VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okurkáři u sousedů končí?

Linec – Za vzorový produkt zelinářství v eferdingské pánvi a v mühlviertelském Machlandu označil deník OÖN nakládané okurky a dodal, že to by se teď mohlo změnit. „Už nejsme konkurenceschopní," řekl předseda družstva Efko Walter Schiefermüller v Linci v diskusi o domácích potravinách. Nemá prý smysl hovořit o Rakousku jako zemi lahůdek, když se hodnotná produkce ztrácí zánikem podniků pro nedostatečnou rentabilitu.

16.5.2016
SDÍLEJ:

Sezonní pracovníci jsou moc drazí?Foto: Deník/repro

Linecký deník píše, že hektar nakládaček vyžaduje kolem 2000 hodin práce po dvanácti eurech, protože sezonní pracovníci dostávají mzdy podle kolektivní smlouvy, ale podnik za ně také musí hradit všechna sociální pojištění a vedlejší odvody, přestože tito lidé z východní a jižní Evropy pracují v zemi většinou jen několik měsíců.

OÖN uvádějí, že hlavní konkurenti v Německu nemusejí svým sklizňovým pomocníkům platit ani minimální mzdu – ta je uzákoněna až od příštího roku – a pouze za ně odvádějí úrazové pojistné. „Tím mají výhodu nižších nákladů o více než 5000 eur na hektar," říká Stefan Hamedinger, zeleninový expert hornorakouské Agrární komory. Rozvádí, že sezonní dělník v Rakousku vydělává sedm eur a tedy zhruba o euro méně na hodinu než jeho německý kolega, ale stojí firmu o 3,50 eura víc. Poláci, Ukrajinci, Rumuni a Albánci odjedou za dva až šest měsíců zase domů a v Rakousku sotva dostanou nějaké dávky. Pojišťovny na ně ale kasírují…

Další nevýhodou produkce v Rakousku je, že tady mohou sklizňoví pomocníci pracovat maximálně 48 hodin, než dostanou den volna. V Německu je to 60 hodin, což se v Rakousku týká jen pracovníků na vinicích. Podle Schiefermüllera Efko sužuje i byrokracie, v Rakousku jsou prý i ty nejjednodušší věci překomplikované. Výnosy okurek také nejvíc ohrožují škody z mrazů. Pěstitelé přecházejí k produktům, které mohou být sklízeny strojně, například k zelí, uvádí list.

„Letos mají zelináři v Horních Rakousích povoleno 1050 sezonních pracovníků z tzv. třetích zemí. Na devět pomocníků musí producent zaměstnat jednoho azylanta. Ke sklizni přijede dále 1500 až 2000 lidí z Polska, Rumunska nebo ze Slovenska, kteří jako členové EU nemají žádná omezení," pokračují OÖN. Dodávají, že tito pomocníci pracují prakticky bez odpočinku, protože chtějí vydělat co možná nejvíc.

Hornorakouské ovocnářské a zelinářské družstvo Efko sdružuje 121 pěstitelů. Má také provozy v Bavorsku a v České republice. Loni mělo obrat 149,9 milionu eur a 575 zaměstnanců.

O letnicích ucpáno

Podle nedělního sdělení německého automotoklubu ADAC bylo v první polovině letnic v Bavorsku 583 dopravních zácp v celkové délce 1399 kilometrů. Tím byla tato spolková země druhou po Severním Porýní – Vestfálsku se 1087 zácpami o délce 2065 kilometrů. Nejdelší v celém Německu byla v pátek na A8 směrem na Salcburk – v úseku od křižovatky Mnichov-jih a Achenmühle měřila 22 kilometrů. Na A9 z Mnichova na Norimberk měřila kolona od Garchingu-sever na křižovatku Holledau sedmnáct kilometrů. V sobotu se situace v Bavorsku trochu uvolnila. Například 16 kilometrů popojížděli řidiči v koloně po A3 za Helmstadtem od Würzburgu na Frankfurt.

„Ve srovnání s loňskem se zácpy letos silně zvýšily. ADAC to odůvodňuje tím, že na dálnicích je nyní asi o deset procent víc stavebních míst než v roce 2015 – jen v Bavorsku je jich momentálně sedmdesát s celkovou délkou 150 kilometrů," dodává PNP. „Úzko" na silnicích bude podle automotoklubu zase v pondělí, na konec letnic.

Odškodní propuštěného

Starší zaměstnanec, kterého firma v okrese Gmunden po 39 letech v práci bezdůvodně a tím protiprávně propustila, dostane 132 000 eur, napsaly OÖN. Zaměstnanecká komora pro něho vybojovala u soudu zákonné odstupné a odškodnění. Muž byl v minulosti kvůli těžké nemoci často práce neschopen. Po uzdravení ale znovu pracoval, dlouhé zdravotní pauzy už nečerpal. Přesto byl během dovolené bez udání důvodů propuštěn, líčí list.

Teprve když Zaměstnanecká komora přivedla případ před soud, firma vyhazov odůvodnila - zaměstnanec prý nebyl z důvodu dlouhých nemocí schopen vykonávat své úkoly. Posudek zdravotníků ale potvrdil, že tomu tak nebylo. Soud nato rozhodl ve prospěch bývalého zaměstnance.

Autor: Vladimír Majer

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na co zajít v neděli do kina

Charitativní akce HC Tábor na podporu malého Martínka a jeho tety.
34

Táborský hokej opět otevřel své srdce, Martínka podpořil téměř 105 tis

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

Za 60 let je nerozdělila žádná bouřka

Sezimovo Ústí - Manželský život je jako počasí: jasné slunce občas zakryje zašpiněný mrak a dokonce se strhne i prudká bouřka.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Sobota je den, kdy stovky krampusů vtrhnou do Kaplice a s nimi tisíce diváků

Kaplice - Démonické bytosti, mytické šelmy, napůl zvířecí, napůl lidské, adrenalinově pobaví diváky v Kaplici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT