Tradice tu začala před 34 lety, kdy bylo málo sněhu a učitelé lyžování se nudili, tak se dali do stavby. V roce 2015 tu obra „vytáhli“ do rekordní výšky 12,65 metru. Tolik to prý letos kvůli většímu teplu nebude, míní Wilhelm Zapf z lázeňského a turistického infocentra města – bylo by to prý příliš nebezpečné. Koneckonců jim prý ale nejde až tak o výšku jako o to, aby Jacob dobře vypadal. Materiál sváželi opět z Ochsenkopfu a ze Schneebergu a na náměstí jej zpracovávali. Na https://bischofsgruen.de je stavba průběžně prezentována. Náš záběr je ze 16:14 hodiny.

Vyvěsí radnice exstarostu?

Dobusch pořád čeká…Zdroj: Deník/repro

V galerii starostů v renesančním sále na staré linecké radnici stále nevisí obraz bývalého šéfa města Franze Dobusche (SPÖ), píší OÖN. Poslední, jehož portrét v oleji tady byl umístěn, je Hugo Schanovsky, který předal svůj úřad roku 1988 Dobuschovi. Ten pak „vládl“ do roku 2013, kdy ho vystřídal Klaus Luger.

„Proluku“ v galerii teď chtějí zaplnit Zelení. Návrh na pořízení Dobuschova portrétu v co nejkratší době předloží 7. března městské radě. Prodlení vysvětlil stranický kolega vysloužilce a jeho nástupce Luger tím, že Dobusch při odchodu do důchodu řekl, že nechce žádné pocty, a tedy ani portrét, uvádí list. Naposledy o tom spolu hovořili před rokem. „Samozřejmě že s obrazem budeme souhlasit,“ uvedl nový starosta. Už před lety o tom prý mluvil s lineckými malíři. Jeden z nich, Gazmend Freitag, dokonce „preventivně“ pořídil kresbu křídou a teď by ji dal zdarma k dispozici. Nutnost objednávky obecní radou Luger nevidí – podobizny dřívějších hlav města byly iniciovány neformálně jimi samotnými.

Zlato jen nevěsty

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro

V Rakousku žije asi 700 000 muslimů. S jejich zvyky a vlastníni právními předpisy se občas potýkají rakouské občanské soudy. Deník OÖN dva spory přibližuje.

Nevěsta na turecké svatbě v Traunu dostala od rodičů ženicha a příslušníků jeho rodiny malý zlatý poklad – deset náramků a sadu šperků na náhrdelníku, náušnice a podobně, odhadem v ceně 30 000 eur. Jak to odpovídá turecké tradici, byly klenoty nevěstě při svatební oslavě přivěšeny před zraky asi 200 hostů. Pár dnů nato byly uloženy do trezoru banky.

Novomanželské štěstí trvalo asi čtyři roky. Žena se vystěhovala ze společného bytu do Ingolstadtu a požádala o rozvod. V sejfu uložené šperky vzala s sebou. Manžel si to nenechal líbit a zažaloval o zrušení společného jmění. Polovina zlata prý náleží jemu, protože na svatbě je dostali oba. Soud ale rozhodl ve prospěch ženy. „Je převažujícím názorem v tureckém kulturním kruhu,“ že šperky navěšené novomanželce při svatbě náležejí výlučně jí jako finanční zajištění po případném rozvodu. Okresní soud odkázal na obdobné výroky německé justice a uzavřel, že tuto praxi uznává i rakouský právní pořádek.

Linecký právník Franz Haunschmidt, který zastupuje manželku, poznamenává, že dary novomanželům v zásadě náležejí oběma, ale zlato podle islámského chápání výlučně nevěstě. List pokračuje, že dary spočívají na prohlášení vůle, a tu je v pochybnostech třeba vykládat „teorií důvěry“, pro což je rozhodující kulturní prostředí sporných stran.

Druhý případ rozhodl nedávno Nejvyšší soud. Šlo o spor mezi dědici zesnulého Iránce od Welsu, který zanechal manželku, dva syny a dvě dcery. Iránské dědické právo hrubě poškozuje ženské dědice – dcery dostávají jen polovinu toho, co synové. Tak je tomu tradicí v Iránu mimo jiné proto, že pouze synové jsou povinni vyživováním rodičů, nikoliv dcery. Tuto nespravedlnost dědičky nehodlaly akceptovat a soud jim dal zapravdu – taková diskriminace pro pohlaví odporuje základním hodnotám rakouského právního řádu. Proto rozhodl podle rakouského dědického zákona.

Rekordně teplý 28. únor

Čtvrtek byl nejteplejším únorovým dnem v historii měření v Rakousku, napsal Volksblatt. V Güssingu a v Deutschlandsbergu naměřili 24,2 stupně. Dosavadní rekord patřil Brucku an der Mur, kde měli 29. února 1960 teplotu 23,6 stupně. Rekord padl i pro Tyrolsko se 21,5 stupně z Innsbrucku. „Na 50 z 280 měřicích stanic bylo ten den naměřeno přes 20 stupňů. Níž zůstaly jen hornorakouské a vídeňské stanice,“ dodává list.

Rekord na obřím kole

Vídeňské obří kolo vybudované v roce 1897 navštívilo loni nejvíc lidí za třicet let – svezlo se jich tu na 840 000, o 45 000 víc než předloni, píší OÖN. Se 8,5 milionu eur byl překonán i rekord v obratu. O stoupající zájem se postarala i exkluzivní nabídka rezervace desetimístných kabinek pro koktajlpárty a romantické obědy. Loni byly objednány 3000krát. K dispozici jsou i pro svatby. Kolo denně obslouží průměrně přes 2000 návštěvníků.

Našel meč v Dunaji

Nálezce meče s rodiči.Zdroj: Deník/repro PNP

Devítiletý Tobias z okresu Deggendorf našel loni v srpnu při koupání v bočním rameni Dunaje v hloubce necelých dvou metrů pozoruhodně zachovalý železný meč z pozdního středověku s čepelí a jílcem o délce celkem 116,5 centimetru. Nález putoval na policii, která informovala okresního archeologa Stefana Hanöffnera a ten restaurátorku Katrin Odvodyovou ze Sünchingu, která s nálezem od té doby pracuje. Hanöffnera fascinoval: „O ničem srovnatelném v regionu nevím. 500 let staré meče se sice najdou, ale ne v takto perfektním stavu. Tuhle zbraň by šlo čerstvě nabrousit i použít,“ říká.

Zase srážka na Smrčině

Dvanáctiletý český chlapec byl těžce zraněn ve čtvrtek při srážce se 24letým německým lyžařem na Hochfichtu, napsala PNP. Ke stacionárnímu ošetření byl přijat v nemocnici v Rohrbachu.