„Je to o malém človíčkovi, který se musí ve světě zorientovat a růst,“ vysvětluje Zdeněk Jecelín. Paleček, který se narodil lidem toužícím po dítěti tak maličký, že spal v kolíbce ze skořápky, roste nejen obrazně, ale i doslova. Vodiči na jevišti vystřídají loutky několika velikostí rostoucího Palečka. „Prožije několik dobrodružství a zkušeností a vyroste v normální dítě,“ nastiňuje režisér příběh.

„Snažíme se, aby inscenace byla akční, vtipná, současná a klasická zároveň, srozumitelná pro dnešní děti a přitom stále pohádka Boženy Němcové,“ vysvětluje Zdeněk Jecelín a dodává: „Mottem příběhu je přísloví všude dobře, doma nejlíp, a to i když je domov v pohybu na kolečkách, protože domov není místo, ale lidé.“ Tomu odpovídá i scéna. Hlavním scénografickým prvkem je totiž malý karavan teardrop, v němž rodina bydlí.

Na scéně se představí Lucie Valenová, Petr Hubík a Vjačeslav Zubkov. Herci vystřídají několik rolí. Kromě loutek představujících Palečka uvidíte i další.

Představení cílí na děti od tří let výše. „Snažíme se být srozumitelní a hrát o věcech v jejich světě,“ mluví o cílové skupině režisér, který má sám brzy tříletou dceru. „Ona je pro mě jediné měřítko. Říkám si, kdy se ještě nebude bát, jestli ji to bude bavit,“ uvažuje Zdeněk Jecelín.

Hru divadlo uvádí v rámci cyklu Český rok k výročí 100 let republiky.