Proč jste se rozhodli uspořádat pohár v Č.Budějovicích?
Hlavní myšlenkou je navázat na chybějící tradici velkých skateboardových závodů pořádaných místní komunitou. Kvůli kauci, kterou město České Budějovice požaduje za využívání skateparku Čtyři Dvory, bylo vždy těžké pro obyčejné lidi pořádat zde jakoukoli veřejnou akci.

Nakonec se to podařilo?
Dlouho jsme sbírali odvahu, až letos jsme se rozhodli to zkusit. Založili jsme spolek a požádali Magistrát města o pomoc a vyšlo to. Máme tak možnost hostit jeden z největších závodů v zemi.

Cílem je také propagace skateboardingu na jihu?
Chtěli bychom skateboarding přiblížit hlavně dětem. I když se zdá, že se tomuto fenoménu na kolečkách v posledních letech daří, opak je pravdou. Stále méně dětí začíná s opravdovým skateboardingem a preferují bezpečnější koloběžky. Bylo by skvělé, kdyby tu mohla postupně vznikat mladší scéna, která by se skateboardingu chtěla věnovat a pokračovala v něm třeba i po nás.

Stále ještě slyšíte hlasy, které připomínají nepříliš dobré renomé skateboardistů?
To bychom chtěli změnit. Podle nás to jsou stereotypní názory. Chceme ukázat Magistrátu Českých Budějovic, že skateboarding má místo v našem městě a je dobré ho podporovat.

Závod se pojede 25.8. kdo bude bojovat o body?
Účastní se pravidelně jak profesionálové, tak amatéři z celé České republiky. Závodníci jsou rozděleni do dvou věkových kategorií. Mladší šest až čtrnáct let a dospělí. Bude se soutěžit ve třech disciplínách.

V jakých?
Street, bowl a best trick. Všechno vyvrcholí posledním závodem v Praze, kde se nakonec vyhlásí i celkový vítěz poháru.

Jaký je skatepark v českobudějovických Čt. Dvorech?
České Budějovice čekaly na nový skatepark pět let. Byl vybudován v roce 2014 firmou Mystic constructions. Ta má za sebou téměř sto projektů a dlouholetou zkušenost v budování skateparků po celé České republice. U nás jde o betonovou plazzu s bowlem uprostřed. To je pro představu velmi hluboký vypuštěný bazén. Zde se pojede bowl. Dále tu najdete schody a zábradlí neboli rail, funbox nebo radiusovou stěnu a jiné streetstylové překážky. Je to dobrý skatepark, i když na krajské město má přece jen menší parametry. I tak si myslím, že si zaslouží premiéru velkého závodu a nabídne hezkou podívanou.

Jak jsou na tom závodníci z jihu Čech?
Máme plno kvalitních lokálních jezdců, kteří by se mohli dobře umístit. Pro mladší bude veliká motivace, aby otestovali své schopnosti. Zároveň mají možnost vyzkoušet si velký závod. Jednou z výhod bude také fakt, že znají dobře místní skatepark a nemusejí nikam cestovat. I to je jeden z důvodů, proč závod pořádáme pravě v našem městě.

Český pohár začne v sobotu 25.8. v 10.00 registrací. Jaký je další program?
Před polednem odstartuje nejmladší kategorie. Odpoledne pak kategorie dospělých. Vše vyvrcholí vyhlášením v devatenáct hodin.

Přispět na organizaci mohou také fanoušci sportu nejen na českém jihu? 
Ve spolupráci s Českou asociací skatebordingu máme možnost podílet se na velké části organizace závodu. Pro nás jako velmi mladý spolek je to obrovská výzva. Není ale reálné poplatit veškeré výdaje závodu. Obrátili jsme se na portál hithit.cz, kde se pokoušíme nasbírat peníze potřebné pro vypůjčení skateparku a částečnou realizaci.

Pokud nakonec opravdu požadovanou částku vyberete, kauce bude vrácena?
Zůstane po vrácení na našem transparentním účtu a bude ji moci použít kdokoli, kdo bude mít chuť ve skateparku pořádat veřejnou událost. Snažíme se zpřístupnit skatepark nejen nám, ale i veřejnosti a místní komunitě. Jsme vděčni za každou pomoc, kterou lidé poskytli a nesmírně si toho vážíme.