VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci zvířat u sousedů provokovali soud

Chaos provázel hlavní líčení se čtyřmi mladými aktivisty ochrany zvířat obžalovanými z rušení práva k domu, z útisku a úmyslného ublížení na zdraví u soudu ve Straubingu.  Jsou viněni z toho, že se při neohlášené demonstraci 9. března připoutali do betonových rour před dvěma vjezdy po jatek velkochovu drůbeže v Bogenu. Během procesu museli být dvakrát vyvedeni z jednacího sálu a umístěni do pořádkové vazby. Vyklizen musel být i prostor pro veřejnost kvůli chování části příznivců obžalovaných.

25.10.2013
SDÍLEJ:

U soudu s aktivisty zasahovala policie.Foto: Deník/repro PNP

V noci před jednáním neznámý pachatel znečistil soudní budovu zelenou barvou. To vyvolalo ostřejší kontroly na vstupu k jednání, takže začátek stanovený na 13.30 se posunul až na 15. hodinu. Do síně se vešlo kolem 50 diváků, asi stejný počet aktivistů a sympatizantů musel zůstat venku. Pokoušeli se ale skandováním a megafony rušit průběh jednání.

Betonový odpor.Rušno bylo i v jednací síni. Tři ze čtyř obviněných ve věku 22 až 26 let si vedle sebe posadili „obhájce", ale ukázalo se, že nejde o advokáty ani jiné osoby s právnickým vzděláním, takže zase museli místa opustit. Obvinění, dva muži a dvě ženy, odmítli uvést údaje ke svým osobám a místo toho vznášeli námitky podjatosti. „Shledávali to velice zábavným, chtěli vzbudit pozornost, soud byl pro ně vedlejším bojištěm," řekl soudce Linhard Huber.

Výkřiky zkoušel soudce zpočátku klidným způsobem tišit, ale nemělo to účinek.  Opakovaně  upozorňoval obžalované, že mohou mluvit, jen když jim udělí slovo  Publikum reagovalo bučením a boucháním do židlí, dva mladí odmítali sejmout čepice, popisuje PNP. Obžalovaní požadovali lékaře, protože prý mají fyzické a psychické bolesti. Jednání bylo znovu přerušeno, ale přivolaný lékař potvrdil, že obvinění jsou schopni absolvovat hlavní líčení.

Obžalovaní soudce provokovali, označovali ho jako „ten týpek tam" a jeden ho dokonce okřikl, aby „držel hubu". Jedna z dívek křičela: „Musíte přece sám rozeznat, že to, co děláte, je totální slabomyslnost!" To byla poslední kapka a soudce obžalované vykázal. Ze sálu je musela vytáhnout policie. Krátce před devatenáctou hodinou vyhlásil rozsudek – každému peněžitý trest 150 eur.

Země husí

V Horních Rakousích chovatelé drží 17 000 husí, což je nejvíc ze všech spolkových zemí. „Všeobecný trend k regionálně vyprodukovaným potravinám je patrný také u husí, protože každá třetí v Horních Rakousích pochází ze zdejších farem," řekl zemský prezident Agrární komory Franz Reisecker v Kirchdorfu. Tam se patnáct let  rozvíjí projekt chovu volně se pasoucích husí, v němž devět podniků chová kolem 2300 kusů. „Naším cílem je jejich stav v Innviertlu zdvojnásobit," říká v OÖN předsedkyně spolku Anni Wimmerová z Lambrechtenu, která drží na svém statku na 300 husí.

Nehýbejme časem!

Podle studie institutu pro energii linecké Keplerovy univerzity by se vyplatilo zrušit měnění času a trvale zachovat letní čas jako normální stav, napsal deník OÖN. Podle analýzy má letní čas v Horních Rakousích přínos ve výši kolem osmi milionů eur ročně. Celoroční letní čas by vytvořil až desetinásobnou hodnotu. Institut zahrnul do zkoumání i doprovodné efekty změny. Úspora energie, původní cíl zavedení letního času, podle nich má v podstatě jen minimální význam. Spotřeba elektřiny je sice nižší,  ale na druhé straně uměle vyvolaná změna způsobu trávení volného času zvyšuje spotřebu energie při topení, chlazení i pohonných hmot. Více času pro sporty a jiné aktivity v přírodě také přináší víc úrazů a poruch spánku. Jednoznačně pro letní čas mluví jeho pozitivní neenergetické efekty. „Protože ale změny času jsou často spojeny s poruchami biorytmu, byl by trvalý přechod na letní čas přínosnější," píší OÖN.

„Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) chce s výsledky studie vyvolat diskusi, nejlépe na úrovni Evropské unie," uvedl linecký list.

Kanci k nevystřílení

V uplynulé lovecké sezoně střelili v Bavorsku téměř 66 000 kusů černé zvěře, což je rekord. V minulém roce to bylo jen 42 300 divočáků. Pro ministra zemědělství Brunnera je zvýšený odstřel dokladem enormního přemnožení této zvěře a potvrzením potřeby ji intenzivně lovit. Letos obzvlášť bohatá nabídka žaludů a bukvic umožní zvířatům lépe přečkat zimu a vrhnout víc mladých. Brunner očekává, že za takových podmínek je možný nárůst stavů až o 300 procent.

Ještě před 33 lety bylo v Bavorsku složeno celkem jen 3000 kusů černé, o deset let později téměř šestinásobek a v sezoně 2004-05 přes 54 000. V Dolním Bavorsku bylo loni složeno jen 6000 kusů, zatím co například v Dolním Francku téměř 18 000, píše deník PNP.

S kobrou v alkoholu

Suvenýr - kobra v alkoholu…Celníci ve Zwieselu kontrolovali na B11 Ukrajince mířícího autem přes Polsko a ČR do Německa. Našli u něho 19 400 eur v hotovosti, ačkoliv jako cizinec mimo Evropskou unii měl na vjezdu oznámit, že veze víc než deset tisíc. Kromě toho měl s sebou jako suvenýr kobru v alkoholu. „Ta je chráněna washingtonskou dohodou o ochraně druhů a její dovoz podléhá povolení spolkového úřadu ochrany přírody, které tento cestující ale neměl," píše PNP. S cizincem je vedeno správní řízení za oba přestupky. Musel složit kauci 2400 eur a jeho kobra byla vzata do úschovy.

„Ponížili" Němcům Zugspitzi

Čtyři Rakušané, kteří se sami označili jako „Východňáci" (Össis), ukradli v pondělí vršek nejvyšší hory Německa Zugspitze. V pátek to potvrdila policie v Ga-Pa. Po činu prezentoval kvartet „zlodějů" video ze své akce na Při činu - ubourávání Zugspitze.YouTube. „Je na něm vidět, jak tři muži a jedna žena sekáčem a kladivem bourají špičku hory," popisuje list OÖN. Nakonec ulomili asi 25 centimetrů velký kus skály v blízkosti vrcholového kříže a uložili jej do červeného batohu. Pak odjeli do Tyrolska, aby svou trofej prezentovali. „21. října 2013 v 11.42 hodiny jsme ukradli Němcům Zugspitze. Nachází se teď v Rakousku," oznámili a přiťukli si láhvemi s pivem. Na závěr spotu uvedli „novou výšku" hory – 2961 metrů, o metr méně, než se udává.

„I když většina policistů akci posuzuje s úsměvem, zahájily bavorské orgány šetření poškozování cizí věci," píše PNP. „Policie nicméně doufá, že dojde k narovnání bez vynaložení velkých nákladů. Snad se prý pachatelé ozvou, už je zkoušeli kontaktovat mailem."

V pátek odpoledne ale Oliver-John Perry, tiskový mluvčí modelářské výstavy ve Vídni, potvrdil, že video pochází od reklamní agentury Ogilvy & Mather, která je vyrobila na objednávku výstavy. Zmíněný kus kamene byl prý sebrán z hromady suti, vynesen skupinou nahoru a odsekávání kusu pod křížem bylo fingované.

Autor: Vladimír Majer

25.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 600 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: kontakt e-mailem, místo výkonu práce okres Tábor. Pracoviště: Kavas a.s., 391 76 Slapy u Tábora. Informace: Jiří Včelák, +420 777 914 051. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč Zámečníci strojů zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: závodní stravování. Pracoviště: Abadia a.s., 391 76 Slapy u Tábora. Informace: Petra Filipová, +420 774 466 613. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 800 Kč Pomocní kuchaři pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání: min. základní, bezúhonnost, praxe min. 3 roky v kuchyňském provozu, flexibilita, spolehlivost, vysoké pracovní nasazení, Pracovní doba: jednosměnný pracovní režim - 6:00 - 14:30 h, 9:30 - 18:00 h, včetně So + Ne, platové ohodnocení 16 800,- Kč + příplatky za soboty a neděle, příplatky za svátky + možnost osobního ohodnocení po zkušební době, Benefity: příspěvek na stravování, Přihláškou do výběrového řízení je osobní doručení životopisu Janě Zadražilové. Životopisy doručujte osobně po předchozí telefonické domluvě s Janou Zadražilovou.. Pracoviště: Domov pro seniory budislav, 392 01 Soběslav. Informace: Jana Zadražilová, +420 775 246 104. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 14 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/ce potravinářské výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Manipulace s jateckými polotovary, manipulace s masem a masnými výrobky, převážení, porcování, balení masa a masných výrobků, obsluha linky. Mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, svačiny zdarma, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie. , , Práce So a v Ne. Kontakt: telefonicky Po - Pá: 8:00 - 14:00 doh, mailem, osobně Průmyslová 499, Planá nad Lužnicí, Po-Pá: 8:00-14:00 hod.. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 15.–16. října 2018

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Ze závodní trati.

Aktéři Dětské ligy v orientačním běhu prožili na Kozím hrádku příjem

Jihostroj první zápas vyhrál

České Budějovice - Volejbalisté Jihostroje odehráli první domácí extraligový zápas v této sezoně. Soupeřem jim bylo Aero Odolena Voda.

Karate-P-Klub má za sebou další díl Národního poháru a myslí na vrchol

Tábor – Druhé kolo Národní poháru karate JKA zaválo pětici zástupců Karate-P- Klubu do královského města Kadaně. V konkurenci 100 závodníků z 15 oddílů prošli pohárovým kláním se střídavými úspěchy, ale každopádně nabrali další cenné zkušenosti.

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

České Budějovice – Nejen několika tisíc obyvatel budějovického Pražského předměstí se týkala debata, která se konala v úterý na radnici v krajském městě. Vedení Budějovic představilo občanům projekt dalšího rozšíření zón s placeným parkováním. Má k němu dojít v příštích měsících.

Divadlo rozezní Jihočeská filharmonie

Tábor – Ve středu od 19 hodin se ve velkém sále Divadla Oskara Nedbala odehraje koncert s názvem Česká hudba zní.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT