VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Hrubešová běhala při natáčení nahá po pivovaru

Třeboň - Poměrně nepovedená komedie o privatizaci malého jihočeského pivovaru vznikla před dvaceti lety v kulisách lázeňského města Třeboň. Filmaři využili náměstí, okolní ulice, radnici i Svinenskou bránu. Vznikl zde úplně celý snímek a město je na plátně dobře poznat.

15.6.2013
SDÍLEJ:

Záběr z filmu Divoké pivo. Během natáčení jezdil po městě vůz tažený koňmi a v ději distribuoval pivo. Na kozlíku s kočím seděla i Markéta Hrubešová,Foto: printscreen

Nepůvabný snímek v půvabné Třeboni. Tak by se stručně dal popsat vznik lidové filmové taškařice Divoké pivo. Krásy lázeňského města jsou možná tím nejlepším, co je ve filmu vidět: uličky historického jádra, brány, pivovar Regent, divadlo, radnice, krámky a podloubí, náměstí, sál Besedy. Komedie tu byla natočena v roce 1993, ale mezi diváky se po ekonomických potížích dostala až v červenci za dva roky.

Na natáčení si pamatují především zaměstnanci třeboňského pivovaru, který snímek i sponzoroval. Josef Pouzar tehdy vykonával funkci podsládka, tedy zástupce vedoucího výroby. Jako jeden z mála „musel" se štábem trávit poměrně dost svého času.

„Filmování se konalo většinou v nočních hodinách, aby nenarušovalo výrobu 
a chod našeho podniku. Bylo náročné zvládnout v provozu takové množství filmařů, herců, techniky a všech dalších lidí, kteří se kolem pohybovali," vzpomíná Josef Pouzar, dnes provozovatel jedné z třeboňských restaurací.

Záběr z filmu Divoké pivo. V třeboňském pivovaru u stáčecí linky natáčejí Josef Augusta (pivovarský úředník) a Markéta Hrubešová. Podle něhož byli tehdy filmaři veselí hoši a navíc kolem nich teklo třeboňské pivo proudem. „I toto se muselo neustále hlídat. Udržet v tom chaosu čistotu na všech výrobních střediscích, zajistit dodržování hygieny, to nebylo jednoduché," vzpomíná bývalý podsládek.

Někteří herci přijížděli jen na „svoje" záběry a odjížděli hned do Prahy. „Zůstávali tatady hlavně pánové Poloczek, Vladyka, Augusta nebo ´strýček´  Jedlička. Byl jsem překvapen, jaký byl mezi nimi vztah. Například pana Poloczka oslovovali výlučně Mistře!" podivuje se Josef Pouzar.

Ale jinak byli herci normální a jeho i ostatní zaměstnance pivovaru brali jako sobě rovné. „Asi i proto, že jsme jim čepovali pivo, které jim moc chutnalo," směje se. Příjemné chování herců potvrdil i tehdejší sládek Ivan Dufek. „Chovali se k nám opravdu velice hezky," řekl Dufek, který je v penzi, ale vaří pivo ve střední škole ve Veselí nad Lužnicí.

Největší šprýmař byl podle pivovarníků Antonín Jedlička, který uměl ocenit kvalitu piva a měl neustále v záloze nějaké vtípky. „Třeba čouhající hřebík z prstu a krev na podlaze. Samozřejmě to byl podfuk," směje se Pouzar.

Samostatnou kapitolou byl známý pražský „mafián" Jonák, který ve filmu hrál vlastně sám sebe. „Neustále při sobě měl svou milenku Jahůdku. Byl ověšený zlatem a jezdil ve svém vlastním velkém mercedesu.Všichni k němu 
v té době vzhlíželi s úžasem, protože to byl jeden z prvních českých mafiánů," míní pamětník.

Záběr z filmu Divoké pivo. Třeboňské náměstí.Sládkovi i podsládkovi shodně utkvělo v paměti natáčení scény s Markétou Hrubešovou v ležáckém sklepě, kde jsou maximálně dva stupně Celsia. „Ona musela po studené kamenné dlažbě běhat nahá. Záběr se několikrát opakoval. Asi proto, že se kameramanovi líbila a chtěl si ji zkrátka vychutnat. V té době byla mladá a velice hezká," vypráví podsládek, který filmaře jako jediný při nočním natáčení doprovázel.

Pamatuje se také na to, že režisér Muchna si dokonce objednal pivo z jejich pivovaru do své restaurace ve středních Čechách. „Během natáčení mě několikrát navštívil na chatě. Vyslechl jsem spoustu historek z filmařského prostředí. Pro pivovar Třeboň to byla velice dobrá reklama i přesto, že nakonec film provázely finanční problémy. Dostal pak cenu Plyšový lev za nejhorší film roku 
i přesto, že měl velice dobré herecké obsazení," uzavřel své vyprávění Josef Pouzar.

Herecké obsazení bylo skvostné: mj. legendární komik a kabaretní zpěvák Jára Kohout nebo Antonín Jedlička, který krátce po natáčení zemřel. Roli starce na trhu hrál Jiří Sovák. Třeboňský publicista Richard Lhotský 
s touto filmovou legendou pořídil rozhovor. „Na pana Sováka jsme s kamarádem čekali, až se dotočí noční scéna zezadu pivovaru  u Zlaté stoky," vzpomíná Richard Lhotský.

Filmaři se dostali s kamerou i do kanceláře tehdejší starostky Třeboně Libuše Kotilové. „Pamatuji si, že filmaři toho od nás na městě moc nechtěli. Využili i moji kancelář, ale byla jsem pryč, podrobnosti si nevybavuji," řekla Libuše Kotilová.

Jandák: Byl to jeden z prvních pokusů o soukromý film

Záběr z filmu Divoké pivo. Markéta Hrubešová a Vítězslav Jandák při lehce erotické scéně na radnici.Bývalý herec a dnes politik Vítězslav Jandák si 
v Divokém pivu zahrál starostu Šmatlána. Snímek má zafixován jako jeden z prvních pokusů o soukromý film v době změn v kinematografickém průmyslu po roce 1989. „Film vsadil na tehdy aktuální téma: Jak se rodil divoký český kapitalismus. Vím, že produkce do filmu vložila velké peníze, hodně se zadlužila, ale výsledek nebyl úplně povedený. Obrovský divácký úspěch, který se očekával, nepřišel. Nebylo to moc velké umění. A vůbec si třeba nepamatuji, zda jsem viděl honorář a v jaké byl výši," vypráví Vítězslav Jandák.

Velké pozitivum ale spatřuje v tom, že film byl zasazen do krásného jihočeského města, do nejstaršího pivovaru 
v České republice. „My herci jsme do natáčení šli s nadšením. Soukromá produkce, to bylo něco nového, jiného," míní Jandák, který má k Třeboňsku silný vztah.
Od dětství až do dospělosti tam jezdil skoro jako domů ke svým příbuzným. „Před dvanácti lety jsem si nedaleko Chlumu u Třeboně postavil srub a mám tam dokonce trvalé bydliště," řekl naturalizovaný Jihočech.

Film Divoké pivo má pro něho i zdravotně osudový význam. „Zjistil jsem, že mám alergii na pivní kvasnice. Když jsem se výborného třeboňského piva napil, otekl jsem. To byl pro mě šok. Od té doby vypiji tak jedno pivo na Vánoce a jedno na Velikonoce," řekl herec a politik.

Ve filmu má lechtivé záběry s krásnou Markétou Hrubešovou, ale stejně jako jiní herci ubezpečuje, že natáčení erotických scén je na této práci to nejtěžší a vlastně velmi nudné. „Už na to nevzpomínám, jsem stařičký muž," směje se tomu Vítězslav Jandák.

Roli jednoho z policistů Emánka dostal Jiří Lábus. Ten má film spojen s nepříjemnou vzpomínkou. „Že mi to tenkrát nezaplatili. Ten film byl divný. Třeboň za to ale nemůže, ta je krásná. Znám tamní divadlo, v němž jsem mnohokrát hrál. Rád do města jezdím jako host na festival Anifilm. Na Třeboňsku má bratrova rodina chalupu," vyznal se Jiří Lábus.

Autor: Luboš Dvořák

15.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 6.9.2018 v 9:00 v budově ÚP 3.patro č. 410, Společnost G4S Secure Solutions (CZ), a.s. hledá zaměstnance na pozici Strážný na pracoviště do Bechyně, Náplň práce: obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV., Pracovní doba: nepřetržitý provoz, 12ti hodinové směny (denní i noční)., Požadujeme, - Profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008-E výhodou /pomůžeme se získáním/, - trestní bezúhonnost, - komunikativnost, základní znalost PC, - nižší střední odborné , střední odborné s výučním listem, - min. 18 let, Nabízíme, - stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, práci na hlavní pracovní poměr, příjemný kolektiv, kontakt: tel., e-mail. Pracoviště: Group 4 securitas a.s. - pracoviště bechyně, Na Libuši, č.p. 717, 391 65 Bechyně. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uvítáme absolventy pedagogicky zaměřeného studijního oboru. Vztah k mládeži, kreativita, autorita, improvizační schopnosti, kultivovaný zjev a vystupování. , kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola, bechyně, písecká 203, Písecká, č.p. 203, 391 65 Bechyně. Informace: Soňa Houdková, +420 733 344 473.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení na VZV výhodou., Pracovní náplň:, Manipulace s materiálem/výrobky., Zajištění nakládky/vykládky materiálu/výrobků., Práce na vnitřním a venkovním skladě materiálu/výrobků., Příspěvek na stravování , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Envi-pur, s.r.o. - soběslav, Wilsonova, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Klára Okrouhlíková, +420 731 629 772.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Pomocní skladníci výpomoc do skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Je možné se domluvit i na zkrácený úvazek. Je možné chodit i jen pár dnů v týdnu. Vše po domluvě. Vhodné i pro důchodce, studenty, ženy na mateřské dovolené., Výplata je vyplácená každý týden hotově, Nabízíme příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv, měsíční bonusy k platu. Výplatu je možné vyplácet hotově každý týden., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Alvarak group a.s., Kanadská, č.p. 775, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jana Žižlavská,, +420 777 750 425.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT