VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okurkáři u sousedů končí?

Linec – Za vzorový produkt zelinářství v eferdingské pánvi a v mühlviertelském Machlandu označil deník OÖN nakládané okurky a dodal, že to by se teď mohlo změnit. „Už nejsme konkurenceschopní," řekl předseda družstva Efko Walter Schiefermüller v Linci v diskusi o domácích potravinách. Nemá prý smysl hovořit o Rakousku jako zemi lahůdek, když se hodnotná produkce ztrácí zánikem podniků pro nedostatečnou rentabilitu.

16.5.2016
SDÍLEJ:

Sezonní pracovníci jsou moc drazí?Foto: Deník/repro

Linecký deník píše, že hektar nakládaček vyžaduje kolem 2000 hodin práce po dvanácti eurech, protože sezonní pracovníci dostávají mzdy podle kolektivní smlouvy, ale podnik za ně také musí hradit všechna sociální pojištění a vedlejší odvody, přestože tito lidé z východní a jižní Evropy pracují v zemi většinou jen několik měsíců.

OÖN uvádějí, že hlavní konkurenti v Německu nemusejí svým sklizňovým pomocníkům platit ani minimální mzdu – ta je uzákoněna až od příštího roku – a pouze za ně odvádějí úrazové pojistné. „Tím mají výhodu nižších nákladů o více než 5000 eur na hektar," říká Stefan Hamedinger, zeleninový expert hornorakouské Agrární komory. Rozvádí, že sezonní dělník v Rakousku vydělává sedm eur a tedy zhruba o euro méně na hodinu než jeho německý kolega, ale stojí firmu o 3,50 eura víc. Poláci, Ukrajinci, Rumuni a Albánci odjedou za dva až šest měsíců zase domů a v Rakousku sotva dostanou nějaké dávky. Pojišťovny na ně ale kasírují…

Další nevýhodou produkce v Rakousku je, že tady mohou sklizňoví pomocníci pracovat maximálně 48 hodin, než dostanou den volna. V Německu je to 60 hodin, což se v Rakousku týká jen pracovníků na vinicích. Podle Schiefermüllera Efko sužuje i byrokracie, v Rakousku jsou prý i ty nejjednodušší věci překomplikované. Výnosy okurek také nejvíc ohrožují škody z mrazů. Pěstitelé přecházejí k produktům, které mohou být sklízeny strojně, například k zelí, uvádí list.

„Letos mají zelináři v Horních Rakousích povoleno 1050 sezonních pracovníků z tzv. třetích zemí. Na devět pomocníků musí producent zaměstnat jednoho azylanta. Ke sklizni přijede dále 1500 až 2000 lidí z Polska, Rumunska nebo ze Slovenska, kteří jako členové EU nemají žádná omezení," pokračují OÖN. Dodávají, že tito pomocníci pracují prakticky bez odpočinku, protože chtějí vydělat co možná nejvíc.

Hornorakouské ovocnářské a zelinářské družstvo Efko sdružuje 121 pěstitelů. Má také provozy v Bavorsku a v České republice. Loni mělo obrat 149,9 milionu eur a 575 zaměstnanců.

O letnicích ucpáno

Podle nedělního sdělení německého automotoklubu ADAC bylo v první polovině letnic v Bavorsku 583 dopravních zácp v celkové délce 1399 kilometrů. Tím byla tato spolková země druhou po Severním Porýní – Vestfálsku se 1087 zácpami o délce 2065 kilometrů. Nejdelší v celém Německu byla v pátek na A8 směrem na Salcburk – v úseku od křižovatky Mnichov-jih a Achenmühle měřila 22 kilometrů. Na A9 z Mnichova na Norimberk měřila kolona od Garchingu-sever na křižovatku Holledau sedmnáct kilometrů. V sobotu se situace v Bavorsku trochu uvolnila. Například 16 kilometrů popojížděli řidiči v koloně po A3 za Helmstadtem od Würzburgu na Frankfurt.

„Ve srovnání s loňskem se zácpy letos silně zvýšily. ADAC to odůvodňuje tím, že na dálnicích je nyní asi o deset procent víc stavebních míst než v roce 2015 – jen v Bavorsku je jich momentálně sedmdesát s celkovou délkou 150 kilometrů," dodává PNP. „Úzko" na silnicích bude podle automotoklubu zase v pondělí, na konec letnic.

Odškodní propuštěného

Starší zaměstnanec, kterého firma v okrese Gmunden po 39 letech v práci bezdůvodně a tím protiprávně propustila, dostane 132 000 eur, napsaly OÖN. Zaměstnanecká komora pro něho vybojovala u soudu zákonné odstupné a odškodnění. Muž byl v minulosti kvůli těžké nemoci často práce neschopen. Po uzdravení ale znovu pracoval, dlouhé zdravotní pauzy už nečerpal. Přesto byl během dovolené bez udání důvodů propuštěn, líčí list.

Teprve když Zaměstnanecká komora přivedla případ před soud, firma vyhazov odůvodnila - zaměstnanec prý nebyl z důvodu dlouhých nemocí schopen vykonávat své úkoly. Posudek zdravotníků ale potvrdil, že tomu tak nebylo. Soud nato rozhodl ve prospěch bývalého zaměstnance.

Autor: Vladimír Majer

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná pracovní síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Čištění a balení výrobků, vhodné pro ženy. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Pavel šteker-provoz, Vožická, č.p. 620, 390 02 Tábor 2. Informace: Pavel Šteker, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Terénní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Aktivní vyhledávání a poskytování služeb uživatelům nelegálních drog, alkoholu a patologickým hráčům v Táboře a okolí. Výměnný program, sociální služby, poradenství, vedení dokumentace., Požadujeme:, - vzdělání: VŠ/VOŠ (sociální pracovník dle zákona 108/2006 Sb., adiktolog, všeobecná sestra) nebo středoškolské+kvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách v min.rozsahu 150 hodin., - schopnost komunikace s uživateli drog, - základní orientace v drogové problematice, - praxe v oboru vítána, , Profesní CV a motivační dopis zasílejte do 31.7.2018 na: auritus@iol.cz., Se zasláním CV a motivačního dopisu uchazeč o zaměstnání souhlasí s tím, že organizace je oprávněna jeho osobní údaje zpracovávat po dobu nezbytnou k provedení výběrového řízení., Kontakt: emailem (zaslání profesního CV+motivačního dopisu do 31.7.2018).. Pracoviště: Auritus - centrum pro lidi ohrožené drogou, Klokotská, č.p. 114, 390 01 Tábor 1. Informace: Blanka Kačírková, +420 381 255 999.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkušební doba: 3 měsíce., Hlavní pracovní náplň: účtování faktur, vedení účetnictví, investiční majetek, materiálové účetnictví, finanční účetnictví, zúčtovací vztahy, dodavatelské a odběratelské faktury, kapitálové úč., práce na měsíční a roční uzávěrce, odborné účetní a ekonomické práce, podílí se na oběhu účetních dokladů, aktualizace denní databáze udržování kmenových dat a zaúčtováním příslušných dokladů, účtování JCD a zahraničních faktur., Požadujeme: SŠ vzdělání ekonomické (VŠ ekonomická výhodou). Kvalifikaci lze prokázat i osvědčením o zkoušce z profesní kvalifikace dle Národní soustavy kvalifikací. Požadovaná praxe v oboru 5 let, podvojné účetnictví podmínkou. PC znalosti - základní, ŘP sk.B., Další specifikace: znalost účtování ve výrobním podniku se sklady a várobou, základní znalost daňových zákonů (daň z příjmu, DPH, silniční daň), flexibilita, zodpovědnost a samostatnost, znalost systému AXAPTA výhodou, místo bydliště Soběslav a přilehlé okolí výhodou., Nabízíme: práci se špičkovým výpočetním systémem, dobré platové podmínky včetně systému odměn, možnost dalšího vzdělávání a zvyšování kvalifikace., Zaměstnancké benefity: 5 týdnů dovolené, odměny za pracovní věrnost firmě, příspěvek na penzijní připojištění, sociální výpomoc v mimořádných životních situacích, příspěvek na závodní stravování, benefitní poukázky., Kontaktní osoba: Olga Martinů (724 728 887), Blanka novotná (602 355 341, 389 016 222, bnovotna@mjgroup.cz). Pracoviště: Investix a.s., sob., Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT