VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pochodňová štafeta policistů k paralympiádě

Linec – Jak jsme informovali, od 14. do 25. března budou v Rakousku „Special Olympics World Winter Games 2017", sportovní  hry postižených.

10.3.2017
SDÍLEJ:

Jiří Prskavec s Larou a Luisem.Foto: Deník/repro

Jejich předehrou je Law Enforcement Torch Run, štafeta policistů nesoucí olympijský oheň hostitelskou zemí. V neděli 12. března zavítá do Lince. Vyběhne s „plamenem naděje" zhruba v 16.45 z Volksgarten přes Landstrasse a Holubí trh, přes Promenade a Staré město na Hlavní náměstí, kde ji uvítá starosta Klaus Luger.
Největšího sportovního a sociálního zážitku na světě se zúčastní asi 2700 sportovců ze 107 národů. Jeho dějištěm budou Štýrský Hradec, Schladming a Ramsau.
Policie je významným partnerem speciální olympiády. „Její štafeta s olympijskou pochodní je víc než zážitkem pro běžce a diváky. Je to poslání, vážný závazek a vzdání úcty paralympikům a jejich rodinám," píše zpravodaj lineckého magistrátu.
Olympijský oheň byl zažehnut začátkem března v Aténách a deset dnů před začátkem her dorazil do Rakouska. 80 zahraničních a deset rakouských policistek a policistů, deset paralympiků různých národů a četní žáci rakouských policejních škol aktuálně nesou pochodeň z Bregenzu všemi rakouskými spolkovými zeměmi, respektive 50 městy a obcemi. Tím přispívají k reklamě těchto zimních Special Olympics. 18. března při oficiálním zahájení her v Planai ve Schladmingu předají policisté ve štafetě „plamen naděje" sportovci, který olympijský oheň na stadionu zapálí.
Policisté z více než 40 zemí se už desítky let angažují pro lidi s mentálním postižením – pomáhají jim získat sebevědomí, uznání od veřejnosti a shromažďují sponzorské dary. Celkově už po světě získali pro tyto sportovce více než půl miliardy dolarů. Toto mezinárodní hnutí policistů se nazývá Law Enforcement Torch Run. Založeno bylo v roce 1981 ve Wichitě v Kansasu. Od roku 1993 se k němu přidalo i Rakousko. Sdružuje k podpoře speciálních olympioniků už více než 100 000 policistů po celém světě: ročně pro ně nashromáždí více než 50 milionů dolarů.
Jeden ze sponzorů her, pojišťovna Uniqua, kromě přímé dotace uspořádala k podpoře akce originální hru. Vyzvala veřejnost k zasílání fotografií s maskoty her Larou a Luisem a podle počtu snímků z jednotlivých zemí rozdělí mezi jejich reprezentanty 10 000 eur. Reagoval i Jiří Prskavec, český kajakář, loňský mistr světa a bronzový medailista z Ria. „Poslal pozdrav Special Olympic World Winter Games 2017 ze Sydney a na svou dlouhou cestu vzal i Laru a Luise," připisují k jeho fotografii organizátoři. Další ukázky a informace na https://www.make2017better.com/de.

Více o speciální olympiádě v Rakousku na http://www.austria2017.org/ a www.letr.org.

Chvátají do důchodu

Rakušané odcházeli loni do starobního důchodu průměrně v šedesáti letech a čtyřech měsících, píše linecký Volksblatt. Proti předchozímu roku to bylo o dva měsíce později. V roce 2015 pracovali průměrně dokonce jen do 59 let a osmi měsíců. Statistika je oproštěna od invalidních penzistů: těch loni přibylo 5184 – u 56,8 % mužů a 62,3 % žen byla příčinou psychická onemocnění.
Úředníci šli do důchodu průměrně v 61,7 roku (ženy v 61,75, muži v 61,63), o půl roku později než v roce 2015, což byl největší posun za posledních deset let. Soudci a státní zástupci odcházeli naopak o rok dřív, v 63 letech. Zákonné hranice dosáhlo jen 45 % z nich.
Loni přibylo 81 976 důchodců, tedy 17,3 procenta. Do penze šlo o 50 % víc zaměstnanců spolkových služeb – 2531. Invalidů přibylo 11 procent.

Conchita v Linci

Pan Conchita vystoupí v pátek v Linci.

Jak i náš list uvedl, 28letý Tom Neuwirth z Gmundenu coby „vousatá diva" Conchita vystoupí v pátek 10. března v Brucknerhausu s Brucknerovým orchestrem. Na příští rok chystá nové album stále jako Conchita, „ačkoliv tuto umělou figuru už chtěl pověsit na hřebík, ba dokonce ji ,zabít´," píše deník OÖN.
Neuwirth ve vydání upřesňuje, že šlo o „vtip, o poznámku na okraj" v jednom interview, která se novinám jen hodila do titulku. Vždycky prý jenom říkal, že s touto figurou nechce odcházet do důchodu. A kdy přestane, o tom pořád rozhoduje on sám, dodal. Conchita bude ve světě hudby i v příštích letech. „Že se ale stále vyvíjím, je patrné – jinak bych se příliš nudil. Že bych se chtěl v nějaké další formě nově najít, není žádným tajemstvím," řekl.
Připustil, že rozloučení se s touto postavou bude tvrdé. „Co přijde potom, ještě nevím. Rozhodně ale přijde den, kdy Conchitu přinejmenším na čas ,pošlu na dovolenou´. To se určitě stane, ale nějaký jasný konec na obzoru není," uvedl. Jestli se potom na scéně objeví jako veřejná postava Tom Neuwirth, prý neví, nemá žádné konkrétní plány.

Autor: Vladimír Majer

10.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení