Na Jistebnicku ještě zatím moc nejásají, ale radost netají. Udělal jim ji ministr průmyslu Jan Mládek, který ze sedmi „ohrožených" lokalit ukázal prstem jen na dvě. Ani jedna neleží v jihočeském kraji.

Magdaléna na Táborsku a Čihadlo na Jindřichohradecku si tak mohou oddychnout. Geologické průzkumy se u nich dělat nebudou. Jak ale naznačil předseda spolku Zachovalý kraj Jiří Popelka, na stupních vítězů ještě nestojí.

„Zatím jsme úplně nevyhráli, ale i tak už jde o pěkný úspěch. Ministr sice řekl, že to pro nás skončilo, ale uvidíme, příští týden s ním máme setkání," říká.

Jiří Popelka se domnívá, že pěti lokalitám, které ministr ze seznamu vyškrtl, pomohla především správní žaloba na stát.

„Bránily se všemi možnými právními prostředky a teď se ukazuje, že to byl správný krok. Nesouhlasily
s rozhodnutím o průzkumném území," upřesňuje obranné aktivity.

S hrozbou úložiště si lidé z Nadějkovska a Jistebnicka prožili už přes 15 let. Starosta Jistebnice Vladimír Mašek otevřeně mluví 
i létech stresu a oceňuje hlavně aktivity občanů, kteří se nedali umlčet. Jednou z iniciátorek protestních akcí je například Pavla Nováková z Padařova. „Vítězství je super, i když jde zatím jen o malý krůček, ale i za něj jsme rádi," raduje se, že jejich Magdalena vypadla z okruhu míst.

I když občany z obcí kolem Magdaleny spojoval nesouhlas s devastací jejich krajiny, který by při stavbě úložiště nastal v obřím rozměru, vidí Pavla Nováková i pozitivní efekt: vesnice se  semkly a víc teď  táhnou za jeden provaz. A pouštět ho nechtějí ani teď.

„Čas, který nám nyní zbude, bychom mohli věnovat například zkulturnění prostředí," naznačila, čemu se budou věnovat. Zapadnout v zapomnění nemá ani spolek Zachovalý kraj, který vznikl, aby kritický hlas občanů byl co nejvíce slyšet.

S dosavadním krokem ministra Jana Mládka je pochopitelně spokojen i jistebnický starosta Vladimír Mašek, byť už nemůže počítat s příspěvkem, který loni a letos od státu čerpali.

„Celou dobu jsme usilovali o to, aby u nás úložiště nebylo, takže pokud se teď protestní aktivity zastaví, je jen dobře. Úložiště je špatná věc, nevím, proč budoucí surovinu někde pohřbívat, a po technické stránce je nesmysl. Proto jsme teď rádi, že se konečně vzal v úvahu názor lidí a že to celé nabralo pozitivní vývoj," říká starosta Vladimír Mašek, jenž se domnívá, že vyhořelé palivo by se dál mělo ukládat do meziskladů přímo v elektrárnách.

Představitelé ekologického sdružení pro ochranu přírody Calla, již tak nadšeni  nejsou. Od státu čekají  zmrazení všech sedmi lokalit v republice. „Vyhledávání má pokračovat v lokalitách Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku, kde podle svých slov cítí politickou vůli k úložišti. Zmrazení průzkumů se však mělo týkat všech lokalit," říká za Callu Edvard Sequens, který rozhodnutí ministra označil za veletoč v procesu.

„Průzkumy měly být zastaveny všude. Nejprve musí být přijata jasná a platná pravidla pro vyhledávání úložiště a teprve pak lze pokračovat. S každým ministrem ale přichází změna, která vzbuzuje vážnou nedůvěru, zda výsledné místo skutečně bude moci garantovat dlouhodobou bezpečnost," míní ekolog z českobudějovické Cally.