila, ale volání veřejnosti po kamerách bylo stále silnější. Nakonec změnila názor i sociální demokracie a s videokontrolou v reálném čase souhlasila – když prý takové střežení má policie za smysluplné, nebudeme tomu bránit, řekl místopředseda Hermann Wimmer. Vadí mu jen vysoké náklady na tři kamery – kolem 160 000 eur, pokračuje list. Zelenou dal i pověřenec ministerstva vnitra pro ochranu dat. Obsluhu kamer a vyhodnocování dostanou na starost policisté v linecké zemské centrále.

Přejeli losa

Na dálnici 3 u Iggensbachu v okrese Deggendorf srazilo v neděli krátce před půlnocí auto losa, píše pasovský deník PNP. Podle policie „kapitální los" nehodu nepřežil, 44letý řidič a tři spolujezdci zraněni nebyli. Těžce poškozené auto museli odtáhnout, tělo zvířete nakládal k odvozu autojeřáb. Jak se los na dálnici dostal, zatím není jasné, ale rozhodně prý neutekl z chráněného parku.

Zlato v novinách

O nálezu zlatého pokladu v hodnotě až milionu eur při strhávání zdi na soukromém pozemku v Pasově jsme informovali. Deník PNP k případu doplnil, že zlaté cihly s nápisem "Schweizer Bank" a listové zlato byly objeveny pod vrstvou stavebního odpadu ve sklepě. Byly zabaleny do novin z roku 1964. Po prozkoumání policií je nález uložen v Momentálně je nález uložen v trezoru úřadu ztrát a nálezů města, než se k němu přihlásí majitel a doloží vlastnictví. uvádí PNP.

Helmut Vitt si vyjel pěkně vysoko!Vyjel na maximum

74letý lékař Helmut Vitt z pohraničního Haidmühle vyjel v sedmihodinové túře na nejvyšší bod Evropy dosažitelný na kole, na Pico del Veleta (3398 m) v jihošpanělském Sierra Nevada, píše PNP. „Naštěstí tam byli ještě dva mladíci, jinak bych neměl fotku na památku," říká. Bicykl osedlal v roce 1993, kdy kvůli kolenům přestal s běháním, a teď si splnil jeden z velkých snů. Po něm prý chce vyjet na svou každoroční „domácí" horu, na Großglockner, ale má ještě „vyšší" sny – Uturuncu, 5768 metrů vysoký vulkán v Bolívii, který má být nejvyšším bodem dosažitelným na kole na světě. I když prý nevěří, že by to ještě zvládl, ale v hlavě to nosí…, uvádí PNP.

Pěkný červen

Průměrné teploty v červnu jsou v Rakousku o 1,4 stupně nad dlouhodobým průměrem, desáté nejvyšší od roku 1767, uvedly OÖN. Celý měsíc byl nadprůměrně slunečný – v celé zemi o 15 procent nad „normál" - a suchý. Napršelo o 25 procent pod dlouholetý průměr, ve východní polovině země o 50-88 procent.

Komu prospělo minimum

Půl roku platí v Německu zákonná minimální mzda 8,50 eura na hodinu. Podle PNP experti zatím nepozorovali žádné plošné zdražování, které podle kritiků mělo v důsledku této normy nastat. Stoupla jen cena některých služeb zejména v nových spolkových zemích, kde byly platy dosud relativně nízké. V řadě míst musí citelně víc než dosud platit zákazníci za taxi (v prvních dnech roku ve spolkovém průměru rázem o 5,2 procenta, postupně až o desetinu), za pečivo, v hotelích a v restauracích. Ceny prý ještě trochu vzrostou, ale ne už skokově.
Nedošlo ani k obávanému snižování počtu pracovních míst s výjimkou tzv. minijobů, kterých bylo koncem března o 190 000 méně než před rokem. „To ale neznamená, že tolik lidí přišlo o práci, četné tyto úvazky byly přeměněny v ,regulérní´ pracovní poměry," uvádí list. Jak velký dopad opatření na tuto sféru mělo, bude úřad výzkumu trhu práce vědět až s koncem roku.

Superhasičák

Buffalo ve srovnání s normálním výsuvným žebříkem."Buffalo extreme" se jmenuje "monstertruck mezi hasičskými auty", vyvinutý k spolehlivému transportu obrovského množství vody těžkým terénem nebo do vzdálených míst, popisuje deník PNP. Na odborném veletrhu Interschutz vozidlo představila firma Rosenbauer z Leondingu. Doporučuje je „všude tam, kde je k hašení třeba voda, ale v místě nejsou hydranty ani jiné zdroje" – i v pouštích, rozlehlých rafinériích či hnědouhelných dolech. Do jeho tanku se vejde 33 000 litrů vody nebo pěny; dosud bylo maximem 25 000 litrů. Může zásobovat menší požární vozy nebo hasit samo… XXL-model je postaven na trucku "Heavy Mover" firmy Paul ve Vilshofenu. Mimo jiné je široký tři a půl metru, má pneumatiky o šíři 67 cm a zvládá svahy o úhlu 35 stupňů.

Vrací se vlak do Selbu

Koncem roku mají znovu jezdit vlaky mezi Aší a hornofranckým Selbem. K provozování trati udělily Bavorské železnice licenci společnosti Vogtlandbahn, partnerem na české straně budou České dráhy.
PNP připomíná, že od roku 1945 zablokovala staleté spojení mezi Franckem a Chebskem železná opona. Od 1. července 1990 byl hraniční přechod Selb-Aš znovu otevřen pro silniční dopravu, chodce a cyklisty. Návrat osobních vlaků je srovnatelný s otevřením silničního přechodu před 25 lety, míní bavorský ministr dopravy Joachim Herrmann. „Těší mne, že regiony na obou stranách letos ještě více srostou," řekl.
Vlaky mezi Hofem a Chebem mají pendlovat každé dvě hodiny, píše PNP a poznamenává, že cestující z Horního Francka pak budou mít přípoje na Prahu, Karlovy Vary nebo Plzeň, ale mohou přes Cheb a Marktredwitz cestovat také do Řezna a Norimberka.

Málo „pravých" číšníků

Odborový svaz potravinářství a pohostinství (NGG) v Mnichově kritizuje množící se počet tzv. nejistých pracovních poměrů. Loni mělo 34 procent zaměstnanců v Mnichově částečné nebo tzv. miniúvazky, případně pracovalo na zápůjčku, říká v PNP ředitel svazu Mustafa Öz. To je podle něho o deset procent víc než v roce 2004. Právě v gastronomii jsou „minijoby" extrémně rozšířeny. „Neomezené plné úvazky jsou dnes výjimkou, zejména u začátečníků v oboru," uvedl Oz. NGG vyzývá zaměstnavatele k tomu, aby vytvářeli víc regulérních a tarifně placených pracovních míst.

Autor: Vladimír Majer

29.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 22 000 Kč

Obchodní zástupci obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pravidelný kontakt se zákazníky (obce, hasiči, záchranné sbory), prezentace produktů a uzavírání objednávek. Příjemné vystupování, důraz na týmovou spolupráci, prokazatelné výsledky v oblasti prodeje. Požaduje se komplexní péče o region a aktivní řidič,, Individuální rozvržení prac. doby, firemní akce, kontakt e-mailem. Pracoviště: Pavla kňávová - tábor, 9. května, č.p. 1576, 390 02 Tábor 2. Informace: Pavla Kňávová, .

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 20 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení technik pro přípravu a realizaci zakázek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dobrá znalost a orientace v oborech topenářství, vodoinstalaterství, teplárenství a energetika, znalost rozpočtování a kalkulací v oblasti TZB, předchozí praxe v oboru výhodou, organizační schopnosti, samostatnost a komunikativnost, dobrá znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook), časovou flexibilitu, řidičský průkaz sk. B. Služební automobil, mobilní telefon , Životopisy posílejte e-mailem, vybraní uchazeči budou pozváni na osobní pohovor.. Pracoviště: Installtop spol. s r.o., U Cihelny, č.p. 2128, 390 02 Tábor 2. Informace: Jana Zděnková, +420 727 844 868.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel automechanik - opravář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: opravy nákladních a osobních aut, opravy pracovních strojů,, pož.: vyučení a praxi v oboru, samostatnost,, nástup možný ihned, plný pracovní úvazek. Pracoviště: František kouba - agroservis, 392 01 Soběslav. Informace: František Kouba, +420 775 202 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 26 000 Kč

Pracovníci montovaných staveb Dělník ve výrobě dřevostaveb. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Výroba dřevěných montovaných domů., Požadujeme manuální zručnost, flexibilitu a ochotu učit se novým pracovním postupům. , penzijní připojištění, dotované závodní stravování. , Kontakt: telefonicky (Po - St 8:00-16:00, Čt-Pá 8:00-12:00), emailem.. Pracoviště: Elk s.r.o., Strkovská, č.p. 297, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Marie Opatrná, +420 381 604 222.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Knihovna připravila Ohlédnutí

Mexická fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
13

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Taneční klub 6dance bilancoval

Tábor - V hotelu Palcát se sešli členové tanečního klubu 6dance, rodiče a přátelé, aby zhlédli závěrečnou přehlídku klubu.

Zachraňme lesy - ale ne jako ministr Brabec a "smrkožrout" Bláha

Šumava/NÁZOR/ - V českých lesích probíhá rozsáhlá lesní kalamita, kterou provází přemnožení brouků lýkožroutů a následné usychání lesů.

Návraty: Větrovy mají I. B třídu, Myslkovičtí okresní přebor

Tábor - Fotbalové okresní soutěže na Táborsku definitivně uzavřely své brány už před dvěma týdny. Někde zavládlo veselí, jinde se rozhostil smutek či zklamání.

Můžem i s mužem, pozná Spektrum

Sezimovo Ústí - Sál sezimovoústeckého Spektra bude tentokrát vyhrazen divadelnímu představení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT