Vstříc potravinovým bankám se snaží vyjít novela zákona o potravinách 
a tabákových výrobcích. Ta mimo jiné ukládá velkým obchodům povinnost darovat potraviny, které by jinak vyhodily. V platnost vstoupí až v roce 2018, už dnes alespoň nemusí díky změně
z roku 2014 supermarkety darované potraviny danit.
„Obchodníci darovali potraviny, které mají před koncem doby minimální trvanlivosti, humanitárním organizacím i bez přikazování zákonem," stěžuje si prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková. „Proto jsme se zasadili o zrušení daně z darovaných potravin. To obchodníkům umožnilo potraviny bez velkých finančních ztrát přenechávat bankám," dodává Nováková.

Jak na Táborsku

Tábor – Zřejmě málokdo raději vidí neprodané potraviny z obchodu v popelnicích, než v žaludku lidí, kteří jsou bez příjmů a žebrají v parcích. Přesně tam by za necelé dva roky měly končit. Ředitelka Dobrovolnického centra Tábor Ivana Hašplová to jen vítá.
„Je to správné, neprodané potraviny tak budou mít další využití a může z nich vařit například Armáda spásy. A také to snad trochu zastaví to strašné plýtvání," zamýšlí se na systémem, který obchodníkům uloží spolupráci s charitou, ale oproti současnosti je osvobodí od darovací daně.


Ivana Hašplová si však nedělá iluzi, že by tímto charity zcela zastavily vyhazování potravin na skládky, ale již nyní vidí efekt, který v tomto směru způsobilo zavedení potravinové banky. V ní jsou uskladněny i potraviny věnované lidmi během potravinových sbírek pro chudé.
„V Jihočeském kraji vznikla až jako poslední v republice, přitom je to výhodné. Pokud obchody budou poskytovat zboží do těchto bank, my si pak řekneme, co a kdy budeme potřebovat. Možná by ale přímá domluva s konkrétními obchody byla ještě lepší, protože by se tak všechno zrychlilo," dodává Ivana Hašplová.

Malých prodejen pod 400 čtverečních metrů plochy se povinné nabízení potravin týkat nebude. Majitel řetězce regionálních prodejen Flop, Pavel Flosman, by v zásadě nebyl proti, ale právě u malých prodejen vidí víc komplikací než skutečného užitku.
„Všechno určitě neprodáme, tak by bylo dobré někomu tyto potraviny dát, ale z našich několika menších prodejen by byl složitý svoz. A také bych byl proti, kdyby se to netýkalo jen trvanlivých potravin. Ty ale na druhou stranu mají dlouhou záruku a než skončí, prodáváme toto zboží ve slevě. Takže nakonec toho zbude strašně málo. Je třeba říct, že svozy nikdo zadarmo neudělá, něco bude stát i benzín, takže já bych si na tohle podnikatelský záměr stavět nechtěl, to bych se bál, že zkrachuju hned," připustil se smíchem.

Českobudějovická potravinová banka vznikla letos v lednu. „Slučuje všechny možné neziskové a charitativní organizace a poskytuje jim potraviny zdarma," vysvětlila princip fungování banky Veronika Láchová.

Účelem a cílem potravinové banky je proto dle jejích slov získávat zdarma zemědělské přebytky, přebytky produkce potravinářského průmyslu nebo potraviny neprodejné a také příspěvky shromážděné při veřejných sbírkách potravin v supermarketech, ve školách, jejich skladování
a bezplatná distribuce.

„V reálu jsou to především potraviny po datu minimální trvanlivosti. Když je tam ale spotřebujte do, tak to vzít nemůžeme. To jsou většinou jogurty, mléčné výrobky a maso," vysvětlovala Veronika Láchová.
Současně s tím doplnila, že v potravinových bankách přijímají i potraviny, jež jsou zdravotně nezávadné, ale mají například poškozené obaly nebo na něm nesprávný údaj.

V neposlední řadě potravinové banky přijímají potraviny, u nichž je nadprodukce nebo nestandardní produkce. „To je u zemědělských produktů třeba křivá mrkev nebo okurka," vysvětlovala Veronika Láchová. Že by se ale jednalo o méněcenné potraviny, odmítá. „To co jde do potravinových bank nejsou zbytky, jsou to plnohodnotné potraviny, jejichž hodnota je však obchodně snížena. Není to ale tím, že by zboží bylo nekvalitní. Čaj v pomačkané krabičce si nekoupíte, ale na obsahu to nic nemění," argumentovala Veronika Láchová.
Na světě je 793 milionů podvyživených, ročně se vyhodí 1,3 miliardy tun jídla, v České republice je to zhruba 730 tisíc tun.