VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí sousedé na brigádě v Peru

Linec - Devatenáct maturantů z oboru mechatroniky vyšší technické školy ve Steyru a s nimi pět dalších pomocníků včetně dvou děvčat mělo nezvyklý absolventský „výlet" – z iniciativy učitele náboženství Hanse Grubera budovali v Limě schodiště o 200 schodech.

10.8.2016
SDÍLEJ:

Rakouští studenti staví schodiště v Limě.Foto: Deník/repro

Gruber už léta posílá do hlavního města Peru finanční prostředky získané zčásti z benefičních sbírek, aby dětem ze slumů umožnil školní docházku, píší OÖN. Projekt s názvem "Mochila de Esperanza", „ruksak naděje", realizuje s peruánskými humanitáními organizacemi.
Příležitosti dosud využilo 650 dětí, cílem je, aby jich bylo tisíc.

Také zmíněné schodiště zafinancoval výtěžek hornorakouských dobrovolných sbírek. Poslouží nejen dětem k docházce do školy, ale i veřejnosti. Studenti je budovali nejjednoduššími prostředky, jak v listě říká jeden z žáků Michael Gutbrunner. Stupně „ošalovali" kameny, beton míchali na zemi, bez míchačky, jen s pár lopatami, a transportovali jej ve vědrech do svahu. Podávali si je v řetězu. „Rychle jsme přišli na to, na kolik je máme plnit, aby se daly předávat," popisuje Gutbrunner.

Jejich schodiště nahradilo dosavadní hliněný svah, kterým lidé v této části překonávali stometrový výškový rozdíl, a to i matky s dětmi na zádech. Když zapršelo, byla to cesta životu nebezpečná… Po týdnu práce si studenti zacestovali po Peru, přičemž navštívili i Machu Picchu. Podrobnosti o projektu jsou na www.sanjuandelima.at.

Nechají vousy rekrutům

„Udělat vojenskou základní službu atraktivnější, s tímto cílem vychází rakouská armáda vstříc brancům novou úpravou norem chování," uvedly linecké OÖN. Tak ministr obrany Hans Peter Doskozil (SP) v polovině července povolil, že s okamžitou platností mohou rekruti vykonávat službu vousatí. Totéž platí ovšem i pro vojáky profesionály.

Co je ovšem vousem, který vojáci mohou mít, respektive kdy se takovým „ochlupení" stane, v tom se výklady rozcházejí. V Horních Rakousích například jeden velitel útvaru písemně nařídil, že „u vojáků základní služby, kteří nenastoupili již s plnovousem, knírkem, bradkou nebo licousy, jsou dvou- až třídenní vousy přípustné jen po předložení potvrzení lékařem jednotky". Podle zemského velitele bundesheeru v Horních Rakousích Kurta Raffetsedera zašlo toto nařízení až příliš daleko a okamžitě je zrušil, pokračují OÖN.

Pro vousáče v bundesheeru jsou nicméně pravidla jednoznačná. Na téma hygieny v nich například mimo jiné stojí povinnost „denního holení míst obličeje a krku, která nepokrývá vous", a k této pánské okrase pravidla dále říkají, že je přípustná ve všech výše zmíněných podobách, ale je třeba ji udržovat pěstěnou a upravenou.

K rozdílným výkladům řekl mluvčí ministerstva Peter Barthou, že výnos je formulován tak, aby podpořil odpovědnost velitelů. Proto jim tedy poskytuje prostor. Nicméně jeden či dva dny neholený by nikdo do služby neměl přijít. Koneckonců „veřejnost dělá ze vzhledu vojáků závěry o vojenské disciplíně", k čemuž mluvčí dodává, že „pořádek a disciplína nejsou samoúčelné, ale jsou předpokladem pro plnění úkolů v době míru i v nasazení".

Zmíněný výnos ministerstva obrany upravuje i jiné oblasti. Módní účesy jsou například dovoleny, „pokud nejsou střihem a formou obzvlášť nápadné". Vlasy musí být střiženy nakrátko, nesmí překrývat oči a uši. Pro vojačky platí, že vlasy sahající po ramena mají být v zátylku svázány páskou nebo nošeny vyčesány vzhůru. „Viditelné nošení šperků v uniformě není z důvodu možného zranění cizí osobou nebo sebepoškození povoleno. Výjimkou jsou snubní, manželské, partnerské a čestné prsteny," uvádí norma.

Tetováže, piercing, implantáty, zdobné jizvy, úpravy zubů jsou v uniformě povoleny s tím omezením, že nesmí zraňovat lidskou důstojnost a mít diskriminující nebo pornografické motivy. Nesmí ovlivňovat tělesnou výkonnost vojáka a funkčnost výstroje. „Oddělitelné tělesné modifikace" je třeba při nošení iniformy odložit. Otvory v ušních lalůčcích se mají zakrýt přelepkou tělové barvy…

Medicína, věc žen?

Podíl žen, které začnou na podzim v Rakousku studovat medicínu, opět stoupl - z loňských 52 na 56 procent, píší OÖN. Nejvyšší je na Keplerově univerzitě v Linci – 61 procent. Ze čtyř fakult v zemi, kromě Lince ve Vídni, Innsbrucku a Štýrském Hradci, v přijímacích testech ženy uspěly lépe než muži jen v Linci – ze 596 uchazečů bylo 59 % žen, 61 % uspělo.

Počet posluchačů prvního semestru v Linci byl letos podle plánu zvýšen ze 60 na 120. Z toho 90 míst bylo vyhrazeno pro studenty z Rakouska, přičemž 76 nakonec obsadili zájemci z Horních Rakous. O 30 míst pro občany Evropské unie bojovalo 321 zájemců. Všechna získali adepti z Německa – rovným dílem muži i ženy.

Zavřeli jubilejní bordel

Zpravodaj magistrátu Lince oznámil, že město právě zavřelo 75. ilegální bordel. „Dvě prostitutky bez zdravotní knížky nabízely sexuální služby v jednom hotelovém pokoji. Spolupracovníci vyšetřovací služby narazili při internetových rešerších na jejich inzerát a vypátrali je," píše buletin.

Dodává, že na území Lince je osmnáct povolených bordelů. Jejich personál musí mít platný zdravotní průkaz. Příslušná povolení dostane jen při pravidelných kontrolních vyšetřeních. Pokud je některá z prostitutek přistižena bez tohoto dokladu, může být podnik uzavřen.

Půjčují káry za kola

Město Linec půjčuje zdarma transportní doplňky jízdních kol. K výběru jsou různé závěsy – tzv. Donkey uveze až 50 kilogramů a ještě poskytuje místo pro jedno dětské sedátko, „Leggero" je pro dvě děti do šesti let věku.
Maximálně na týden si tato zařízení může půjčit každý občan Lince na doklad opatřený fotografií. Objednat si přívěs je třeba dopředu.

Jak vydělávají poslanci

Poslanci Bundestagu nyní pobírají 9327 eur měsíčně. „Pro mnohé je to ale jen příplateček – čtvrtina z nich přiznává vedlejší příjmy, až statisícové," píše PNP.

„Nejčilejší" jsou poslanci CSU, kterých si přivydělává 27 z 56. U CDU je to každý čtvrtý (29 %), u SPD každý pátý (21 %), u Zelených 17,5 %. Šest zákonodárců bere navíc každý přes 250 000 eur. Na čele je stejně jako loni finanční politik a zemědělec Philipp Graf von und zu Lerchenfeld s přinejmenším 1.729.500 eury od voleb v roce 2013. Albert Stegemann (CDU) „dobírá" přinejmenším 1.206.000 eur, Stephan Harbarth (CDU) 1.025.000 eur.

Celkově poslanci v tomto volebním období získali podle organizace pro transparenci na vedlejších příjmech nejméně 18,07 milionu eur, a může to prý být až 33,6 milionu. Velká „šedá zóna" se odvíjí od toho, že poslanci nemusejí přiznávat skutečnou výši příjmů, ale přiřadit je do jedné z deseti velkých skupin.

Dirndly o rekord

Na úvod slavnostního týdne Allgäu v Kemptenu doufají organizátoři, že se u nich na výstavišti tuto sobotu sejde více než 2865 nositelek tradičního alpského kroje dirndlu. „Tím chce Kempten překonat současný světový rekord Bad Schussenriedu v Bádensku-Württembersku, píše PNP.

Dostat se do Guinnessovy knihy rekordů počtem krojů je oblíbenou kratochvílí na lidových slavnostech, dodává list. Dvakrát se to povedlo Straubingu, obec Frammersbach v Dolním Francku ale o minulém létě ztroskotala, když se do ní sjela jen necelá tisícovka žen v dirndlech.

Opravdovým rekordmanem by nejspíš mohl být Mnichov, kde o Oktoberfestu v některých dnech přichází půl milionu návštěvníků, z toho nejméně polovina v krojích, míní PNP. Ustanovit rekord se ale organizátoři dosud nepokusili. „Rekord už máme jako největší lidová slavnost na světě a další neplánujeme," říká Claudia Bauerová z tiskového odboru výstaviště. Vsvětluje, že smyslem těchto rekordů je přilákat co nejvíc lidí. „My ale chceme zabránit přeplnění," uvedla.

Allgäuské slavnosti budou mít letos 67. ročník. V centru města bude do 21. srpna své produkty a služby nabízet v patnácti halách a na volných plochách 400 vystavovatelů.

Autor: Vladimír Majer

10.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: zpracování analýz, komunikace s klienty, běžná administrativní činnost , Požadujeme: aktivní a zodpovědný přístup k práci, spolehlivost a flexibilitu, trestní bezúhonnost, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: možnost realizace a karierního růstu, flexibilní pracovní dobu, odpovídající finanční ohodnocení, zázemí silné společnosti, po zapracování možnost práce z domova. Vhodné i pro absolventy či ženy na rodičovské dovolené. Kontakt mailem.. Pracoviště: Kateřina krejčová, prac., U Bechyňské dráhy, č.p. 790, 390 02 Tábor 2. Informace: Kateřina Krejčová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Tomáš douda - restaurace rejda, Lomská, č.p. 235, 391 75 Malšice. Informace: Alena Doudová, +420 725 744 952. Výroba - Výroba Obsluha strojů 120 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů obsluha CNC Laseru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: pečlivost a přesnost, flexibilita, samostatnost, pracovitost, trestní bezúhonnost, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Stravenky v hodnotě 80 Kč/směna, proplácení pauz na oběd, kontakt e-mailem, telefonicky nebo osobně v době 6:00-14:00 hod., práce v so a ne. Pracoviště: Sc metal, s.r.o., pracoviště tábor, Vožická, č.p. 2987, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Kolářová, +420 381 200 963,739 969 924. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu se v Jistebnici jel již 19. ročník Jistebnického maratónu horských kol.
15

Jistebnický maraton se vydařil

PŘEDÁVÁNÍ CEN. Zleva starosta Veselí Ladislav Sýkora, druhý v pořadí Martin Korous, absolutní vítěz Ondřej Chudý, člen rady města Vít Rada, třetí Lukáš Studnař, vedoucí infocentra Lenka Horejsková a dlouholetý účastník Karel Schneider.

Populární triatlon slavil pětatřicátiny

Táborská rezerva neuspěla ani doma

Tábor – Fotbalisté táborského „béčka“ přivítali, na stadionu Soukeník, kde hrají svá domácí utkání, Čížovou, která ještě v loňském ročníku působila v ČFL.

Pamětník: Větší strach měli Rusové

České Budějovice – Ve středu 21. srpna 1968 vpadla vojska zemí Varšavské smlouvy na území Československa. Do Českých Budějovic dorazili Rusové až o den později. Pamětník Jiří Šilha, který se vyfotil u ruského tanku před Jihočeským divadlem, vzpomíná: „Čekali jsme je. Rozložili si ležení nad Borkem a v noci, když bylo město prázdný, sem teprve přejeli.“ Podle Jiřího Šilhy z Českých Budějovic, kterému tenkrát bylo 22 let, byli vojáci všude po městě. S kamarádem věděli, že je to průšvih.

Koukala jsem přímo do hlavně, vzpomíná herečka

České Budějovice – Strach, bezmoc, znechucení a snaha vysvětlit těm klukům u zbraní, že jsou tu špatně. Tak vzpomíná na okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 Bibiana Šimonová, tehdy 24letá herečka v angažmá Jihočeského divadla.

Vimperští poslali do škol miliony, opravy už končí

Vimperk – Šestnáct milionů korun je účet, který zaplatí Vimperští za letní opravy v základních školách. Ty jsou ve městě dvě a v obou po celé prázdniny úřadovali dělníci. Celkově za poslední rok poslalo vedení města do škol a školek ve městě přes šestatřicet milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT