Blížící se víkend bude první zatěžkávací zkouškou pro řidiče z hlediska prázdninového provozu. Většina školáků už dostane vysvědčení a rodiny vyrazí na dovolenou. Podle jihočeského policejního mluvčího Milana Bajcury kvůli tomu ale i vzrůstá riziko nehod a policie proto apeluje na řidiče, aby se především snažili dodržet pravidlo bezpečného návratu.

Policie však nebude spoléhat jen na ukázněnost řidičů. „Posílíme hlídky dopravní policie,“ říká k nadcházejícím dnům Milan Bajcura a dodává, že posíleny budou i hlídky pořádkové policie. Kontroly se budou týkat hlavních i vedlejších tahů a začnou už zítra.

Již minulý týden policisté na jihu Čech měli třeba akci zaměřenou na motorkáře, ale i na další účastníky silničního provozu. Podle jihočeské policejní mluvčí Lenky Krausové při akci pod názvem Adrenalin policisté zkontrolovali 177 vozidel a odhalili 95 přestupků. Z toho se 51 týkalo porušení stanovené rychlosti. Tři řidiči nepoužili během jízdy bezpečnostní pás, další tři vyjeli na silnici s vozidlem nevyhovujícího technického stavu a dva požili před jízdou alkohol. 

V regionu bude při nadcházející akci také nasazen zvláštní tým působící při krajském policejním ředitelství. Těsně před začátkem loňským prázdnin doplatili na dopravní nehody životem dva mladí řidiči – na Strakonicku a Jindřichohradecku. První prázdninové pondělí vloni se naštěstí střet autobusu s osobním autem na Prachaticku obešel bez obětí na životech.

Na hlavních tazích směrem na Dolní Dvořiště, Halámky či na Vysočinu, ale i na Lipno lze od zítřka čekat posílené hlídky policistů. Podle jihočeského policejního mluvčího Milana Bajcury však nebudou v regionu vynechány ani vedlejší směry do oblíbených rekreačních oblastí, třeba do Novohradských hor. Jihočeští policisté se připojí k tradiční celorepublikové akci, která má na počátku prázdnin snížit počet nehod na silnicích.

Důvod je jednoduchý, začíná hlavní turistická sezóna a s tím je spojen i mimořádný nárůst provozu. Počátek prázdnin je velmi rizikový, upozorňuje Milan Bajcura. „Lidé jsou natěšení, zbytečně spěchají, nechtějí čekat v kolonách,“ vidí jihočeský policejní mluvčí některé důvody, proč je nadcházející víkend problematický více, než třeba konec prázdnin.

Současný provoz už navíc není poznamenán koronavirovým útlumem. „V krajském městě se opět blíží normálu. Je vidět, že se vrátil do standardních kolejí,“ varuje motoristy Milan Bajcura a apeluje na ně, aby nepřeceňovali své síly, neohrožovali sebe, své blízké ani ostatní účastníky provozu a zároveň předem dobře plánovali trasu a seznámili se pokud možno i s objížďkami.

V jižních Čechách například na hlavním tahu k rakouské hranici bude různě omezen provoz přes most u Netřebic, objížďka povede třeba přes Český Krumlov či přes Velešín. Na trase Písek – Tábor se zase opravuje most u Srlína a hlavní objížďky vedou přes Milevsko.