VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Od zimy neměla krajina šanci vyschnout,“ říká ředitel Povodí Zdeněk Zídek

Jižní Čechy - Kdyby praskla lipenská hráz, byla by hladina Vltavy nad Dlouhým mostem v Českých Budějovicích vysoko sedm a půl metru.

8.6.2013
SDÍLEJ:

Zdeněk Zídek v Českém Krumlově.Foto: DENÍK/ Zdeněk Zajíček

S jihočeským ředitelem Povodí Vltavy Zdeňkem Zídkem jsme se sešli v půl čtvrté odpoledne na břehu říčky Polečnice v Českém Krumlově. Za hodinu, kterou jsme spolu strávili, náš rozhovor přerušilo zvonění jeho mobilního telefonu asi desetkrát. Volali různí lidé, novináři i třeba starosta Veselí nad Lužnicí. Všechny telefony vyřídil, vytípnul asi jen jeden. Asi po dvaceti minutách povídání požádal, zdali bychom si nedali někde kávu. „Z toho kvanta různých redbulů už mě brní ruce," dodává Zdeněk Zídek.

Když jsme se domlouvali, kdy se sejdeme, říkal jste, že vstáváte ve tři ráno…
Ještě ráno, než začne zasedání krizového štábu, jedu 
z Lipna do Veselí nad Lužnicí, na rybník Rožmberk a do Třeboně na Starou Hlínu. Pak jedu do Českých Budějovic, 
v osm zasedá krizový štáb. Pak ještě bývá nějaké jednání a pak znovu jedu do terénu udělat, co je nutné. Teď jsem tady u vás, odtud se vracím znovu do Veselí nad Lužnicí. Od začátku téhle situace spím tak dvě hodiny denně.

Z toho soudím, že nejkrizovější situace je na zmiňovaných místech – Veselí – Rožmberk čili Nežárka, Lužnice? V čem je tam problém?
Problém je v tom, že se snažíme transformovat průtok, který je transformovatelný jen na hraně. Tam jde opravdu o centimetry a zatím se povedlo, že se voda z Lužnice a Nežárky nedostala do jediného obytného domu. Teď jsme plnili rybník Rožmberk, protože kulminovala Nežárka. Té jsme se snažili ulevit tím, že jsme část průtoku Lužnice skryli právě v Rožmberku.
Teď už ale přichází do funkce bezpečnostní přeliv na Rožmberku. Podle toho, jak z něj voda vytéká, ubíráme vodu na základových výpustích.
Tam není žádná automatika, to se musí pozorovat a vyhodnocovat, kolik na přelivu teče a podle toho ubírat na základové výpusti a na elektrárně, která je ale na druhé straně hráze. K tomu všemu musíme ještě manipulovat 
s přepouštěcí stokou mezi Nežárkou a Lužnicí, takzvanou Degárkou. Není problém tu manipulaci s vodou spočítat, ale načasovat. Ta jednotlivá místa jsou od sebe dost vzdálená a musíme umět odhadnout, kdy kam co doteče, aby se voda nepotkala a nesečetla.
Hlavní problém je načasování. Kdyby se nepovedlo, tak to buď nezafunguje, nebo to situaci zhorší. Tady se musí skloubit zkušenost lidí a musí se to odpracovat, tedy doslova ujezdit. Proto také jezdíme pořád dokola, jako blázni 
a snažíme se vše odpozorovat. Rozdělujeme si to pochopitelně s rybáři, jinak to nejde. Ti jsou výbornou partou.

Dá se říci, že v těchto místech je tedy zažehnáno?
Na Nežárce je to zažehnané, na Lužnici teď probíhá takzvaná transformace povodňové vlny v Rožmberku a voda postupně vytéká přelivem ven.

Co Vltava?
Vltava je zažehnaná. Největším problémem je nyní Lipno, které se snažíme co nejrychleji vyprazdňovat. To děláme na takzvanou mimořádnou manipulaci. Řádnou manipulací bychom mohli vypouštět jen devadesát kubíků za vteřinu. My vypouštíme 115 kubíků. To jsme si museli mimořádně vyjednat, to musí povolit Vodoprávní úřad.

Už od neděle kolem sebe slýchám názory lidí, že v Lipenské přehradě bylo před povodní opět příliš vody a že se mělo upouštět včas. Je to tak? Kdy jste se dozvěděli, že přijdou tak velké srážky?
Že začnou tyhle velké srážky, jsme se dozvěděli, až, když tady byly.

Opravdu?
Jistě. Tak velké srážky předpovídané vůbec nebyly. To, že bude pršet, nám chodí pětkrát do měsíce. Kdybychom měli pětkrát měsíčně upouštět Lipno… Víte, jak to leckde vypadá, když se vypustí devadesát kubíků. Vodáci by protestovali, že nemohou jezdit, elektrárna by protestovala, že nemůže vyrábět elektřinu, rybáři by protestovali, že jsme jim zničili ryby…
Prostě ta nádrž má nějaká pravidla. A pravidlo pro dobu, kdy není povodeň, je jednoduché – my musíme být v takzvaném zásobním prostoru. Ten je pro nás 280 milionů kubíků a horní hrana zásobního prostoru je kóta nadmořské výšky 724.90. Pokud jsme pod touto kótou, pak jsme správně.

Jenže tyhle otázky lidí se stále opakují vždy, když přijde větší voda. Nebylo by tedy od věci trvale snížit hladinu Lipna třeba o půl metru?
Ale od čeho to počítat? Ta hráz byla na něco zkonstruována a naprojektována. Ti projektanti řekli: Toto je optimální režim nádrže vzhledem k tomu, co od ní očekáváme 
a co na ni bylo kladeno a v jakém místě leží. V průběhu roku se hladina mění třeba 
o metr tak, jak se v nádrži hospodaří. Od čeho by měla být 
o půl metru níž? To se mění každým rokem podle potřeby, podle toho, jak musíme vypouštět v parném létě, protože dochází ke kyslíkovému deficitu na řece, musíme dodržovat nadlepšení do profilu Temelína. Funkcí přehrady je spousta. Může se stát, třeba jako v roce 2003, že rok po velké vodě přišlo velké sucho. 
A byli jsme v každé přehradě rádi za každý kubík. Svolával se naopak krizový štáb kvůli tomu, že vody byl nedostatek
a vozila se voda sem a tam 
v cisternách.

Co by tedy bylo řešením? Začalo se opět mluvit o starém plánu výstavby až pětašedesáti nových přehrad na různých místech republiky?
Ovšem. Ne nadarmo si říkáme střecha Evropy. K nám nic nepřiteče. My s tou vodou musíme hospodařit, protože ona velice rychle odtéká. 
A když ji nebudeme zachycovat, také té vody opravdu budeme mít málo. Proto se ty přehrady stavěly. Na Vltavě už se ale určitě stavět nebude. Ale jsou vybrané prostory, které jsou chráněné padesát let.

Vraťme se k současnosti, 
k Lipnu a Vltavě. Co situace 
v Českém Krumlově? Osvědčilo se bagrování Vltavy a protipovodňová opatření?
Když se tam teď půjdeme podívat, teče ve Vltavě dvě stě kubíků. Pokud se podíváme pod Lazebnický most, tutově tam na navigaci budou stát předzahrádky, stolečky, tutově se tam prodává. To dřív nebylo možné při devadesáti kubících. Vy sám jste byl na veřejném projednávání protipovodňových opatření, když nám tam různí lidé vytýkali, že to nebude mít vůbec žádný efekt. Teď je to, myslím, jednoznačně prokázané, o osvědčení protipovodňových opatření nemůže být žádná diskuze. To samé platí i o Veselí nad Lužnicí. Tam ještě také nejsou protipovodňová opatření úplně hotova, ale už teď lidi ochránila. Oni sami mi to tam potvrzují.
Navíc je třeba připomenout, že ochrana města nemůže být jediným principem přehrady. Jestliže přijde takováhle krize, pak se musí upřednostnit bezpečnost přehrady. Pokud by se na přehradě něco stalo, praskla hráz, průtok by byl násobně větší. V případě Lipna by tady protékalo 13 tisíc kubíků. To by v Krumlově bylo za tři hodiny. V Českých Budějovicích by pak hladina vody byla nad mostovkou Dlouhého mostu ve výšce sedm a půl metru.

Přecházíme na Lazebnický most. Skutečně, při průtoku dvou set metrů krychlových za vteřinu fungují předzahrádky na náplavkách. Cestou potkáváme Piera Gelsomina, který provozuje kavárnu těsně pod Lazebnickým mostem. Potvrzuje, že ani v nejnižších místech provozovny vodu nemá. Později přidává poznámku vlastník domu Radek Štěpánek, že při průtoku, jaký byl 
v neděli, tedy tři sta kubíků, by před prohrábkou koryta měli vodu nejméně do půli až tři čtvrtě výšky oken přízemí kavárny.

Takže, i když napršelo víc, než se čekalo, Lipno úlohu splnilo?
Maximálně do něj teď přitéká 302 kubíků, odtéká 115. Ten rozdíl, 285 kubíků je onou transformací, o které pořád mluvím. Když si to pak dám všechno do souvislostí, tak kdyby ona transformace nebyla (kdyby tedy neexistovala Lipenská přehrada), protékalo by při téhle povodni druhého června Českým Krumlovem kolem čtyř set padesáti kubíků. To by bylo více, než 
v roce 2002. Tehdy to bylo nějakých čtyři sta deset.

Přesto musím připomenout, že jsem mluvil s lidmi z různých míst, z Křemže, z Benešova nad Černou, koneckonců třeba 
i v Bechyni zmiňovali to samé: Letos to bylo jiné. Voda přišla často z míst, ze kterých ji nečekali.
Každá povodeň je jiná. Vezměte si povodeň na Lužnici, ta přišla odspodu. To nikdy nebývalo. To, že chudáci nestihli postavit protipovodňovou stěnu, tomu se nelze divit. Oni čekali vodu po Lužnici, ani je nenapadlo, že se to na ně přivalí z boku ze Smutné a Milevského potoka, kde během jedné noci přišla stoletá voda. A teď se podívejte na Lipno, jak se chová. Takovouhle plochou kulminaci, kde jsme vypouštěli sto kubíků a dvacet čtyři hodiny se nám nehnula hladina, to také dříve nebývalo. To je typické pro Lužnici, pro Rožmberk. Na Šumavě spíš voda vždy rychle přišla 
a rychle odešla. Vysvětlení je jednoduché: Od zimy neměla krajina šanci vyschnout. Od doby, kdy roztál sníh, vezměte si, kolik bylo dní, kdy nepršelo, kdy svítilo slunce a foukal vítr? Krajina je prostě nacucaná.

Pojďme se podívat na Otavu, Blanici nebo Husineckou přehradu. Jak tam vypadá situace?
Husinecká přehrada má velice malý transformační účinek. Ta se velice brzy stává jenom vysokým jezem, přes který se jen voda přelévá. Přesto i tak snížila průtok 
o dvacet čtyři kubíků. 
S Husincem nejde příliš mnoho dělat. Všichni, kdo se baví o povodni a Vltavské kaskádě, mluví o průtocích.
Ale to je jen jedna a méně podstatná veličina. My pracujeme s objemy, my nepracujeme s kulminačními průtoky. Třeba objem povodňové vlny na Lipně byl v roce 2002 dvojnásobný, než byla vůbec návrhová povodeň pro Lipno. To je také důvod, proč vzniká tolik nedorozumění.

Od roku 1996 zažila republika skoro po padesáti letech klidu několik tvrdých povodní. Dá se odhadnout další vývoj situace?
Bylo vysledováno, že nějaká periodicita tady je, ale 
v dlouhodobém horizontu to vypadá, že by nám měl hrozit spíše nedostatek vody. Sice budou krátkodobé velké srážky, ale celkově je spíše předpovídán deficit. Do jaké míry je to ovlivněno změnou klimatu, to těžko říct. A nakolik tomu věřit? Ty globální klimatické modely, podle nichž se to počítá, ovlivňuje například to, jak se bude či nebude vyvíjet průmysl v Číně.

Autor: Zdeněk Zajíček

8.6.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu12 200 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: tel., mailem. Aj nebo Nj, práce na pc.. Pracoviště: Stanislav fojtík, hotel restauracetrilobit, A. Jiráska, č.p. 333, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Patrik Zuber, +420 728 032 782.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Psycholog23 160 Kč

Psychologové ve zdravotnictví (kromě klinických psychologů) Psycholog/žka ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23160 kč, mzda max. 37710 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo na dobu 1 ROKU s možností prodloužení., VŠ - jednooborová psychologie. Akreditovaný kurz Psycholog ve zdravotnictví podmínkou. Psychoterapeutický výcvik výhodou., Platové podmínky: podle § 122 ods. 1 zákoníku práce, platová třída 11, po zařazení do specializačního oboru platová třída 12 (do 37.710Kč), podle délky odborné praxe, zvláštní příplatek ve výši 800Kč, osobní příplatek po zapracování., Zaměstnanecké výhody: 6 týdnů dovolené, v regionu nadstandartní platové podmínky, podpora dalšího vzdělávání, možnost ubytování, příspěvek na stravování a penzijní připojištění, možnost individuální úpravy pracovní doby, zvýhodněná RHB.. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice opařany, 391 61 Opařany. Informace: Tatjana Nagyová, +420 381 204 294.

2444 - Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech16 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Operátor call centra. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Stále se rozhodujete, jak podpořit svou domácnost jednoduchou prací? , - Rádi komunikujete s lidmi a pomáháte jim? Nemáte problém s prací na PC?, Zapojte se do našeho kamarádského kolektivu, kde je práce zábavou, je především o komunikaci s lidmi a o možnosti si individuálně řídit svůj časový plán. , A to, že dostanete placené volno za své splněné úkoly, je jen jedna z mála výhod práce u nás., Tato práce je vhodná jak pro osoby se zdravotním postižením, tak i pro maminky na mateřské, které se většinou hůře uplatňují na trhu práce. , , Náplň práce, , Naši specialisté vás pečlivě zaškolí a připraví na komunikaci se zákazníky po telefonu. Zároveň se naučíte zaznamenávat zjištěné informace do PC. , Nabídka, U nás všem nabízíme širokou škálu motivačních odměn a bonusů. , Mezi benefity patří například vyplácená jubilea, nabídka levnějšího volání, zdarma občerstvení na pracovišti, hry a soutěže o různé ceny + další aktivity a ohodnocení, které pozitivně ovlivňují náladu a život našich operátorů. Je toho od nás ještě víc…ale to se dozvíte, až se uvidíme. ?, Pracovat budete pouze na ranní směny od pondělí do pátku, víkendy a svátky jsou volné., , , Tak co, našli jsme Vás?, , Volejte na tel: 380 900 122, nebo nám zašlete životopis na email: nabory@atoda.cz. Pracoviště: Atoda tábor, s.r.o., Světlogorská, č.p. 2771, 390 05 Tábor 5. Informace: Nikola Mrabet Krajánková, +420 380 900 122.

539490 - Ostatní specialisté v oblasti techniky Technik15 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky Technik chladících zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vhodné i pro OZP s max 2.stupněm invalidity., Požadujeme praxi v oboru., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené., Kontakt: emailem (personalni@vspdata.cz). Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ester Ledecká při sobotním závodě na snowboardu
AKTUALIZUJEME
4

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

OBRAZEM: Čtyři osobní automobily se srazily na E 55 u Kaplice

Kaplice - Před páteční 17. hodinou se srazily čtyři automobily na přeložce kolem Kaplice.

Jaroslav Zvěřina v Cadillacu o sexu vážně i nevážně

Tábor – Zajímavý, dlouhý a především lehce pikantní večer naservíruje v pátek návštěvníkům Bar Cadillac ve společenském centru Univerzita.

OBRAZEM: Na Dark Snow v Monínci se bude jezdit mezi osvětlenými brankami

Monínec - Večerní závod čeká na všechny, kteří se zúčastní páteční akce Dark Snow Monínec. Jedná se o jediný domácí sjezd pro veřejnost, kdy se takto jede za umělého osvětlení. Letos navíc s novinkou v podobě osvětlených branek.

Jelen Standa na smrt nemusí. Odstěhuje se do Lán

Šumava, Kvilda - Jelen Standa se stěhuje z Návštěvnického centra ve Kvildě do obory na zámku v Lánech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT