VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poštovní odbory u sousedů žalují stávkokazy

NEZLOBTE JI! Kdybyste v Bavorsku narazili na tuto policistku, raději buďte hodní – jde o mistryni světa v kickboxu Julii Irmenovou (30) z Osterhofenu u Deggendorfu. Po úspěšné obhajobě v domácím ringu (Deník informoval) oznámila ukončení vrcholové sportovní činnosti a policejnímu vrchnímu radovi Mario Konjevimu na snímku se opět přihlásila k plné policejní službě, píše deník PNP.

25.6.2015
SDÍLEJ:

Kickboxerka a její šéf.Foto: Deník/repro PNP

Smír o platy je v nedohlednu?

Pasov - „V zarputilém tarifním boji v Německé poště zvyšuje odborový svaz Verdi tlak: znovu táhne nasazení úředníků na pracovních místech, kde se stávkuje, před soud," píše deník PNP. Podle zástupkyně svazu Andrey Kocsisové je toto nasazení lidí, kteří s ním výslovně nesouhlasí, nezákonné. „Verdi vidí tyto zaměstnance jako stávkokazy," uvedl list.
Dodává, že stávka vstoupila do třetího týdne. „V jádru jde konflikt kolem pokusu pošty snížit mzdové náklady zřízením 49 nových regionálních společností pro doručování balíků, které vyplácejí nižší mzdy. Asi 6000 lidí v nich pracuje za průměrnou hodinovou mzdu 13 eur. Poštovní ,hlavní tarif´ je přes 17 eur," opakuje PNP. Mnozí konkurenti ale podle Německé pošty platí jen zákonnou minimální mzdu 8,50 eura. Pošta prý musí tento platový odstup zmenšit.
Verdi žalovalo nasazení „stávkokazů" už jednou. Soud v květnu řekl, že nutit zaměstnance k práci při stávce se nesmí, ale jejich dobrovolné nasazení je dovoleno, vysvětluje list. „Nyní Verdi prohlašuje, že předložilo místopřísežné prohlášení úředníků, že museli převzít činnosti kolegů, s nimiž ale výslovně nebyli srozuměni. Pošta se ale necítí ,pod tlakem´ a tvrdí, že dosud každé řízení s obviněním z nasazení zaměstnanců jako stávkokazů bylo rozhodnuto v její prospěch."
Podle funkcionářů Verdi byli kromě stávkokazů z firmy v Pasově nasazeni k roznášce také studenti a zahraniční kolegové, a to za dvojnásobek nedělního příplatku a další finanční bonifikace. Přesto prý většina zásilek, údajně kolem 85 procent, zůstává ležet – denně prý na 45 000 obálek a 3500 balíčků. V celém Německu údajně stávkuje na 31 000 pošťáků.

Dva roky za štěňata

Po dvou letech vězení za podvod a týrání zvířat dostal u zemského soudu v Linci německý manželský pár, chovatelka psů (52) a její muž (43). „V roce 2010 koupili v okrese Rohrbach starý statek k chovu psů," píše deník OÖN. Do roku 2013 tady drželi asi 740 štěňat – podle znalců v mizerných hygienických podmínkách. „Nabízeli je na internetu jako ve špičkovém stavu a z nejlepších chovů, a obchod běžel báječně, prodali 588 psů. Kupující platili až 1350 eur, celkově kolem 178 000. Pravda byla jiná - snímky dokládají například umístění psů v kovové vaně a podobně. Většinou mopsi a čivavy byli ohroženi zvýšeným výskytem virů a vystaveni sociálnímu stresu. Důsledkem byly masivní zdravotní problémy. Ve 270 zadokumentovaných případech štěňata onemocněla bezprostředně po prodeji infenční parvovirózou a různými infenkčními chorobami."
Ženě, která už byla v Německu čtyřikrát trestána, senát uložil dva roky nepodmíněně, muži dvě třetiny z nich podmíněně. K řízení se připojilo více než sto kupujících jako poškození. Obžalovaní jim musí kupní cenu vrátit. Obhajoba se odvolala.

Nájemné stoupá

Nájemné včetně provozních nákladů v Rakousku od roku 2010 do loňska stouplo celkem o 15,1 procenta, napsal linecký Volksblatt. Privátní nájmy zdražily o 18 procent, v průměru na osm eur za metr čtvereční. Obecní byty podražily o 13,3 procenta na 6,1 eura, družstevní o 11,2 procenta na 6,2 eura. Podle Statistik Austria připadají z celkového nájemného zhruba dvě eura z metru na provozní náklady. Kolem 21 procent privátních nájemníků si na získání bytu vzalo úvěr, z rodin s dětmi dokonce 38 procent. 200 000 domácností má problémy nájemné nebo kredity splácet.

Stáhli islámské logo

Bavorská televize chce přispět k interkulturní výměně vysíláním k probíhajícímu muslimskému postnímu měsíci - ramadánu. Pořady byly doplněny logem s islámským půlměsícem, ale to vyvolalo bouři protestů, také z CSU, píše PNP. Stanice proto logo stáhla. Její mluvčí vysvětluje, že symbol byl na obrazovce v prvních dnech ramadánu proto, aby téma akcentoval, ale že nechtějí, aby vyvolával neklid u diváků a odváděl je od obsahu vysílání. Na jeho programu se prý nic nemění. Vysílání má být signálem uznání muslimským spoluobčanům a zprostředkovat mase diváků širší znalosti o ramadánu v době, kdy přemýšlení o víře a kultuře často vládnou předsudky.

Polární záře u sousedů

Také v Bavorsku může být občas k vidění polární záře, zaznamenala PNP. Podle prof. Elmara Junkera, šéfa hvězdárny vysoké školy v Rosenheimu, ovšem vzácně, prý tak maximálně třikrát za deset let. Že tomu tak ze 20 až 50 procent pravděpodobnosti mohlo být v noci na čtvrtek v Chiemgau, toho jsou příčinou silné erupce na Slunci v pondělí večer. Vstoupí-li „vystřelené" částečky do atmosféry Země, většinou v blízkosti pólů, vyvolají světélkování vzduchu, vysvětluje. Sluneční erupce jsou častější a intenzivnější v jedenáctiletých cyklech a nyní jsme právě krátce po maximu jednoho z nich. Junker sám viděl v roce 2004 v blízkosti Mnichova polární záři, která byla viditelná dokonce až v Řecku.

Stop aukci slonoviny

Mnichovský aukční dům zažaloval město Mnichov proti zabavení pozlaceného sloního klu, který se chystal v roce 2012 vydražit s vyvolávací denou 1200 eur. Nabídla jej rakouská rodina, v jejímž majetku má být už tři generace. Správní soud v Mnichově ale v ústním jednání ve středu žalobci důrazně naznačil, že s návrhem nemá šanci. Podle dohody o ochraně druhů je umělecký obchod se slonovinou podmíněn certifikátem povolujícím prodej, a protože aukční síň jej nepředložila včas, předmět jí byl zabaven, píše PNP.

Trest za prozrazení radarů

42letá řidička zahlédla v úterý kolem 20. hodiny v Mauthu v okrese Freyung policejní hlídku stavějící řidiče, které předtím zachytil radar. Otočila, prý nepřiměřeně rychle – prý 140 km/h - projela kolem policistů zpátky, vystoupila před vozidlem s radarem a varovala gestikulací další šoféry před „hrozícím nebezpečím". Hlídka ji zkontrolovala, údajně zjistila, že je pod vlivem alkoholu, odvezla ji k odběru krve a sebrala jí řidičák. „Takže zřejmě delší dobu si radarových kontrol nebude muset všímat," cituje PNP z policejní zprávy

Ve sporu s prezidentem

Šéf CDU Horst Seehofer kritizoval výzvu spolkového prezidenta Joachima Gaucka k větší velkorysosti k uprchlíkům s poukazem na vyhnání milionů Němců před sedmdesáti lety, napsala PNP. „Vím z mnoha rozhovorů s vyhnanci, že taká přirovnání neradi slyší," řekl bavorský ministerský předseda. „Příčiny jsou nyní jiné, dnes jde o masivní zneužití azylu." Seehofer požaduje důsledněji proti takovému zneužívání postupovat a vracet do mateřských zemí víc odmítnutých žadatelů o azyl. Nejpozději v srpnu by měly být podle něho další balkánské státy prohlášeny za bezpečné třetí země a pro Srby, Černohorce, Makedonce, Bosňany a Albánce zavedena vizová povinnost. „Evropská komise, která se tak intenzivně stará o naše mýto, by se stejnou měrou měla raději starat o ochranu evropských hranic," řekl.

Autor: Vladimír Majer

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pracovníci přípravy jídel v zařízeních 100 Kč Pracovníci přípravy jídel v zařízeních rychlého občerstvení a ve výdejnách jídla Výdej večeří + prodej v kantýně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DPP, DPČ. Vhodné i pro OZZ, OZP s max. II.stupněm invalidity., Náplň práce: výdej jídel + prodej v kantýně., Pracovní doba po-pá, 17:30-20:30hod., Kontakt: emailem, telefonicky (7-15hodin).. Pracoviště: Záruba gastro a.s. - soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Hana Jedličková, +420 737 277 528. Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Tvarovat komponenty a dílce z nerezového plechu pomocí ohraňovacího lisu dle výkresové dokumentace., Co očekáváme my od Vás: Máte výuční list technického zaměření? Čtení technické dokumentace a práce s posuvným měřidlem a úhloměrem Vám nedělá problémy?, Práce na počítači pro Vás není překážkou a rádi se učíte nové věci?, Můžete pracovat v nepřetržitém provozu na 12-ti hodinové směny (denní směna 6-18 hodin, noční směna 18-6 hodin)?, Co můžete očekávat Vy od nás:, Úkolovou mzdu závislou na profesní odbornosti: 110-180 Kč/hod, Pravidelné zvyšování mzdy v návaznosti na splnění parametrů profesního rozvoje (výkon a kvalita odvedené práce), Příplatek za noční směnu nad rámec zákona (20% po celých 12 hod). Prémie za docházku 1000 Kč měsíčně, Dotované stravování v ceně 30 Kč, Příspěvek za odpracované roky, Příspěvek na údržbu pracovních oděvů, Kvalitní zaškolení a vybavení, Čisté a bezpečné pracovní prostředí, Příspěvek na stravování 55% ceny jídla, příspěvek za odpracované roky, příspěvek na údržbu pracovních oděvů,sleva na firemní výrobky. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 11 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka indické kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: znalost indické kuchyně. Pracoviště: Indická restaurace "tandoor" tábor, Žižkovo nám., č.p. 8, 390 01 Tábor 1. Informace: Jitendra Rayamajki, +420 773 986 965. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: samostatný - účtující číšník, nevyučené zaučíme, kontakt osobně nebo tel.. Pracoviště: Jiří bartoška, chýnov, Gabrielovo náměstí, č.p. 47, 391 55 Chýnov. Informace: Jiří Bartoška, +420 608 518 246.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysílač na Kleti.

Radiokomunikace spouštějí Kleť a Mařský vrch.

Strakonice, budova radnice. Ilustrační foto

Volby ve Strakonicích jsou neplatné, budou se opakovat

Sprejeři si nedali pokoj

Libějice - Policisté patrají po pachatelích, kteří v blíže neurčené době mezi páteční pátou hodinou odpolední a sobotní osmou hodinou ranní posprejovali čtyři dopravní značky a boční stěnu železniční zastávky.

Smích s operou zněl v Lázních Bechyně

Bechyně - Humor Luďka Soboty a operní zpěv Michaely Katrákové se naštěstí snáší.

NAPSALI NÁM: Cesta za pokladem

Tábor - O putování dětí z MŠ Hastrmánek za pokladem nám do redakce napsala Eva Gardošová.

Na co zajít do kina, kam za zábavou

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin a tipy na volné chvíle.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT