VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poštovní odbory u sousedů žalují stávkokazy

NEZLOBTE JI! Kdybyste v Bavorsku narazili na tuto policistku, raději buďte hodní – jde o mistryni světa v kickboxu Julii Irmenovou (30) z Osterhofenu u Deggendorfu. Po úspěšné obhajobě v domácím ringu (Deník informoval) oznámila ukončení vrcholové sportovní činnosti a policejnímu vrchnímu radovi Mario Konjevimu na snímku se opět přihlásila k plné policejní službě, píše deník PNP.

25.6.2015
SDÍLEJ:

Kickboxerka a její šéf.Foto: Deník/repro PNP

Smír o platy je v nedohlednu?

Pasov - „V zarputilém tarifním boji v Německé poště zvyšuje odborový svaz Verdi tlak: znovu táhne nasazení úředníků na pracovních místech, kde se stávkuje, před soud," píše deník PNP. Podle zástupkyně svazu Andrey Kocsisové je toto nasazení lidí, kteří s ním výslovně nesouhlasí, nezákonné. „Verdi vidí tyto zaměstnance jako stávkokazy," uvedl list.
Dodává, že stávka vstoupila do třetího týdne. „V jádru jde konflikt kolem pokusu pošty snížit mzdové náklady zřízením 49 nových regionálních společností pro doručování balíků, které vyplácejí nižší mzdy. Asi 6000 lidí v nich pracuje za průměrnou hodinovou mzdu 13 eur. Poštovní ,hlavní tarif´ je přes 17 eur," opakuje PNP. Mnozí konkurenti ale podle Německé pošty platí jen zákonnou minimální mzdu 8,50 eura. Pošta prý musí tento platový odstup zmenšit.
Verdi žalovalo nasazení „stávkokazů" už jednou. Soud v květnu řekl, že nutit zaměstnance k práci při stávce se nesmí, ale jejich dobrovolné nasazení je dovoleno, vysvětluje list. „Nyní Verdi prohlašuje, že předložilo místopřísežné prohlášení úředníků, že museli převzít činnosti kolegů, s nimiž ale výslovně nebyli srozuměni. Pošta se ale necítí ,pod tlakem´ a tvrdí, že dosud každé řízení s obviněním z nasazení zaměstnanců jako stávkokazů bylo rozhodnuto v její prospěch."
Podle funkcionářů Verdi byli kromě stávkokazů z firmy v Pasově nasazeni k roznášce také studenti a zahraniční kolegové, a to za dvojnásobek nedělního příplatku a další finanční bonifikace. Přesto prý většina zásilek, údajně kolem 85 procent, zůstává ležet – denně prý na 45 000 obálek a 3500 balíčků. V celém Německu údajně stávkuje na 31 000 pošťáků.

Dva roky za štěňata

Po dvou letech vězení za podvod a týrání zvířat dostal u zemského soudu v Linci německý manželský pár, chovatelka psů (52) a její muž (43). „V roce 2010 koupili v okrese Rohrbach starý statek k chovu psů," píše deník OÖN. Do roku 2013 tady drželi asi 740 štěňat – podle znalců v mizerných hygienických podmínkách. „Nabízeli je na internetu jako ve špičkovém stavu a z nejlepších chovů, a obchod běžel báječně, prodali 588 psů. Kupující platili až 1350 eur, celkově kolem 178 000. Pravda byla jiná - snímky dokládají například umístění psů v kovové vaně a podobně. Většinou mopsi a čivavy byli ohroženi zvýšeným výskytem virů a vystaveni sociálnímu stresu. Důsledkem byly masivní zdravotní problémy. Ve 270 zadokumentovaných případech štěňata onemocněla bezprostředně po prodeji infenční parvovirózou a různými infenkčními chorobami."
Ženě, která už byla v Německu čtyřikrát trestána, senát uložil dva roky nepodmíněně, muži dvě třetiny z nich podmíněně. K řízení se připojilo více než sto kupujících jako poškození. Obžalovaní jim musí kupní cenu vrátit. Obhajoba se odvolala.

Nájemné stoupá

Nájemné včetně provozních nákladů v Rakousku od roku 2010 do loňska stouplo celkem o 15,1 procenta, napsal linecký Volksblatt. Privátní nájmy zdražily o 18 procent, v průměru na osm eur za metr čtvereční. Obecní byty podražily o 13,3 procenta na 6,1 eura, družstevní o 11,2 procenta na 6,2 eura. Podle Statistik Austria připadají z celkového nájemného zhruba dvě eura z metru na provozní náklady. Kolem 21 procent privátních nájemníků si na získání bytu vzalo úvěr, z rodin s dětmi dokonce 38 procent. 200 000 domácností má problémy nájemné nebo kredity splácet.

Stáhli islámské logo

Bavorská televize chce přispět k interkulturní výměně vysíláním k probíhajícímu muslimskému postnímu měsíci - ramadánu. Pořady byly doplněny logem s islámským půlměsícem, ale to vyvolalo bouři protestů, také z CSU, píše PNP. Stanice proto logo stáhla. Její mluvčí vysvětluje, že symbol byl na obrazovce v prvních dnech ramadánu proto, aby téma akcentoval, ale že nechtějí, aby vyvolával neklid u diváků a odváděl je od obsahu vysílání. Na jeho programu se prý nic nemění. Vysílání má být signálem uznání muslimským spoluobčanům a zprostředkovat mase diváků širší znalosti o ramadánu v době, kdy přemýšlení o víře a kultuře často vládnou předsudky.

