„Chovají jej pouze zahrady v asijském Rusku, bývalých sovětských republikách, Afghánistánu či Pákistánu. My jsme o tento poddruh usilovali, protože je opravdu velmi vzácný a přísně chráněný. Má nejvyšší kategorii ochrany stejně jako třeba panda. To ale samozřejmě také znamená, že je obtížné jej získat," uvedl zoolog Ivan Kubát.

Medvěd se narodil před osmi lety přímo v jekatěrinburgské zoo. Dostal jméno Altaj 
a v současné době váží zhruba 200 kilogramů.

Jeho cesta na jih Čech byla dlouhá a náročná. V pondělí odpoledne jej ruští ošetřovatelé uspali, naložili do bedny 
a poslali letadlem do Moskvy. Tam zvíře několik hodin čekalo na spoj do Prahy, kde přistálo v úterý před osmou hodinou večerní.

„Na Hlubokou jsme s ním přijeli v noci, ale museli jsme počkat do rána, až přijdou ostatní do práce. Celá bedna s medvědem totiž vážila 360 kilogramů, a tak bylo na vykládání z auta potřeba hodně lidí," popsal Ivan Kubát.

Přestože medvěd Altaj strávil v bedně téměř celé dva dny, cestu z Jekatěrinburgu na jih Čech zvládl podle Ivana Kubáta překvapivě dobře. „Byl nečekaně klidný, nenechal se vystresovat a v pohodě vyběhl do své nové ubikace. Z toho usuzuji, že byl v původní zoologické zahradě zvyklý na poměrně malé prostory a kontakt s lidmi. Myslím, že s ním nebudou žádné problémy," komentoval zoolog.

Návštěvníci však nový přírůstek uvidí až za několik týdnů. Zvíře totiž musí zůstat zhruba měsíc v povinné karanténě. Bude tedy zatím pouze ve vnitřní ubikaci a do výběhu jej ošetřovatelé pustí po uplynutí této doby. Altaj se zabydlí v nedávno dokončeném výběhu pro medvědy v nejnovější části areálu.

Zoolog Ivan Kubát doufá, že se medvěd časem dočká i dámské společnosti. „Rádi bychom k němu získali jednu nebo dvě samice. Bude to ještě obtížnější, ale věřím, že se nám podaří přesvědčit příslušné úřady, aby nám pomohli," řekl.

Altaj se hned ve středu ráno 
v novém domově s chutí pustil do snídaně. Čekaly tu na něj jeho oblíbené ořechy a med, k tomu mrkve a jablka. „Ruští ošetřovatelé také říkali, že má rád ryby, ale jinak mu maso dávali velmi málo. To je správné, protože všichni medvědi kromě ledních jsou převážně býložravci. Nicméně když 
v Jekatěrinburgu potřebovali Altaje na něco přilákat, používali prý syrovou slepici," dodal Ivan Kubát.

Zoologická zahrada Ohrada zároveň stále má své dva větší medvědy, kteří se tu narodili v roce 1989. Ti zůstanou 
v původním výběhu. „O jejich stěhování jsme vůbec neuvažovali. Jsou v tom prostoru zvyklí a my je tam chceme nechat v klidu dožít. Máme dva samce, dvojčata, a nehodláme u nás tento poddruh dále množit. Těchto medvědů je totiž 
v dnešní době moc a tím pádem pak vznikají velké problémy s jejich umístěním," uzavřel Ivan Kubát.