Za 51 dnů snědl 53 vepřových kolen. Spocíval tak sám dvě procenta ze 3000 porcí, které se ve Starém pivovaře v předpostním období snědly, a vytvořil nový rekord Starý byl „jen" 25, ale zamíchal s ním loňský vítěz Martin Stockclauser – ten chtěl zlomit svůj výkon 22 porcí a vytáhl to letos až na 37. Nakonec triumfoval Hoffmann – a po skončení soutěže promptně snědl ještě navíc své 54. koleno 2014…

Vydry nejíst!

Sportovní rybáři freistadtského revíru vydali k zemské výstavě Mühlviertlu a jižních Čech kuchařku se 60 báječnými recepty pokrmů z ryb. Tři z nich se týkaly přípravy jídla z volavky, kormorána a vydry. „Byly barevně odlišeny a uvedeny jako historické recepty," píše deník OÖN. Po televizní reportáži o kuchařce ale ochránci zvířat vyjádřili zděšení z toho, že kniha vybízí ke konzumaci chráněných zvířat. „Sascha Sautner připustil, že ve středověku jedli v době půstu všechno, co přišlo z vody, tedy nejen ryby, ale i savce a ptáky, kteří žili ve vodě nebo v její blízkosti. I nezávisle na tom, že tato zvířata jsou chráněna, je to třeba z dnešního hlediska odmítnout,  protože se jedná o barbarský zvyk, který v dnešní době nemá co pohledávat, řekl."

Martin Pilgerstorfer z rybářské organizace se pokouší diskusi uklidnit.  „Samozřejmě nechceme vyzývat ke konzumaci chráněných zvířat. Chtěli jsme jen ukázat, že v dřívějších dobách byla jedena i taková zvířata. Tehdy byly vydry loveny jen rybáři a byly pokládány za vynikající zvěřinu," říká a doporučuje držet se rybích receptů z kuchařky. Ochránci zase nad rámec postního období vyzývají lidi k tomu vyzkoušet vůbec jednou taky vegetariánskou stravu…

Závodí?

Už to skoro vypadá, jako by běženci závodili, kolik se jich víc projede Německem v jednom autě… Tentokrát policie z Feuchtu zastavila v neděli kolem jedné hodiny na A3 Mercedes Sprinter jedoucí ve směru na Frankfurt. Našla v něm 35 Rumunů, z nichž někteří ve vozidle dokonce museli stát… Rozdělila je do více hlídkových vozidel a dopravila je na nádraží v Norimberku, odkud museli v cestě do Hessenska pokračovat vlakem. 35letý řidič musel složit kauci pro správní řízení.

Uhájili korbely

Bavorsko se podle deníku PNP (s odvoláním na magazín Focus) úspěšně ubránilo zákazu Evropské unie používat tradiční pivní korbele z kameniny. „Podle evropského práva nesmějí být neprůhledné nádoby od roku 2015 používány k čepování pěnivých nápojů, protože v nich není vidět míra vyznačená na vnitřní straně nádoby," vysvětluje list. Spolkové ministerstvo hospodářství ale zformulovalo pravidlo pro výjimečnou úpravu užívání těchto nádob. Pivaři mají být v budoucnu v lokálech upozorněni, že si mohou pivo z korbele na žádost nechat pro kontrolu natočeného množství do sklenice…  „Bavorská ministryně hospodářství Ilse Aignerová řekla, že tento případ je dalším důkazem nekonečné regulační zběsilosti bruselských byrokratů: V Evropě máme opravdu naléhavější problémy, uvedla."

Když umějí stavět…

Bavorsko loni mohlo investovat do dálnic výrazně víc prostředků než plánovalo. Celkově totiž spolková vláda uvolnila pro sanování, údržbu, rozšiřování a výstavbu dálnic 6,66 miliardy eur, a Bavorsko z toho získalo 1,24 miliardy, tedy výrazně nejvíc, píše PNP. Následovaly Severní Porýní – Vestfálsko s 884 miliony a Bádensko – Württembersko s 807 miliony. Bavorsko tak dostalo o 140 milionů víc než bylo zprvu plánováno. Dodatečné převody umožnilo to, že jiné spolkové země přidělenou částku nedokázaly kompletně spotřebovat, například kvůli chybějícím nebo zpožděným projektům. Berlín tak vrátil 50 milionů, Porýní čtyřicet atd.

Smrt v cizině

51letý řidič motocyklu z Vyššího Brodu zahynul v neděli po poledni v Rakousku na B 38 u Raidenu. „Při jízdě ve směru na Haslach upadl v pravotočivé zatáčce a sklouzl proti protijedoucímu automobilu řízenému 53letou ženou v domácnosti z Aigenu," napsal deník OÖN. „Motocyklista podlehl těžkým zraněním ještě na místě nehody, automobilistka nebyla zraněna."