Polární záře u sousedů

Také v Bavorsku může být občas k vidění polární záře, zaznamenala PNP. Podle prof. Elmara Junkera, šéfa hvězdárny vysoké školy v Rosenheimu, ovšem vzácně, prý tak maximálně třikrát za deset let. Že tomu tak ze 20 až 50 procent pravděpodobnosti mohlo být v noci na čtvrtek v Chiemgau, toho jsou příčinou silné erupce na Slunci v pondělí večer. Vstoupí-li „vystřelené" částečky do atmosféry Země, většinou v blízkosti pólů, vyvolají světélkování vzduchu, vysvětluje. Sluneční erupce jsou častější a intenzivnější v jedenáctiletých cyklech a nyní jsme právě krátce po maximu jednoho z nich. Junker sám viděl v roce 2004 v blízkosti Mnichova polární záři, která byla viditelná dokonce až v Řecku.

Stop aukci slonoviny

Mnichovský aukční dům zažaloval město Mnichov proti zabavení pozlaceného sloního klu, který se chystal v roce 2012 vydražit s vyvolávací denou 1200 eur. Nabídla jej rakouská rodina, v jejímž majetku má být už tři generace. Správní soud v Mnichově ale v ústním jednání ve středu žalobci důrazně naznačil, že s návrhem nemá šanci. Podle dohody o ochraně druhů je umělecký obchod se slonovinou podmíněn certifikátem povolujícím prodej, a protože aukční síň jej nepředložila včas, předmět jí byl zabaven, píše PNP.

Trest za prozrazení radarů

42letá řidička zahlédla v úterý kolem 20. hodiny v Mauthu v okrese Freyung policejní hlídku stavějící řidiče, které předtím zachytil radar. Otočila, prý nepřiměřeně rychle – prý 140 km/h - projela kolem policistů zpátky, vystoupila před vozidlem s radarem a varovala gestikulací další šoféry před „hrozícím nebezpečím". Hlídka ji zkontrolovala, údajně zjistila, že je pod vlivem alkoholu, odvezla ji k odběru krve a sebrala jí řidičák. „Takže zřejmě delší dobu si radarových kontrol nebude muset všímat," cituje PNP z policejní zprávy

Ve sporu s prezidentem

Šéf CDU Horst Seehofer kritizoval výzvu spolkového prezidenta Joachima Gaucka k větší velkorysosti k uprchlíkům s poukazem na vyhnání milionů Němců před sedmdesáti lety, napsala PNP. „Vím z mnoha rozhovorů s vyhnanci, že taká přirovnání neradi slyší," řekl bavorský ministerský předseda. „Příčiny jsou nyní jiné, dnes jde o masivní zneužití azylu." Seehofer požaduje důsledněji proti takovému zneužívání postupovat a vracet do mateřských zemí víc odmítnutých žadatelů o azyl. Nejpozději v srpnu by měly být podle něho další balkánské státy prohlášeny za bezpečné třetí země a pro Srby, Černohorce, Makedonce, Bosňany a Albánce zavedena vizová povinnost. „Evropská komise, která se tak intenzivně stará o naše mýto, by se stejnou měrou měla raději starat o ochranu evropských hranic," řekl.

Autor: Vladimír Majer

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů technik - montér. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost výrobních výkresů, znalost práce s měřidly ve strojírenství, praxe z oblasti montáže, samostatnost, spolehlivost, kontakt e-mailem. Pracoviště: System management welfare s.r.o. - planá nad lužnicí 953, Průmyslová, č.p. 953, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Ivan Dubrovin, +420 608 241 845.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 13 500 Kč

Svářeči svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: tel. i osobně pátek od 10:00 do 13:00 hod.. Pracoviště: Ap staving group s.r.o. - veselí nad lužnicí, Třída Čs. armády, č.p. 540, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Tetyana Pasichna, +420 775 110 063.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do mladého kolektivu hledáme pracovitého, flexibilního zájemce, ochotného učit se novým věcem. Možno na DPP, DPČ. Ubytování, stravování, osobní ohodnocení. Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Hotel elzet, 391 56 Tábor 4. Informace: Lucie Dominová, +420 605 230 624.

Obchod - Obchod Obchodní referent 15 000 Kč

Obchodní referenti referent obchodního oddělení - řidič sk. B - skladník - papírenské zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na PC: přímý prodej, prodej za hotové, fakturace, příjem zboží na skladové karty. Rozvoz papírenského zboží na území Jihočeského kraje, kontakt se zákazníky. Skladnické práce s paletovým zbožím. Požadujeme: řidičské oprávnění sk.B, VZV, znalost práce na PC, zodpovědnost, spolehlivost, aktivní přístup. Pracovní doba: pondělí-pátek. Následně prac.poměr na neurčitou dobu. možnost i zkráceného pracovního úvazku, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, příspěvek na obědy - stravenky, Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Real servis, spol.s r.o., Měšická, č.p. 1724, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Nováková, +420 381 253 181.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnost odhalení busty dirigenta Karla Ančerla (+ 1973) v rodných Tučapech na Soběslavsku.

EXKLUZIVNĚ: Do Tučap se vrátil dirigent filharmonie

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

OBRAZEM: Traktory zaplnily parket v Sedlečku u Soběslavě

Sedlečko – Na místním parketě se letos v sobotu 23. června konal už 4. ročník traktoriády. Stroje se začaly sjíždět po půl desáté ráno, na vyznačenou trasu se vydaly později a projely tak spanilou jízdou celou vesnici.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Tučapy si připomněly slavného rodáka, dirigenta Karla Ančerla

Tučapy – Mimořádného dirigenta Karla Ančerla si v sobotu připomněli v Tučapech na Soběslavsku. U odhalení busty muže, který jediný z židovské rodiny přežil koncentrační tábor, byli nejen obyvatelé obce a jeho vnučka, ale třeba i velvyslankyně Kanady, kde Karel Ančerl také působil.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT