Jsou šťastní, že mají svůj plac, kde si konečně mohou pořádat vlastní kulturní akce. Takový dojem získal každý, kdo v neděli večer vstoupil na ples, jímž se představilo nové multifunkční zařízení vzniklé přestavbou místní sokolovny.

„Ples byl okamžitě vyprodán," chlubí se starosta Jiří Šimánek. Lístky za 250 korun začali prodávat až 1. března, přesto byly okamžitě pryč. „A tak musíme uspořádat další, tak zvaný májový ples, který budeme mít sedmého května. Doufám, že se dostane na každého, na koho teď lístky nevyšly," dodává starosta s tím, že kapacitu 270 sedících navýšili stojící na 300 a během večera se na sále prostřídaly čtyři stovky lidí.

Plánští na svůj kulturní dům čekali dlouho, projekt připravovali přes čtyři roky. Dlouhá léta tak plesy a jiné kulturní akce pořádali v Sezimově Ústí nebo v Soběslavi.

Nově vzniklý prostor bude dopoledne tělocvičnou pro školáky, odpoledne ho využijí i dospělí sportovci jako nohejbalisté a volejbalisté. O víkendech poslouží kultuře a propagačním akcím. Nájemce obslouží bowling, fitko a ricochet v horní části objektu.

50 milionů

Úplně na začátku stál nápad, postavit zcela novou halu. Tato varianta vycházela moc draze, a tak se rozhodli využít sokolovnu ze 60. let.
„Byla postavena nějakou akcí „Z", což také bylo vidět na kvalitě. Statik nám pak spoustu oprav nepovolil, a tak je hala z 99 procent úplně nová," říká starosta k historii přestavby. Akce Plánské nakonec vyšla na 50 milionů. Celou částku musí uhradit ze svých zdrojů. Vhodná dotace městu nevyšla, proto s financováním na deset let pomáhá výhodná půjčka.

„Nejdůležitější pro výstavbu byly tři věci. Město halu chtělo a potřebovalo, a protože jsme na tom teď finančně dobře, mohli jsme si ji dovolit. Zaplať pánbůh, že to vyšlo," netají starosta Jiří Šimánek úlevu z vykonaného díla. Už teď mají naplánováno několik akcí, například rybáři si prostor zamluvili už na příští rok.

Plný provoz se rozjede od září, kdy se místní sportovní kluby podělí o časy na tréninky. Zájemci se jim mohou hlásit už nyní.

Svépomocí

Vše zajistit vlastními silami, takové rozhodnutí radnice při přípravě programu přijala. A tak ples moderoval starostův syn Petr Šimánek. Zatímco on otci na pódiu vtipně vykal, Šimánek starší byl familiárnější. Jako první se představili myslivečtí trubači, při jejichž fanfáře nastoupili hasiči s praporem města. Ihned poté zatančila Česká beseda. V průběhu večera k tanci i poslechu zahrály dvě kapely.

Tento první ples byl ale jen předpremiérou oficiálního představení. Objekt od břehu Lužnice chtějí veřejnosti otevřít v pátek, na který připravili den otevřených dveří a dali mu i podtitul Plaňáci Plaňákům. „Na pódiu se protočí celkem tři sta lidí, a všichni budou z Plané," přibližuje zábavu kulturní referent František Doubek.

V programu počítají s prostorem pro všechny zdejší spolky. Například pro folklórní soubor Tetičky, pop punkovou skupinu Náhodný výběr nebo plánský pěvecký sbor Harmonie. Předvedou se i folklórní soubory Rak a Ráček a Divadélko na nitce.

Lucie Mylerová Paurová