Projednání mimořádného bodu programu nakonec skončilo bez přijetí usnesení.

Hejtman Jiří Zimola zastupitelům kauzu vysvětloval. Už před časem podle svých slov dostával signály, že se na něj "něco chystá" a bude se to týkat rekreačního domu na Lipně.

Psali jsme zde: Hejtmanovi staví dům jeho kamarád

Opoziční zastupitelé Jan Zahradník (ODS) a Jiří Švec (Pro jižní Čechy) v následné několikahodinové diskuzi prvního muže kraje vyzvali, aby zvážil rezignaci. „Nesedím tu jako sprostý podezřelý a vy tu nejste soudci," reagoval pak Jiří Zimola, když se do něj volení zástupci občanů pustili. Vyčítali mu, že má nadstandardní vztahy se svým podřízeným Martinem Bláhou a že se jedná o střet zájmů. Jan Bauer (ODS) hejtmanovi vytkl, že Martinu Bláhovi vyplácí z veřejných peněz pohádkové odměny. To hejtman odmítl.

Přečtěte si: Tábor podpoří vlastníky památek

Na návrh Radky Maxové, krajské předsedkyně hnutí ANO, které tvoří s ČSSD na úrovni kraje koalici, rozhodli zastupitelé o přerušení jednání. To proto, aby se ke koaličnímu jednání mohli sejít sociální demokraté se zástupci ANO.

Podle Radky Maxové by měl hejtman podrobněji vysvětlit okolnosti nákupu nemovitosti a způsob financování.
Po koaličním jednání zastupitelům řekla, že jednoznačný závěr jednání nepřineslo. Za klub ANO pak navrhla dvě usnesení. Za prvé, že zastupitelstvo považuje z morálního hlediska za nepřijatelné, aby člen představenstva organizace zřizované krajem budoval nemovitosti pro vrcholné představitele kraje. A za druhé, že zastupitelstvo doporučuje radě kraje zabývat se při nejbližší příležitosti personálními změnami ve vedení Jihočeských nemocnic.

Obě usnesení zastupitelé zamítli. Koaliční strany ČSSD a Jihočeši 2012 podpořili komunisté tím, že se zdrželi hlasování.

Rekreační domy ve Slupečné staví pod svým jménem na svých pozemcích předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha i pro Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu. Majitelem rozestavěných budov i pozemků je Martin Bláha, na hejtmana a jeho náměstka chce jejich nemovitosti převést do 90 dnů po kolaudaci. Náklady si každý zaplatí sám. Martin Bláha tento postup zdůvodnil tím, že je jednodušší a levnější. Hejtmanův dům bude stát asi 4,7 milionu korun.

Čtěte také: Ozbrojené komando vtrhlo do Fišlovky

Martin Bláha je předsedou představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, místopředsedou představenstva Nemocnice České Budějovice a členem představenstva dalších sedmi jihočeských nemocnic.

Mluvčí Jihočeských nemocnic Iva Nováková včera informovala, že místopředsedové představenstva krajské nemocnice pobírají 124 tisíc korun čistého měsíčně. Jejich nenároková roční i mimořádná odměna posléze může dosáhnout částky až 750 tisíc korun čistého. Člen představenstva okresní nemocnice má pevnou čistou měsíční odměnu ve výši přes 15 tisíc korun. Pokud navíc manažeři splní striktní kritéria, je jim přiznána pohyblivá roční čistá odměna ve výši 56 tisíc korun čistého, případně i mimořádná odměna ve stejné výši, je-li pro její přiznání pádný důvod. Obě tyto odměny jsou nenárokové.

Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD) doplnila, že odměňování managementu odpovídá výkonnosti a vysoké míře osobního rizika. Řekla, že tento systém byl nastaven před 11 lety, navíc v roce 2014 byla kritéria ještě zpřísněna. O udělení pohyblivé odměny, která tvoří větší část platu manažerů, prý rozhoduje splnění všech stanovených ukazatelů. Mezi ně patří dobré hospodaření a realizace všech investičních záměrů.

Čtěte také: Táborské pivní slavnosti jsou v plném proudu