VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci zvířat u sousedů provokovali soud

Chaos provázel hlavní líčení se čtyřmi mladými aktivisty ochrany zvířat obžalovanými z rušení práva k domu, z útisku a úmyslného ublížení na zdraví u soudu ve Straubingu.  Jsou viněni z toho, že se při neohlášené demonstraci 9. března připoutali do betonových rour před dvěma vjezdy po jatek velkochovu drůbeže v Bogenu. Během procesu museli být dvakrát vyvedeni z jednacího sálu a umístěni do pořádkové vazby. Vyklizen musel být i prostor pro veřejnost kvůli chování části příznivců obžalovaných.

25.10.2013
SDÍLEJ:

U soudu s aktivisty zasahovala policie.Foto: Deník/repro PNP

V noci před jednáním neznámý pachatel znečistil soudní budovu zelenou barvou. To vyvolalo ostřejší kontroly na vstupu k jednání, takže začátek stanovený na 13.30 se posunul až na 15. hodinu. Do síně se vešlo kolem 50 diváků, asi stejný počet aktivistů a sympatizantů musel zůstat venku. Pokoušeli se ale skandováním a megafony rušit průběh jednání.

Betonový odpor.Rušno bylo i v jednací síni. Tři ze čtyř obviněných ve věku 22 až 26 let si vedle sebe posadili „obhájce", ale ukázalo se, že nejde o advokáty ani jiné osoby s právnickým vzděláním, takže zase museli místa opustit. Obvinění, dva muži a dvě ženy, odmítli uvést údaje ke svým osobám a místo toho vznášeli námitky podjatosti. „Shledávali to velice zábavným, chtěli vzbudit pozornost, soud byl pro ně vedlejším bojištěm," řekl soudce Linhard Huber.

Výkřiky zkoušel soudce zpočátku klidným způsobem tišit, ale nemělo to účinek.  Opakovaně  upozorňoval obžalované, že mohou mluvit, jen když jim udělí slovo  Publikum reagovalo bučením a boucháním do židlí, dva mladí odmítali sejmout čepice, popisuje PNP. Obžalovaní požadovali lékaře, protože prý mají fyzické a psychické bolesti. Jednání bylo znovu přerušeno, ale přivolaný lékař potvrdil, že obvinění jsou schopni absolvovat hlavní líčení.

Obžalovaní soudce provokovali, označovali ho jako „ten týpek tam" a jeden ho dokonce okřikl, aby „držel hubu". Jedna z dívek křičela: „Musíte přece sám rozeznat, že to, co děláte, je totální slabomyslnost!" To byla poslední kapka a soudce obžalované vykázal. Ze sálu je musela vytáhnout policie. Krátce před devatenáctou hodinou vyhlásil rozsudek – každému peněžitý trest 150 eur.

Země husí

V Horních Rakousích chovatelé drží 17 000 husí, což je nejvíc ze všech spolkových zemí. „Všeobecný trend k regionálně vyprodukovaným potravinám je patrný také u husí, protože každá třetí v Horních Rakousích pochází ze zdejších farem," řekl zemský prezident Agrární komory Franz Reisecker v Kirchdorfu. Tam se patnáct let  rozvíjí projekt chovu volně se pasoucích husí, v němž devět podniků chová kolem 2300 kusů. „Naším cílem je jejich stav v Innviertlu zdvojnásobit," říká v OÖN předsedkyně spolku Anni Wimmerová z Lambrechtenu, která drží na svém statku na 300 husí.

Nehýbejme časem!

Podle studie institutu pro energii linecké Keplerovy univerzity by se vyplatilo zrušit měnění času a trvale zachovat letní čas jako normální stav, napsal deník OÖN. Podle analýzy má letní čas v Horních Rakousích přínos ve výši kolem osmi milionů eur ročně. Celoroční letní čas by vytvořil až desetinásobnou hodnotu. Institut zahrnul do zkoumání i doprovodné efekty změny. Úspora energie, původní cíl zavedení letního času, podle nich má v podstatě jen minimální význam. Spotřeba elektřiny je sice nižší,  ale na druhé straně uměle vyvolaná změna způsobu trávení volného času zvyšuje spotřebu energie při topení, chlazení i pohonných hmot. Více času pro sporty a jiné aktivity v přírodě také přináší víc úrazů a poruch spánku. Jednoznačně pro letní čas mluví jeho pozitivní neenergetické efekty. „Protože ale změny času jsou často spojeny s poruchami biorytmu, byl by trvalý přechod na letní čas přínosnější," píší OÖN.

„Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) chce s výsledky studie vyvolat diskusi, nejlépe na úrovni Evropské unie," uvedl linecký list.

Kanci k nevystřílení

V uplynulé lovecké sezoně střelili v Bavorsku téměř 66 000 kusů černé zvěře, což je rekord. V minulém roce to bylo jen 42 300 divočáků. Pro ministra zemědělství Brunnera je zvýšený odstřel dokladem enormního přemnožení této zvěře a potvrzením potřeby ji intenzivně lovit. Letos obzvlášť bohatá nabídka žaludů a bukvic umožní zvířatům lépe přečkat zimu a vrhnout víc mladých. Brunner očekává, že za takových podmínek je možný nárůst stavů až o 300 procent.

Ještě před 33 lety bylo v Bavorsku složeno celkem jen 3000 kusů černé, o deset let později téměř šestinásobek a v sezoně 2004-05 přes 54 000. V Dolním Bavorsku bylo loni složeno jen 6000 kusů, zatím co například v Dolním Francku téměř 18 000, píše deník PNP.

S kobrou v alkoholu

Suvenýr - kobra v alkoholu…Celníci ve Zwieselu kontrolovali na B11 Ukrajince mířícího autem přes Polsko a ČR do Německa. Našli u něho 19 400 eur v hotovosti, ačkoliv jako cizinec mimo Evropskou unii měl na vjezdu oznámit, že veze víc než deset tisíc. Kromě toho měl s sebou jako suvenýr kobru v alkoholu. „Ta je chráněna washingtonskou dohodou o ochraně druhů a její dovoz podléhá povolení spolkového úřadu ochrany přírody, které tento cestující ale neměl," píše PNP. S cizincem je vedeno správní řízení za oba přestupky. Musel složit kauci 2400 eur a jeho kobra byla vzata do úschovy.

„Ponížili" Němcům Zugspitzi

Čtyři Rakušané, kteří se sami označili jako „Východňáci" (Össis), ukradli v pondělí vršek nejvyšší hory Německa Zugspitze. V pátek to potvrdila policie v Ga-Pa. Po činu prezentoval kvartet „zlodějů" video ze své akce na Při činu - ubourávání Zugspitze.YouTube. „Je na něm vidět, jak tři muži a jedna žena sekáčem a kladivem bourají špičku hory," popisuje list OÖN. Nakonec ulomili asi 25 centimetrů velký kus skály v blízkosti vrcholového kříže a uložili jej do červeného batohu. Pak odjeli do Tyrolska, aby svou trofej prezentovali. „21. října 2013 v 11.42 hodiny jsme ukradli Němcům Zugspitze. Nachází se teď v Rakousku," oznámili a přiťukli si láhvemi s pivem. Na závěr spotu uvedli „novou výšku" hory – 2961 metrů, o metr méně, než se udává.

„I když většina policistů akci posuzuje s úsměvem, zahájily bavorské orgány šetření poškozování cizí věci," píše PNP. „Policie nicméně doufá, že dojde k narovnání bez vynaložení velkých nákladů. Snad se prý pachatelé ozvou, už je zkoušeli kontaktovat mailem."

V pátek odpoledne ale Oliver-John Perry, tiskový mluvčí modelářské výstavy ve Vídni, potvrdil, že video pochází od reklamní agentury Ogilvy & Mather, která je vyrobila na objednávku výstavy. Zmíněný kus kamene byl prý sebrán z hromady suti, vynesen skupinou nahoru a odsekávání kusu pod křížem bylo fingované.

Autor: Vladimír Majer

25.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků řidič - skladník - prodavač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost DPČ. Hledáme sympatického komunikativního a pracovitého kolegu, který má pozitivní vztah k oboru prodeje zahrádkářských a chovatelských potřeb. Pracovník bude přijímat a vydávat zboží ze skladu, případně jej rozvážet dodávkovým vozidlem., Pracujeme od 6:30 do 15-17:00 dle práce na provozovně, v sobotu pracujeme 1x za 14 dní dopoledne od 8:00 do 11:00., Kontaktujte nás prosím zasláním nebo donesením životopisu., Požadujeme trestní bezúhonnost, řidičské oprávnění sk. B. S ohledem na manipulaci s břemeny těžšími než 15kg, práce není vhodná pro ženy., Hodinová mzda 90-110 Kč/hod., Hledáme i spolupracovníky na příležitostnou výpomoc., Kontakt: emailem.. Pracoviště: E.m.i.r velkoobchod, U Bechyňské dráhy, č.p. 1505, 390 02 Tábor 2. Informace: Jan Matějíček, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulace s materiálem pro výrobu, řízení vysokozdvižného vozíku, práce v nepřetržitém provozu na 12 hod směny, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a praxi v řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Platné oprávnění k řízení VZV výhodou. Nástupní mzda od 19 000Kč/měsíčně, po zapracování a započítání bonusů až 29 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohoddě ihned., Zájemci se mohou přihlásit zasláním životopisu na email: prace@greiner-perfoam.com., Zaměstnanecké výhody: perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené a jiné., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách formíř, skladač 17 000 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách formíř, skladač forem. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: možnost prodloužení smlouvy, vhodné pro absolventy!, Náplň práce: Skládání forem a formování - střední a těžké formy, furanová technologie., Požadujeme: znalost slévárenské technologie. Dobrý zdravotní stav, práce je v prašném a hlučném prostředí. Ochota k fyzické práci., Podnikové stravování, dovolená navíc. , Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majitel táborské zoo Evžen Korec s tygrem.

Braňme více zvířata, chráníme tím i sebe

Muž přišel o život na trati mezi Omlenicemi a Bujanovem.
3

OBRAZEM: Muž šel po trati a skončil pod koly vlaku

Muzeum keramiky představí křížovou cestu

Bechyně - Od pondělí až do 7. října si můžete v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni prohlédnout výstavu Křížová cesta Petry Křivové Peškové, absolventky Akademie výtvarných umění v Praze.

OBRAZEM: Hlavní tah z Prachatic na České Budějovice přeťala uzavírka

Němčice – Trasa z Českých Budějovic na Prachatice je od pondělka 23. července zkomplikovaná.

Reprezentanti ČR U20 vezou stříbro z ME volejbalistů z Haagu

Tři volejbalisté z Jihostroje České Budějovice si vezou z Haagu, kde se konalo ME volejbalistů U20, stříbro. Filip Humler, Josef Polák a Marek Šotola.

Kinematograf bratří Čadíků navštíví Tábor

Tábor – Od čtvrtka 26. července do neděle 29. července hostuje v rámci Filmového léta v Táboře také Kinematograf bratří Čadíků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT